miDDELBÜRGSCHE COURANT. W 51. Dingsdag 1840. 28 April. IJESTÜHEN CU ABMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDING EIS. HERIJK DER MviTElS EN GETFIGTEJS. 7ERKOOPING rAN STRANDGOEDEREF. ©troot-öirittanjc. Jftrankvijfï. Jicbcrlattbcu. X. GEDEPUTEERDE STATED TAN ZEELA>"D esz. (vervolg en slot.) Art. 8. De Arrondissemenls-ijkers zullen ten minste tweemaal in liet jaar, op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodi;j achten vergezeld van den Commissaris van Poiicie of bij ontsten tenis van zoodanig Ambtenaar van een Lid van het Plaatselijk Be stuur in al de Gemeenten van derzelver District visitatien doen in de opene 'WerkplaatsenMagazijnen en AVinkelsop de Markten Meesehhallen publieke AVageu en op de Molens en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe Malen en Gewigten aanwezi" zijn en dat dezelve behoorlijk zijn lierijkt. Zij zullen de oude algeschafte Maten en Gewigten alsmede die welke niet zijn lierijkt in beslag nemen, en met het deswe;;e oj) te maken Proces verbaal aan den Oilicier bij de Arroudissements-Regtbank Tan hun Kessort inzendenvan liun verrigtte te dezen en van het resultaat Imnner bevinding in elke Gemeente, zullen zij bij derzelver aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der Gemeen ten ten Plattenlande naar aanleiding van Art. G2 en 87 van het Re- (dement op het Bestuur ten Plattenlande ten minste viermalen in liet jaar gelijke visitatie doen en zorgen dat afschriften van de daar van op""emaakte Processen-Verbaal overeenkomstig laatstgemeld Ar tikelaan den Staatsraad Gouverneur worden ingezonden. En wor den llur""enieesters eu \yctUouders der Steden nitgenoodigd om de vereischte orders te stellen dat gelijke opneming door den Commis saris van Poiicie of het Lid van het Bestuur hetwelk met de Poiicie is belast worde gedaan. Art. 10. liet wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of he- eedi"de Landmeters Wegers en Meters verboden eenige CertiRca- ten Weeg- of Meetbrieven af te geven waarin de Maat of het Ge- wi"t anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitge drukt en zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende Maten en Gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen Godsliui- zen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren eu publieke Administra- tien verboden eenige Acten Plans Bestekken of Beramiugen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe Maten of Gewigten zijn opgegevtn. Art. 12. Aan alle Ambtenaren publieke Administratien en Inge zetenen binnen deze Provincie wordt bij deze derzelver verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende Maten en Gewigten binnen den in Art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteit de door hen gebezigd wordende of in derzel ver opene Werkplaatsen, Magazijnen of Winkels bevonden wordende Malen en Gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene Werkplaatsen Magazijnen of Winkels voorhanden te hebben vol- 'rens de bejialingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad no. 13) zullen worden verwezen in eene boete van 10 tot 100. Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van Art 14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819 [Staatsblad no. 57) volgens welke alles wat met de Maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den Strijkel behoor lijk moet worden afgestreken en dus allen die van zoodanige Ma ten gebruik maken ook van Strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien van welke die voor de halve en voor de kwart Mudde ook moeten worden geijkt en geveritiëerdwordende de Plaatselijke Ee- aturen alsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken en daarop bij hunne visi tatien voor zoo veel een ieder aangaat, te letten; terwijl van de be vinding te dezen in de bij Art. 7 en 9 bedoelde Processen-Yerbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle Ambtenaren en publieke Administratien worden nit genoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven oni dó Arrondissements-ijkers inde uitoefening hunner functien zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op derzelver aanvrage da delijk den Commissaris van Poiicie of daar- waar zoodanig Ambtenaar niet aanwezig isof verhinderd wordt de vereischte assistentie te verleenen een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren om dezelve bij de door hen voorgenomene visitatien van AYinkels en A'V ereplaatsen te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal door insertie in het Provinciaal Blad ge- bragt worden ter kennis van de Districls-Commissarissen Burgemees ters en Wethouders der Steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten Platten lande in deze Pro vincie mitsgaders van de Arrondissements-ijkerstot informatie en narigt en wijders door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de Steden en Gemeenten van de ze Provincie te welken einde een genoegzaam aantal in plano ge drukte Exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal wor den toegezonden; zullende wijders Exemplaren van dit besluit wor den gezonden aan het Provinciaal Geregtshof, den Prokureur-Gene- raal bij hetzelve en door diens tusschenkomst aan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal Geregtshof en bij de Arrondissements-Regtbanken gelijk mede aan de Kantou-Reg- ters in deze Provincie. Middelburg den 17 April 1846. Gedeputeerde Staten voornoemd TAN TREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten Schelde zal op Vrijdag den eersten Mei 1846, des voormiddags ten tien ure op de Hofstede de Oranje Zon en daarna op de Hof stede bewoond door Cerrit IVillemseonder OOSTKAPEL- LEin het openbaar, ten behoeve der regthebbenden om gereed geld doen verkoopen Eene partij STRANDGOEDERENwaaronder een Eiken Stuk, lang 9,90, breed 0,50, dik 0,33 El, en voorts be staande in Greinen Eiken Noordsche en Scheepsdeelen Knieën, Dekdeelen en Dekbalken een Watervat, een Scheeps- beeld elf Kruiwagens en 58 Schuijerplanken alsmede twee IJzeren stukken geschut. Alles nldaar voor een ieder te zien. Wordende de regthebbenden op deze Goederen opgeroepen De OPPER-STP.ANDVONDER van IVestkapelle zal op Zaturdag den txeeden Mei 184Ó, des voormiddags ten elf mi, voor de Bergplaats der Strandvonderij aldaar, in het openbaar ten behoeve der regthebbenden en om gereed gelddoen verkoopen eene partij STRANDGOEDEREN bestaande in Greinen en Eiken BalkenDeelen en Platen twee Gieken, lang 8,50 en 9 Eleenig Rondhouttwee Wacervaten eene Tros en Brandhout. Alles voor een ieder te zien'ter plaatse voormeld. Wor dende de regthebbenden op deze Goederen opgeroepen zich tot reclame van het zuiver provenu te vervoegen bij den Opper-Strandvonder voormeld. zich tot reclame derzelve of van het zuiver provenu te ver voegen bij den Opper-Strandvonder voornoemd. FRANKFORT den 21 april. De Oostenrijksche krijgs- magt in Gallicie is in de laatste dagen met eenige regimen ten versterkt. De te Krakau gevestigde commissie van onderzoek zet hare werkzaamheden ijverig voort. 'Volgens berigt van den 12 dezer, had die commissie in de laatste week 250 der wegens den jongsten opstand gevangen genomene personen verhoord, en 215 derzelven onschuldig verklaard en dade lijk in vrijheid gesteld. Volgens een door het dagblad van Neurenberg medege deeld berigt uit Weenen van den 15 dezer, wilde men al daar weten dat de beraadslagingen over de verandering van den toestand der boeren in Gallicie toen afgeloopen en de dienaangaande voorgedragene verordeningen door den keizer goedgekeurd waren. Naar men verzekerde, was bij deze besluiten de afschaffing van de regtsmagt des adelsalsmede van de vroondiensten als beginsel aangenomenen zouden de daartoe betrekkelijke proclamatien vermoedelijk den ip dezer, op 's keizers verjaardag, afgekondigd geworden. De regering van Hanover heeft dezer dagen de te Hildesheim gevestigde gemeente der Duitsch-Katholieken be paaldelijk erkend. Een gelijk besluit is door de Saksen- Weimarsche regering genomen ten aanzien van de te Weimar bestaande gemeente. Berigten uit Athene van 5 april melden dat de se naat het door de regering voorgestelde ontwerp van wet, om de doodstraf voortaan door middel van den kogel te doen uitvoeren, met 20 tegen 16 stemmen heeft verworpen, hoofdzakelijk op grond dat de krijgsmagt wel bestemd is tot verdediging des lands en tot handhaving der wetten maar niet om misdadigers ter dood te brengen. Ten gevolge van het verwerpen van deze wet verwachtte men dat de koning zich genoodzaakt zou zien, om aan ruiin 20 ter dood veroordeelden, die zich inde gevangenissen bevonden, lijfsgenade te schenken, nademaal niemand te vinden was die zich ter voltrekking van de doodstraf met de bediening van scherpregter wilde belasten. LONDEN den 22 april. De Tivies van heden gewaagt van een geruchtthans in deze hoofdstad in ontloop en volgens hetwelk er eene onmiddellijke ontbinding van het parlement op handen zijn zou doch dit blad schijnt zelf aan dat gerucht voor alsnog weinig of geen geloof te hechten. Volgens een gewijzigd besluit, wegens de verheffing van den gouverneur-generaal van Engelsch-Indiezal hij den erfelijken titel voeren van burggraaf Hardinge van Lahore, en van Kings-Newtonin het graafschap Derbij. De landverhuizing neemt in Ierland op eene uitgebrei de schaal toe. Het zijn niet alleen werklieden en landbou wers die hun vaderland verlaten gegoede pachters zelfs verontrust over de wending der gebeurtenissen begeven zich naar Amerika, om eene minder ongunstige streek te zoeken. Men begroot het aantal landverhuizersdie in eene maand Cork verlaten hebbenop 9000. Het koninklijk stoomschip Severn is, na een ongemeen spoedigen overtogtofschoon het aanvankelijk met zeer storm achtig weder te worstelen had, uit de West-Indien hier te lande gearriveerd. AI de West-Indische eilanden leden sterk door de gevolgen eener langdurige droogte, zoodat het vee van dorst omkwam, en op Berbice het drinkwater zoo schaarsch wasdat het niet dan tot zeer hooge prijzen gekocht kon worden. De per overlandmail ontvangen berigten bevestigen de hoop dat de oorlog op de Noordwestelijke grenzen van En gelsch-Indie als geëindigd beschouwd mogt worden. Op de door Goolab-üngh toegestemde voorwaarden, blijft Punjaub een onafhankelijke staat, terwijl de jeugdige maharajah D/nilleep-singh door den gouverneur-generaal als heerscher over Lahore en Goolab-singh die sterke betuigingen van leedwezen over zijn vroeger gedrag gedaan heeft, als vizier erkend is. De bedoelde voorwaarden zijn de afstand van het bij proclamatie van 13 dec. verbeurd verklaard grond gebieddat aan de Engelsche bezittingen grenst, hetwelk 5000 vierkante Engelsche mijlen beslaaten genoemde be zittingen met ongeveer een miilioen inwonersen nagenoeg een half miilioen p. st. aan jaarlijksche inkomsten, verrijkt. Terstond na 3e aankomst des gouverneurs-generaal te La hore welke stad alvorens op het verlangen der. koningin moeder door de Engelsche troepen bezet wasis de jonge maharajah door eene eerewacht naar zijn paleis geleid. In China was in de laatste dagen van febr. alles rustig. Van de zijde der Chinesche autoriteiten werd de vrije toe gang voor vreemdelingen tot de stad Canton nog voortdu rend bemoeijelijkt. PARIJS den. 22 api-il. Uit alle oorden van Frankrijk blijft Z. M. bewijzen van deelneming ontvangen over het gelukkig ontkpijjen aan den aanslag van den 16. Het hof der pairs heeft reeds de commissie benoemd welke belast is met de instructie der zaak van Lecomte. Gisteren middag is Lecomte uit de conciergerie naar de gevangenis van het Luxemburg gebragten daardoor den kanselier en de zes benoemde cornmissarissen ondervraagd. Ten 5 ure is de gevangene weder naar de conciergerie ge voerd, daar de gevangenis in het Luxemburg nog niet vol tooid is, hoe ijverig de werklieden ook arbeiden; men denkt dat die heden gereed zal komen. Lecomte wendt eene kalmte voor, welke echter door alles wordt wedersproken; hij schijnt inwendig met hevige gemoedsbewegingen te worstelen zijne oogen zijn als met bloed doorraengd en zijn gansche gelaat is hoog gekleurd. Het is thans gebleken dat Lecomte zich voor den aanslag niet van zijn' eigen geweer bediend heeft, maar dat hij zich het wapen, hetwelk hij gebruikte nog in den morgen van den 16 dezer heeft vreten te ver- schalFen. Gisteren zijn verscheidene wapensmeden der hoofdstad beambten van het bosch van Fontainebleau voormalige ambt- genooten van Lecomte, en onder-officieren en soldaten van het garnizoen voor de commissie van het hof der pairs ge hoord geworden. Uit Algiers heeft men berigten tot den 13 april ont vangen volgens welke de generaals Lamoricière en Jussuf steeds in beweging waren oin Abd-el-Kader te achterhalen nopens wiens verblijf men echter in de grootste onzekerheid verkeerde en de tegenstrijdigste geruchten in omloop waren» Er hadden geene gebeurtenissen van eenig belang plaats ge grepen. 's GRAVENHAGE den 24 april. H. K. H. mevrouw de Vn\Mi% Albert van Pruissen vertrekt morgen ochtend met den eersten spoortrein, met hoogstderzelver gevolg, uit deze re sidentie, zich aanvankelijk gedurende eenigen tijd naar het Loo begevende. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is inge komen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ont werp van wet, tot wijziging van art. 26 der wet van 12 maart 1818, welk ontwerp ten doel heeft, om het tijdstip tot het uitzeilen der vaartuigen, bestemd voor de haringvis- scherij te vervroegen. De centrale afdeeling brengt haar algemeen verslag uit no pens het voorstel van den heer van Rosenthaltot herzie ning van sommige bepalingen der grondwet. Op verlangen van den heer van Rosenthal, worden de beraadslagingen aai> de orde van den dag gesteld tegen aanstaanden maandag. De commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit I omtrent een aantal adressen van grondeigenaren in het ar rondissement Roermonde, waarin wordt aangedrongen op de bekrachtiging van het koninklijk besluit van 5 januari] jl.ten einde tot eene gewenschte overeenkomst met België te geraken; 2. omtrent een adres van een groot aantal grondeige naren en landlieden te Westdoijen en Zaamslag (Zeeland) die hunne bezwaren inbrengen tegen het gemelde besluit van 5 januarij voor zooveel de uitgaande regten op de granen betreft. Al deze stukken zullen ter griffie nedergelegd worden. Daarna wordt de openbare vergadering opgeheven en de zelve op voorstel van den heer van Dam van Isseltver anderd in eene zitting met gesloten deuren. Men verneemt, dat daarin besloten is, de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot voorwaardelijke verhooging van regten (repre sailles tegen België) die op morgen bepaald zijn te hou den in eene vergadering met gesloten deuren. De' Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden in comité-generaal beraadslaagd over het ontwerp van wet tot voorwaardelijke verhooging van regten op den in- en uitvoer van sommige artikelen (represailles tegen België.) HH. Exc. de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën woon den die vergadering bijover half 4 ure is de vergadering geopend en is de stemming over dat ontwerp in het open baar gehouden. De uitslag daarvan is geweest, dat heront werp met eene meerderheid van 43 tegen 11 stemmen is aangenomen. Het aangenomen ontwerp zal aan de Eerste Kamer wor den gezonden. Op last des Konings is door den minister van financiën onder dagteekening van den 20 dezer, een verslag uitgebragt wegens het bedrag der Staatsschuld op de tijdperken van den 1 januarij 1844 en van i januarij 1846. Dat verslag met de daarbij behoorende statenwaarvan het Z. M. behaagd heeft de openbaarmaking te bevelen, wordt in een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staats-Courant me degedeeld. Uit Batavia zijn berigten ontvangen tot den i maart jl. De gouverneur had eene commissie benoemdom onder zoek te doen omtrent het maken van eenen spoorweg van

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1