MIDDELBÜRGSCHE C O R A I\ T. N". 47. Zaturdas; 1 S4f). 18 April. BESTUREN cu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEIN. JE]>ERL. HAI^ DEL-MJJTSCH^PPIJ. jrELDADlGHEID. H. W. HOGERHEYDE. iZDititdcbUnb. Jfcatikfijk. ücbevldubcit ^nsssd 9im d QsnHü COLLECTE yOOa HET FOPlDS T.O DE GEJrjLPEIfDE BIEJS'ST. D-e DISTRICTS-COMMISSIE van liet Fonds ter aanmoe- digiiis en ondersteuning van de Ge-*-npende Dienst in de Ne derlanden, alhier gevestigd, met overleg van Heeren Burge meester en Wethouders, den dag waarop de algemeene jaar- lijksche Collecte, ten behoeve van het Fonds, zal plaats hebbenvastgesteld hebbende op Woensdag den 22 dezer brengt bij deze ter kennis van derzelver Mede-Ingezetenen, dat, op uitnoodiging van het Stedelijk Bestuur, door Heeren Wijkmeesters die Cellecte aan de Huizen zal worden ge daandes namiddags tusschen twee en vijf ure van gemel- den dng. Het Hoofdbestuur zich verpligt gezien hebbende tot den .restadigen verkoop van gedeelten van het Kapitaal-Fonds teil einde, zoo wel de deelgeregtigden van het Primitieve Fonds, als die uit den strijd met België, op den duur te blijven ondersteunen, zijn de inkomsten daardoor zoo zeer verminderd, dat vele deelgeregtigden niet dan bij plaatsver vanging in het Fonds kunnen worden opgenomen het- zeh-e heeft alzoo de meeste behoefte aan de ruime bijdragen der Ingezetenen, om het geheele te niet gaan van het vermel de Kapitaal te voorkomen, en het is daarom dat deze Com missie hare Medeburgers dringend uitnoodigt om door niiide giften in de hierboven aangekondigde Collecte, van derzelver belangstelling in de instandhouding van voornoem de Vaderlandslievende instelling te willen doen blijken. Middelburg, den 15 April 1846. De Districts-Commissie voornoemd DE STOPPELAAR, President. Z. SNIJDER, Lid en Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAM, op Donderdag den 30 /Ipril 1846. 32,733 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 24^815 Dito Dito DITO, ligg. te Amsterdam. 3^988 Dito Dito DITO, Middelburg. 4:192 Dito Dito DITO, I „Dordrecht. 450 Kisten DITO, De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 31 Maart 1846. VAN DER OÜDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN ,Z);rt,'f?./?j;,f. Secretaris. Met hartelpe dankzegging wordt de ontvangst berigt eener gift van 52, op den 11 dezer, bij den eerstonder- geteekende ingekomenmet het bijschriftvan G. voor Loon naar f-Ferk 52- Middelburg, den 13 April 1846. De Commissie Loon voor Werk A. M. CRAMER, President. H. REKKER Secretaris. Arnemuiden, den 14 April 1846. De ondergeteekendeals Ontvanger van den Diaconie- Armen, maakt door deze dankbare melding, van de ont vangst eener giftden 12 dezer den Heer de Blaecke de Ligny, door den Wel-Eerw. Heer J. M. Cramer, ter hand gesteld, met het bijschriftvan G. voor de Armen te Arnemuiden groot 10. (tien Gulden.) Onbekende gever of geefster, de Heere vergelde u deze liefdedaad Dien zegen schenke God FRANKFORT den 12 april. Heden z^n hier uit Wee- iien lagere beurs-prijzen ontvangen welke worden voorge dragen als het gevolg van loopende geruchten omtrent het uitbreken van ernstige woelingen onder de boeren in Galli.- cie. Met groote belangstelling ziet men nadere c^dingen dienaangaande te gemoet. Het Oostenrijksche regeringsblad verklaart, dat zekere door het Parijsche dagblad der legitimisten (en ook door sommige andere buitenlandsche bladen) medegedeelde depê che van den prins von Metternich aan den Oostenrijkschen gezant in Parys waarin op een allezins bitsen toon ge klaagd werd over de gedragingen van het Fransche bewind ten aanzien van den jongsten Poolschen opstand en de uit gewekene Poleneen hatelijk en door partijgeest ingegeven verdichtsel is. De aartshertog gouverneur van Gallicie l« naar Wee- neu opontbodenwaar zijne tegenwoordigheid vereischt wordt, tot het erlangea van ophelderingen wegenj eenige gewigtige punten. PARIJS den 13 april. De 19 ongelukkige werklieden die in den onderaardschen gang van Courcelles sedert verschei dene dagen bedolven waren, en aan wier behoud men reeds begon te wanhopen, zijn zondag rajddag, door middel van de naar hei; toegegravene dwarsgalerijgelukkig gered ge worden. De geheele bevolking van den omtrek was toege- loopen om getuige hunner bevrijding te zijn en des avonds was er een algemeen feest in het nabijgelegen dorp Lucancy. De berigten uit Madrid van den 7 heden ontvangen1 luiden wederom minder gunstig, en hebben den schijn als of de ministeriele crisis nog niet geëindigd was. De omme keer welke er in de staatkunde heeft plaats gehad blijft evenwel voortwerken. De generaal Narvaez heeft in den nacht van den 6 op den 7 de Spaansche hoofdstad verlaten om zich naar de Fransche grenzen te begeven. Men zegt dat hem voor zijn vertrek het gezantschap van Napels was aangebodendoch dat hij voor die benoeming eerbiedig had bedankt. De aanhangelingen van Narvaez zijn uit hunne hooge betrekkingen ontslagen en vervangen door anderen waarop men meer staat meende te kunnen maken. GENT den 13 april. Heden morgen liet het zich niet aanzien dat er talrijke zamenscholingen op de vrijdagsmarkt zouden plaats hebben. Intusschen is de rust toch eenigzins gestoord. Eenige straatsteenen zijn uit den grond gehaald en tegen de gaslantaarns geworpen die op dit plein staan. De procureur des konings die daar ter plaatse aanwezig was, heeft terstond de noodige bevelen gegeven om de markt te doen ontruimen. Alle winkels zijn gesloten uit vrees voor plundering. Ten 12 ure is het corps pompiers aangerukt; waarna de burgemeester en de commissarissen van policie zich beijverd hebben om de orde onder de menigte te her stellen, en de weerbarstigen in hechtenis te doen nemen.. Maar daar de inhechtenisnemingen te talrijk werden en de menigte meer en meer aangroeide, heeft men versterking moeten ontbieden. Het corps gendarmes te paard is aange sneld en heeft in minder dan een kwartier uurs de markt doen ontruimen. Men heeft geenerlei ongeluk te betreuren. De agentenvan policie en de pompiers hebbende toegangen tot de markt tot 4 ure na den middag bezet, als wanneer een hevig onweder, met hagel en zware regens vergezeld, aan de wanorde een einde gemaakt heeft. Thans is alles rustig. Te Brussel heeft geenerlei beweging plaats gehad. ANTWERPEN den 14 april. Gisteren in den namiddag is boven deze stad en omtrek een zwaar onweder losgebro ken. Een magazijn in de Kloosterstraat is door den bliksem getroffen echter zonder dat daardoor brand is ontstaan. Bij Berchem is een molen zwaar beschadigd, en een man, wel ke zich in de nabijheid bevond, dood geslagen. 's GRAVENHAGE den 15 april. Men verneemt dat het hof zich op aanstaanden maandag uit deze residentie naarde hoofdstad begeven en aldaar gedurende acht dagen vertoeven zal. Gisteren isaan het departement van buitenlandsche zaken eene langdurige conferentie gehouden tusschen Z. Exc. den generaal-majoor/F////;;?/-Belgisch minister, en Z. Exc. den heer Mercier, buitengewoon Belgisch gezant aan het Nederlandsche hof, eenerzijdsen Hunne Excellentien de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën van den anderen kantover het ontstane verschil betrekkelijk het tarief. 1 De memorie van toelichtingbehoorende bij de zes ontwerpen van wet tot verhooging van verscheiden hoofd stukken der staatsbegrooting over de jaren 1846 en 1847, ter zake van pensioenen welke alsnog op het algemeen bur gerlijk pensioenfonds zijn aangewezen, luidt als volgt: „Naar aanleiding van de bedenkingen, welke bij het voor- loopig en algemeen verslag over de staatsbegrooting zijn ge maaktmet betrekking tot het in de raming voor het de- partemeBt van financiën over 1846 en 1847 uitgetrokken subsidie aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds, ad 295,000 hseft de regeringtoegevende aan het daarbij te kennen gegeven verlangen dien post buiten de begrooting gehouden en voorloopig voor memorie uitgetrokken tot zoolang dat het toegezegde wets-ontwerp op de burgerlijke pensioenen aan de overweging van de Staten-Generaal zou kunnen worden onderworpen. In verband met dit nu ingediende wets-ontwerp waarbij aU beginsel is aangenomen dat zoowel de later toe te ken nen pensioenen aan de bestaande ambtenaren als die welke op het algemeen burgerlijk pensioenfonds zijn aangewezen van af den i januarij 1846, ten laste van den Staat moeten ko men en gevolgelijk op de begrooting der staats-uitgaven zullen worden gebragtis het onvermijdelijk geworden om ter voorziening in die uitgavee de benoodigde fondsen aan te vragen. De verleende en niet verstorven pensioenen ten laste van het algemeen burgerlijk pensioen-fonds beloopen volgens den overgelegden nominativen staatwelke onder dagteekening vanden J aug. 1845 is opgemaakt, eene som van ƒ682,092, 50. Volgens de beide lijstenwelke by de beantwoording van het voorloopig verslag werden overgelegd, zal dit bedrag, ten gevolge van de sedert verstorven en ingeschreven pensioenen tot den laatsten december 1S45, kunnen worden teruggebragt tot de som van f 679,533 5°» zoodat er reed^ f 2559 U bespaard; deze som moet, krachtens art. 125 der grondwet en art. 27 der wet van den 5 October 1841 (^Staatsblad no. 40)houdende instructie voor de algemeene rekenkamer worden gebragt ten laste van zoovele hoofdstukken der vast gestelde Staatsbegrooting over 1846 en 1847, als daarbij zijn betrokken; terwijl het cijfer der baten, waarvan het beloop uit hoofde de wet op de burgerlijke pensioenen eerst met i julij 184Ö in werking komt en daarop eenen aanmerkelijken invloed zal uitoefenenvoor alsnog met geene zekerheid kan worden bepaald doch onder de middelen tot dekking der Staats-uitgaven zal worden opgenomen. De zes wets-ontwerpen welke aan de overweging der Staten-Generaal worden onderworpen wijzen gezamenlijk het cijftr der uitgaven aanwaarvan hierboven gewag is ge maakt." Aanstaanden maandag zal de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal hare werkzaamheden hervatten. De openbare verkooping van de prentwerken teeke- ningen en schilderijen uitmakende het kabinetnagelaten door jhr. F. L. Feglin vati Claerbergen te Leeuwardenheeft opgebragt de som van ongeveer 18,000. Voor het be roemde landschap van den Vrieschen schilder Hobhcma, het welk den 11 aldaar verkocht zou worden is tien duizend gulden geboden doch de verkooper heeft het voor dien prijis nier willen afstaan. Het Journal de la Haye van gisteren deelt een zeer belangrijken brief mede door onzen geleerden stadgenoot i.t\-\ heer T. D. Frijdag Zijnen, gerigt aan den beroemden Fran- schen hoogleeraar Orüla waarin op eene allezins overtui gende wijs wordt aangetoond dat de aanmerkingen van d*- zen voorkomende in eene ten vorigen jare door hem uitge geven Ménioire op de door de heeren Frijdag Zijnen en van Deinse in 1843 uitgebragte expertice in de zaak van A. van der Burg, beschuldigd van vergiftiging, in zoo verre ongegrond zijn als zij berusten op verkeerde en on juiste Hiededeelingeu van- den inhoud dier expertice opge nomen in de Gazette des-Tribunaux en andere dagbladen ot" tijdschriften. ÏMIDDELBURG den 17 april. Bij circulaire van don 25 maart 11. (Rrovinciaal blad no. 35), heeft Z. Exc. de Staatsraad Gouverneur der provincie bij tusschenkomst der plaatselijke besturende adniinistratien en inrigtingen van weldadigheid vereenigingen maatschappijen polderbestu- ren grondbezitters landbouwerswerkbazen en alle bijzon dere personen doen dankzeggenvoor hetgeen die allen gedurende den verloopen winter hebben aangewendom ds volksklasse bij den nood welke dezelve door het mislukken van den aardappeien-oogst drukte, aan werk en brood te helpen of in hare behoeften te ondersteunen. Men verneemtdat heeren gedeputeerde Staten, dezer provincie in deze week bij een daartoe strekkend adres de belangen der ingezetenen der provincie, welke in 1830 en vervolgens, door de gestelde militaire inundatjenin Staats-Vlaanderen hebben geleden, bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal met ernst en klem hebben voorgestaan, en bij Hun Ed. Mog. den wensch hebben geuit, op dat de Kamer moge komen tot de aanneming van het bij dezelve door de Regering aangebragte wetsontwerp, ter gemoetko- ming in de schade veroorzaakt door de bedoelde inundatien in de provinciën Noord-Braband Zeeland en Limburg. Wij herinneren het publiek aan de inwisseling der oude drieguldens en tweeguldenstukkendie tot en met dings- dag den 21 dezer zal plaats hebben, doch welke muntspe- cien met den 19 dezer buiten omloop worden gesteld. i Uit Vlissingen den 15 dezer schrijft men Met genoegen kunnen wij melden dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden onzen geachten stadgenoot den heer fF. van der Os met een bezoek heeft vereerd ten einde j de door dien fabriekant voor het Russische gouvernement vervaardigde brandspuiten te bezigtigen. Na alles oplettend in oogenschouw genomen te hebben, heeft Z. K. H., in voor genoemden heer vleijende bewoordingen zijne bijzon- dere tevredenheid betuigd, over de doelmatige en nette be- I werking dezer spuiten welke eerlang naar Rusland zuUen worden overgevoerd. Wij vernemen, dat de heer van der Os, daartoe door I de Russische regering uitgenoodigdzich in den loop der 'j volgende maand naar Petersburg zal begeven om met da: gouvernement in onderhandeling te treden over de verbete- I ring der brandbluschmiddelen aldaar." I De tentoonstelling in de 8ste afdeeling van landbouw en veeteelt in Zeeland, den 15 dezer té Cortgene gehou- 'den, heeft boven verwachting voldaan. Meer dan 70 stuks paarden en hoornvee waren aangebragt. Het afdeelings- j bestuur, ten 10 ure verzameld begaf zich op daartoe ont- vangene beleefde uitnoodiging, ter vergadering van den g«. meente-raad die vervolgens, gezamenlijk met het bestuur, .de tentoonstelling in oogenschouw nam. Daarna werden i op verslag van de tot de keuring der paarden en het hoorns- vee benoemde commissien, door het bestuur de bepaalde pre- I mien uit het fonds der afdeeling toegekenden vervolgens na openbare voorlezing van den uitslag der keuring, voor I het gemeentehuiswaar het bestuur vergaderd wasaan de I daartoe regthebbenden onmiddellijk uitgereikt, terwijl het j bekroonde vee met roode linten werd gekenmerkt, en laags de geheele vergaderplaats rondgeleid, i Eene van alerwegeti te zemen gekomese menigte woande

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1