MIDDELBÜRGSCHE COURANT. ''-^' X. 44. Zaturdag 11 April. BESTUREN e» ADIINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. tDiiitöchlrtub. KEOERL. IIAISBEL-MAATSCIIAPPIJ. J\'anïivijk. JDrERTEJSTIE. ücbcvlaiibcn De ahonncments-prijs dezer Courant is f 2,7b voor drie maandenen franco per Post f-3. De abonnevienten worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling "esc'nedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, tndien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van IIu-^ welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot regels f ,bO en voor lederen regel daarboven 22 cents. i>^^ Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaafsvig eener Advertentie het Reg: van Zegel (35 f/5.) -moet worden betaald. De DIRECTIE maakt bekend dat de VOORJAARS- KOFFIJ-VEILINGEN der Maatschappij van 1846, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit je hoeveelheden hieronder gemeld Tc ROTTERDAM, op Maandag den 20 April 1846, 75,645 Dalen Java KOFFIJ liggende aldaar. 470 Sumatra 9,408 Java te Dordrecht. Te AMSTERDAM, op Donderdag den 23 April 1846. 103,694 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 359 Sumatra 9,961 Java De Directie geeft de- verzekerin te Middelburg. dat zij vóór hare ge- ^vone Najaars-Veilingen van i84Ó,_geen andere Koff'ij dan ds bovengemelde partijen zal aan de markt brengen. De Monsters zullen op Dingsdag den 10 Maart eerstko mende verkrijgbaar zijnterwijl de Notitien met de Veil- condien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, 2 Maart 184Ö. VAN DER OUDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN, Direct, fiing. Secretaris. Er zal in de Sste Afdecling van Landbouw en l'eetcelt van Zeeland, op Woensdag den 15 April 1846, des voor- middags van 9 tot 12 ure, eene TENTOONSTELLING van PAARDEN en KOEIJEN binnen CORTGENE gehouden v.'orden waarbij aan het bestgekeurde Vee, van ieder soort prcmien zullen worden toegekend, en tevens bij wijze van j\!,irktdag, gelegenheid tot verkoop en aankoop van het aan- i;ebragte Vee bestaan zal. FRANKFORT den 5 april. De thans in Galücie ver- eenigde Oostenrijksche troepen bestaan, naar men verzekert uit niet meer dan 15000 man. De Oostenrijksche krijgs- magt aan de grenzen van Itaiie wordt bij voorduring ver sterkt. Het volgende kan strekken om zich een denkbeeld van de gruwelen te vormen, tijdens de laatste beroeringen in Kra- kau en Gallicie gepleegd: het dorp Siedlisk, in den Tarno- werkreitz, op den weg van Silsno naar Jaslo werd den :o feb. door eene bende boeren onder aanvoering van zekeren beruchten misdadiger, Jacob Schels, overvallen, en de gansche familie des grondbezitters Bognsz vermoord. Deze S/jarige grijsaard, onder den naam van den Nestor des adcls bekend, en voormalig kamerheer aan het hof van Stanislaus Augus tuswas het eerste slagtoffer; daarop vermoordde men zij nen zoon Nicodemus, sedert drie jaren ten gevolge ^eener verlamming, bedlegerig, met zijne vrouw en vier kinderen, en Stanislaus Bogusz met zijnen lójarigen zoon, die ins gelijks krank lag. Twee kleinzonen des grijsaards, kinderen van 3 en 5 jaren, werden door Schels als onderpanden zij ner wraakzucht weggevoerd. Vervolgens vermoordde men een ^ojarigen edelman, Sabierzewski genaamd, en den pas toor der parochie, wegens zijne verkleefdheid aan de fami lie des grondbezitters. Zeven-en-twintig lijken lagen den volgenden dag op het kerkhof te Siedlisk. De papieren der familie werden verbrand, de gebouwen geplunderd, de bos- schen zelfs uitgeroeid. De oproerlingen riepen Schels tot heer over leven en dood in dien oord uiten nog in de helft van maart bleef hij, met zijne bende, aldaar schrik en verwoafiting verspreiden. In brieven uit Rome van 26 maartdoor het dagblad van Augsburg medegedeeld wordt weder gesproken van het voornemen der Pausselijke regering omeene commissie naar de provinciën te zenden ten einde de grieven der ingezete nen te onderzoeken en vervolgens voorstellen te doen tot verbetering van den toestand des lands. Den 25 maart is te Rome, meteen courier uit Napels berigt aangebragtdat de reis der keizerin van Rusland welke den i april in eerstgenoemde stad verwacht werd eenige dagen verschoven wat, uithoofde van ongesteldheid van H. M. Z. M. de keizer van Rusland is den 20 maartmet zij ne zonen, de grootvorsten Nicolaas zn Michaelte Moscou aangekomen. Uit Hamburg schrijft men dat het getal der landver huizers uit Duitschland naar Amerika dit jaargrooter scheen te zullen zijn dan ooit te voren. Alleen te Bremen wa ren reeds 21000 personen aangegeven, om in april van daar te vertrekken. PARIJS den 6 april. Onder verschillende petitien waar omtrent de commissie der kamer van afgevaardigden heden verslag had uit te brengen was er eene van leden der Her vormde kerk te Cannes, die zich beklaagden dat het uitven ten van zuiver godsdienstige boeken en bijzonder van den bijbeldoor de regering onderworpen werd aan de magtiging der stedelijke besturen. De commissie stelde voor die peti tie op te zenden naar de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie. Op nieuw is te dezer gelegenheid de heer Casparin opgetreden om ook voor de Protestanten aan te dringen op volkomen handhaving der wet. Indien er vrij heid is van drukken zeide hijdan moet er ook vrijheid zijn van verkoopen zonder dat is het eerste zinnebeeldig. De groot-zegelbewaarder heeft zich tegen het verzenden der petitie aan het ministerie niet verzetdoch betoogd dat de regering niet de uitoefening van het regt maar misbruik van het regt tegen wilde gaan. Overigens betuigt hij zijn leed wezen over die gedurige opwerping van geschilpunten van godsdienstigen aard. Een in aanbouw zijnde onderaardsche gang op den ijzeren weg van Parijs naar Straatsburg, is dezer dagen in gestort, ten gevolge waarvan 19 arbeiders onder het puin isedolven zijn geraakt. Het was nog zeer onzeker, of men die lieden zoude kunnen redden. Volgens de laatste berigten had men tot dusver alleen de zekerheid erlangd, dat allen nog leefden en was men Cr in geslaagd hen in gemeenschap met de buitenlucht te stellen. De berigten, op heden uit Algerie ontvangen, luiden allezins gunstig. De generaal Tussuf, aan het hoofd van 500 stoutmoedige ruiters, was steeds bezig met de vervol ging van Abd-cl-Kader en de tuchtiging van stammen, wel ke den emir, bij zijne laatste onderneming, hebben onder steund. In de berigten uit Madrid van dei; 31 maart wordt ge meld, dat het ministerie dagelijks zamenkomsten houdt, ten einde te beraadslagen over eene wet waardo>-r het schan delijke beursspel, beteugeld zal kunnen worden. :MIDDELBURG den 10 april. ïMen verneemt, dat do op gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding van het aan- le'ggen van vijf nieuwe wegen in het 4de en 5de district de zer provincie en het bestraten van vier derzelve met klin kermoppen, door heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en dat dien ten gevolge de heer C.Brcugem, te Soetermecr, aannemer is geworden Van den aanleg en de bestrating van den weg tusschen Breskens en Groede voor 24,200. Van Schoondijke naar IJzendijke voor 6i,öoo. Van Oostburg naar Zuidzande voor 35,600. En de heer J. J. van Uye te Middelburg: van den aan leg van den weg van IJzendijke tot de hofstede van J. Kaas, voor ƒ6,900; en van den aanleg en de bestrating van den weg van Walzoorden naar Hulst, voor f 62,300. werp zal zijn goedgekeurd men zich met het vervaardigen van een ontwerp, tot regeling der militaire-pensioenenzal bezig houdeu- De beraadslagingen werden gesloten. Het ontwerp is aan genomen mcz eene meerderheid van 36 tegen 16 stemmen. Is ontvangen eene koninklijke boodschap, ten geleide van 6 ontwerpen van wet, tot verhooging van even zoo vele hoofdstukken der Staatsbegrooting over 1846 en 1847, ter zake van de pensioenen. Verzending aan de afdeelingen. Bij koninklijk besluit is aan den generaal-majoor titu lair van het Oost-Indische leger C. J. Riesz thans hier te landeop zijn daartoe gedaan verzoek verleend eervol ont slag uit de dienst, onder toekenning van pensioen als gene raal-majoor, en aan den kolonel P. Balfour van Burleigh, iiekoramandeerd hebbende het bataillon jagers no. 27 die nende in de West-Indie en zich thans met verlof hier te lande bevindende, verleend een eervol ontslag uit de dienst, onder toekenning van pensioen. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer, is de con troleur der 3de klasse, de heer P. H. Maertens, te De!f- zyl, in die betrekking verplaatst naar aiiddelburg. Dezer dagen is van Regeringswege de premie u-egens de vcrschharingvisscherij over 1S45 (ten beloope van /'25o per schuit) geweigerd aan twee reeders van Scheveningen die ieder ter bedoelde visscherij eene schuit hadden uitge rust, waarvan het scheepsvolk bevonden is zich te hobbe;i schuldig gemaakt aan overtreding der bepalingen, vervat in den eed, welke, naar aanleiding van 's Konings besluit van 26 november 1839, in verband met het Teglement op de kleine of kustvisscherij van 31 december 1822, door lederen stuurman en stuurmansmaat van elk ter verschharing-vissche- rij uitgerust vaartuig vóór het in zee gaan wordt afgelegd en iivaarbij zij zich onder anderen daartoe verbinden dat zij geenen handel in thee, wijnen, brandewijnen, jenever of gedisteleerde wateren of eenigerlei andere waren of koopmanschappen met ingezetenen van Hitland of Schot- land zullen drijven, noch eenige andere goederen op vracht voor eigen rekening, of voor anderen, hetzij derv.-aarts of herwaarts, direct of indirectonder welke benaming zulks zoude mogen zijn, mede zullen nemen, noch zul- len gedoogen dat zulks door de equipngie van he: vaar- tuig geschiede." De winkelier Nelck en zijn zoon te 's Ilagewelke zich steeds in voorloopige hechtenis bevondenter zake van'den bewusten brand, zijn den 7 dezer ontslagen e:i op vrije voeten gesteld krachtens een bevelschrift der raad kamer van de arrondissements-regtbank waarbij verklaard is, dat geene termen zijn gevonden tot verdere vervolging van De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare avondzitting van den 6 dezer, de wet tot voortzetting van den weg van 's Hertogenbosch naar Culemborg, met 40 te gen 15 stemmen aangenomen. In de zitting van den 8 dezer heeft de president voor gesteld en is door de Kamer besloten de beraadslagingen over het ontwerp van wettot vergoeding van gelcdene schade wegens militaire inundatien, te doen plaats op maandag den 20 dezer. Vervolgens zijn de afdeelingen voor de maanden april en mei getrokken en hebben de leden in de sectien de voor zitters en tweede voorzitters gekozen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet nopens de burgerlijke pensioenen. Z. Exc. de minister van financiën heeft het ontwerp breedvoerig verdedigd. Het behelsde wezenlijke verbeteringen en beval zich uit verschillenden hoofde aan. Verkregen regten en aanspraken worden daardoor niet verkort, en de belangen det schatkist zullen er door bevorderd worden. Z. Exc. toonde in het breede aan de wenschelijkheid en doel treffendheid tot het daarstellen van een afzonderlijk fonds voor de te verleenen pensioenen aan burgerlijke ambtenaren. De meerderheid der Kamer heeft zich in de afdeelingen ook voor de oprigting van een afzonderlijk fonds verklaard en Z. Exc. hoopte'alzoo dat sommige leden hunne bezwaren daartegen thans zullen ten offer brengen. Er rust op den Staat geene eigenlijke verpligting tot het verleenen van pen sioen doch de Staat neemt nu die verpligting op zich, be houdens de door de ambtenaren te verstrekken bijdrage. Door dit ontwerp wordt het tegenwoordige niet bezwaard voor de toekomst. Z. Exc. geloofde, dat het bedrag der pensioenen thans zijn hoogste toppunt heeft bereikt. Men zal, door het aanhangig voorstel trachten het bedrag der pensioenen in het vervolg allengs te verminderen. Z. Exc. verklaarde, daartoe door den Koning gemagtigd dat, zoodra dit ont- die personen. De Nederlandsche Stoompost behelsde dezer dagen het volgende Bij het in omloop brengen der nieuwe muntspecie achten wij het niet onbelangrijk het publiek daarmede eenigzins bekend te maken, om hierdoor verkeerde begrippen te doen verdwijnen die te dien opzigte welligt bestaan. Door de wet van 1839 is de dubbele standaard aange nomen en als de eenheid van ons muntstelsel vastgesteld. De Nederl. gulden, wegende 10 wigtjes van een gehalte van 955 duizendste lijn zilver, of het tiende gedeelte van het gouden tien gulden stuk, wegende 6,729 wigtjes en heb bende een gehalte van 900 duizendste. Do gulden heeft dus eene waarde van 9,450 wigtjes fijn zilver of van 0,605.610 wigtjes fijn goud, en hieruit vloeit dus voort dat de verhouding tusschen de waarde van hot zilver en die van het goud volgens de wet is bepaald op 1 15,6. De standpenningen, die-bij ons nieuw munt-systema wor den vastgesteld zijn WIGTJES. DUIZENDSTE, Het gouden 10 gulden stuk, wegende 6 zilveren -3 10 cent Stuk o 5 10, 7-9--, 3641 500; 500, Alle overige zilveren munten zullen worden vernietigd. Het gehalte van het goudgeld bedraagt steeds en dat van het zilver yVoV ^'-^SS'^" goudstuk bestaat uit 900 deelen goud en 100 deelen koper, en het zilvergeld uit 945 deelen fijn zilver en 55 deelen koper. Buitendien blijkt uit de hierboven aangegeven gewigten dat 100 gulden, van elke zilveren geldspecie, naauwkeurig een Nederl. pond wegen en dat dus bij de wet de waarde van een pond fijn zilver op 105, 82! nieuwe gnldens is aange nomen geworden. Het remedie of het verschil tusschen het bepaalde gehalte en gewigten de bij de fiibricatie toegestane kleine varia tie is zeer gering, en zeifs minder dan in de meeste Sta ten van Europa, Naar wij vernemen geschiedt de vervaar diging met de meeste zorg, is in alle opzigten onder een streng opzigt geplaatst en zijn daardoor aan de natie de me?it-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1