MIDÖELBÜÏiGSCH C O R A I\ T. W. 41. Zaturdag t846.:':Li:it, 4 April. BESTUREN en ADMÏNÏSTHATIEN. NlEUWSTIjDiNGEK. AJNBESTEIUWG van WIEUJTE 7FEGEW. WE DE RLH.^J\J)EL~MJATS €M.iP PIJ. België. Dlcbcrlattbcu De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor.drie maanden, en franco per Post f Z. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van ////- welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot z.es regels/ 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 c?s.) moet worden betaald. PROVINCIE ZEELAND. Behalve de aangekondigde Besteding van vier Wegen in het 4de en 5de District dezer Provincie, welige op Don derdag den 9 April 1846, aan het Locaal van het Gouver nement te Middelburg zal plaats hebben, zal ten zelfden dage en plaats nog worden Aanbesteed Het aanleggen en hestraten van een gedeelte van den IVeg, strekkende van OOSTBURG naar ZUIDZANDE, begrepen in hetzelfde Bestek met de vier gemelde Wegen. De locale aanwijzing zal mede zes dagen vóór de Aan besteding geschieden. Middelburg, den 31 Maart 1846. De Staatsraad Gouverneur van de Pro vincie Zeeland VAN VREDENBURCH. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAM, op Donderdag den 30 A])ril 1846. 32,733 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 24,815 Dito Dito DITO ligg. te Amsterdam. 3,988 Dito Dito DITO, B'Iiddelburg. 4,192 Dito Dito DITO, Dordrecht 450 Kisten DITO, ^Jo"^"''"- De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 31 Maart 1846. VAN DER OÜDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN Direct, fung. Secretaris. BERLIJN den 29 maart. Ons regeringsblad meldt, dat Z. H. de Paus in een brief aan den bisschop van Kulm zijne smart heeft uitgedrukt over de onlangs in Posen en andere Oostelijke streken van Pruissen plaats gehad hebbende revolutionaire bewegingen en in het bijzonder over de om standigheid, dat de Katholieke godsdienst daarbij als voor wendsel tot misleiding en tot verbittering der gemoederen is gebezigden dat zelfs eenige geestelijken daaraan hebben deel genomen. In dien brief was de bisschop tevens ver maand geworden om (gelijk hij reeds vroeger uit eigene be weging gedaan heeft) zijne onderhoorige geestelijken en ge meenten te waarschuwen tegen deelneming aan die woelin gen, en tegen de bedoelde middelen van misleiding en aan hitsing. FRANKFORT den 29 maart. In tegenspraak met vori ge opgaven wordt thans in berigten uit Gallicie weder ge meld dat daar onder de landlieden nog altijd veel woeling heerscht, en dat de rooverijen en geweldenarijen in sommi ge streken door talrijke benden worden voortgezet, die zich steeds, bij de aannadering der tegen hen afgezondene troe pen in de bosschen verbergen. Volgens sommigen zou die voortdurende tegenstand der landlieden in verband staan met eene aankondiging der overheden dat de boeren steeds verpligt blijven de vorige vroon- of heeren-diensten te be wijzen van welke zij zich dachten ontslagen te hebben door den opstand tegen de edellieden. De Oostenrijksche rege ling moet namelijk zoo als bij herhaling verzekerd wordt ten gevolge van de dezer dagen in Gallicie plaats gehad heb bende gebeurtenissen wel bedacht zijn op de noodzakelijk heid van belangrijke veranderingen in staatkundige en bur gerlijke betrekkingen der landlieden in dat gewestmaar aan den eenen kant vooraf de onderwerping der wederspannigen verlangen en aan den anderen kant bij den hoogen adel grooten tegenstand tegen de bedoelde hervorming ontmoeten. H. M. de keizerin van Rusland is den 17 dezer, uit Palermo, te Napels aangekomen, en daar met grooten luis ter ontvangen. In de eerste dagen van april zou H. M. over Rome en Florencede terugreis naar Rusland voortzetten. Bij eene aan den minister van oorlog gerigte ukase van 16 maart, heeft Z. M. de keizer van Rusland het on der dagteekening van den 5 maart uitgevaardigde bevel om de met verlof afwezige soldaten in de gouvernementen Wil- na Grodno, Kowno, Volhynie, Podolie, Kiew en het ko ningrijk Polen tot de effective dienst op te roepenweder ingetrokkenalzoo die maatregel thans niet meer noodza kelijk wordt geacht." Uit Konstantinopel den 11 wordt gemeld dat de heer Noëconservator bij het kabinet van natuurlijke historie aan de geneeskundige school te Galataserai zich naar Jene- schehir heeft begevenom naauwkeurig onderzoek te doen naar den manna-regeuwaarvan onlangs in de dagbladen melding is gemaakt, en dat hij bevonden heeft, dat dit ver schijnsel eenvoudig door eene planteene soort van Sicaria, is voortgebragt. De bloesem-knopjes van deze plantin groote menigte neergevallen en na een sterken regen van aarde ontbloot, waren het zoogenaamde manna geweest. PARIJS den 29 maart. Maandag aanstaande zullen de beraadslagingen over het handels-traktaat met België eenen aanvang nemen. Waarschijnlijk zal dat traktaat niet alleen van de zijde der gedeputeerden, maar zelfs van sommige bewindslieden een ernstigen tegenstand ontmoeten. Men meent algemeen hier te lande dat België verpligt isom ter gunste van Frankrijkeenige wijzigingen te brengen in de bestaande tarieven van regtenen vreestdatwanneer de nieuwe overeenkomst te dien aanzien niet zal voldoen aan de billijke wenschen der Fransche fabriekanten dezelve door de kamer niet zal worden goedgekeurd. De aartsbisschop van Parijs heeft aan de geestelijken in zijn diocese een herderlijken brief geschrevenwaarbij hij hen vermaantom in hunne openbare gebeden de Polen te herdenken en den zegen des Hemels af te smeeken over een land in den hoogsten graad belangwekkend eensdeels door de onheilen welke hetzelve hebben getroffen en voorts door de menigvuldige gevaren waaraan het Katholiek geloof is blootgesteld geworden. [Men vergelijke de strekking van dezen brief met die van den Paus hiervoren onder Berlijn geplaatst Een goed reglement op de spoorwegdienst wordt aller noodzakelijkstnog is het onderzoek omtrent het nabij Lyon aan eene diligence toegebragt ongeluk niet voltooid en reeds moet er een nieuw onderzoek worden ingesteld omtrent een later nabij St. Etiennegebeurd voorval hetwelk evenwel nog zoo gelukkig is afgeloopen van geene menschenlevens gekost te hebben. Ook op dat punt is eene diligence, bij het dwars overrijden ^-an den spoorweg, tegen eenen juist aankomenden trein gestooten de postillon heeft zijne paar den nog sterk genoeg kunnen aanzetten om het verbrijzeld worden te vermijden en er af te komen met uit het spoor gesmeten te worden en het breken van een achterwiel. Men zegt dat in het Champ de Mars door al de spoor weg-maatschappijen een groot feest zal gegeven worden wanneer de spoorwegen naar Havre, naar België en naar Vier- zon worden ingewijd. De besturen van al de in werking of in aanleg zijnde linien zullen uitgenoodigd worden daaraan deel te nemen het zou dus eene soort van verbondsfeest der nijverheid zijn. In den afgeloopen nacht, nadat gisteren de verschil lende pleitredenen waren aangehoord en de heer Berryer den beschuldigde had verdedigd, heeft de jury van het hof van assises te Rouaan uitspraak gedaan in de zaak van den heer Rosemond de Beauvallondie was aangeklaagd van den heer Dujarier in een tweegevecht te hebben gedood, en den be schuldigde vrijgesproken. Volgens berigten uit Algiers van den 23 dezer, is de beruchte Bou-Maza in eene schermutseling met den kolonel Saint-Arnaud zoo hevig aan den arm gewond dat hij het bevel over de zijnen san Bou-Alem heeft moeten opdragen. Berigten van 23 maart uit i\ladrid houden in dat de Fransche gezant op dien dag eene langdurige conferentie heeft gehad met den minister Narvaez-^ dat voorts de geza menlijke bewindslieden herhaaldelijk in kabinetsraad zijn ver gaderd geweestom te beraadslagen over sommige aangelege- ne vraagstukken waaronder de wet betrekkelijk de dotatie der geestelijkheid. De rust in die hoofdstad, rondom welke meer dan 12,000 krijgslieden zijn te zamen getrokken, bleef, volgens de laat ste berigten voortduren. Men vreesde laatstelijk voor on lusten van de zijde der drukkersgezellenwelke door het ophouden van de uitgave der oppositie-bladen buiten bestaan zijn geraakt. BRUSSEL den 31 maart. Nadat nog talrijke conferentien gehouden warenis eindelijk gisteren avond een ministerie tot stand gekomenhetwelk dus is zamengesteld de graaf de Theux als minister van binnenlandsche zaken ter ver vanging van den heer van de PVeijer de heer Dechamps als minister van buitenlandsche zaken; de heer 7lf«/(?a als minis ter van financiën de baron d'Auethan als minister van justi tie welke drie laatstgenoemden dezelfde betrekkingen in het vorig kabinet bakleedden; de heer de Bavay als minister van openbare werken ter vervanging van den heer d'Hoffschmidt en de generaal/"/v'ss? als minister van oorlog, ter vervanging van den generaal Dupont. Dit is reeds het negende ministe rie, dat sedert het jaar 1831 aan het bewind komt. 's GRAVENHAGE den i april. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is bepaald dat de oper.bare beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot ophefling van het fonds voorden landbouw, tot daarstelling van een algemeen veefonds enz., op vrijdag aanstaande, des voormiddags ten elf ure, een aanvang zullen nemen, en dat daarna die over het wets-ontwerp tot opheffing van het fonds voor de nationale nijverheid geopend zullen worden. Voorts heeft de commissie voor de verzoekschriften in deze zitting eenige rapporten op aan de kamer ingediende adressen uit- gebragt, waarnp de openbare zitting in een comité-gene- raal veranderd is. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van heden aangenomen i. het ontwerp van wet tot regeling van Atw accijns op de suiker; 2. dat tot het ver strekken eener buitengewone geldelijke bijdrage aan de maat schappij van weldadigheid, en 3. dat tot overbrenging op de begrooting van 1846 van gelden, toegestaan voor 1845 voor de munt. Bij besluit van den 24 maart heeft het den Koning be haagd aan den Staatsraad IF. U. A. C. baron van Ileeckeren van Keil, met het tijdstip zijner aftreding als gouverneur der provincie Gelderland, te verleenen den rang en titel van mi nister van Staat. Het heeft Z. M. den Koning behaagd uit het aan hoogstdenzelven aangeboden drietal candidaten voor de open gevallen betrekking van raadsheer in het provinciaal geregts- hof in Noord-Holland, opgemaakt door de Staten van die provincie tot raadsheer te benoemen den heer mr. M. H. Codefroisubstituut-oflicier bij de arrondissements-regtbank te Amsterdam; zijnde die heer de derde candidaat, die door de Staten op het aangeboden drietal was geplaatst. Men meldt uit Utrecht den 31 maart: Gisteren morgen heeft de heer Duitscher van ge boorte en student in de theologie aan de Utrechtsche hooge- school zichzelven in eene vlaag van zinsverbijstering op eene allerverschrikkelijkste wijze van het leven beroofd. Na zich eerst met een mes verscheidene wonden te hebben toege bragt is hij in een staat van volstrekte naaktheid van de tweede verdieping uit het raam, en, erg verwond, op de straat nedergekomen zijnde, dadelijk in het water gespron gen, waaruit hij wel is gered, doch zonder dat het door de in het werk gestelde pogingen heeft mogen gelukken hem in het leven te behouden. De overledene was iemand van groote bekwaamheden en grondige studie, van welke de wijsbegeerte een groot deel uitmaakte aan wier voorschriften nogtans evenmin als aan die van het door hem beoefend hoofdvak de vreesselijke stap des ongelukkigen geweten mag worden. De Staats-Courant van heden neemt eenige stukken uit de Overhr.id Singapore Free Press van 9 februarij 11. over. Daari;it blijkt, onder anderen, dat de Nederlandsche oorlogsstüomboot Bromo den 5 februarij te Singapore aan kwam en berigten van Batavia tot den i februarij medebragt, hoofdzakelijk betrekking hebbende tot de maatregeien door het Koloniaal Bestuur genomen ter bevordering van een aanzienlijken uitvcfer van rijst naar het Moederland om te voorzien' in het aldaar bestaand gebrek aan granen. Ten gevolge der dien ten gevolge gemaakte voordeelige bepalin gen hadden de agenten op Java der voor het gouvernement bevrachte schepen te Batavia ongeveer 900 koijangs (circa 24000 pikols) gewone witte rijst, tegen 165 a 180 per koijang en te Samarang ongeveer 300 koijangs (circa 8000 pikols) gewone cargarijst, tegen 140 a i 50 per koijang, ingekocht. Het groot lokaas hierdoor voor de Javasche bevolking opgeleverd, deed, welligt ten onregte duchten, dat zij, in geval van mislukking van den rijstoogstzelve groot gebrek zouden kunnen hebben. Ten einde in het gebrek aan genoegzame lading voor de ter dienste van het gouvernement bevrachte schepen te voor zien en tot dekking der door het kokniiaal bestuur van Ja va op den minister van koloniën afgegeven traites, had dat bestuur aanbiedingen tot inkoop van particuliere koflSj ge daan maar men had zich, wegens de geëischte hooge prij zen niet kunnen verstaan. Met suiker was men gelukki ger geweest. In het begin van januarij heeft te Canton een ernstige rustverstoring plaats gegrepen waarbij door de menigte eene zeer vijandige gezindheid jegens de vreemdelingen aan den dag werd gelegd. Gelukkig lag de Engelsche oorlogsstüom boot Plnto bij de factorijen ten ankeren heeft de tegen woordigheid van andere Engelsche en Amerikaansche oor logsvaartuigen ongetwijfeld tot het verhinderen van verdere uitspattingen bijgedragen. Volgens- de laatste berigten was alles rustig. De laatste termijn van de aan het Chineesch gouvernement opgelegde oorlogsschatting was voldaan maar de gouverneur van Hong-Kong, sir .7. F. Davis, had aan den keizerlijken commissaris te kennen gegeven dat het eiland Chusan niet aan China teruggegeven zou worden, zoolang niet al debe- palingen van het vredesverdrag zouden zijn ten uitvoer ge legd gelijk tot hiertoe het geval is aangezien Canton nog niet voor de vreemdelingen toegankelijk is. In het dagblad the China Mail van 25 december komt eene gouvernements-notificatie voor, ten geleide van het antwoord door den keizerlijken commissaris te Hong-Kong op eene officiële nota van den Engelscben ge\ olmagtigden gegeven waarbij, in verband tot zeker te Shanghai uitgevaardigd edic:

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1