MIDDELBÜRGSCHE C O U R A I\ T. Zaturdag 1846, 21 Maart. BESTUREN ca ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDliVGEN. 35. ss^i»? S CHO OL JrEZEN. SPIJS-UITDEELIJSG. JVanferiik. iSelgte. £lebevl(inbcn De abonnewents-priji dezer Courant ii f 2,7b voor drie maandenen franco per Post fi. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- lin" geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden dei morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer vil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering "an Ihi- -^ velijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot zes regels J 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Reijt van Zegel (3ó c/s.) r,:oet worden betaald. De Provinciale COM.MISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone VOORJAARS-VERGADERING houden binnen Middelburg, in de Abdij, op Woensdag, den 15 April j 1846, des voormiddags te f//" ure; zullende op Donderdag 1 deo 16 dier maand, des morgens te acht ure, worden over- j gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar i eenigen rang als Onderwijzerwelke met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van eene authentieke acte hun ner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 20 INIaart 1846. ADR. P. VAN DEINSE. Secretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermo genden te Middelburg, het einde harer werkzaamheden voor dit saizoen ziende naderen acht zich gelukkig door deze aan hare Begunstigers te kunnen mededeelen dat zij zich, door het nog voorhanden zijn van eenige bestanddeelen in staat gesteld ziet nog gedurende eene week de Spijs-uitdee- ling te verlengen. Dat het haar, uit hoofde van verschillende omstandighe den min verkieselijk is voorgekomen daarvoor aan de on derscheidene Begunstigers bij vernieuwing Kaarten uit te rei ken doch gemeend heeft niet doelmatiger aan aller meening te kunnen voldoen dan de uitdeeling daarvan aan de Ver- eeniging tot het bezoeken der Armen op te dragen aan welk voornemen zij onder goedkeuring van hare geachte Begunstigers zich voorstelt op het einde dezer maand het noodig gevolg te geven. Middelburg, den co Maart 1846. Namens de Commissie voornoemd, H. DU BUISSON BECIUS, Secretaris. BERLIJN den 15 maart. De kommanderende generaal en de opperpresident van de provincie Posen hebben den 11 eeüe aankondiging gedaan, waarin het volgende voorkomt: De misdadige pogingen om door oproer de rust der stad Pojen en der provincie te verstoren zijn in hare kiem ge smoord en de waakzaamheid der overheden zal ook ver der den rustigen burger tegen regeringloosheid beschermen. De schuldigen, welke in hunne verblindheid zulk een snoo- den aanslag tegen hunnen koning en tegen het vaderland waagden, zal de gestrengheid der wet treffen. Wij hopen dat hun getal niet zal toenemen en dat het niet noodig zal wezen de bepalingen der koninklijke kabinets-order van den 7 dezer toe te passen." Voorts worden degenen welke zich tot de deelneming aan de woeling hebben laten verlei- <ien vermaand om tot hun pligt terug te keeren en zich aan de regering aan te sluiten. Het slot der proclamatie Uiidt aldus Bewoners van het groot hertogdom Posen Ver blijdend is de waarneming dat verre het grootste' gedeelte ▼an u zich afkeerig heeft betoond van die misdadige ont werpen en dat zelfs op vele plaatsen de bevolking in de steden gelijk als op het platte land zonder onderscheid van afstammingen godsdienst, is te zaamgekomen met den blijkbaren wil, om aan de overheden in het handhaven der openbare veiligheid de behulpzame hand te bieden. Geeft ook verder geen gehoor aan de inblazingen welke omkee- nng van de bestaande orde en regeringloosheid ten doel heb ben. Gedenkt aan de weldaden en regtendie u onder den Pruissisehen schepter ten deel zijn geworden dat vooral de landman bedenke wat hij was en wat hij tegenwoordig is. Vertrouwt de regeringwelke de magt en den vasten wil heeft, om u te beschermen, en boven alles, volhardt in de trouw en liefde jegens uwen koning FRANKFORT den 15 maart. Volgens een berigt uit ^azel, van den 13, zijn de kleine Zwitsersche kantons bevreesd voor eenen aanval van de radikale kantons thans bezig met het nemen van groote toebereidselen om zich te ▼erdedigen. Berlgten uit Konstantinopelvan den 22 febr.melden dat de sultan voornemens is eerstdaags Varna Silistria en Kustschuck te bezoeken en over Adrianopel in de residence 'erug te keereri. Het doel dezer reis is, om zich in per- «oun van den staat van zaken in zijn gebied te overtuigen. De kapiteui-pacha en de Turksche minister van buitenland- sche zaken zullen den sultan op die reis vergezellen. 1^° H^''^" 2ijn in de kamer van afge- Tïwd.gden de beraadslagingen begonnen over het reeds zoo dikwerf ter tafel gebragte geschilpunt, dat ambtenaren van den staat geene vertegenwoordigers kunnen zijn Ditmaal heeft de heer de Remusat deswege ejpn voorstel gedaan en de heer Corne heeft het met warmte verdedigd uit de afzetting van een ambtenaar die tegen de regering gestemd had eene nieu we drangreden ontleenende, om alle ambtenaren uit de ka mer verwijderd te houden. De commissie, aan welke het onderzoek van het voorstel opgedragen washeeft tot de verwerping geconcludeerd. De berigten uit Madrid, van den 10, gewagen nog altijd van moeijelijkheden tusschen de leden van het kabinet bestaande, doch dezelve schijnen niet van dien ernstigen aard dat zij tor eene ministeriele wijziging zullen aanleiding geven. Bij een onzer juweliers is tegenwoordig te zien de met brillanten omzette diadeem die door de Russische grootvorstin Olga bij de inzegening van haar huwelijk ge^ dragen zal worden. Men schat dezelve op eene waarde van 18 millioeii franken; de. enkele middensteen wordt op een millioen begroot. Deze diadeem is het bruidsgeschenk van keizer Nicolaas. -i— Het Journal des Débats deelt berigten uit Toscana mede, volgens welke te Pisa eenige bewegingen hebben plaats gehad, ter zake van pogingen der Jezuiten, om zich in Tos cana waar zij tot nu toe niet toegelaten zijn, te vestigen. De Jeziii'en hadden met dat doel aangevangen met de oprig- ting te Pisa van een opvoedings-gesticht van zusters van het heilige hart, welke kloosterlingen geacht worden eene soort van hulpbenden der Jezuiten uit te maken. Met mede werking van den vicaris-generaal Fantcria was te Pisa een huis voor deze geestelijke zusters gekocht. Een zeker aan tal van die zusters was uit Rome overgekomen en de in wijding van het gesticht stond plaats te hebben, toen er den 21 febr. een volk,-op!oop voor de woning van den heer Fan- teria heeft plaats gehad waarbij de voorgevel van dat ge bouw aanmerkelijk door steenw-erpen is beschadigd en de menigte de kreten van IVeg met de Jezuiten 1 Weg met de zusters van het heilige hart! heeft doen hooren. Die volks oploop heeft tot geene vervolgingen van de zijde der over heid aanleiding gegeven; maar eenige dagen daarna, den 27 tebr.hebben honderd elfder aanzienlijkste en vermogend- ste ingezetenen van Pisa waaronder verscheidene geestelij ken en zes-en-dertig hoogleeraren van de beroemde hooge- school dier stad een verzoekschrift bij den gouverneur in gediend hetwelk tegen de vestiging van het opvoedings-ge sticht der zusters van het heilige hart is gerigt, op grond dat deze geestelijken, die, volgens hare ordesregelen zelve, gedwongen zijn zich aan de leiding der leden van het ge nootschap van Jezus te onderwerpen hare kweekelingen in den geest van dat genootschap zouden opleiden en een mid delpunt van de werkzaamheid der Jezuiten in Toscana zou den vormen. BRUSSEL den 16 maart. Na vele mislukte proeven om weder een nieuw kabinet, als het vorige, uit verschillende bestanddeelen gevormd zamen te stellen is thans door den koning aan den heer Rogier de taak opgedragen een nieuw een stemmig bestuur tot stand ie brengen, zoo a!s die staatsman dat reeds sedert 5 jaren verlangd heeft. Men gelooft niet dat de heer Rogier de volmagt tot ontbinding der kamers tot eene voorwaarde gemaakt heeft voor de aanvaarding zijner taak. MIDDELBURG den 20 maart. De dag van eergisteren was ter oorzake in onze vorige gemeld een ware feestdag voor deze stad van des morgens af was dezelve met vlag gen versierd en in den namiddag liet zich het klokkenspel hooren de straten en pleinen waren genoegzaam den gehee- len dag met wandelaars vervuld. De werklieden van het Sintjans-bedrijf werden door den hstr Dronkers onthaald, en van stadswege was gezorgd dat in de gestichten van welda digheid onderscheidene ververschingen werden genoten ter wijl de weezen zich in hun gesticht met vrolijke spelen ver maakten en ook aan' de bedeelde huisgezinnen van de ge subsidieerde armbesturen mede van stadswege, eene buiten gewone uitdeeling van rijst, en van wege de vereeniging tot het bezoeken der armen eene bedeeling van brandstoifen aan alle behoeftigen werd gedaan. Des namiddags werd op de groote markt de cocagne-mast beklommen om prijzen door het stedelijk bestuur daartoe verschaft. Des avonds prijkten de huizen van den heer burgemeester de heereh wethouders en stads-secretaris met fraaije illuminatien voor het huis van den burgemeester las men, op eene draperie van nationale kleuren, de woor den MiddelburgMaastricht. Vóór den schouwburg verhief zich eene verlichte poort en het was in die lokaal, dat, ten half-acht ure, de veree niging plaats had der leden van de vier binnen deze stad be staande sociëteiten, die zoo voor zichzelven als voor hunne huisgenooten hiertoe hadden ingeteekend. De schouwburg zaal was schitterend verlichten toepasselijk gedecoreerden kon naauwelijks de zaaragekomenen bevatten, die uit de eer ste magistraats-personeu en uit ingezetenen van verschillen den stand en betrekking in de maatschappij alsook uit on derscheidene van buiten deze stad gelntroduceerdenbeston den. Onder het genot van muziek en dans duurde deze vereenigingdie zoo geheel de eigenaardige tint van een waar Volksfeest droeg in de beste eensgezindheid tot in den vroegen morgen voort. Dank hebbe het edel-acht baar bestuur dezer stad van hetwelk dit plan is uitge gaan Ook de voor de regeling van deze feestviering en het bewaren der orde benoemde commissarissen verdienen allen lof, wegens de inrigting derzelve en de zorg die door hen is aangewend om het genoegen van hgt gezelschap te bevorderen. De algemeene goedkeuring bleef dan ook niet achterwege, en deed zich vooral opmerken, toen, omtrent half-negen ure, de heer D. Dronkers met zijne echtgenoote, door eene commissie afgehaald in de zaal verscheen en door den heer burgemeester op eene hartelijke en toepasse lijke wijze w-erd 'aangesproken. Maar niet alleen tot deze vereeniging bepaalde zich de feestviering; ook elders hadden zamenkoaisten plaats. Een gedeelte der publieke wandeling het Molenwater genaamd was met lampions verlichten het hoorn-muziek vande artil lerie uit Vlissingen veraangenaamde de ontelbare wandelaars daar ter plaatse waaronder zich ook vele landlieden en vreem delingen bevoixien die deze feestviering kwamen bijwonen. In het gebouw der oude concertzaal dat insgelijks verlicht was werden de werklieden uit de weverijen van de heeren Salo- monsonmede op ververschingen onthaald, nadat zij met vaandels en fakkels een optogt door de stad hadden gedaan. Op de plaatsen waar zulks raogt geschieden, werden vuur werken afgestoken. De vreugde was overal verspreid en is zoo ver wij we^en door niets wanordelijks gestoord. Lane zal het aandenken bewaard blijven aan eenen dag, die op zulk eene ondubbelzinnige wijzede gevoelens van blijdschap dankbaarheid en hoop op toekomende welvaart heeft uit gedrukt. Op donderdag den 9 april e. k., des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, bij het gouvernement dezer provincie, worden aanbesteed in vier perceeienhet aanleggen van vier nieuwe wegen en het bestralen van drie derzelve, in het 4de en 5de district dezer provincie, te weten i. van af den grooten weg der isteklasse no. 10, nabij Breskens tot het dorp Groede; 2. van het dorp Schoondijke tot de stad IJzendijke; 3. van de stad IJzendij- ke tot de hofstede van Jan Klaasen 4. van hei veer te Walzoorden tot de stad Hulst; daarbij begrepen het bou wen van de daaronder vereischte heulen, bruggen, enz., en de levering van alle benoodigde materialen, benevens het onderhoud gedurende één jaar na de voltooiiing der werken. De aankondiging van den heer Staatsraad Gouverneuraar- gaande deze aanbesteding zal in ons eerstvolgend no. worden geplaatst. De minister van de Hervormde eeredienst., de baron van Zuylen van Nyeveld schijntvolgens de laatste berigten uit 's Gravenhage ernstig ziek te zijn. Naar men verneemt worden er tegenwoordig pogin gen aangeuend om van Groningen op Londen eene regt- streeksche stoombootvaart te verkrijgen. Men meldt dat de bedijking van het Nieuwland op het eiland Wieringen is begonnen. Het fraaije weder begunsti-gde de werkzaamheden. Ook meldt men dat de werken van het Oostelijk ge deelte des Anna-Paulownnpoldersdoor de heeren Langeveld iS? Co. aangenomen, met veel kracht begonnen zijn, en dus ook deze schoone polder, op het einde van denzomer, zoo goed als voltooid zou zijn.'" Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden dat er in den namiddag van zaturdag 11. nabij Delfzijl aan het hoofd no. is aangespoeld en op het rfrooge geraakteen walvisch van eene verbazende grootte. Het waren eenige ma trozen van het kofschip Eugenia, die het plompe gevaarte het eerst zagen aandrijven. In de verte geleek het een groot schip, maar naderbij komende bevond men, tot niet geringe verbazing, dat het een walvisch QBalaena Mysticetus') was. De kop van dit monster beslaat méér dan een derde van het ligchaam; de huid is meest zwart en met wit gemengd, als gemarmerd op sommige plaatsen zeer dun behaard ért met koralen en schelpen bedekt. Zijne lengte is ongeveer 53 voeten. Dit dier schijnt den walvisch-vangers van Groenland en Spitsbergen ontsnapt te zijn hetwelk men niet zoiitiei- grond besluit ui' de wonden op den rug, zigtbaar door har poenen veroorzaakt. Eenige liefliebbérs hebbén het reed? aangekocht, om het. eerlang aaii hét Müiéiim acadimitum Vt Gronini;en ten geschenke te geven. Den 15 dezer is te Assen de persoon szn Josrp-h Coslinskisedert eenige jaren I*rr,ë'itisch schooionderwij.er aldaar van welke betrekking hij zich steeds naar behooren heeft gekweten, na afgelegde beiijdenis des geloofs, in dé Hervormde kerk gedoopt door ds. Zublian welke bij güdsdienstronderrigt had or.tvangeh.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1