MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dingsdag 1846. f 'i^mme BESTUREN en ADIINIST^ATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. N°. 33. 17 Mcaart. FOLIC IE. Q5»root-53irittanjC. WATIONALE IflILITIE. BEBIJKING rJLN SCIIORRET. jlJtNBESTEBING. Jxanferijfe. Isclgtc. ücbcvlflu&ctt De abonnements-prijs dezer Courant h 2,75 voor drie maanden, en franco per PostfZ. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- line geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, wdien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzonderin^xAA-Ii;t^-^ welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakiugen waarvan de prijs is van één tni- i^r-"^ regels J ,bO en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 cts\) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Willende zoo veel mogelijk de ongelukiien voorkomen welke op aanstaande woensdag, bij gelegenheid van de te hondene Algemeene Vereeniging in den Schouwburg zouden kunnen plaats hebben Noodigen bij deze elk en een iegelijk uit om, op voor schreven avond behalve op de groote Markt, geene vuiir- \verkeH in de straten en op de publieke pleinen af te ste- y;j en durven Burgemeester en Wethouders zich vlei- jen dat deze uitnoodigingwelke in het algemeen belang der Ingezetenen plaats heeft, met diezelfde welwillendheid en orde zal worden opgevolgd, welke de vreugde dezer laatste dagen zoo buitenmate heeft gekenschetst. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg c Maart 1846. Burpcmeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. den. Eenige hunner benden, welke haar reeds voor het bin- nenrukken der troepen verlaten hadden hebben zich naar het westelijk gedeelte van den Vrijstaat begeven.. In de stad was alles rustig. Een tijdelijk comité van veiligheid had eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij de inwóiiers (ot rust en orde werden aangemaand, het lossen van geweren onder welk voorwendsel ookten strengste wordt verboden en het regt om wapenen te dragen alleen tot diegenen beperkt, welke, a!s leden der veiligheidswaclitdaartoe geregtigd zijn. Door den koning vrn Pruissen zijn den 7 dezer strenge maatregelen tegen alle oproerige bewegingen of het aansto ken daarvan, in West-Pruissen en het groothertogdom Posen genomen. ló BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Brengen bij deze ter kennisse van al diegenen die daarbi.i eenig belang mogten ïicbben dat de tweede zitting van den Militie-Raad, voo-c het iste Militie-kanton, zal plaats heb ben op Donderdag een 19 dezer, des voorraiddags ten 10 ure, op het gewone Lokaal in de Abdij binnen deze Stad, en dat voor denzelven moeten verschijnen a! de in dit jaar geloot hebbende Personen welke vermeenen regt op vrijstel ling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand om zich op voorschrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te vervoegen. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Maart 184Ó. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. OPENBARE AANBESTEDING. Op Zaturdag den 28 Maart 1846, des voormiddags om IC ure, in het Lo-;ement het Wapen van Zeeland, te SAS- VAN-GENT zal worden overgegaan tot de aanbesteding bij inschrijving en opbod van Het maken van een- ZEEDIJK tnet UITWATERINGS- BINNENSLUIS, tot inpoldering van een gedeelte der Schorren gelegen in het Sassche Gat,'nabij Sas-vau-GentProvincie Zeeland 5 over eenkomstig Bestek en Voorwaarden welke te lezen liggen ten Kantore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gentden Notaris Seydlitz te Hulstden Dijkgraaf van den St. Albertpolderte Assenede bij den Heer E. Qheldolf, te Genten in het Logement bij den Heer Steen kamp te Neuzen, De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 26 Maart 184Ó. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm Gast en Weeshuis te VLISSINGEN zal op Dingsdag den 24 Maart 1846, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Gesticht No. I. (Gasthuis'), in het openbaar aanbesteden de levering van de voor bovengenoemde Gestichren benoo- digde LEVENSMIDDELEN, van i Mei tot 31 Augustus 1846 en der BRANDSTOFFEN KLEEDING en SCHOEI SEL gedurende de laatste acht maanden van hetzelfde jaar waarvan de conditien ter lezing liggen ten Huize van den Amanuensis en Rentmeester, in de WagenaarstraatWijk I. No. 98. LONDEN den 11 maart. Het ontwerp van wet, be treffende de vermindering en afschaffing der regten op den invoer van granen opgesteld overeenkomstig de door den minister Peel voorgestelde en, laatstelijk door het huis der ge meenten met eene aanzienlijke meerderheid van stemmen goed gekeurde grondbeginselenis nu bij die vergadering inge diend. De tweede lezing van hetzelve is bepaald op aan staanden maandag. Eergisteren 'vroeg de marquis van Londonderry in het hoogerhuis of de nota door sommige dagbladen algemeen gemaakt, als door den gezant ro« Butenieff, namens het Rus sisch kabinet, den Paus aangeboden, en op de vervolging en pijniging der zusters van den H. Basilins te Minsk be trekkelijk ollicieel was, en of de secretaris van Staat voor buitenlaudsche zaken, lord Aberdeen, eenige nadere authen tieke opgave wegens deze aangelegenheid ontvangen had. Zijn lordschnp antwoordde, dat dit stuk hem officieel toe gezonden wasen als het antwoord der Russische rege ring op de deswege verspreide verhalen aangemerkt mogt worden. Tevens herinnerde hij hoe reeds vroeger door hem gezegd was dat hij die verhalen voor verzonnen hield welk vermoeden nu door de uitkomst werd bevestigd. De alhier aanwezige Poolsche uitgevv'ekenen hebben zich dezer dagen in hunne club vereenigd en schenen toen veel moed te hebben wegens het wel slagen der pogingen hunner landgenooten te Krakau en elders. Uit hoofde van de ongunstige wending die het ge schil met de Vereenigde Staten, nopens het Oregon gebied, in den laatsten tijd genomen heeftdoor het besluit van het uitvoerend bewind om de dezerzijds gedane voorstellen tot bemiddeling door derden te verwerpen en door het besluit van het huis der afgevaardigden om het bewind te magti- gen tot het opzeggen van het traktaat van 1827, zijn, naar men verzekert de buiten dienst zijnde officieren der land en zeemagt door ons gouvernement gelastzich gereed te houden tot oproeping voor de werkelijke dienst. De luitenant-generaal graaf C^/Z/zf^rr is tot gouverneur- generaal van Canada Nieuw-Schotland en Nieuw-Brunswijk en de overige Engelsche bezittingen op het vasteland van Noord-Amerika benoemd geworden. Door de admiraliteit is bevel gegeven drie linie-schepen in staat te brengen om zoodra mogelijk zee te kiezen. FRANKFORT den 11 maart. Het bevestigt zich nu volkomen dat de vereenigde Oostenrijksche en Russische troe pen den 3 dezer, Krakau bezet hebben, en dat die stad, zonder wederstand, door de insurgenten ontruimd is gewor- PARIJS den 12 maart. De kamer cler afgevaardigden heeft besloten om het voorstel van den heer de St.-Priest betrekkelijk de conversie der 5 pet. rente nader in de afdee- lingen te onderzoeken. Het voorstel van den minister van financiën om die zaak alsnog te laten rustenis met eene meerderheid van 56 stemmen verworpen. Heden morgen is de hertog van Aumale van hier naar Algeria afgereisd. De prins moet zich ter beschikking van den gouverneur-generaal stellen, en zou, volgens sominiger verzekering, slechts eene maand afwezig zijn. Buitengemeenen bijval vinden de Poolsche aangelegen heden alhier; overal worden inschrijvingen ten behoeve der Polen geopendzoodat reeds 'voor meer dan 27000 frs. is geteekend. Een groot aantal leden van de kamer der gede puteerden neemt zelfs deel aan deze geestdrifttot groot ongenoegen van den heer Guizot, Sedert een paar dagen zijn vele Polen uit deze hoofd stad vertrokken, om zich naar de in opstand zijnde provin ciën te begeven zij hebben reeds eenig geld medegenomen dat door de openbare inschrijvingen is bijeen gebragten zouden daarvoor krijgsbehoeften sankoopen. De Fransche regering zou eene schuilplaats aangeboden hebben aan de Polen die door de laatste gebeurtenissen in gevaar zijn geraakten de verzekering hebben ontvangen dat zij slechts tot eene eenvoudige verbanning zullen wor den veroordeeld. Deze verklaring is alleen door Pruissen en Oostenrijk gedaan. De tooneelvoorstelling in de opera is gisteren gestoord door dat onderscheiden personen herhaaldelijk verlangden dat het orchest den Warsehauschen en den Marseillaanschen marsch zou uitvoeren waarop zij een verward gezang aanhieven. Welke pogingen de overige toeschouwers ook aanwendden om de rust te herstellen, alles was te vergeefs; de agenten der openbare magt moesten tusschen beide komen en arres teerden 6 personen waarna allestot het einde der voor stelling toe, rustig bleef. BRUSSEL den 12 maart. "Dc kamer vervolgt hare v/erk- zaamheden maar met weinig belangstelling, uit hoofde van den onzekeren toestand in welke het bewind zich bij voort during bevindt. Ten aanzien van de zamenstclling van een nieuw bewind ontbreekt het niet aan verschillende geruchten. Algemeen wordt verzekerddat de aangewende pogingen om een gemengd ministerie te vormen doch in een meer liberalen zin dan het thans bestaande, zijn mislukt. Men begint thans zeer tegen de gewelfde gangen of zoogenaamde tunnels, van de ijzerbanen, als zeer verdacht van ondeugdelijkheid te petitioneren. AMSTERDAM den 11 maart. Het gerucht hetwelk men, als hcrkomstig uit Rotterdam, goedgevonden heeT: door middel van een der hier uitkomende dagbladen te ver spreiden als of er reeds valsche papieren munt in omloop zoude zijn, enten gevolge daarvan van Regeringswege con tra order zou gegeven zijn om het papieren geld niet ver der in werking te brengen aangezien het valsche papieren geld volstrekt niet van het echte te onderscheiden is" is, indien daarmede, zoo als het schijnt, de muntbiljetten be doeld worden van allen grond ontbloot. Bij de administra tie is niets bekend van eenige poging tot het nabootsen van de muntbiljetten noch omtrent eenig verbod van derzclver uitgifte. (Haarl. C/.) Eergisteren avond is alhier de nieuwe rijschool m ce Kerkstraat, ter plaatse waar vroeger de zoogenaamde Fran- sche manége heeft gestaan met een carousel piegtig ingewijd. ROTTEPvDAM den 13 maart. Naar men verneemt heeft de tweede algemeene vergadering der koninklijke Nederland- sche Yachtclub, onder presidium van Z. K, H. Prins Hen drik der Nederlanden op heden in het Hotel des Pays-Bas alhier plaats gehad, alwaar weder zeer vele, waaronder hoogst aanzienlijke personen, tot gewone, buitengewone en eereleden zijn aangenomen. Onder verschillende zaken welke aldaar zijn medegedeeld, vernemen wij met genoegen, dat door Z. K. H. den president te kennen gegeven is Z. M, de Koning ter dispositie van de club heeft gesteld eene som van 600 voor de wedijvering in het roeijen en zeilen voor deze stad, en eene van gelijk bedrag, voor hetzelfde doel te Amsterdam. Z. K. H. de president heeft insgelijks van zij- nentwege premien toegezegd. Zoo ook zal de koninklijke Nederlandsche Yachtclub aanzienlijke premien van gelijk bedrag, voor Rotterdam en Amsterdam uitloven. Z. K H, heeft, uitnaam van den Raad, te kennen gegeven, dat men, zoo veel mogelijk de financiële toestand van de club het toe zal laten het groote doel zal trachten te bereiken namelijk jonge lieden van hunne jeugd aan te gewennen goed en han dig met roei- en zeilvaartuigen om te gaan en is men voor nemens jongens uit de mindereen burgerklasse der maatschap pij zoo veel doenlijk kinderen van zeelieden daarin re on derwijzen en op te leiden. Eindelijk heeft Z. K, H, de Prins van Oranje te kennen gegeven dat hoogstdezelve het voor nemen heeft, voor zijne rekening, in het tctkomcnde jaar premien uit te loven niet alleen voor de hardst zeilende ofroei- jende vaartuigen maar ook voor de best gebouwden. Wen- scbelijk is het dus, dat de koninklijke Nederlandsche Yachts club het getal harer leden door het geheele rijk meer en meer mag zien toenemen ten einde haar geldelijke roestand ruim genoeg worde om aan dit edel, groote en waarlijk nationale doel te zullen kunnen beantwoorden, VLISSINGEN den 14 maart. Reeds vroeg in den mor gen wapperde de vlag hier van den kerktoren, hetwelk da delijk door alle partikuliere gebouwen en schepen werd ge volgd en binnen weinige oogenblikken golfden de vlaggen en wimpels van verschillende natiën en v/as ook het stand beeld van de Ruyter met nationale vlaggen versierd; het klokkenspel deed zich vrolijk hooren de vreugde was al gemeen want Walcheren kon een blijdcr toekomst aanblik ken de hoop op verlevendiging van handel en zeevaart arbeid en bedrijvigheid ontluikte in alle harten, alzoo Z. M. de Koning, bij besluit van 11 maart no. 14, aan den heer D. Dronkers concessie heeft verleendvoor den Zeeuwsch- Duitschen spoorweg van Middelburg naar Maastricht met de daarbij bepaalde werken, en eene zijtak tot Vlissingen, MIDDELBURG den 16 maart. De Staats-courant van vrijdag den 13 dezer behelst, ten opzigte der vcrleen.-le concessie van den Zeeuwsch-Duitschen spoorweg, de navol gende mededeeling: Bij besluit van den 11 maart jl., no. 14, is door den Koning aan den heer Dirk Dronkers te .Middelburg, voor zijne firma van Dronkers Comp. concessie verleend vooreerst tot aanlegen exploitatie van een ijzeren spoorweg, Uitgaande van Middelburg met een zijtak tot Vlissingendoor

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1