MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. iT. 32. Zaturdag 14 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. QSroot-Btrittanjc. ülcbcvlanbcn f;*??" De aboHtienients-prijs dezer Courant is f 2,75 roor drie maandenen franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nomiiier wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering ra» Hu welijks-, Geboorte-en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels f l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatii.ig: eeiier Advertentie het Regt van Zegel (3ó cts.^ moet worden betaald. BERLIJN den 8 maart. Naar de algcneeiie verwach ting kan men thans met zekerheid melden dat de Poolsche opstand geëindigd en Krakau sedert den 3 door Russische en Oostenrijksche troepen bezet is, zonder eenigen tegenstand van de zijde der insiirgenten te hebben ondervonden. Bij cene nog altoos ontbrekende geregelde postgemeeuschap blijven wij nog steeds meer omstandige en naauwkeurige be- rigteu missen omtrent den loop en het einde van den op stand, die in den aanvang een zoo bloedig aanzien dreigde te verkrijgen en is men hetgeen deswege alhier bekend geworden is, verschuldigd aan reizigers en uitgewekenen uit'Krakau. Voor zoo ver daaruit op te maken is was er, sedert het treiFen bij Bochnia en bij Podgorze, groote ver warring en moedeloosheid onder de Krakausche insurgenten ontstaan. De ongelukkige uitslag dezer eerste meting van krachten tegen slechts een klein deel van den te bestrijden vijand deed het algemeen raadzaam achten om alvorens de komst van de Russische en Pruissische troepen af te wachten met de Oostenrijkers te onderhandelen wegens de overgave van Krakau en begaf zich dien ten gevolge eene deputatie van aanzienlijke burgers uit Krakau naar Podgorze om deze taak te volbrengen. Ofschoon eene bepaalde capi tulatie door den Oostenrijkschen generaal geweigerd is tot aan de aankomst der Pruissische troepen schijnt men daar toch omtrent het een en ander voorloopig overeengekomen te zijn althans daarop is gevolgd dat de insurgenten de wapenen hebben nedergelegd en Krakau den 3 door de in middels aangerukte Russische, en den 4 door de Oostenrijk sche strijdmagt is bezet. Het aan de Krakauer grenzen bij- eengetrokken Pruissische legercorps had bevel den 5 naar Kra kau op te rukken doch later kreeg slechts een klein gedeelte bevel om zich derwaarts op marsch te begeven. Op deszelfs marsch derwaarts ontmoetten dezen een corps van het in- surgenten-leger, sterk 600 man, hetwelk den 4 Krakau ver laten had. Dit corps gaf zicli aan de Pruisseii over en werd na ontwapening naar Kosel getransporteerd. Om trent het lot hetwelk de hoofden van den opstand getroffen heeft, bleef men nog altijd in het onzekere. Berigten uit Petersburg van 24 februarij melden dat de keizer den vorigen dag eene groote wapenschouwing had gehouden over de bezetting dier hoofdstad en derzelver om streken. Naar men verzekerde, was Z. M. voornemens, zich in de eerste dagen van maart naar Moscou te begeven en daarna weder naar Italië. De Petersburgsche dagbladen behelzen t'jdingen uit den Kaukasus van 6 februarij die allezins voldoende luiden. Overal heerschte eene volkomene rust. De vernieling van het Gechinksche-bosch was, door daartoe afgezondene troe pen onder bevel van de generaals Freitag en Nestoren ge heel volbragt, Eene afdeeling Tschetschenzen die zich in het bosch genesteld had en hetzelve trachtte te verdedigen was met kanonvuur daaruit verdreven. Aan den regter vleugel der Kaukasische linie had de krijgshaftige volkstam der Abadsechen die omstreeks 100,000 zielen telde zich geheel uit eigene beweging, na eenige onderhandeling, aan de Russen onderworpen, gewigt gehecht. Aan deze gebeurtenis werd groot FRANKFORT den 7 maart. In het kanton Bern heb ben volgens het onlangs door den grooten raad geno men besluitden 2 dezer de verkiezingen plaats gehad van leden der constituerende vergadering die belast is met de herziening van de staats-regeling. Alomrae heeft bij die ver kiezingen eene gewenschte orde geheerscht. De uitslag is gelijk verwacht werd, allezins ten voordeele van de radicale partij geweest. Volgens eene voorloopige berekening name lijk behooren omstreeks 100 van de gekozene personen tot die partij en de overige 39 tot de zoogenaamde conserva- tiven of aristocraten. Berigten uit Weenen melden dat er krachtdadige po fingen zijn aangewend om den in Krakau uitgebroken op stand ook in Gallicie te verbreiden maar dat de onlusten zich tot slechts drie der grensdistricten hebben bepaald en dat de rust in Lemberg in geenen deele is gestoord. De hooge adel heeft zich van elke deelneming van deze bewe ging onthouden. Alleen de edellieden van den tweeden rang hebben getracht den insurgenten de hand te reiken doch hebben bij de landlieden geenen bijval gevonden. Dadelijk zijn van allerwegen troepen naar Gallicie op marsch gegaan en vele zeer aanzienlijke lieden hebben zich terstond in Wee nen aangemeld, om aldaar als vrijwilligers te dienen. LONDEN den 7 maart. Over Havre zijn berigten uit Nieuw-York tot 16 febr. ontvangen. Dezelve bevestigen de dezer dagen hier aangebragte tijding, dat het huis der afgevaar digden den 9 een besluit heeft genomen, waarbij de president eemagtigd wordt om het tractaat van 1827, krachtens het welk het Oregon-gebied gemeenschappelijk door de Engel- schen en de Noord-Amerikanen bezet mag worden op te zeggen. Dit besluit is genomen met 163 tegen 54 stemmen en terstond bij den senaat ingediend. In laatstgenoemde ver gadering zijn de beraadslagingen over hetzelve den 12 aan gevangen, maar toen geschorst tot den i 6. I\len verwachtte dat ook de senaat zich voor het opzeggen van het trac taat zou verklaren en dat in dit geval de president Polk werkelijk tot de opzegging zou overgaan. Geschiedt dit, dan duurt, volgens de bepalingen van het tractaat, het ge meenschappelijk bezit nog 12 maanden voort; na verloop van dezen termijn zouden de partijen geregtigd zijn, om elk hare aanspraak op het betwiste gebied derwijze te doen gel den als zij geraden mogten vinden. In de Vereenigde Staten heeft tot dus ver de meening de overhand dat men dezerzijds zal toegeven en van alle aan spraak op het genoemde gebied afzien indien men daar slechts volhoudtdat Engeland geen regt op dat land heeften zich gereed toont om voor dit stelsel oorlog te voeren. Dat men hier afstand zal doen van de zoo lang en herhaaldelijk be weerde regten van Engeland is geenszins waarschijnlijk en men meent dan ook, dat de hoop op het behoud van den vrede schier alleen berust op de meerdere of mindere waar- 1 van verbanning schijnUjkheid da*- de vredelievende en bezadigde partij in Noord-Amerika nog de bovenhand zal bekomen en mede werken tothet treffen van eenig vergelijk. Te Mayo in Ierland hebben, bij de verkiezing vaneen parlementslid bloedige tooneelen plaats gehad. Tusschen de troepen en het volk is het tot een gevecht gekomen; ze ven menschen zijn gedood en ruim dertig gewond. Niette genstaande de Tories zich met de Whigs vereenigd hadden om den kandidaat dezer laatsten te doen zegevieren heeft de kandidaat der Repealers de overhand behouden. Door de stoomboot Pac'ia is hier te lande het treurig berigt aangebragtdat de stoomboot Great Liverpool den 24 februarij 11. op eene bank nabij kaap Finisterre verongelukt is. Drie personen zijn hierbij orngekomeu het scheepsvolk en negen-en-twintig passagiers hebben zich met de booten gered. De Great Li^-erpool1500 tonnen meende en van twee werktuigen elk van 464 paardenkracht voorzien deed reeds sedert zes jaren geregeld de reis tusschen Sout hampton en Alexandrie in Egypte en was nu met de brie- venmaal van Indie en China naar Engeland bestemd. Al de passagiers hebben hunne goederen verloren alleen de brie ven benevens een kistje, hetwelk kostbare geschenken voor de koningin bevatte, heeft men kunnen redden. PARIJS den 9 maart. Heden is weder in de kamer der gedeputeerden het voorstel van een der leden ontwikkeld om de 5 pet. renten te reduceren welk voorstel nog in het verleden jaar door de kamer der pairs, met eene overgroote meerderheid is afgewezen. Uit Algiers wordt van den 3 gemelddat de emir den maarschalk Biigeaud slechts korten tijd eenige rust heeft ge gund dat hij op nieuw in het gebergte van Jurjnra is ver schenen ten einde aldaar het vuur van den opstand te on derhouden en te verbreiden en dat de maarschalk den 4 ge noemde stad weder zoude verlaten om den emir te verja gen. De laatstgenoemde bevond zich laatstelijk te Bordj-el- Boghnien had van daar eene oproeping doen uitgaan aan al zijne geloofsgenooten om het zwaard voor de eerdienst van den profeet aan te gorden. Sommigen hadden daaraan beantwoord anderen niet. De maarschalk had ook van zijne zijde eene proclomatie uitgevaardigd waarin de genen die den rustverstoorder, of den man des ongeluks, zoo hij hem noemde, mogten begunstigen of ondersteunen met een zeer gestrenge straf werden bedreigd. In de provincie van Constantine werd eene mobile ko- lonne bij een gebragtom de Kabylen, die zich zouden wil len roeren in toom te houden. De opstand van Krakau is steeds het onderwerp der algemeene gesprekken. De organen der liberalen vleijen zich altijd, dat'de voor de zaak der Poolsche nationaliteit gun stige berigten geheim worden gehouden doch de bladen der bewindslieden laten niet na, de spoedige onderdrukking van deze beweging als zeker te verkondigen. Intusschen heeft men in de bureaux van onderscheidene dagbladen inschrijvingen geopend ten behoeve der Poolsche opstandelingen, welke echter tot dus verre niet wel 6000 fr. hebben opgebragt. Voorts heeft zich een Poolsch comité gevormd, aan het hoofd waarvan zich de bekende geleerde, de heer Arago heeft gesteld. 'sGRAVENHAGE den 10 maart. Uit het voorloopig verslag over het ontwerp van wetinhoudende het eerste boek van het wetboek van strafregt, blijkt, dat hetzelve door 43 ^i 44 leden met veel belangstelling is onderzocht. Slechts weinige leden hebben geoordeeld, dat men als nu nog stelsels van strafgevangenissen, zoude hebben beslist, en dat inmiddels de gebreken van de thans bestaande strafwetbij eene afzonderlijke wet, zouden kunnen worden verholpen; doch deze meening is door de overgroote meerderheid niet beaamd. Zeer veel leden hebben echter den wensch te ken nen gegeven om al de boeken van het strafregt in eens re ontvangen. 7,ti a zeven leden hebben verklaard, zich niet met het behoud van de doodstraf te kunnen vereenigen. Vrij alge meen was men overtuigd dat deze straf, ofschoon zeer zeldzaam toe te passen nog onmisbaar was. Door het voorstel van eene straf, tusschen de doodstraf en de tuchthuisstraf, is aan een algemeen verlangen voldaan. Als nog is aan de Regering in bedenking gegeven, om daar voor eene deportatie naar eene der bezittingen in de Oost- of West-Indien te stellen. Ondergeschikt aan deze beschou wingen heeft eene levenslange opsluiting bij weinigen be zwaar gevonden. Ten aanzien van de tuchthuis-en gevangenis-straf heeft de groote meerderheid geoordeeld, in het beginsel der afzonder lijke opsluiting te moeten berusten. De meerderheid heeft zich met het voorstel i-an de strsf vereenigd doch ten aanzien der eerloos verklaring heeft men nopens de gevolgen en uitwerkselen van dergelijke straf, nadere inlichtingen verlangd. Eene eer loosverklaring zonder bepaalde regtelijke gevolgen heeft nagenoeg bij geen der leden bijval gevonden. Vele leden hebben zich onbepaald tegen teproukstellingen verklaard. Men heeft toegegeven dat eene afgezonderde opsluiting niet u el boven een tijdsverloop van 12 jaren konde worden uitgebreid en daarom gemeend dat het maximum van de langdurige tuchthuisstraf op 12 jaren moest worden bepaald. Zeer vele leden hebben voorts geoordeeld dat het vvetteiiik invoeren van gemeenschappelijke werkzalen gevaarlijk konce zijn en den invloed van de afgezonderde gevangenisstraf grooteliiks zoude kunnen benadeelen. Aan het onderzoek van de voordragt van de commis sie tot herziening van het reglement van orde voor de Twee de Kamer, hebben 39 leden deel genomen. Uit het voor loopig verslag blijkt, dat de groote meerderheid, te weten 32 leden, genoegen heeft genomen met de wijze waarop zij zich van hare 'aak heeft gekweten. Zes leden hebben daar niet in gedeeld. ZIERIKZEE den 10 maart. iVfen verneemt, dat de deel neming in de alhier bestaande onderlinge waarborg-verecii- ging van arbeiders, in Azn afgeloopen zomer weder eenig- zins is toegenomen zoowel in aantal van deelnemers als in het bedrag der ingebragte sommen; zijnde door 105 deelne mers ingebragt de som van ƒ788 ,12, waarvan aan dezelve in acht weken, loopende van den 13 januarij tot den 2 de zer in ioo vele wekelijksche termijnen is terugbetaald de som van ƒ898 33. Bij gelegenheid der tentoonstelling enz. van wege de maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in d* provincie Zeeland in de maand junij aanstaande alhier te houden, zal er ook eene harddraverij plaats hebben, welke, met medewerking der in- en opgezetenenniet weinig zal bijdragen tot opluistering en verlevendiging van die dagen. SINT-MAARTENSDIJK (eiland Tholen) den 5 maart. Dezer dagen is de proef genomen van de «-erking eener nieuwe constructie van het gaande werk in de Oude Mee- stoof alhier, welke proefneming allezins aan de verwachting heeft beantwoord. Deze constructie doet eenen kostbaren as met deszelfs ronsels, plattenden en vuisters, benevens de kammen aan den molen, geheel wegvallen en welke worden vervangen door stevige hellende vlakvormige langwerpige, met ijzer beslagen drie hoeken in een juist verband geplaatst op de velling, inden cirkel van den molen zijnde elke stamper voorzien van eene kleine schijfrol, welke, zoodra de molen in beweging wordt gebragt, tegen elk hellend vlak oprolt, tot aan den bovensten stellen driehoek waarvan de stamper afvalten alzoo zijne kracht op den meewortel uitoefentterwijl de velling, ter plaatse der drukking, over twee stevige schijf- rollen is loopende. Wanneer de gemelde constructie voortdurend aan de ver wachting mag voldoen waarvan de teelt van 1846 het bewijs zal kunnen opleveren dan kan men deze veranderde wer king van het gaande werk als eene wezenlijke verbetering in meestoven beschouwen, als zich aanbevelende door een voudigheid van zamenstel, mindere kosten van onderhouden voordeelig in de wijze van het drijven der meestoof, aan gezien de kracht van twee paarden daartoe voldoende wordt geacht. Eere zij den uitvinder van gemelde constructieden heer C. Nieuwenhtnze mr. timmerman, wonende te Tholen. Elk die belang stelt in eene verbeterde werking van het eenigen tijd met de invoerig van een nieuw strafregt konde gaande werk der voor onze provincie en elders, sinds yele toeven, in afwachting, dat de ervaring in andere landen eeuwenzoo nuttig werkende meestoven. kan men de be ten aanzien van de voor- Of nadeelen van onderscheidene zigtiging van gezegde constructie aanbevelen.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1