MIDDELBURGSCHE e O R A IV T. N°. 26. Zaturdag 1846. 28 February. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Sititöcïtl.'iub. <V AAjSB e stebing. JFELDAniGUEID. JVaufertfli. flcbcvlaubeu. Op Woensdag den i8 Maart 1846, ten tien ure, zal in de Herberg de Roode Leeuw te NIEUWLAND worden aanbesteedhet leggen van eenen AFSLUITING -DIJK in het voormalig Kanaal van WELZINGE; waarvan de condi- tien van af den uden in gemelde Herberg ter lezing zullen Hf gen zullende aanwijzing op het terrein worden gedaan op Zaturdag den i4deu, van negen tot elf ureterwijl in middels inforraatien zijn te bekomen bij den Heer S, Roelse, te Middelburg. De DIRECTIE der Vereeniging tot het bezoeken der Ar men dankbaar vermeldende eene bij haar-ontvangene gift van 100 van R. aan haar Medelid den Heer J. J. de Kant erop den 22 dezer, ter hand gesteld,neemt de vrijheid zich aan de voortdurende milddadigheid der Ingeze tenen bescheidenlijk aan te bevelen daar hoezeer de win ter in vele opzigten voor de Armen weldadig mag genoemd worden de behoeften echter te groot en te vele zijn dan dat dezelve met de tot dusver ontvangene giften zóó zouden kunnen bestreden worden als de Vereeniging noodig en wenschelijk acht. Middelburg, 27 Februarij 1846. J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, Voorzr. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Arnemuiden den 27 Februarij 1846. Met hartelijke dankzegging berigt de ondergeteekende Commissie te Arnemuiden den ontvangst van acht Zeeuw- sche Rijksdaaldersbij den lieer van Schaïk Serlé op den 23 dezer maand, onder de letters V. C. P. mitsgaders zegt zij hartelijk dank voor de op gisteren plaats gehad hebbende bedeeling van Brood aan twintig onzer gealimenteerden door de Diaconie der Christelijke afgescheidene Gemeente te Middelburg. De Commissie mag aan de geëerde gevers bij deze ver zekeren, dat bij voortduring tweemaal des weeks, zoo wel aan Diaconie a!s buitengewonen Armen uit de ontvangene iiefdegiften eene bedeeling van Roggenbrood plaats vindt, en waarvoor zij voor elke bedeeling benoodigd heeft22 a f 23. De Commissie ter voorziening in den buiten- gevvonen nood der Armen te Arnemuiden J. KRAAMEPv, President. C. J. BAARS, Secretaris. FRANKFORT den 22 februarij. Volgens berigten uit Venetië, heeft de hertogin van Berry dezer dagen aldaar een der schoonste paleizen aan het groote kanaal aange kocht en betrokken. Uit Posen ontvangen wij voortdurend geruststellende berigten. De op den 14 dezer bevolen inhechtenisnemingen worden voortgezet, zonder ergens den minsten tegenstand te ontmoeten, en de door dezen maatregel ontstane spanning mindert. Een der Duitsche dagbladen deelt den afloop van het te Wittenberg gehouden herinneringsfeest aan Luthers dood op den 18 dezer, omstandig mede. Vroeg in den morgen riep het gelui der klokken de inwoners naar de parochie kerk waar de koning van Pruissen en de prinsen deel aan de godsdienstoefening namen na wier alloop zij zich naar het Augusteum de voormalige woonplaats des hervormers begaven en onderanderen zijn klein studeervertrek bezoch ten. Van daar trok de stoet naar de slotkerk aan wier deuren Luther eens zijne bekende vijf-en-negentig stellingen aansloeg. De trein werd door ongeveer tweehonderd geeste lijken, onder welke zich de bisschop Neander de hofpre- diker Strausz, dr. Ullmann uit Baden en dr. J. Muller uit Halle bevondengeopend. In die kerk, waar het levensgroote standbeeld van Luther en zijn daaronder liggende grafsteen met kransen waren ver sierd, hield, na het aanheffen van drie van 's mans liederen, prof, Schmieder eene toepasselijke leerrede; vervolgens werd bij ds grafplaats het koorgezang Ecce quo modo moritur Justus (zie hoe de regtvaardige sterft)door de seminaris ten aangeheven en dit alles door den koning en de prinsen met de grootste deelneming bijgewoond. In den namiddag had in dezelfde kerk de uitvoering van Mozarts Requiem plaatsterwijl des avonds de torens der stads-kerken en van het raadhuis alsmede de huizen die het marktplein omge ven geïllumineerd waren. PARIJS den 23 februarij. Na eene zeer levendige woor denwisseling, waar aan onderscheidene gedeputeerden deel hebben genomen en onder deze de heer Berryer welke de ministers heeft ondersteund is het voorstel des heeren Odillon Barratbetrekkelijk de hervatting.der beraadslaging van de wet op het onderwijsverworpen met eene meerder heid van 67 stemmen. De zegepraal welke de bewindslie den weder bij deze gelegenheid hebben behaaldwordt groo tendeels aan de leden der kamertot de partij der legiti misten behoorendetoegeschrevenwelke zich aan de aan hangers der bewindslieden hebben aangesloten. De kamer onderzocht heden in hare afdeelingen de wetwaarbij een buitengewoon crediet van 25,403,841 fr. wordt aangevraagd tot aanvulling der uitgaven voor Algerie. Men leest in de dagbladen uitvoerige legerberigten vanden maarschalk Bugeaudnopens de jongste krijgsverrig- tingen van Abd-el-Kader. Uit die officiële bescheiden blijkt, dat de generaal Gentil, j\3.ax alle waarschijnlijkheid, op den 7 februarij, geenszins den khalifa Ben-Salem heeft geslagen, maar de gewapende bende, of een gedeelte der- zelve welke den emir Ahd-el-Kader vergezeld. Laatst- gemeld opperhoofd heeft zich naar de Jurjura begeven al waar hij naar het oordeel des maarschalksaanhangers on der de Kabylen moet hebben gevondendaar hijna de on dergane nederlaag, bij die bevolking gerustelijk meende te kunnen verblijven. Volgens een legerberigt van den generaal de Bar bevond Abd-el-Kader zich in de landstreek tusschen de rivieren Isser en Sebaou. In dat berigt wordt melding gemaakt van onrustige bewegingen onder de stammen welke den omtrek van Dellys bewonen, ten gevolge waarvan die stad in staat van verdediging werd gebragt. De Indische brievenmaal is te Marseille aangekomen en heeft berigten van Bombay medegebragt, ioopende tot den i7januarij, welke onderscheidene bijzonderheden mede- deelen betrekkelijk den laatsten veldslag tusschen de Engel- schen en de Sikhs. Het gevecht is bloedig geweest en de Engelschen onder persoonlijke aanvoering van den gouver neur-generaal Henry Hardingehebben de zege duur be taald. Meer dan 10,000 personen zijn op het slagveld ge bleven waarvan 2 a 3000 Engelschen. Het Engelsche le ger heeft ongeveer 100 officieren verloren, onder welke men de generaals R.obert Sale en Caskill telt. Bij het afzenden der brieven had men te Bombay berigtdat het Engelsche leger op Lahore aanrukte; dat de Shiks zich bij die stad te zamen trokken aanstalten maakten om dezelve krachtdadig te verdedigen, en dat men alzoo eerlang een tweeden veld slag te gemoet zag. De Engelschen waren genoodzaakt ge weest een gedeelte van hunne artillerie achter te laten. De eerste vergadering door de beide wetgevende Spaan- sche kamers na de nieuwe zamenstelüng van het kabinet gehouden, is zeer belangwekkend geweest, uit hoofde van de uitvoerige ophelderingen door het ministerie gegeven om trent de omstandigheden welke deszelfs bestaan hebben uit gewerkt en omtrent de beginselen welke hetzelve zich voorstelt te volgen. Uit de breedvoerige redevoering van den marquis de Miraflores is hoofdzakelijk gebleken, dat het ministerie het financiële stelsel van den vorigen minister zal blijven aankleven en op de door dien staatsman gelegde grondslagen zal blijven voortwerken om orde en spaarzaam heid in te voeren. Betreffende de benoeming van den gene raal Narvaeztot opperbevelhebber van het legerheeft de marquis de Miraflores gezegddat die rang alleen een eeretitel iswelke niets verontrustends heeft voor het land noch voor de eer van het leger. De minister van oorlog heeft deze verklaring bevestigd. 's GRAVENHAGE den 24 februarij. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn opgeroepen o'ra te vergaderen op maandag den 2 maart aanstaande. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek van het voorstel tot her ziening van het reglement van orde der Kamer. De centrale afdeeling heeft thans opgemaakt haar voor- loopig verslag over het ontwerp van wet tot het verleenen van tegemoetkoming wegens militaire inundatien. Bij de wis seling van algemeene bedenkingen in de afdeelingen ver klaarden zich 15 leden gunstig daarvoor gestemd, terwijl 21 zich met deszelfs strekking geenszins konden vereenigen. Ook is thans door dezelve opgemaakt haar voorloopig verslag over het ontwerp van wet nopens de schepen onder Russi sche vlag. 'Algemeen is de voordragt met genoegen ontvan gen omdat daardoor de Staten-Generaal in de gelegenheid worden gesteld om mede te werken tot de gelijkstelling der Russische vlag met die der meest begunstigde vreemde natiën omdat van die gelijkstelling een goed gevolg te verwachten is voor den handelen de scheepvaart van Nederland, en omdat daardoor tevens weder een stap gedaan wordt op den weg tot eenen vrijeren handel. Nogtans zijn bij deze gelegen heid verschillende bedenkingen bij de leden opgerezen. Bij besluit van den 14 dezer heeft Z. M. den heer dr. ,7. A. Mulder lector in de heel- en vroedkunde aan de hoogeschool te Utrecht, benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit van geneeskunde bij gezegde hoogeschool. Heden heeft de Hooge Raad kamer van strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van .7. D. G. F. P. van dsn Steen van Wadenstein. Die heer was bij arrest van het pro vinciaal hof in Utrecht, den 30 dec. jl., ontslagen van alle regtsvervolging en in vrijheid gesteld omdat de bewezene feiten, betrekkelijk een door hem gehouden tweegevecht, niet in de termen der strafwet zouden vallen. Van dit ar rest is de procureur-generaal van dat hof gekomen in cassa tie. Overeenkomstig de vroeger aangenomen jurisprudentie door den Hoogen Raad, en overeenkomstig de conclusien van het openbaar ministerie bij dat collegie heèfï de Raad, bij arrest van heden den gerequireerde schuldig verklaard aan het moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van verwondingen waaruit eene ziekte of beletsel om te wer ken gedurende den tijd van meer dan 20 dagen is ontstaan en hem te dier zake veroordeeld (aangezien er gunstige om standigheden aanwezig waren) tot eene gevangenzetting in een huis van correctie gedurende den tijd van een jaar en in de kosten. De voorgenomene jagt op het roofdier, 't welk sedert eenige weken zich in de streken van Castricum Heilo Egmond enz., schijnt op te houdenheeft gisteren ondank» het min gunstige weder plaats gehad. Aan dezelve hebben ruim 70 jagers bijgestaan door een nog grooter aantal drijvers deel genomen onder het bestuur van de heeren Verster jhr. L. Boreel t\\ Sandenbergh Matthiessenhootlf- beambten bij de houtvesterij. De geheelc duinstreek ten westen van den straatweg tot aan zeevan Castricum tot Egmond en vervolgens tot Bergen, is onderzocht, en men heeft het vermoedelijke spoor van het dier ook bij deze ge legenheid gevonden, doch niet het dier zelf. GRONINGEN den 22, februarij. i\len verneemt, dat er concessie aangevraagd is, die verraoedeiijk wel zal verleend worden tot het aanleggen van eenen spoorweg van hier naar Leeuwarden, in eene bijna regte lijn óver Sebaldebu- ren tusschen Aiigustinusga en Surhuizen door, zullende de zelve vervolgens verlengd worden naar Harlingen; en verder tot het aanleggen van eenen spoorweg van Leeuwarden over het Heerenveen naar Meppel. AMSTERDAM den is februarij. Heden is alhier onder voorzitterschap van den heer L. .7. .7. Serrurier gehouden, de algemeene vergadering der aandeelhebbers in de Holland- sche ijzeren spoorweg-maatschappij. Er waren tegenwoor dig 71 deelhebbers vertegenwoordigende 345 aandeeie:i geregtigd tot het uitbrengen van 8 8 steramen. Uit het ver slag van de verrigtingen over het jaar 1845, voorgelezen door è&n directeur ingenieur Conrad, bleek dat er waren vervoerd geworden 626,316 reizigers, zijnde 6252 minder dan in 1844; de totale opbrengst aan vervoer, zoo van rei zigers als van bagaadje is geweest f 643,985 58 de kos.- ten der exploitatie zijn geweest 351,804 Spi, en hebben alzoo 54 pet. van de ontvangst bedragen. Wijders is het dividend, op i maart aanstaande betaalbaar, per coupon ge steld op 2i pet. of /'25, zijnde reeds in september gelijk dividend uitbetaald geweest. De overgelegde balans is, on der dankbetuiging der deelhebbersmet algemeene steramen goedgekeurd. Eindelijk nog zijn al de heeren commissaris sen, wier jaar van aftreding het was, op nieuw ingekozen geworden en hebben zij zich deze keuze laten welgevallen. Berigten uit Java, gedagteekend den 30 december 11., langs den landweg overgekomen, honden, dat te Bantam en in de omstreken eenige ongeregeldheden hebben plaats ge grepen die zelfs van zoo ernstigen aard moeten zijn geweest, dat de Negers tot moord zijn o\-ergeslagenen et- een huisgezin moet zijn omgebragt. De troepen van Bata via, onmiddellijk derwaarts getrokken, zullen de orde spoe dig herstellen, terwijl de oproerlingen in de bosschen zijn teruggeweken, ROTTERDAM den 25 februarij. Den 21 dezer heeft in het Grand Hotel des Pays-Bas de eerste algemeene ver gadering der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub onder het presidium van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, plaats gehad alwaar tot leden van dtn raad zijn benoemd de heeren P. IL Tromp, als vice-president, g. R. M. Fer Huell.7. Hudig, J. R. Eek, .7. .7. van O'erzee.7. van ILoboken en Joost van Follenkorenallen woonachtig binnen deze stad en de heer H. Huidekopcr van Amsterdam. Na den alloop van deze vergadering is door de heeren leden der chib een prachtig diner in het genoemd hotel ge geven hetwelk \'ereerd is geworden door het bijzijn van HH. KK. Hll. den Prins van Oranje, Prins Alexander en Prins LIendrik der Nederlanden. De minzame en hartelijke wijze, waarop HH. KK. HM. met een zeer groot aantal le den der club waren aangezeten hebben omtrent die Vorste lijke Personen den aangenaamsten indruk achtergelaten. Hoogst wenschelijk moge het in het belang van ons Va derland genoemd worden, dat deze Yachtclub of Roei- en Zeilvereeniging alle mogelijke medewerking moge ondervin den ten einde aan haar grootsch doel te kunnen beantwoor den vooreerst den lust tot hetgene in betrekking met het zeewezen staat op te wekken aan te moedigen en te be vorderen en ten anderen dat jonge lieden van hunne jeugd aan gewend worden goed en handig met roei- en zeilvaar- tuigen om te gaan, hetwelk bevorderlijk kan wezen tot het vormen van goede zeeliedenzoo voor oorlog- als koop vaardijschepen en tevens om in Nederland den bouw te be vorderen van goede roeivaartuigen zoo voor de rivieren en binnenwateren als om in de open zee deugdelijk gebruikt te kunnen worden welk een en ander in den tegenwoordigen tijd hoogst wenschelijk zou zijn. ARNHEM den 24 februarij. Het hof van Gelderland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministerie tegen den uitgever der Arnhemsche courant. Het hof heeft in een uitvoerig arrest het vrijsprekend vonnis der regtbank vernietigd en den geappelleerde veroordeeld tot eene gevangenis voor den tijd van twee jaren. Men verneemtdat de veroordeelde dadelijk in cassatie is

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1