llIIDDELBÜRGSC C O U R A I^^ T. N\ 25. Donderdag IHiCu^^ 26 February. BESTUREN cu ADMINISTRATIEN. MELWSTIJDJNGEÏN. y^'llpBft^^ MAATS HAP PIJ HEJSr.STEJSKE Uil. STRANBrONBERIJ. flcbcvliiubeti TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN DEN LAÏHDBOf W EN DE VEETEELT in (ie Provincie Zeeland. liet HOOFD-BESTÜÜR der Maatschappij brengt bij deze tt>i' openbare kennis, dat de Algemeene Fer^aderiug en Ten toonstelling van Vee, Landhiüslioudelijke Werktuigen en an dere Voorwerpen, voor 1846, zullen plaats hebben binnen de Stad Zierikzeein de tucede week der maand Junij aan staande zullende de juiste dag, plaats en uur der zamen- komst, alsmede eene opgave van de, te dier gelegenheid, uit te loven Premien in tijds door de Nieuu'spapieren wor. den medegedeeld. Het Hoofdbestuur noodigt mits deze alle de Leden der Maatschappij uitom mede te werken tot het aanbrengen van bovenaangehaalde voorwerpen dezelve tevens herinne rende aan het bepaalde bij 33 der Statuten betreffende de Bewijzen van Eigendom. En ofschoon, volgens 8, alléén de Leden bevoegd zijn om mede te dingen naar de door de Maatschappij toe te ken nen Premien zijn hiervan nogtans uitgezonderd de zooda- nigen die, ofschoon geene Leden zijnde, echter, doorliet inzenden van Werktuigen ten dienste van den Landbouw van deze Tentoonstelling wenschen gebruik te maken zul lende dezelve gelijke aanspraak op de uit te reiken Premien kunnen doen gelden. Wordende voorts elke Inzender van Vee en andere voor werpen welke genegen mogt zijn bij deze Algemeene Ten toonstelling naar de Premien mede te dingen, uitgenoodigd om, uiterlijk vóór primo Mei aanstaande, aan den Secretaris van deszelfs Afdeelings-Bestuur daarvan kennis te geven, met opgave van hetgeen hij voornemens mogt zijn aldaar aan tj brengen, en onder bijvoeging eener verklaring, houdende aanduiding van de soort en den juisten ouderdom van het Vee en bepaalde vermelding van alle andere voorwerpen. Het Hoofdbestuur verwacht, dat deze derde Openbare Ten toonstelling, even als die binnen de Steden Middelburg en Goes gehouden de meestmogelijke belangstelling en mede werking zal mogen ondervinden. ^Middelburgden 26 Februarij 1846. Namens het HoofdbcïUinr der Maatschappij voornoemd W. Pii. VIS, Secretaris. De PROVINCIALE COMMISSIE van LANDBOUW brengt langs deze ter kennis van belatighebbenden dat de in het iste District dezer Provincie te hondene Hengstenkeur zal plaats hebben op Maandag den 9 Maart aanstaande, in de Stads Manége, des voormiddags ten tien ure. Middelburg, den 26 Februarij 1840. W. Pil. VISSecretaris. De belanghebbenden bij een onder Oostkapelle aangedreven SCHEEPS-DEKvermoedelijk afkomstig van eene Stoom boot, en waarop zich bevonden tvee ijzeren Stukken Gesc'ittt lang 1,25 Ned. El, met mond van 0,09 diameter, vervoegen iicb ter reclame bij den Opper-Strandvonder Be westen-Schelde te Middelburg. BERLIJN den 19 februarij. De 300ste verjaardag van Luthers dood is gisteren in deze hoofdstad plegtig gevierd. In al de Evangelische kerken is eene doelmatige godsdienst oefening gehouden. Al die kerken waren des avonds buiten gewoon verlicht, en geheel vervuld met toehoorders. De ^tedelijke overheden hebben deze godsdienst-oefening in de St. Nicolaï-kerk bijgewoond. In de scholen en door de hoogeschool is het herinnerings-feest insgelijks met gepaste plegtigheden met gezang en toespraken gevierd. Z. M. de koning en de prinsen hebben zich naar Witten berg begeven om in die stad de woon- en begraafplaats van den grooten hervormer aan de plegtige viering van den dag deel te nemen. Na den afloop der godsdienst-oefening is die stad 's avonds geïllumineerd geweest. Ons regeringsblad meldt, dat, volgens berigten uit Posen van den 17 des avonds in die provincie eene vol komene rust heerschte en dat deden 14 bevolene arresta- tien buiten de hoofdstad grootendeels volbragt waren. Naar luid van bijzondere brieven is het aantal van de in den laat- iten tijd in het groot-hertogdom gearresteerde personen zeer aanzienlijken behooren onder dezelve ook vele jeugdige adelijke grondbezitters. Voorts wordt bij herhaling beweerd dat de zamenspanning hoofdzakelijk eene herstelling van de Poolsche nationaliteit ten doel had en mitsdien in Polen zelf vele deelnemers telt. Loopende geruchten omtrent onrusti ge bewegingen in eenige plaatsen van Polenzijn tot dus ■^er niet bevestigd. De Russische krijgsmagt in het koning rijk is in den laatsten tijd versterkt, en wordt nog, naar men meldt, dagelijks door aankomende detachementen ver- Beerderd. Het is te vermoeden dat de revolutionaire be weging, wel verre van haar doel te bereiken, in'Ogendeel tot meer gestrenge maatregeien van ^^itw karit der Russische regering aanleiding zal geven. FRANKFORT Aqw 20 februarij. Ook in deze stad is het gedachtenis-feest van Lather met statige plegtigheid ge vierd. Reeds den vorigen avond nam die plegtigheid een aanvang, daar een groot aantal ingezetenen met faki^ellicht zangers en muziek zich naar de woning begaf waar de hervormer in 1521, op zijne doorreis naar den rijksdag van Worms gehuisvest is geweest. Voor dat huis werden toe passelijke redenen gehouden afgewisseld door gezang. In den vroegen ochtend van den eigenjijken dag van het herin nerings-feest werd het schoone lied Een vaste burg is on ze God'' van de torens der kerken onder bazuingeschal door zangers aangeheven. Op het middag.uur luidden al de klokken. Des avonds is in drie der Protestantsche kerken, te dien einde op gepaste wijze versierd en verlicht, en op gevuld met eene verbazend talrijke menigte toehoorders, eene plegtige godsdienst-oefening gehouden welke ook de overheden bijwoonden. In vele bijzondere en wetenschap pelijke kringen is de gedenkdag mede plegtig gevierd. In een groot aantal andere steden van Duitschland on der anderen te Leipzig, Hanau Stuttgardt enz., is de ge denkdag met groote plegtigheid gevierd. Door den aartsbisschop van Gnesen en Posen is een rondgaande brief aan de geestelijkheid van het groothertog dom gerigtom haar te vermanen door leer en voorbeeld de geloovigen bir.nen de palen van orde en gehoorzaamheid te houden weike de godsdienst en de leer der kerk hun voorschrijven. Het gerucht wegens het voornemen tot inlijving der provincie Posen in de provinciën Oost-Pruissen en Silezie wordt in brieven uit Berlijn voor ongegrond verklaard; maar meer hecht men daar aan de meening, dat weliigt een con gres van gevohnagtigden der Russische, Pruissische en Oos- tenrijksche regeringen gehouden zal worden om verdere po gingen tot herstelling der Poolsche nationaliteit te onderdruk ken of voor te komen. LONDEN den 21 februarij. Donderdag zijn in het la gerhuis de beraadslagingen over de graanwetten hervat, en gisteren voortgezet, alweder zonder ten einde te komen, naardien zij toen andermaal tot maandag zijn geadjourneerd. Z. Exc. de baron DedelNederlandsch gezant aan het Engelsche hof, is 11. woensdag van 's Graveidiage in de hoofd stad aangekomen en heeft gisteren aan het bureau van bui- tenlandsche zaken eene zamenkomst met lord Aberdeen gehad. Een der dagbladen zegt dat te Woolwich ruim 300 stuk ken geschut, en talrijke andera oorlogsbehoeften, in gereed heid worden gebragt ten einde daarmede, in geval van nood stoombooten en andere vaartuigen te wapenen welke op de kusten en stroomen van Canada, en op de meren tusschen de Engelsche koloniën en de Vereenigde-Staten gelegen post zouden vatten. Hier te lande tracht men van de Ned.-Indische rege ring concessie en van het publiek deelneming te verkrijgen tot het aanleggen van eenen grooten Ned.-Indischen spoor weg, op het eiland Java, die in drie takken zou verdeeld worden de eerste van Batavia naar Buitenzorg de tweede van Batavia naar Anjer en Straat-Sundaen de derde van Samarang naar Solo en Yuyukerta gezamenlijk ongeveer 200 mijlen wegs vormende. Later dacht men ook eenen tak van Samarang naar Soerabaya aan te leggen. Het kapitaal zou uit drie millioen p. st. bestaan il 10 pond per aandeel. Daar het eiland Java een der vruchtbaarste oorden van Indie is, eene bevolking van ongeveer 7 millioen zielen telt, jaarlijks tusschen de 4 en 5 millioen p. st., voornamelijk aan koffij suiker, rijst, indigo en peper, uitvoert, welke handeis-ar- tikelen in verbazend groote hoeveelheden uit de plantaadjen in het Binnenland naar Batavia en Samarang overgobragt worden, en geene van de bovenvermelde linien eenige teclmi- sche moeijelijkheid oplevertstelt men zich van deze onder neming de meest gewenschte gevolgen voor. 'sGRAVENHAGE den 23 februarij. In de zit'ing van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal van heden is om- trent eenige verzoekschriften verslag gedaan. De heer van Dam van Isselt heeft daarop het woord ge nomen en gezegd Edel Mogende Heeren Na den woordenstrijd die in de vergadering van 11. don derdag gerezen was tusschen Z. Exc. den heer minister van financiën en mij, vertrouwde ik mijne belangen tan deze toe aan den heer baron Nahuyslid van de algemeene reken kamer. De heer van Hall had zijnerzijds daartoe zijne keu ze gevestigd op Z. Exc. den heer luitenant-generaal Trip. Deze beide heeren meenden, om het regelen en vaststel len van meer ernstige punten, zoo mogelijk, voor te ko men, dat zij moesten beproeven of er geene termen beston den om de partijen te bevredigen daar de heer van Hall reeds dadelijk had herhaald hetgeen Z. Exc. ook in de ver gadering had gezegd, dat bij hem geene de raihste intentie had bestaan mij te beleedigen. j, In den namiddag van zaturdag gaven de heeren Trip en Nahuys mij kennis, dat de heer van Hall bereid was te ver- klaren Dat hij nimmer zoude aarzelen verschooning tz'ii^^^^^ indien hij ooit onwillekeurig iemand beleedigd mogt tieb- ben: dat hij zich echter in dezen geheel vrij kende van alle beleediging of van beleedigende bedoelingen gelijk hij zulks reeds dadelijk in de Kamer verklaard had, toen hij uit het antwoord van den heer van Dam aan den prc- sident ontwaarde, dat deze ziine woorden had opgevat, als of hij hem van laster had beschuldigd: dat hij dus als-. nog kon verklaren, dat hij geene de minste intentie heeft gehad den heer van Dam van Isselt te beleedigen, door de door hem gebezigde uitdrukkingen: dat hij bedoeld heeft, dat hij den persoon, die buiten de Kamer die zaak aan den heer van Dam mogt hebben medegedeeld zoude beschouwen als een lasteraar." Nadat de heer luitenant-generaal'/',//», zoowel al? de heer Nahuys, mij de plegtige verzekering hadden gegeven, dat zij van oordeel waren dat ik met die verklaring genoegen konde nemen, gaf ik mijne toestemming, om de verklaring van den heer van Hall te ontvangen ten huize van dén heer Nahuys, in tegenwoordigheid van den presidenten van eeni ge leden dezer vergadering het willende overlaten aan de beslis-iing van mijne geachte ambtgenootenof ik mij met die verklaring des heeren van Hall konde tevreden stellen. Des namiddags ten 4 ure, begaf ik mij naar de woning van den heer Nahuys en had de eer aldaar aan te treffen de heeren: van Hall, Trip, Bruce, Gevers van Endegeest Ferwey-Mejan, Telling, van Goltstein en de Man. Nadat de heer r/7«de bovenvermelde verklaring had voorgelezenen nadat dè heeren Trip en Nahuys hadden verklaard dat door geene der partijen eenige démarche was gedaan, strijdig met de beginselen van eer, nam ik de vrij heid aan mijne geachte ambtgenooten af te vragen, of zij meenden dat ik mij met die verklaring mogt tevreden s'el- len er bijvoegende dat ik mijne beslissing ten deze had afhankelijk gemaakt van hunne meening, en dat ik mij het regt had voorbehouden, de verklaring van den heer van Hall openbaar te mogen maken. De president dezer vergadering, na de meening van de heeren Trip en Nahuys vernomen te hebbenverklaarde even als mijne vijf overige geachte medeleden, dat ^j met die meening van genoemde heeren instemden en dat zij ge. loofden, dat ik mij met de gegevene verklaring behoorde tevreden te stellen. Nadat de heer van Hall zijne toestemming had gegeven tot de openbaarmaking van de door hem gegevene verkla ring heb ik ook mijnerzijds niet geaarzeld te verklaren, dat ik alsnu de zaak wilde beschouwen als afgedaan, en hebben wij eikander daarop de hand ter verzoening toegereikt. Van de mij gegevene vrijheid gebruik makende, heb ik ge meend dat de meest gepaste wijze om die verklaring open baar te maken daarin zoude bestaan dat ik in deze verga dering verslag deed van het voorgevallene. Hieraan, Ed. iSIogende Heeren! heb ik met de meest mogelijke naauwkeurigheid voldaan. Het zij mij vergund te besluiten met den hartelijken wensch dat gij allen van hetzelfde gevoelen moogt zijn als de dour mij opgenoemde medeleden. Mogten echter een of meerderen van U Ede! Mog. mijn gehouden gedrag in dezen niet goedkeuren dan stel in ge noeg vertrouwen in het karaktet mijner geachte mede-afge vaardigden om mij overtuigd te houden dat zij mij hunne bezwaren met rondborstigheid zullen mededeelen." Z. Exc. de minister van financiën heeft daarop het woord genomen en gezegd Edel Mogende Heeren Ik heb geen oogenblik geaarzeld om aan den geaciiten vorigen spreker de gevraagde magtiging tot openbaarmaking te verleenen. Wat Z. Edel Mog. heeft medegedeeld is vol komen overeenkomstig met het werkelijk gebeurde. Ik ver heug mij des te meer over deze openbaarmaking en zeg den spreker daarvoor dank omdat daardoor ook buiten deze vergadering zullen voorgekomen zijn alle eenzijdige voor stellingen weke men reeds zooverre heeft durven uitbrei den dat men iiet votum van U Edel Mog. over een ontwerp van wet in verband heeft durven brengen met het persoonlijk incedent. Voor het overige zal ik voor alsnog mij wederhoiu'cn van eenige meening te uiten omtrent het vraagpuntof ik na dat votum al dan niet aan het hoofd van her departement van financiën zal kunnen blijven. Daaromtrent zal ik niet vooruitioopen de bcschon-.i'in'- gen van het geëerbiedigd hoofd van den Staat, en za' men mij ook wel uillen veroorloven mijne eigene rijpe ovcrv.e- ging voor te behouden." Daarna is de zitting opgeheven. Naar men verneemt is in de afgeloopen weck in dienst gesteld de schooner Aruba, liggende te Rotterdam, onder bevel van den luit. der ie. ki. IV. A. Berghuis, en bc-'emd naar de West-Indie. Voorts zullen in dienst gesteld worden met primo maart 1846, Zr. Ms. fregat de Sambre onder bevel van den kapt. Ferguson, met eene bemanning van 280 koppen bestemd tot het doen van kruistogten en bin- nenlandsche dienst en de korvet Castor onder bevpl vaii den kapt.-luit. Ippius Fockensmet eene bemanning van 160 koppen en zal deze bodem tevens dienen tot wachtschip in het Nieuwediepter vervanging van eerstgenoemd frej-at met den 1 aprilde corvet Nehalennia onder bevel van den kapt.-luit. A. C. van Braam Houckgeest met eene ber.-,a.'-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1