MIDDELBÜRGSCHE C O A I¥ T. --t N". 23. Zalurdag 21 February. BESTUREN cu ADMINISTRATIEN. MEUWSTÏJDINGEW. ,^-' BEKE yDM^KIJSG. JVaukrijIi, ilihevlanbeu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en Rcssorte van dien, brengen bij deze ter Icennis van een ieder dien het aangaatdatvolgens Art. i van liet Regle ment op het houden van Openbare Vee-Markten tot Handel in Paarden Runderen Schapen en Varkensbinnen de zelve Stad, gearresteerd den 7 April 1845, en gepubli ceerd den 2Ö dier maand op den laatsten Dingsdag in de maand Fcbruar ij zijnde dit jaarden 24 dezer, aldaar zoo danige VEEMARKT zal gehouden worden en dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in dat Reglement vervat. En zal zulks door afkondiging en insertie in de Middel- biirgscke en Gocsche Conranten worden bekend gemaakt. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 18 Februarij 1846. Burgemeesteren AVethouders voornoemd, J. C. VAN DER MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris L. DE FOUW JZN. FRANKFORT den \6 februarij. In het kanton Bern heeft eene den i dezer aangevangen omwenteling sedert groote vor deringen gemaakt, en het gouvernement zi'^ch aan het besluit onderworpen volgens hetwelk de volksvergaderingen de be geerte hebben uitgedrukt dat de herziening der Sta'atsregeling aan eene constituerende vergadering, regtscreeks uit het volk benoemd zou worden opgedragen. Dit besluit is in den groeten raad met 129 tegen 25 stemmen doorgegaan. Vol gens het ontwerp zal één gedeputeerde uit iedere 3000 zie- ien gekozen worden hetwelk een getal van 138 gedeputeerden zou uitmaken. Volgens een door het dagblad van Augsburg medege deeld berigt uit Weenen, 8 februarij, sprak men daar van een door den keizer genomen besluit tegen de Duirsch-Ka- thoheken, waarbij onder anderen eene criminele vervolgin- tegen die dissidenten werd gelast. Volgens anderen zou dk bevel tot criminele vervolging zich slechts bepalen tot de Katholieke priesters welke tot de genoemde secte over gaan, en zou op den overgang van leken de straf van ver drijving uit de Oostenrijksche monarchie gesteld zijn. Eerst daags zag men de afkondiging van het bedoelde besluit te gemoet, en dan zou blijken, in hoever de loopende geruch ten omtrent deszelfs inhoud al of niet gegrond waren. De groothertog van Baden heeft gelast, dat onverwijld een aanvang zal worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden ter verkiezing van eene nieuwe stenden- vergadering. Van de zijde der ultramontaansche partij welke de tegen woordige opschudding in Baden veroorzaakt heeft, wordt de plaats gehad hebbende ontbinding van de stenden-ver-a- denng ten hoogste toegejuicht, en openlijk verkondigd dat de uitslag der nieuwe verkiezingen ongetwijfeld zal strekken om aan partij, gerugsteund door de meerderheid der bevol king van het groothertogdom, een overwegenden invloed op het bestuur der openbare aangelegenheden te verzekeren. Bij de nieuwe verkiezingen zullen de ministeriele en de Ka- thoheke partijen elkander tegen de liberale en radicale op positie ondersteunen. In Beijeren heeft de ultramontaansche partij mede een be gin gemaakt met het doen teekenen van a koning gerigt tegen de bekende oppositie van den vorst von m-ede in de kamer der rijks-raden. Men beweertdat deze beweging der genoemde partij welke zich thans in verschillende Staten van Duitschland met kracht openbaart voornamelijk uit België bestuurd wordt, en dat, ter onder' iteunmg van dezelve, in den laatsten tijd aanzienlijke geld sommen van daar naar Duitschland zijn gevloeid. De Russische grenzen, aan de zijde.van Thorn, zijn dezer dagen door afdeelingen kozakken bezetea de gemeen schap uisschen Pruissisch en Russisch Polen is thans, zoo wel voor brieven als voor reizigersaan een uitermate ge streng toezigt onderworpen. Indien men deswege de berigten in twee te Konstan- nnopel in het Fransch uitkomende dagbladen vervat, geloo- ven mag, is m het district Jenischehir, en in de nabijgele gen kreitsen Siwrihissar-Eski-Sohehiren Seidi-Gazi in Klein- ,-fJf'j-gevallen. Een dier dagbladen zegt dienaangaande het volgende Hetzelfde natuurver- Pennl ^"'-'" ''°°'J'" '^41, te Van werd waar- guiomen heetc zich nu in het district van Jenischehir her- naad o„der volmaakt gelijke en- even zonderlinge omstan- hoon verscheiden brieven van personen die de hoofdplaats bewonen en alle geloof verdienen blijkt het -i-- na een nijpend gebrek aan levensmidelen, hetzelfde won- d'r H -'t--"" 5'-i^icK. aaiiievensmiaeien, hetzeitde won- dat in de woestijn ter gunste van Israël gewrocht werd op nieuws heeft plaats gehad, en dat eene verbazende me- vailen graauwachtige zelfstandigheid uit den hemel g^- traanvnl'hagelsteen die met de mirin r.""' ""''S' overeenkomst en een tamelijk aan- Senamen smaak heeft. Deze zelfstandigheid is in zoo groo- ten overvloed gevallen dat zij zich ter hoogte van 3 tot 4 duimen op den grond zamenhoopte, en gedurende verschei den dagen genoegzaam tot voeding der inwoners was. liet meel, dat daaruit gewonnen wordt, is buitengemeen wit, maar levert een wel schoon doch niet smakelijk brood op.' Wenschelijk ware het, tot wegneming van allen twijfeldat de autoriteiten van Jenischehir eenige stukken van dit manna inzonden, opdat deskundigen het konden onderzoeken." PARIJS den 16 februarij. Heden middag ten 12 ure is de hertogin van Nemours bevallen van eene prinses. Uit Madrid zijn belangrijke tijdingen ontvangen; men schrijft van daar den 10 dezer: De generaal Narvaezpresident van den minister-raad en minister van oorlog heeft zijn ontslag gevraagd hetwelk de koningin heef: aangenomen. Men dacht dat hij tot op perbevelhebber over het leger zou worden benoemd." AMSTERDAM den 17 februarij. Gisteren avond om streeks half lo ure, ontstond alhier brand in de stroopma- kerij van den heer A. F. Beumer, buiten de Raampoort, achter de nieuwe begraafplaats der R, K. Ofschoon het aan de onmiddellijk toegesnelde spuiten rit de buitenwijken 3 en 4 gelukken mogt de beide gedeelten van het gebouw, die tot woonhuis en bleekerij dienen, te behouden, is echter het tot stroopkokerij gebruikt gedeelte geheel uitgebrand. Gisteren avond had in het eerste departement der maat schappij tot Nut von Algemeen alhier de uitreiking van de zilveren medaille en een vereerend getuigschrift plaats, aan den aojarigen jongeling Caret Fredcrïk Atbers. Slet levensgevaar had hij op den p dec. 11. een tweejarig kind uit een regenbak gered. De voorzitter, ds. M. .7. SpjJzer sprak zoowel den edelen redder, als den beer apotheker7ï/aw/;, door wiens pogingen het kind weer in het leven was geroe pen op eene waardige wijze aan. Ds. B. ter Haar las een door hem vervaardigd voortreffelijk dichtstuk voor de Schipbreuk op de Sint-Paulus-rots, dat met levendige be langstelling werd aangehoord. De aanwezigen waren zeer talrijk. DORDRECHT den 1% februarij. Het steekspel in 'de manége alhier, zal, naar wij van goeder hand vernemen, tegen het einde dezer maand plaats hebben. De historische aanleiding tot dit steekspel zal zijn een holTeest te Dordrecht gegeven door Ja:: van Chatillon graaf van Blois op den 3 december 1363. De edelste en aanzienlijkste ingezetenen der aloude stad Dordrecht zullen dit feest vieren \veshalve dan ook noch moeite noch kosten gespaard zijn, niet alleen om in oude kronijken en handschriften de echte bescheiden omtrent dit feest op te sporen, maar ook om het Ives: zelf zoo luisterrijk mogelijk te maken. De rijschool is voor de feestviering reeds ingerigt: trofeën uit den grafelijken tijd, afgewisseld door het wapen van Avenues en van Centaurus van_ de stad Dordrecht van Jan van Chatillou graaf van Blois, en van helmen, banieren en wapenschilden ontmoet het oog overal kortom een heerlijk feest verbeidt onze stad, omtrent welks pracht en historische waarde niets te wenschen overig zal blijven. Bij handelsbrieven van Elseneur, van 10 februarij 11., leest men de volgende bekendmaking „Onder dagteekening van den 21 januarij van dit jaar heeft het koninklijke generale tolkamer en handels-departement te Koppenhagen bekend gemaaktdat schepen die uit hoof. de van tegenwind zeeschade of andere rampen even als tot conservatie der ladingen, verder die uithoofde van ijs- gang of ten einde winterlage te houden eenige haven van j dit rijk aandoen en de lading weder uitvoeren 'hetzij dat de- ze gelost of in het schip berustende is geweestkrachtens van adressen aan den i koninklijk besluit provisioneel bevrijd zullen zijn niet alleen van het last- en vuurgeld maar ook van klarerings-emolu- menten van schip en lading, zoo wel voor ingaande en voor zoo verre de aangebragte lading alleen uitgevoerd' wordteven eens voor de uitgaande. Onder dezelfde voorwaarden zullen ook schepen die uit hoofde van zeeschade, eene haven aandoen, van haven' afgaven van schip en lading bevrijd zijn." MIDDELBURG den no februarij. De jaardag van Z. K. H. den Heere Prinse van Oranje, is gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij vonnis der arrondissements-regtbank alhier regt doende in correctionele zaken, van den 19 dezer, is de I2jarige Lambertus van Grol, van Retranchementveroor deeld tot eene gevangenzetting van vijftien jaren ter zake van het opzettelijk in brand steken van een hoop gerst op de hofstede van den burgemeester van genoemde gemeen te, in de maand december jl. Men meldt uit 's Hage den 18 dezer De justitie hier ter stede heeft gisteren andermaal eene opneming gedaan op het terrein van het afirebrande ijebouv/ van den winkelier Nelck. Heden is diezeffde persoon bij vonnis der arrondissements-regtbank te dezer stede, op ver zoek van een zijner crediteuren verklaard te zijn in staat van iaillissement. Ten gevolge daarvan is men heden avond bezig geweest met de verzegeling der goederen ten huize van zijnen zoon mede winkelier alhier en eveneens in hech tenis te bewerkstelligen welke werkzaamheden wederom een aantal nieuwsgierigen hebben uitgelokt en voedsel geven aan nieuwe geruchten in verband "staa'nde tot den brand van 22 december II." Betrekkelijk den brand die te Sas van-Gent '-i^^^''. plaats gehad, en waarvan wij reeds melding maakten inot?^ ze courant van 11. dingsdag, ontvangen wij nog bet volgen de schrijven uit die stad, onder datum van 14 febrnarij. Heden avond om tien ure ontstond alhier brand in fi-=- stoom-kurkflibriek van de heeren Dupré Semnnsdie j zoodanig in hevigheid toenam, dat het gansene geboiuv met alle de daarin zich bevindende goederen een pryoi der vlammen geworden zijn, en welke pogingen ook wer den aangewend om den brand te keer te gaan was dit nog- tans vruchteloos en mogt men slechts bedacht zijn om een daaraan digt bij gelegene woning re redden hetwelk met een goed gevolg bekroond werd; ook was het kerkgebouw- der Hervormden niet buiten gevaar, dewijl wolken van von ken rond den toren, vlogen doch gelukkig is dit gebouw gespaard geworden. Men kan dit ongeluk als een groot verlies voor deze plaats aanmerken, dewijl die inrigting aan onderscheidene menschen onderhoud verschafte. Het gebouw, de werktui gen enz. waren voor brandschade verzekerd de juiste oor zaak is niet bekend dewijl de brand het eerst aan de ma chine is begonnen, veronderstelt men, dat de daartegen aan gelegen hebbende kurksiof vuur heeft gevat. De geaffecteerden aan de brandspuit hebber? zich lotTe lijk van hunne taak gekweten; het plaatselijk bestuur, de marechaussee en policie, ja een iegelijk werkte mede tot bewaring der goede orde en tot het verleenen van hulp ^n bijstand." De laatste berigten uit B'lacrid behelzen de ordoiin.nn- tie der koningin van den 11 dezer, waarbij her ontslag va^i den generaal Narvtiez wordt aangenomen en zulkszoo het luidtwegens den staat zijner gezondheid. Dit beslvit is gecontrasigneerd door den minister Mayans. Bij een aiuier besluit, mede van den 11, en door denzelfden minister 01- derteekendwordt de luitenant-generaal Roncalisenatei'r des rijks, tot minister van oorlog benoemd. Bij de vermelding der tijding omtrent de verleende conces sie vooreen' Zeeuwsch-Duitschen spoorweg, leest men in het "sGraven'saagsche Dagblad de volgende beschouwing: Deze spoorweg, onder anderen bestemd tot daarstelling eencr regelmatige communicatie tusschen de Noordzee en doii Rijn zal zich overigens, naar men verwacht, bij vervolg aansluiten te Breda aan den ontworpen spoorwei; tusschen België en Zuid- en Noord.Holland te 's Hertogenbosch of Vegchel, aan den ontworpen Gelderschen spoorweg, loo pende van eene der evengenoemde plaatsen over Nijmege'n naar Arnhem om aldaar in verbinding te komen met de spoor wegen van Overijssel naar Vriesland Groningen en Dren the en verder naar Hanover, enz. Bij hetzelfde contract is tevens de concessie verleend tot het graven van een voor de grootste zeeschepen geschikt kanaal, van Vlissingen naar Middelburg; het uitdiepen der reeds aanwezige haven van laatstgenoemde stad en het dig- ten van het vaarwater het Sloe. Indien het aan de eene zijde te verwachton is, dat Mid delburg door deze middelen zich eenigermate tot vroegere welvaart, en daarbij tot eene mededingster der overige Ne- derlandsche handelsteden zal kunnen' verheffen maar voor al tegenover den Antwerpsehen handel eenen bedenkelijken wedijver zal kunnen voeren, mogen hierbij niet worden over I het hoofd gezien de belangrijke voordeelen en gemakken, welke al de opgenoemde handelsteden gezamenlijk van deze Zeeuwsche onderneming, in sommige tijdperken van het jaar, zullen kunnen genieten. Hoe dikwerf wordtb. v. door de steden Amsterdam RotterdamDordrecht en door Antwerpen zelve het onge- rijf ondervonden, dat, des winters bij ijsgang de voor die steden bestemde schepen hunne bestemming n'iet kunnen be reiken. Zij worden dan weken soms maanden lang met hun ne equipagien en ladingen opgehouden, tot groot nadeel van den daarbij betrokken handel. Niet slechts voor dezemaar ook voor alle zoodani ge andere schepen, welke vooral des winters door stormen in de Noordzee tot het zoeken eener veilige schuilplaats verpligt wordenwaartoe de zeegaten van Vlissingen zoo uitmuntende gelegenheid aanbieden, zullen het nieuw te gra ven kanaal en de daarmede in verband te brengen spoorweg de gewigtigste diensten kunnen bewijzen. Niet alleen toch, dat de schepen zelve de meest veili ge ligplaats en bekwame gelegenheid tot herstel zullen-vin den maar ook zal er voor de ladingen dier schepen gele genheid bestaan, om dezelve op eene snelle en min kostbare wijs te doen lossen en naar iiare bestemming te vervoeren hetzij dan naar de andere provinciën van Nederland zelve, hetzij naar België, hetzij naar de handelsteden aan denRi)n; want niet alleen met Dusseldorp, maar ook met Keulen 2s! de Zeeuwsche spoorweg in regtstreeksche verbinding komen, hetzij dan over Maastricht en Akenhetzij door eenen bij de Pruissische regering reeds aangevraagden wes. van V.enlo over Crefeld en Neuss naar Keulen. Daar Vlissingen te rekenen van den Theems mede het naaste punt van dit gedeelte van het vaste land uitmaak-, althans veel nader gelegen is dan Antwerpen, en veel ge makkelijker aan te doen dan Ostendezoo zal niet alleen de handel veel nut van deze onderneming kunnen trekke:^, maar ook, onder anderen, alle Engelsche reizigers, we,;;e zich naar het vaste land zoo niet zelfs de Engelsche bru-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1