jflIDDELBURGSCHE O R A N T. X". 21. Diügsda 17 Februarij. BESTUREN ea AD^NISTRATIEN. MELWSTIJDLAGËiS. saw? BEDELARIJ. rOETPAI)E]\. TT ELBA DIG HEID. ©root-Crtttanjc. jfva nil tijk. ^.^;;v De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post 'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt contptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór IO ureindien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien v or den berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van lït'l' welijks-. Geboorte- en Doodbekendmokingen waarvan de prijs is: van één tot zei regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatiir.s; eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. BL'RGE?iIEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende, dat, gelijk in de bekendmaking van de Directie der Vereeniging tot het bezoeken der Ar- inen is opgegeven, door ondersciieidene Personen een verre gaand misbruik wordt gemaakt van de door gezegde Directie afgegevene Livretten; Achten het zich ten pügtelk en een iegelijk te herin neren aan de Algemeene Verordeningen op het stuk der Be delarij vastgesteld, en noodigen ter voorkoming van dezel ve de meergegoeden uitom hetgeen zij voor hunne be hoeftige Stadgenooten beschikbaar hebben, niet op vertoon van dusdanige Livretten aan hun onbeke-ide personen voet stoots af re geven, maar, ter bevordering eener meer gelijk matige uitdeeling zich dap.rtoe te bedienen van de tus- schenkomst der bovenvermelde zoo lofwaardige Vereeniging, welke, ten gevolge van derzelver huisbezoeking, meer van nabij met eens ieders behoeften bekend isdochbij gemis vsn toereikende fondsen, buiten de mogelijkheid verkeert om in de meest dringende behoeften van sommige huisgezin nen behoorlijk te voorzien vleijende Burgemeester en Wet- hnuders zich, dat de aldus vereenigde bijdragen der Ingeze tenen gepaard met de buitengemeen drukkende uitgaven welke de verkoop van levensmiddelen tegen eenen vermin derden prijs aan Stadskas veroorzaakt doch gelijk reeds vroeger is te kennen gegeven ten gevolge der door het Be stuur genomene maatregelen buiten bez-*'aar der Ingezetenen is en blijven zalvan eene gunstige uitwerking zijn zal op 'er verder lot van derzelver ook door het voortdurend ge brek aan werk verarmde Stadgenooten. Gedaan ten Raadhuize der Stad ^Middelburg, den \6 Fe bruarij 1 846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hiin-Ed. Achtbare A. M. BiiCIUS. BURGEMEESTEPv en WETHOUDERS der StaJ ?,IID- DELBURG, Ontvangen hebbende een Extract uit het verbaal van Hun Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie betrekkelijk de klassificatie en aanwijzing der ten algemeenen gebruike bestaande Voetpaden Brengen naar aanleiding daarvan ter kennis van de be langhebbenden dat het Tableau der Voetpaden voor zoo verre het grondgebied dezer Stad betreftvan af den 20 de zer maand, gedurende twintig dagen ter inzage op de Ste delijke Secretarie zal worden gelegd en dat aldaar eene bus zal zijn geplaatstom de reclames van diegenen te ont vangen die vermeenen mogten eenige bezwaren of aanmer kingen te hebben tegen de voorloopige klassificatie of aan wijzing der genoemde Voetpaden En opdat ieder belanghebbende hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Cou- ranr worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Fe bruarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Middelburg, den 16 Februarij 1846. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen berigt met hartelijken dank de ontvangst eener Som van f 382 zijnde de opbrengst van een door het iMuziekgezelschap Uit Kunstliefde, op den 5 dezer, gegeven Concert; alsmede j eener gift van 6 van D. B. op den 13 dezer bezorgd bi.i den Heer ,7. de Kanter. De Directie der Vereeniging voornoemd, J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, Voorzr. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Vere, den 15 Februarij 1846. De COMMISSIE te zamengesteld uit de Collegien der Hervormde Diaconie en van Algemeen Armbestuur, ter voor ziening in de buitengewone behoeften der Armen en Min vermogenden maakt dankbare melding van de ontvangene gift van ƒ3 door eene Burger-fVedu-xe te Middelburg voor de Armen te Vere, den 12 dezer, bij den Heer de Blaecke ie Lign^i bezorgd. Bemoedigd door dit hernieuwd bewijs van weldadigheid blijtt nogtans gemelde Commissie gehouden in verband der •-aak haar toevertrouwd, te moeten belijden, dat het, door een voortdurend plaatshebbend gemis aan arbeidte voorzien isdat men nog eenen geruimen tijd verpligt zijn zal met die buitengewone ondersteuningen te blijven verstrekken waar toe in het bijzonder de verdere Christelijke toegenegenheid der meergegoeden hartgrondig gewenscht wordt. De bedeter hulpe van onze Armen en Behoeftigen bleef ook nimmer onverhoord de verhooring derzelve in eene meerdere of mindere mate, bevat in zich de zegenvolle overtuiging, dat een Alziend oog het offer der Weduwe ga desloeg en het vermogen bezit, deze en dergelijke bewijzen van liefde tot de naasten, in stilte beoefend in den dag der algemeene vergelding op eene heerlijke wijze en in het open baar te kunnen bekroonen. De Commissie voornoemd J. C. BUTH Prsses. Isl. VAN DEN HEUVEL, Scriba. [In de dankbetuiging voor ontvangene liefdegiften te Ar- nemuiden geplaatst in onze Courant van laatstl. Zaturdag staat de op den 10 dezer geschonkene 13 vermeld als ont vangen van X; men leze D. X.l FRANKFORT den 9 februarij. De laatste den Kai:kasus van den 11 januarij houden in berigten uit datten gevolge van een door den opperbevelhebber des Russischen legersreeds geduren'de den zomeruitgevaardigd bevel de luitenant-generaal Freytag aan het hoofd van 10 batail- lons niet 10 kanonnen, en voorzien van levensmiddelen, krijgsvoo-raad en werktuigen, omstreeks de helft der maand december uit de vesting Grosnoja gerukt is ten einde het Goitinskische woud waar dit noodig geacht werd uit te roeijen. Terzelfder tijd ondernam een ander detachement onder het bevel van den generaal-majoor Nesterofeene expeditie naar dezelfde streek, om den vijand van he'eigen- lüke punt van aanval te verwijderen. Den 17 decem.her maakten de troepen van den generaal Freytag een begin met het omhakken der boomen en reeds den i januarij was het geheele woud in de aangewezene rigringgeveld en ver- verbrand. Dien ten gevolge heerschte er groote verslagen heid onder den vijand. De Russen hadden hunne winter kwartieren weder betrokken. In den loop der maand janua rij zou men ook het Geschinskische woud uithakken, en al zoo aan de Tschetschenzen hunne laatste schuilplaatsen ont nemen. De Badensche Stenden-vergadering is gisteren door de regering ontbonden. Deze maatregel wordt algemeen toe geschreven aan de sterke spanning, welke in de kamer der afgevaardigden heerschtter zake van het vraagstuk over de godsdienstige vrijheid en welke vooral in de laatste dagen tot den hoogsten trap. geklommen was ten gevolge van de van alle zijden inkomende petitien deels voor deels tegen het bekende voorste! van den afgevaardigde Zittel, ter gun ste van de godsdienstige vrijheiden de toelating der Duitsch- Katholieken. De ultramontaaasche partij welke in den laat- sten tijd reeds had aangedrongen op de ontbinding der ka mer verlangt nudat de regering onverwijld de verkie zing van nieuwe leden zal gelasten. Zij schijnt zich te vleijen dat dergelijke verkiezing thans nu de hartstogren door haar alomme in beweging zijn gebragt door het doen teekenen van petitien tegen het genoemde voorstel van den heer Zitteleenen voor haar gunstigen uitslag zal hebben. In geval de bewindslieden werkelijk aan dit verlangen mog ten voldoen hetgeen nog onzeker isheeft men in Baden een geweldigen strijd tusschen de partijen bij de verkiezin gen te verwachten. De voorstanders van de Duitsch-Ka- tholieken beweren dat het in het belang van de rust en vre de niet alleen in 'Baden maar ook in de overige Staten van Duitschland te wenschen ware geweest, dat men in der tijd den door velen gegeven raad om dadelijk bij het ontstaan van het Duirsch-Katholicismus die afscheiding te dulden hadde opgevolgd. De Wurrembergsche regering heeft den 30 januarij een besluit genomen waarbij bepaald wordtdat de Duitsch- Katholieken, als een bijzonder godsdienstig genootschap voortaan geduld zullen worden maar onder het onmidde- lijh toezigt van het gemeente-bestuur zullen staan dat zij godsdienst-oefeningen mogen houden in een aan hun aantal geëvenredigd lokaal ook in de Evangelische kerken als de ze daartoe worden afgestaan dat hunne geestelijken zullen mogen doopen en bij begrafenissen dienst doen, maar dat hunne huwelijken slechts dan burgerlijk geldende zullen zijn wanneer dezelve door een Protestantsch geestelijke ingeze gend zullen wezen. LONDEN den i i jebruarij, In het lagerhuis zijn de beraadslagingen in commi'é, over de ontworpen veranderin gen in de inkomende regten, eergisrcen aangevangen. Al dadelijk deed de heer P. Miles zijn vroeger aangekondigde I motie om de behandeling dezer zaak 5 maanden uit te stellen. Hij meende, dat in eene aangelegenheid die de lastgevers der vertegenwoordigers zoo van nabij aanging, zij ten minste eerst geraadpleegd moesten worden. De maatregel kwam hem volstrekt noodeloos voor, want de graanprijzen stonden op eene hoogte, die de eerste minister zelf in 1842 zeer gematigd genoemd had en deskundigen verklaarden dat de vrees voor gebrek aan levensmiddelen sterk was overdreven. Zijn groot bezwaar was echter dat hij aan zoodanige wij zigingen wanneer men daarmede eenmaal aanving geen einde zag. De bestaande graanwetten waren van goede uitwerking geweest, hadden bestendige prijzen ten gevolge gehad, en aan de landbouwende klasse het loon verschaft dat haar door den eersten minister zelven was toegekend. De wijzigingen zouden daarentegen tot verminderde arbeidsloonen leiden en de mindere klassen dus ce eerste slagtoffers worden van het- gene men ter hunner verlig;iiïg meende in te voeren. Verscheiden sprekers hebben dien dag en gisteren, dit amen dement ondersteud of bestreden. Ook lord ,h RussellvoerAz het woord en verklaarde zich ter gunste van het beginsel der ministeriele voordragthoewel hij die nog veel te be perkt aciitte. In gelijken zin spraken onderscheiden beken de voorstanders van den geheel vrijen invoer van granen, terwijl de sterkste wederspraak van de zijde der voorstanders van beschermende regten kwam. Vrij algemeen verwacht men dat de voorstellen ofschoon al niet met eene groore meerderhei;!, aangenomen zullen worden. Te Inverness en eenige naburige plaatsen heeft de me nigte zich, op eene zeer oproerige wijze, tegen het insche. pen van aardappelen verzet, in weeru'il van de verzekering der autoriteiten, dat er genoegzame voorraad voor de be volking overbleef. De inschepingen hebben nogtans, onder sterke militaire bedekking, voortgang gehad. LI. vrijdag is de uitgestrekte papier-fabriek der heeren Huttovi Fletcher c? Co., te Sunderland, me: bijna alles wat zicli daarin bevond, door brand vernield. Te Milton Chapte), op den Zuid-Oostelijken spoorveg van Engeland is den 28 januarij eene ontzettend groote brug of dus genaamde viaduct ingestort. Deze brug bestond uit drie hoofdbogen welke door vele kleinere bogen tegen de groote geplaatstwerd ondersteund. Sedert eenigen tijd had men door den moerassigen grond reeds voor het ongeval gevreesd; alle voorzorgen werden genomen en eenige werk lieden waren juist bezig de gewelven te schoren toen de binnenbogen instorttenwaardoor drie mannen onder het puin begraven ^^•erden. Een van hen is omgekomen, ter wijl de beide anderen slechts ligt gekwetst zijn. De koning der Franschen heeft aan de jonge prinses Victoria een smaakvol en kostbaar geschenk aan hare pop geadresseerd gezonden hetwelk eenige dagen geleden alhier ontvangen is. Het bestaat in een klein ochtend- avond en baltöiletalles door eene der voornaamste modemaaksrers van Parijs, op de keurigste wijze, vervaardigd. Ook iseene kleine juweel-koffer daarbij gevoegd welke diamantjes van he: zuiverst waterarmbanden, oorringen, enz. inhoudt. PARIJS den ïz februari!. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp van wet tegen de vervalsching der wijnen aangenomen. De kamer der pairs heeft zich mede met een onderwerp van huishoudelijken aard bezig gehouden namelijk met de boek jes van diensttijd der werklieden. Ook dit ontwerp van wet is aangenomen. Volgens bijzondere berigten, zou het gotivernement ten gevolge van de onlangs in de kamer voorgevallen dis cussie en hot daarop aangenomen amendement betrekkelijk verre expeditien afgezien hebben van de expeditie tegen ^Madagascar en zich verg'enoegen met eenige ooriogs-vaar- tuigen naar Bourbon te zenden om Tamative te bombarderen. Ibra.'iiiu-pacha die zich den 6 te Pêrpignan bevond, wordt tegen den 15 of 20 te Nantes verwacht. ïMen heeft berigten uit Port-au-Princede hoofdstad der Haftiaansche republiek van den i januarij waaruit blijkt dat de twist tusschen den Franschen consul aldaar en den voorzitter der republiek. Pierrot, zoo hoog is ge- loopen dat de consul den 31 december zijne vlag heeft ingehaald en zich aan boord van een der Fransche oorlog- schepen die voor de stad lagen, begeven heeft. Te Limoges heeft de voor eenige maanden gestorvene eigenaar van een huis, door eene zonderlinge kuur te weeg gebragt, dat zijne erfgenamen tot het besluit hebben moéten komen om dit huis af te breken. Deze man, de marquis de St. Leger had namelijk zijn geld en kostbaarheden want hij schijnt zeer rijk geweest te zijn, overal, bij kleine par tijen niet alleen in zijne meubelen maar in de muren en het balkwerk zijner woning, onder de houten en sreeneri vloeren, waar hij slechts dacht dat het best aan het oog ontsnappen kon, verborgen. Allengskens had men reeds 126,000 fr. ontdekt, toen de 16 erfgenamen, die de ra'a- tenschap onderling deelen en dus het huis verkoopen n!oe^- ten, liever besloten het te doen slopen. Deze verrigMng

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1