MIDDELBURGSCHE C o U R A T. Zalurdag i S4g; 14 FebtMiarij. BESTÜREÏV ca ADMINÏSTRATIEN. MËÜWSTIJDITVGEiS. 20. If EB E RL. HA ISÜEL-MAATSCHAPPIJ. JFELDAülGHEIJ). SuitschLiub. Q5t:oot-23vitta«jc. jfrankfijk, i3elgte. IXcbeVlanbeu. De abonnements-priji dezer Courant is 2,75 voor drie maandenen franco per Post f'd. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ureindien men dezelve in net eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien \vorden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Hu welijks-Geboorte- en Doodbekendmakiugen waarvan de prijs is: van één tot zes regels J I 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plact-'.-i eener Advertentie het Regt van Zegel (^35 c/j.) moet worden betaald. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Donderdag den i6 Februarij 1846, 16291 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 14232 Dito Dito DITO, ügg. te Rotterdam. 8948 Dito Dito DITO, ,iv-7^ T\irrr\ f yi Middelburg. 23 Kisten DITO, j s 623 Kranj. en Kanass. DITO Dordrecht. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, 26 Januarij 1846. VAN DER OUDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN Direct, fung. Secretaris. Arnemuiden den 12 Februarij 1846. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen te Arnemuiden heeft heden het genoegen dankbare melding te maken, voor de bij è.'i'aWztx de Blaecke de Lign-j bezorgde en bij haar ontvangene liefdegiften als ii^w 10 dezer, van X. 13 en heden van T. I5.P. 2 a!sook voor eene dergelijke giftheden bij den heer IV. van Schalk Serlé ingekomen, van N. groot 13. De Commissie voornoemd J. KRAAMER, President. C. J. BAARS, Secretaris. BERLIJN den 8 februarij. Het dagblad van Konings bergen gewaagt van het ontstaan van onlusten te Wlochawek, VvCike onmiddellijk gedempt zijn. Hetzelfde dagblad deelt, op grond van een schrijven uit Thorn, uitvoerige berigten mede aangaande de plannen en de organisatie der zamenzweer- ders. Deze berigten ofschoon voor het overige zeer ver ward, schijnen het denkbeeld te versterken, dat het hier geene denkbeeldige zamenzwering geldt maar wel een uit. gebreid plan van herstelling van het koningrijk Polen. Het is echter moeijelijk om de waarheid te ontdekken zoowel «it de gecensureerde en verminkte berigten der Duitsche dag bladen als uit de overdreven tijdingen welke dien betref fende van tijd tot tijd in de dagbladen van Bremen Ham burg of Frankfort medegedeeld worden. Dezer dagen heeft de opper-president der provincie Prnis- sen een besluit uitgevaardigd betreffende de nieuwe Prores- tantsche sekte te Koningsbergen. Vooreerst wordt daarbij de zelve ten pligt gesteld om de grondstellingen welke zij volgen wil aan de overheid mede te deelen opdat deze on- derzoeke of die sekte al dan niet kan geduid worden. Ver volgens wordt genoemd genootschap daar deszelfs voorloo- pig kerkelijk bestuur hetzelve met den naam van Evangelisch betiteld heeft, onder het opzigt van het provinciale consis torie van Pruissen gesteld. Eindelijk wordt aan hetzelve het houden van eene godsdienstoefening, die de grenzen der huis- aandacht overschrijdthetzij in partikuliere hetzij in open bare gebouwen of plaatsen verboden zoolang hot provin ciale consistorie aan het genootschap de regten der in Pruis sen gedulde kerkgenootschappen niet verleend heeft. FRANKFORT den 8 februarij. Den i dezer zijn in het kanton Bern de grondvergaderingen bijeen gekomen, om te beraadslagen.over het den 15 januarij door den grooten raad van dat kanton genomen besluitbetreffende eene her ziening van de Berner staats-regeling, van dat ligchaam uit gaande. Van de 34,000 opgekomen burgers hebben 10,000 «ich met het besluit van den grooten raad vereenigd doch de overigen voor de herziening der staats-regeling door eene constituerende vergadering gestemd. Volgens berigten uit Rome van 26 januarij was wei nige dagen te voren door den schatmeester eene leening van twee millioen scudi op zeer voordeelige voorwaarden met ne: bankiershuis Torlonia gesloten. Er was bevel gegeven ora^ het korps der gendarmen met de helft te vermeerderen welke maatregel algemeen toegejuicht werd, daar in de te genwoordige omstandigheden deze keurbende niet sterk ge noeg was om overal de noodige diensten te verrigten. Van de vermeerdering der Zwitsersche troepen scheen volgens deze berigten de Pauselijke regering te hebben afgezien. UiNDEN den 7 februarij. De vergadering van voor- en van tegenstanders der graanwet vermeerderen dagelijks e-n alomme zijn de partijen met toeneinenden ijver werkzaam om zich voor te bereiden tot de belangrijke ivorsteling, die met het begin der volgende week in het huis der gemeenten bij de beraadslaging over de ministeriele voordragten zal aanvangen. Onder de groote menigte van petitien welke bij die vergadering zullen worden ingediend behoort ook eene uit Manchester, ten behoeve van de dadelijke geheele afschaffing der genoemde wet, welke dezer dagen reeds door 330,000 personen was onderteekend. De Cataraquiden 20 april van het vorige jaar met 369 landverhuizers en 46 man der equipagie van Liverpool i vertrokken is met man en muisop de kusten van King's Island, vergaan. Slechts iiegen personen hebben door zwem men hun leven gered en de nabij gelegene kust bereikt. PARIJS den 9 februarij. Na de langgerekte beraadsla gingen over het adres van antwoord heeft de kamer van af gevaardigden een voorstel van drie harer leden beginnen te behandelen, hetwelk de strekking heeft om strengere straffen dan tot nu toe tegen het vervalschen van wijnen vast te stel len. Die vervalsching moet, volgens hetgeen bij deze gele genheid in de kamer is verhandeld, thans in Frankrijk vrij algemeen zijn. Heden heeft de minister van binnenlandsche zaken bij de kamer de gewone jaarlijksche aanvrage van één miilioen franken voor geheime uitgaven ingediend. Waar schijnlijk zal deze wet, waarbij gewoonlijk de vraag behan deld wordt, in hoeverre de wetgeving in de ministers ver trouwen stelt, tot lange beraadslagingen aanleiding geven. De verschijning van Abd-el-Kader in de provincie Constantine geeft aan het dagblad la Presse nieuwe gronden voor de reeds dikwijls ontvouwde stelling, dat de maarschalk Bi'.geaisd den oorlog in Algerie op eene verkeerde wijze voert. Dit dagblad meent namelijk dat men niet tegen de iniandsche bevolking maar alleen tegen den emir zelven oorlog behoorde te voeren, en dat zulk een oorlog geene wezenlijke gevolgen kan hebben tenzij de Franschen daar voor eene talrijke ruiterij gebruiken. Thans beweert la Pressedat nu Abd-el-Kaderin weerwil der dertien of veertien mobile kolonnes, welke tegen hem in beweging zijn geweest, het land in alle rigtingen heeft doorkruist en zich overal heen heeft begeven waar het hem lust, het bewijs daar is, dat men zich op een verkeerden weg bevindt. De naneef, zegt la Presse, zal het niet willen geloovendat een leger van 100,000 man uitstekende regelmatige troepen bezig gehouden is door een partijgangeraan het hoofd van 4 of 500 ruiterszonder dien te hebben kunnen bedwingen. De tegenwoordigheid van Abd-el-Kader in de provincie Con stantine zal den maarschalk Bugeaud dwingen tot de aan vraag om nieuwe troepen uit Frankrijk want de krijgsben- dendie gedurende drie maanden aan zoo veel beproevingen zijn blootgesteld geworden, zijn letterlijk buiten staat om dienst te doen, en de maarschalk zal daarenboven het wes telijk Kabylenland niet willen ontblooten, waarin Bou-Maza en andere aanhangers van den emir zich handhaven." Oi;der de Muzelmannen te A.lgiers maakt de Euro- pesche beschaving groote vorderingen. Te Constantine heb ben onderscheidene aanzienlijken bij gelegenheid van den nieuwejaarsdag, visitekaartjes doen drukken. Kaid AU liet op zijn kaartje in goud drukken Le Kalifa de Constan tineAU Ben Bu Hameten daaronder het kruis van het legioen van eer. De ander, Sidi Schadiheeft zijne kaart jes met eigene hand geschreven. f De jongste tijdingen uit Constantine zullen, zegt men het vertrek van den hertog van Aumale naar Algerie bespoe- i digen. De prins zou binnen weinige dagen deze hoofdstad verlaten. BRUSSEL den 10 februarij. In de kamer der gedepu teerden is gisteren beraadslaagd over een ontwerp van wet, waarbij een crediet van 453,000 fr. wordt vastgesteld voor publieke werken ten behoeve van het departement van oor log. De bewindslieden hebben aangedrongen op de aanne ming der wet, vooreerst op grond dat de werken, waar voor gelden v.-orden aangevraagd noodig zijn voor de ver dediging des lands, en voorts, dat derzelver aanleg aan vele thans noodlijdende personen werk zal verschaffen. Het in hechtenis nemen der ingenieurs de Ridder en Borguet is nog steeds het onderwerp aller gesprekken. D-e justitie heeft dezer dagen mede een geregtelijk onderzoek bewerkstelligd ten huize van den ingenieur Stevens te Chaud- fontaine en ook aldaar onderscheidene papieren in beslag ge nomen welke onmiddelijk naar Brussel zijn opgezonden. Op last van de bewindslieden zijn zoo lang de instructie dezer zaak duurtde werkzaamheden aan den onderaard- I schen gang bij Cumptich gestaaktopdat ten allen tijde t zal kunnen blijken, welke materialen tot den bouw zijn aan- j gewend geworden. De zaak schijnt tamelijk ingewikkeld te zijn en men houdt steeds vol dat nog meerdere ambtenaren in dezelve zullen worden betrokken. i 's GRAVENHAGE den 10 februarij. De leden van de 1 Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn opgeroepen om te vergaderen den 16 februarij aanstaande. j In de zitting van de Tiveed'e Kamer van heden zijn ont- vangen twee koninklijke boodschappen ten geleide van twee wetsontwerpen, als: i. een ontwerp van wet tot het ver strekken eener buitengewone geldelijke bijdrage aan de maat schappij van weldadigheid, ten gevolge van den ongunsti- gen uitslag van den aardappeienoogst. Bij dat ontwerp wordt voorgesteld, dat, boven en behalve de betalingen, bedoeld bij art. 5 der wet van den 10 februarij 1844 (^Staatsblad no. 7), uit het bijzonder fonds tot voldoening der uitgaven, voortvioeijende uit de kolonisatie van behoeuigen in de ko loniën der maatsciiappij van weldadigheid ingesteld bij art. 4 dier wet, over het jaar 1846, aan die maatschappij zal kunnen worden verstrekt eene buitengewone bijdrage hoog stens tot een beloop van/80,000, ter tegemoetkoming in hare bovenvermelde behoeften 2. een ontwerp van wet tot tegemoetkoming in de schaden, geleden ten gevolge der mi litaire inundatien in de provinciën Noord-Braband Zee land en Limburg. De bepalingen deswege luiden aldus Art. I. Ter gemoetkoming in de schade veroorzaakt door de militaire inundatien, welke in het jaar 1830 en volgen de jaren hebben plaats gehad zoo in sommige gedeelten der provinciën Noord-Braband en Zeeland, als in den omtrek der vesting Maastrichtwordt toegestaan eene som van f 600,000 na aftrex der kosten van opneming en taxatie, te verdeelen onder de belanghebbende ingezetenen des rijks, in evenredigheid van elks geleden en getaxeerde schade. Art. 2. Tot .dekking van de som, in art. 1 vermeld, wordt aangewezen een gelijk bedrag te nemen op hetgeen volgens art. 5 der wet van den 10 februarij 1844 (^Staats blad no. 10} en volgens art. 84,der wet van den 6 maart 1844 (Staatsblad no, 14), bestemd was tot voldoening van den achterstand over 1840 en vroeger. Beide ontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen. In de memorie van toelichting tot de eerste voordragt wordt te kennen gegeven dat de ongunstige uitslag van den aardappeienoogst de voormelde instelling tot belangrijke bui tengewone uitgaven heeft verpligtwelke hare geldelijke krachten te boven gaan dat zij in een' exceptionelen toe stand verkeert, en geene geldleeningen of soortgelijke maat regelen kan te baat nemen zonder bewilliging der Rege ring, en deze zulks onraadzaam acht; dat de drang der be hoefte geen uitstel gedoogt; dat, hoe men ook over den financielen toestand den aard en de toekomst der maatschap pij donkt, het belang van den Staat gebiedend vordert, dat er onverwijld worde voorzien in hetgeen aan de voedings middelen voor eenige duizende menschen ontbreekt; dat daartoe gemelde voordragt strekt. In de volgende zitting der Staten-Generaal zal overigens weliigt op het geheel van deze instelling kunnen worden teruggekom.en naar aanleiding van een alomvattend plantot afdoende voorziening in haren financielen toestand ontworpen." Voorts zijn ingekomen onderscheidene verzoekschriften, welke naar de com.inissie zijn verzonden. Daarna heeft de commissie benoemd tot herziening van het reglement van orde, haar verslag deswege bij monde van den heer Fa be r van Riemsdijk uitgebragthetwelk zal worden gedrukt en verzonden naar de afdeelingen van februarij en maart. De commissie belast met het opstellen van een adres in antwoord op de koninklijke boodschap meldende het treu rig overlijden van den zoon van Z. K. H. prins Frederik heeft dat antwoord gereed hetzelve is naar de afdee lingen verzonden middelerwijl de openbare zitting voor eene poos wordt geschorstna afloop van het onderzoek deelt de voorzitter mede dat er nog eenige wijzigingen in het concept zijn gebragten worden de beraadslagingen des wege bepaald op morgen (woensdag) ochtend ten 11 ure. Door den raad van administratie der Hollandsche ijze ren spoorwegmaatschappij, zal worden aanbesteed: i. het bouwen van een stationsgebouw even buiten de Watersloot- sche poort der stad Delft 2. het bouwen van een stations gebouw nabij de stad Schiedam. Deze aanbesteding zal ge schieden voor ieder gebouw afzonderlijk met verzegelde inschrijvingsbiljetten welke op maandag, den \6 dezer, des middags ten 12 ure, moeten zijn ingediend aan het hoofd kantoor van genoemde maatschappij ten huize van den heer L. ,7. ,7. Serrurierop de Heerengracht, bij het Konings plein te Amsterdam. De werkzaamheden tot het daarstellen van den electro- magnetischen telegraaf langs den Hollandschen ijzeren-spoor weg worden ijverig voortgezetgenoegzaam al de palen daartoe benoodigd zijn langs den geheelen weg, van 's Gra- venhage naar Amsterdam geplaatst. Naar men verneemt is het door sommige dagbladen medegedeelde berigt, dat de regering concessie verleend heeft tot het aanleggen van eenen spoorweg naar den Helder in ver band met den Hollandschen en den Rijn-spoorweg ongegrond en wordt nog onderhandeld met maatschappijen of vereeni- gingen welke aanzoeken tot het maken van zoodanigen weg hebben gedaan. Gisteren is de gedenkdag van de stichting der hooge- school te Leyden op de gebruikelijke wijze in de groote gehoorzaal der akademie gevierd. De huo:-leeraar If^,

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1