MIDDELBURGSCHE W. 18. Bingsdag 10 February. BESTUREN ca ABIÏNISTRATÏEN. NlEUWSTIJBINGEi^'. IKTREKKING >^0/.T E E IS ICE OUDE MUISTEN. STEDELIJKE DEKEJSIJSG. JFELDADl GHEID. AANBESTEDING. De abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post/ i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu- welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot ~..es regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsius Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De MINISTER van FINANCIEN, als daartoe gemag- tigd bij koninklijk besluit van den 2 febrnarij 1846, (^Staats blad no. 5) in uitvoering van de wet van 18 december 1845 (^Staatsblad no. 90) brengt, mits deze ter algeraeene kennis I. Dat van dlngsdag den 10 tot zaturdag den dezer maand ingesloten bij de Nederlandsche Bank bij de Agen ten van 's Rijks Schatkist en bij de Ontvangers van 's Rijks middelen op de gewone kantoor-uren, ter inwisseling kun nen worden aangeboden de oude dubbeltjes of /■u'^(?-stuiver- stukken de oude stukjes van één stuiverde stukken van acht stuivers; en wel de dubbeltjes, in overeenkomst met de vroegere oproeping en bekendmaking van 16 junij 1845, alleen in zoo verre die zijn geheel en al onverminkt en dat daarop het kenmerk is te onderscheiden dat dezelve als pro vinciale of generaliteits-munt zijn vervaardigd. s. Dat de intrekking van de voorzeide munten zal plaats hebben tegen andere nog in omloop zijnde zilveren munten of tegen munt-biljetten volgens de wet van den 18 decem ber 1845 (^Staatsblad no. 90) daargesteld. 3. Dat de bovengemelde munten met den 15 dezer maand worden buiten omloop gestelden dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangenomen worden noch door de Ingezetenen zullen behoeven te worden aan genomen. 's Gravenhage den 2 Februari] 1846. De Minister voornoemd VAN HALL. MID- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad DELBURG Pntvangen hebbende eene missive van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 5 dezer maaüd Strekkende ten geleide van een exemplaar der resolutie van Z. Exc. den Minister van Financien van ètw 2de te voren volgens welke de intrekking van de nog overgeble vene oude dubbeltjes van de stukken van één stuiveren die van acht stuivers, bij de Nederlandsche Bank, de Agen ten van de Schatkist en de Ontvangers der middelen zal plaats hebben van Dingsdag den 10, tot Zaturdag den 14 dezer maand. Maken bij deze elk en een iegelijk opmerkzaam op^de be kendmaking, welke door welgemelde Exc. te dier zake is vastgesteld, en welke dagelijks tot den 14 dezer maand, in de Nederlandsche Staats-Courant zal worden geplaatst; ter wijl wijders aan de belanghebbenden wordt ter kennis gebragt dat de verwisseling der bedoelde oude dubbeltjes of twee stuiver stukkenvroeger als Provinciale of Generaliteits- munt vervaardigd, de oude stukjes van éé;i stuiver, en de stukken van acht stuivers onverminderd bij de hiervoren opgegevene gelegenheden ook bij den Stedelijken Ontvanger en den Ontvanger der Plaatselijke Belastingen alhier, in voe ge voorschreven zal kunnen plaats hebben. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant wor den geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Fe brnarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIÜS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende, dat de Rekening dezer Stad over het jaar 1844, door Heeren Gedeputeerde Staten, bij reso lutie van den 16 Januarij jl., no. 27, is gearresteerd; Gelet op Art. 4 van het Koninklijk Besluit van den i Maart 1831 no. 14; Brengen hiermede ter kennis der Ingezetenendat gemelde Stads Rekening en de daartoe betrekking hebbende begroo ting op de Woensdagen en Zaturdagen gedurende deze en de volgende maand, van des voormiddags tien tot des na middags ten twee ureter Stedelijke Secretarie ter visie zul len leggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Fe- bruarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS, Dorp WEMELDINGE op Vrijdag den 20 Februari] 1846, regenden middag. Zullende de locale aanwijzing Vrijdag 13 bevorens, en ten dage der Besteding, respective, om tien ure des voormiddags, plaats hebben. MAATSCHAPPIJ TOT »UT TAK 'T ALGEMEE^T. VERGADERING op Woensdag den 11 Febniarij 1846, des avonds ten zes ure. Introductie van Dames l'er- slag van het Bestuur der Spaarbank Foorlezing en tifee Bijdragen. Namens Bestuurders P. DE MARET TAK, Secretaris. Middelburg, Azw p Febrnarij 1846. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt bij deze dankbare melding voor den ontvangst eener som van II 22i, zijnde het provenu, na aftrek der drukloo- nenvan een door den Heer Mr. D. M. de Superville uitgegeven werkje; alsmede eener som van f 388, 72, voor een derde in het provenu uit de Verloting van Vrouweli]ke Handwerken. De Direcne der Vereeniging voornoemd, J. C. SCHOREIl VAN DE SOUBURGEN, Voorzr. N. VERHULST Wz., Penningmeester. NADERE OPENBARE AANBESTEDING tot het bou wen van een geheel nieuw SCHGOL-LOKAALop het Arnemuiden, den 8 Febrnarij 184Ö. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen te Arnemuidenmaakt dankbare melding van den ontvangst van f 5, van N- N.te S., voor de Ar men van l 40 voor de Kraamvrouw te Arnemui den de laatste gift, voorkomende in de collecte vnn Dings- dag-avond den 3 dezer maand en uit de Kerk-collecte van Zondag-avond den 8 dezer, van D. D., ƒ10 in Go!id van V. f I alles bezorgd bij den Heer de Blaecke de Ligny. Zij geeft tevens te kennen, dat de gilt, vermeld in de courant van Zaturdag d^ 7. dezer maand, No. 17, groot 8 40, onder de letters V/. X., was bezorgd bij den Heer van Schalk Ser/éen niet zoo als abusivclijk is vermeld ge worden bij eerstgenoemden Heer de Blaecke de Ligay. Zij berigt almede dat de haar toegezondene 18 Vrouwen- hemden, en in bovengemelde courant geannonceerd, aan de meest behoeftigste zijn ter hand gesteld, doch het is haar onmogelijk de vreugde dezer arme schepsels te vermelden welke in langen tijd niet het voorregt hadden zich daarmede te kunnen dekken terwijl nog een groot aantal die ontbe ren en niet dan lompen, hebben welke hen tot kleeding verstrekken. Gode zij dank, die ons. tot hiertoe van strenge koude bevrijdde, waardoor naar onzen dunk menigeen zou deomgekomen zijn. De Commissie voornoemd J. KRAAMER, President. C. J. BAARS, Secretaris. FRANKFORT den 3 februarjj, Den 31 januarij is het doodvonnis aan Jacob Muller den moordenaar van den raads heer Leute Lucern voltrokken. Terwijl alzoo de hoofd dader gevonnisd en ter dood gebragt is worden echter neg eenige personen beschuldigd van inedepligtigheid aan dien moord bij voortduring geregtelijk vervolgd. Jlen schrijft uit Athene, van den 18 januarij, dat de Engelsche gezant aldaar, de heer Lyons, van zijne regering nieuvye instructien ontvangen had inhoudende de uitnoodi- ging om sterker dan ooit bij de Grieksche regering aan te dringen op de betaling der achterstallige renten -van de door Engeland Rusland en Frankrijk gewaarborgde Grieksche staatsschuld. De Russische gezant te Athene had van zijn gouvernement gelijkluidende instructien ontvangen. Den 17 januarij had de Grieksche nationale bank de reke ning over het afgeloopen halfjaar van julijdecember 1845 bekend gemaakt. Het halfjarig dividend bedroeg met inbe grip van het reservefonds'ruim 46 drachmen per actie, of meer dan 9 pet. jaarlijks. Het kapitaal bestaat uit 4,118,000 dr. en de in omloop zijnde banknooten bedragen 1,692,650 dr. Deze inrigting neemt dagelijks in crediet toe en derzelver dividenden zijn per halfjaar regelmatig grooter geworden. j Volgens schrijven nit Palermo, van den 19 januarij, I was daar dien dag in de Grieksche hof-kapel van Olivuzzo j godsdienstoefening gehouden, ter eere van de plegtige ver loving van Z. K. H. den kroonprins van Wurteniberg met I H. K. H. de Russische grootvorstin Olga. I De gezondheidstoestand van H. M. de keizerin van Rus- I land bleef beterende. I De Augsburger Allgemeine Zeitung deelt de per cou rier uit Triest van den 29 januarij ontvangen belangrijke 1 tijding mededat het leger der SikKi de grensrivier over schreden en de Engelsche krijgsmagt aangetast heeft, maar door deze verslagen is geworden. Tot ons leedwezen zegt genoemd blad, hebben wij met dien courier niet onze gewone correspondentien nit Indie (die den 1 januarij van Bombay hebben moeten vertrekken) ontvangen maar alleen het volgende eenigzins onduidelijke schrijven uit Alexandric van den 22 januarij De post uit Cairo is aangekomen. De oorlog in het landschap Punjaub is begonnen. Brieven uit Suez melden, dat de Sikhs den 21 december met 55,000 man en 150 ka nonnen het Britsche leger aangetas.t hebben. Het gevecht was den 23, toen de courier vertrok nog niet geëindigd. Van de Sikhs was een groot gedeelte vernietigd en 55 hun ner kanonnen waren in handen der Engelschen gevallen die insgelijks een aanmerkelijk verlies geleden hadden. De ge neraal sir John Little was in het eerst genoodzaakt gewor den, om achterwaarts te trekken maar de strijdkrachten van sir Henry Hardiiige en sir Hugh Cough deden de kans ge heel ten voordeele der Engelschen keeren zoodat de Sikhs den volgenden dag over de rivier terug moesten trekken." De Allgemeine Zeitung voegt hierbij deze aanmerkin;;: Indie^'n den volgenden dag beteekent den dag na den eersten aanval, op den 21 dan is het wel te begrijpen hoe het gevecht den 23 nog geen einde had genomen. Hoe dit zijde teerling is geworpen en Robert Peel heeft thans op'één oogenblik aan drie hoogst belangrijke verwikkelingen in drie verschillende wereiddeelen het hoofd te biedenen dat doet hij met een bezadigden moed en met een vertrou wen gelijk alleen het bewustzijn van met algemeene toe stemming-aan het hoofd van een vrij en vaderlandlievend volk te staan geven kan." LONDEN den 2, febrnarij. In het huis der gemeenten heeft alsnu sir R. Peel, overeenkomstig vroegere belofte, tevens voorloopige mededeeling gedaan van het ministeriele plan ten opzigte van de vermindering van het bestaande inkomen de regt op het timmerhout. Uit deze mededeeling is hoofd zakelijk gebleken dat Hr. Ms. gouvernement voornemens is om in den loop van ruim twee jaren op het gehakte timmerhout eene vermindering van regt van 10 sh. en op het gezaagde timmerhout eene dito vermindering van 12 sh. te ijewerkstelligen doch dat de eerste helft dier verminderin gen niet voor den 5 april 1847 en de laatste helft derzelve niet voor den 5 april 1848 in werking zullen komen, en er alzoo werkelijk voor het eerstgenoemde tijdstip den 5 april 1847, op beide genoemde houtsoorten geenerlei verminde ring van inkomende regten zal plaats vinden. Op den in voer van latten, sparren enz. zou er voorts later eene ge- evenredigde vermindering van regten bepaald worden- Tijdingen uit Nieuw-York gedagteekend van den 18 januarij, houden in, dat de senaat geweigerd heeft om, voor den 10 febrnarij aanstaande, het vraagstuk van bet ophouden van het gezamenlijk bezetten van het Oregon-grondgebied in overweging te nemen. Ook in het huis der vertegenwoordi gers van het congres, schijnt de toon van een aantal leden, betreffende dit zelfde vraagstuk meer bedaard geworden te zijn. PARIJS den 4 febrnarij. De beraadslagingen in de ka mer der afgevaardigden over het adres van antwoord op de troonrede, die den 19 januarij begonnen zijn, duren nog al tijd voort. Ditmaal wordt meer dan ooit elk vraagstuk van buitenlandsche staatkunde in overweging genomen, maar be haalt ook het ministerie daarbij telkens eene beslissende over winning. Men verzekert dat de legitimistische partij er aan denkt te Venetië de tooneelen te herhalenwelke vóór een paar jaar te Londen hebben plaats gehad. Reeds zouden de voor naamste legitimisten zich gereed maken tot een nieuwen pel- grimstogt naar den graaf van Chamoord. Om deze eerbe- wijzingen grooteren luister bij te zetten zou men de keize rin van Rusland hebben overgehaald, met hare dochter, de grootvorstin Olga eene maand bij den Franschen pretendent te Venetië te komen doorbrengen. Alexander Dumas zal, naar gezegd wordt, in deze hoofdstadeen nieuwen schouwburg oprigten en daar hoofd zakelijk de vruchten van zijn eigen geest doen opvoeren. De groote bijval van zijn drama les Mousquctaireswelk stuk den schouwburg waar het vertoond werd 300,000 frs. heeft opgebragtzou den heer Duntas tot dit plan hebben geleid; hij is voornemens van zijnen roman Monte Cristo een drama te vervaardigen, hetwelk uit 10 bedrijven bestaan en welks opvoering twee avonden duren zal. De jongste berigten uit Algerie melden dat sedert de emir zich met een snellen togtnaar de zuidelijke streken van de provincie van Algiers heeft gewend, de hoop, die men voeddeom de troepen een weinig rust te gunnen vervlogen is dat al de afdeelingen weder in beweging ziin geraakt, en dat de korpsen, onder de bevelen van de ge:ie- raals Bedeaud''Arbonviile en Marey zich den 26 bij Bo- ghar hadden verzameldterwi.l de maarschalk in perso>'n

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1