MÏDDELBÜRGSCHE C O R A T./, N°. ir. Zaturdag I S4^^^:"' 7 Fcbi'uarij. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. MEUWSTIJÜINGEN. AjlTIOJy^LE MILITIE. JrELDADlGHEIB. jfrankfijk. ^cbcvlanbeu. Ds abonnement s-pr ij i dezer Courant is 2,7 voor drie maandenen franco per Post f'6. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof hij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer ',vil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, r,:et uitz^jv.dering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot its' regels f 1 50 e« voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsint. eeiier Advertentie het Regt va,'. Zegel (35 cts.~y moet vordert betaald. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al de genen die daarbij belang hebben dat de Alphabetische Naamlijst van al de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier, van den 9 tot den i/Februarij aanstaande, des middags van twaalf tot t'^iee uren ten einde een ieder in staat zoude zijn ora, ingeval op die lijst eenige perso nen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks ter kennis van den IMili- tie-Commissaris te kunnen brengen wordende tevens alle ingeschrevenen en derzelver Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden verwittigd dat de loting voor ingezetenen van deze Stad, zoo binnen als buiten de poorten, uitmakende het eerste Militie-Kanton zal plaats hebben op Woensdag den achttienden Februarij aanstaande, des morgens ten tien urenop de Voorzaal van het Raadhuis alhieren dat achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der Wet op de Natio nale Militie van den 8 Januarij 1817 (^Staatsblad no. i). bij de loting geene andere aanschouwers zullen worden toe- gelaten" dan de Ouders Voogden Curators of Gemagtigden der ingeschrevenen wordende al verder elk en een iegelijk verwittigd Vooreerst: dat de bewijzen, die behooren te worden bij- gebragt tot staving der redenen van vrijstellingen welke op den dag der loting zullen zijn aangevoerd uiterlijk binnen vijf dagen na de loting ter Stedelijke Secretarij moeten wor den ingediend. Ten Tweede: dat tot het afgeven der Attesten of Certifi caten tot bekoming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur zal worden gevaceerd op JVoensdag den vijf-en- t'vintigstei! Februarij aanstaande van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf uren. En ten derde dat allen die zulks zouden mogen ver langen, omtrent de bewijsstukken, tot staving hunner re clames benoodigd nadere inlichtingen kunnen bekomen ten Raadhuize der Stad, van heden tot den veertienden Februa rij aanstaande, van des middags ten twaalf tol des namid dags ten twee uren. En opdat niemand hiervan onkundig büjve, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 Ja nuarij 1 846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. De COMMISSIE LOON FOOR IFEKK berigt door deze dat zij met dankbaarheid heeft ontvangen van B. eene gif: van ƒ52, met het opschrift: „Loon voor Werk, voor de Bolwerken ten Huize van haar medelid den Heer de Kan- ter bezorgd. Middelburg, den 6 Februarij 1846, De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, Voorzitter. H. REKKER Secretaris. Arnemuiden den 5 Februarij 1846. Met een dankbaar gevoel maakt de ondergeteekende Com- missie bij deze melding, voorden ontvangst uit öliddelburg, van 18 Vrouwenhemden, van een' onbekende, en van ƒ8,40 onder de letters W. X. bezorgd bij den Heer de Blaecke de Ligny. De Commissie gevoelt zich gedrongen hare erkentelijk heid te betuigen voor de zoo vele blijken van menschlie- vendheidwelke zij zoo dagelijks mag ondervinden, zoo door giften die tot voeding als van die welke tot dekking en verwarming des ligchaamsvoor het zoo zeer verarmde volk in deze Gemeente mogen verstrekken; zoo mogen zij bij deze dan ook dankbare melding maken voor eene be deeling van Brood aan een aotal onzer gealimenteerde Ar men door het Diaconie-Armbestuur der Christelijke afge scheidene Gemeente te Middelburgwelke heden voor de derde maal plaats vindten als de armste daartoe door de ondergeteekenden aangewezen. Tot op heden heeft de Commissie van deze bedeeling ge zwegen doch thans gevoelt zij zichom meer dan eene re den opgewekt, daarvan opentlijk melding te maken en laten alsnu aan hem overwie van spijt en vijandschap deze be deeling heeft trachten tegen te gaan, door bedreiging te doen tegen een dezer arme onnoozele schepsels, om zoo mogelijk dat gevolg te geven, wat zij zal meenen in zijn belang te zullen strekken te moeten doen. Wij voor ons zijn hartelijk verheugd met elke andere gift, van wie die dan ook aan ons wordt toegezonden en hopen steeds opgewekt te worden Hem te dankendie van dezen Winter zoo zeer voor deze afme Gemeente de harten tot milddadigheid opwekte en den blijmoedigen gevergedre ven uit Christelijke dankerkentenis tot God, eenmaal zal doen ondervinden er niet te vergeefs staat geschreven dat die zich des Armen ontfermt, leent den Heere, met de zalige toespraak bij Matth. 25, vers 34 40. De Commissie ter voorziening in den buiten gewonen nood der Armen te Arnemuiden J. KRAAiMER, President. C. J. BAARS, Secretaris. FRANKFORT den i februarij. De graaf van Nessel- rode door den keizer van Rusland belast geweest om met den Pans te onderhandelen is van Rome den 25 januarij te Weenen aangekomen en zou daar eenige dagen vertoeven alvorens de terugreis naar Petersburg aan te nemen. De Beijersche rijksraden hebben den 28 januarij na eene langdurige en levendige beraadslaging, een besluit ge nomen omtrent het bekende voorstel van vorst JVrede be treffende de kloosters en voor den Staat gevaarlijke geeste lijke instellingen. De vergadering heeft zich, wat de hoofd zaak betreft, te weten het houden van een streng toezigt op de bedoelde instellingen en het tegengaan van derzelver verdere vermeerdering in Beijeren met het voorstel vereenigd maar aan dat gedeelte van hetzelve volgens 't welk de ko- r.ing verzocht zou worden om zekere bepaaldelijk aange wezene geestelijke orde te. weten de Redemptoristen uit het land te verwijderen haren bijval niet geschonken. Het door de genoemde kamer geTOmen besluithetwelk dadelijk nnar de kamer der afgevaardigden is verzonden om door de/e mede aangenomen te worden, houdt hoofdzakelijk in, dat de regering uitgenoodigd wordt te bepalen, dat de schen kingen aan geestelijke corporatien voortaan niet anders gel dig zullen zijn dan nadat zij door den koning goedgekeurd zullen wezen; dat, alvorens deze goekeuring verleend wordt, bepaaldelijk onderzocht moet worden of dezelve uit vrije beweging door de schenkers gedaan zijn en of de erfgena men daardoor niet te zeer benadeeld worden dat de rege ring zal verklaren, dat aan de door den Staat, bij het con cordaat aangegane verpligting, om voor het herstellen van eenige kloosters te zorgen, thans reeds voldaan is; dat de stenden hun vertrouwen uitdrukken dat de regering geene geestelijke genootschappen zal erkennen, of stilzwijgend toe laten, die door hunnen aard of strekking gevaarlijk te achten zijn voor den vrede in het godsdienstige. Naar men ver neemt is dit besluit genomen met 23 tegen 15 stemmen. Bij koninklijk besluit, is in Beijeren eene geldleening van 15 millioen guldens opengesteld voor het aanleggen van den, door de stenden goedgekeurdengrooten spoorweg van de noordelijke naar de zuidelijke grenzen De Saksische regeringen de beide kamers hebben zich nu eenstemmig voor het inruimen van kerken aan de Duitsch- Katholieken verklaart. Volgens naauwkeurige opgaven be loopt het getal der gevestigde Duitsch-Katholieke gemeen ten, in onderscheiden Staten van Duitschland thans 208. Het officieel Pruissisch dagblad zegtdat het door som mige nieuwsbladen opgenomen verhaalwegens pogingen om eene poort der vesting Graudenz te overrompelen tot de menigte valsche geruchten behoort, sedert eenigen tijd we gens ontdekte oproerige zamenzweringen in de provincie Posen en eenige kreitsen van West-Pruissen verspreid. Een Silezisch dagblad wil weten dat het koningrijk Polen de volgende veranderingen te wachten staat: De grenslinie tusschen Polen en Rusland zal in den loop van dit jaar wor den opgeheven; vóór i januarij 1847 moeten alle ambtena ren Russisch kunnen spreken, en ieder die dit dan niet ge noegzaam doen kan ontvangt zijn afscheid terwijl men er eindelijk op bedacht zou zijn het bestaan van het onder koningrijk Polen, als zoodanig, geheel te doen ophouden, en het, onder een anderen naam, tot eene Russische pro vincie te maken. Al deze geruchten schijnen nog grootelijks bevestiging te vereischen. Volgens officiële staten is de bevolking der Oostenrijk- sche monarchie, met uitzondering van Hongarye, gedurende het jaar 1844 met ongeveer 39000 zielen vermeerderd. Het getal der huwelijken was over het algemeen sterk afgenomen en bedroeg 5521 minder dan in 1843. Brieven van Palermo houden in dat de keizerin van Rusland voortdurend in beterschap en krachten toeneemt. De artsen zouden haar aangeraden hebben tot in de maand mei aldaar te blijven. Het gerucht wegens de verloving der grootvorstin Olga met den kroonprins van Wurtemberg won meer en meer veld. PARIJS den 6 februarij. Onlangs isgelijk in der tijd vermeld isde prachtige Israëlitische synagoge te Avignon door brand vernield geworden thans verneemt men dat de schouwburg aldaar een prooi der vlammen is geworden de oorzaak werd vrij algemeen aan kwaadwilligheid toegeschre ven daar de brand op vier plaatsen te gelijk ontdekt werd. Een stomme, die te Marseille wegens diefstal in hech tenis was genomenmoest voor zijne regters verschijnen, welke zorg hadden gedragen om den directeur van de school voor doofstommen te ontbieden ten einde de aan den be schuldigde gedaan wordende vragen en zijne antwoorden over te brengen. Nadat de sfomme voorde balie was gebragt begon de directeur aanstonds zijn pantomime met de vinger- spraak, waarop echter geen antwoord volgde. De beschul digde scheen zeer verwonderd en de oogen wijd opensper rende, zag hij beurtelings de regters en den directeur aan, niet wetende waaraan hij de stilzwijgendheid en het tot hem gerigte gabarenspel moest toeschrijven. Eindelijk het ge duld verliezende, nep hij: Maar wat wilt gij toch? Ik be grijp niet, waarom gij mij de vingers zoo voor het gezigt laat draaijen Een algemeen gelach weergalmde door de zaal, en zelfs de regtbank kon zich niet onthouden daaraan deel te nemen toen men begreep dat er in plaats van den stommen gevan. gene, een andere was binnengeleid. De laatste berigten uit Afrika vermelden dat Abd-el-Kacer plotseling dat gedeelte der woestijn, ten zuiden van Masca ra, waar hij zich teruggetrokken had, verlaten heeften met geforceerden marsch een strooptogt is gaan bewerkstelligen tegen een stam op de grenzen der woestijn ten zuiden van Médéah. Een der ontvangen brieven luidt dus: Abd-el-Kader ten zuidwesten van de Ouarensenis door den maarschalk Bvgeaud vervolgd, alsmede door de koionnes der generaals de Lamoricière en Ji:suf heeftnaar men zegteene onverwachte oostwaartsche wending naar Goiidjila gemaakt. Men verzekert zelfs dat bij eei stroop togt tegen de Rahmans bewerkstelligd heeft, sech sop wei nige mijlen van de kolonne van den generaal Maey. Na deze overwinning heeft hij zich verwijderd mtn weet niet juist in welke rigting. Allesdoet echter verm( ede 1 dat hij zich zuidwaarts zal hebben gewend, waar hij een ganschen winter hulpmiddelen en aanhangers zal vinden." 's GRAVENHAGE den 3 februarij. De Staats-courant van heden behelst een Koninklijk besluit van den 2 dezer, betreffende de inwisseling der nog overige oude dubbeltjes der stuivertjes en der achtstuiverstukken. Dientengevolge heeft Z. Exc. de minister van financiën ter algemeene kennisse gebragti. dat van dingsdag den 10, tot Zaturdag den 14 dezer maand ingesloten bij de Neder- landsche bank bij de agenten van 's Rijks schatkist en bij de ontvangers van 's Rijks middelen op de gewone kantoor urenter inwisseling kunnen worden aangeboden: de oude dubbeltjes of /u'«f-stuiverstukken de oude stukjes van één stuiver de stukken van acht stuiversen wel de dubbel tjes, in overeenkomst, met de vroegere oproeping en be kendmaking van den 16 junij 1845, alleen in zoo verre die zijn geheel en al onverminkt en dat daarop het kenmerk is te onderscheiden dat dezelve als provinciale of generaliteits- munt zijn vervaardigd2. dat de intrekking van de voor- zeide munten zal plaats hebben tegen andere nog in omloop zijnde zilveren munten of tegen muntbiijettenvolgens de wet van den 18 december 1845 (^Staatsblad no. 90} daargesteld 3. dat de bovengemelde munten met den 15 dezer maand worden buiten omloop gesteld en dien ten ge volge niet meer in betalingen door de schatkist zullen aan genomen worden noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Bij Zr. ÏNIs. besluit van den 30 Jan. II. is aan den staatsraad JV. H. A. C. baron van Heeckeren van Keilon der dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen tegen i april aanstaande op het daar toe door hem gedaan verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van gouverneur der provincie Gelderland en ter zijner vervanging als zoodanig benoemd de staatsraad gouverneur der provincie Drenthe L. N. graaf Randwijck. LI. zaturdag avond ten loiure verzamelden zich te Delft, in het koffijhuis Casino, eenige jeugdige personen van den fatsoenlijken stand met het voornemen een Charivari aan onderscheidene aanzienlijke lieden te geven. Op het oogenblik dat men dit plan ten uitvoer begon te leggen, trad de heer commissaris van policie mr. Tegeldaarvan bij tijds onderrigt met zijne onderhebbenden gesterkt door een mili tair piket tusschen beide en nam vierder jeugdige knapen in bewaring, ten gevolge waarvan de overigen geen lust meer gevoelden hun plan verder te volvoeren. Dienzelfden dag, des middags ten 12 ure, is op bevel van de raadkamer der arrondissements-regtbank' alhierte Delft in hechtenis genomen de heer F v C

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1