MIDDELBURGSCHE C O R A T. 16. Donderdag 5 February. BESTUREN ea ADMINÏSTHATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 555" RIJKS-BETALIKGEIf. JFELDJ^Dl GHEID. C5»r0Ot-i3trittattjc. Jxankrtjfe. België. £lcbcvlitubsu. bl$^b<;c De abonnements-pfijs dezer Courant is f 2,7b voor drie maandenen franco per Post f'd. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering■);a.}i~lilt*' welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakiugen waarvan de prijs is: van één^'isi^t^tS-''"' regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cts.") moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteertdat van lieden af, zoo ten zijnen Kan tore als bij de respective Ontvangers der Directe Belastingen hunner woonplaatsen zal worden uitbetaald het Augmentum aan At gehuwde Heeren Predikanten in het eerste, tweede en derde District dezer Provincie. Middelburg, den 5 Februarij 1846. D,e Administrateur voornoemd, P. POUS. Arnemuidenden 3 Februarij 1846. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen te Arnemuidenmaakt bij deze dankbare melding eener bij haarop heden uit handen van den Heer van Schalk Serléontvangene liefdegift van B. groot ƒ40; voor welke gift de milde gever of geefster Gods dierbaarsten zegen in Christus hartelijk wordt toegebeden. De Commissie voornoemd J. KRAAMER, President. C. J. BAARS, Secretaris. FRANKFORT den 31 januarij. De Augsburger Allg. Zeitung geeft het volgende berigt van de Russische grenzen van den 20 dezer Uit Petersburg meldt men dat een der aanzienlijkste adelijke grondeigenaars uit Lijfland aldaar aangekomen was, om de bede voor den troon te brengen dat de Staat de goe deren van den Protestantschen Lijflandscheii adel mogt aan- koopen en dat de keizer vervolgens aan dien adel de ver gunning verleenen mogt om het Russische Rijk te verlaten en zich in Duitschland te gaan vestigen." Hetzelfde blad berigt dat de Russische vice-consul te Ragusauit naam vanden keizer, aan den vladika van Mon tenegro een geschenk van 20,000 roebels heeft doen toeko men om onder de noodlijdenden in het Montenegrijnsche gebergte te worden verdeeld. In eene den 21 januarij te Breslau gehoudene verga dering der Duitsch-Katholieke gemeente, heeft de \\Qtr Ronge voorgesteld, dat, tot vermijding van alle misverstand en het wegnemen van ieder vergelijkingspunt met de Roomsch-Ka- tholieken de afgescheidenen den naam niet van Duitsche noch van Christelijke Katholieken maar dien van leden der tilgenieene Christelijke kerk zouden aannemen. Dit voorstel is voorloopig voor al de dissidenten van Silezie aangenomen; op een tweede algemeen concilie zal die aanneming door de afgescheidenen van geheel Duitschland beslist worden. LONDEN den 31 januarij. De door den minister Peel voorgedragene, hoogst belangrijke, financiële maarregelen zijn steeds het onderwerp van een levendigen pennenstrijd tusschen de staatkundige partijen en worden vooral door de voorstanders van beschermende bepalingen voor den land bouw heftig aangevallen. Van den vermoedelijken afloop van dezen strijd is tot dus ver niets met zekerheid te bepalen. Blijkens de opgaven uit onderscheidene districten van Engeland ontvangen, is de sterfte, gedurende de drie laatste maanden van 1845, veel geringer dan gewoonlijk geweest. In honderd vijftien districten zijn slechts 39,178 sterfgeval len aangegeven, en dus 14,740 minder dan in dezelfde drie maanden van 1844, en over zeven vroegere jaren gemiddeld 2,357 minder; niettegenstaande eene jaarlijksche toeneming der bevolking, van ongeveer 1,74 per cent. Uit Nieuw-York zijn berigten ontvangen van 8 januarij. Dezelve luiden weinig vredelievend ten aanzien van het ge schil over het Oregon-gebied. Door de oorlogsstoomboot Cyclops zijn gewigtige bij zonderheden aangebragt, wegens het gevecht, den 20 no vember 11., door de vereenigde Engelsche en Fransche magt aan de troepen van den generaal Rosas, president van Bue- nos-Ayres, geleverd, ten einde de vaart op de rivier Para- na, welke door een mandaat van dien dictator langen tijd gesloten was geweest, te heropenen. De vijand had aan den regter-oever 4 batterijen opgeworpenmet tusschen 24 A 30 stukken, meestal 24ponders, gemonteerd. Drie dier batte rijen bevonden zich op de engste punten van den stroomde vierde hooger op, waar deze zich meer verwijdt. Verder landwaarts in lag tusschen 3 A 4,000 man kavallerie in een woud, om eene landing te verhinderen, en dwars over de rivier waren een fregat en ruim 20 gewapende kleine vaar tuigen, met kabels aan elkander gehecht, geposteerd. Des morgens van genoemden dag zeilden de Engelsche en Fransche schepen, in drie divisien de rivier op. Na dat kapitein Hope, met groote onverschrokkenheid, de kabels had doorgehakt, die de schipbrug aaneen hechtten, drongen de stoombooten door de opening, posteerden zich boven de vierde batterijen openden haa^r vuur tegen de drie anderen. Het gevecht duurde van des nforgens 10 tot des avonds ten 7 ureen was ongemeen hevig. Het vijandelijk geschut werd meestal door Engelschen en Amerikanen bediendde zoon van den in dienst van Buenos-Ayres staanden admiraal Brown voerde het bevel op eene der batterijen en ontvlugt- te na langen en moeijelijken tegenweer, eindelijk, zonder ééne wonde te hebben bekomen. Ten slotte landden de ver eenigde troepen verjoegen den vijand uit zijne stellingen namen de forten in, en vernielden die allen, terwijl de ka nonnen met uitzondering van 10 metalen stukken in de Parana geworpen werden. De Franschen en Engelschen heb ben in dapperheid en beleid gewedijverd. Het verlies der eersten wordt op 18 dooden en 70 gekwetsten, dat der laat stee op 10 dooden en 25 gekwetsten waaronder 1 luite nants, geschat. De vijanden hebben veel meer volks ver loren. Twee stoombooten waren de rivier verder opgezonden om een ander fort aan te tasten. Ook hadden de bevelheb bers nog andere maatregelen verordend .ten einde het gezag van Rosas geheel te doen eindigen. Men dacht dat de be woners der binnenlandsche provinciën weldra in massa tegen hem zouden opstaan, waarvan zij vroeger door vrees terug gehouden waren. De Conrrier de 7?/r'j77 beschouwt deze gebeurtenis aldus: „De gevolgen dezer overwinning zijn belangrijk; uit een zedelijk oogpunt beschouwtvernietigt dezelve het prestiginm waarmede eene reeks van gelukkige gebeurtenissen Rosas\i'\A omgeven, en zij bewijst, dat die gewaande magt, zoo nood lottig sedeit dat dezelve bestaat, slechts schijnbaar, en niet instaat is, weerstand te bieden aan eenen ernstigen aanval van de zijde van Europa. Uit het stoffelijk oogpunt belooft zij aan den" wereldhandel eene trotsche rivier van ruim 500 mijlen benevens de belangrijke marktplaatsen op de oevers der Plata gelegen, te openen. Het is te hopen, dat dit groote werk van beschaving en vooruitgang in de ziens wijze der interveniërende mogendheden zal liggen. De goede verstandhouding, welke tot nu toe heeft geheerscht tusschen de vertegenwoordigers der verbonden mogendheden en de bevelhebbers harer zeemagtde krachtige werken van hare eskaders zoowel als de eensgezindheid en de weder- zijdsche opregtheid waarmede zij gezamenlijk in deze om standigheid handelen, zijn een waarborg voor een goeden uitslag." PARIJS den 31 januarij. Sedert weinige dagen schijnt tusschen de heeren Cuizot en Thiers eene aanmerkelijke toe nadering te hebben plaats gehad; de zittingen van de kamer hebben daarvan in de laatste dagen vele bewijzen opgele verd onder anderen zeide de heer Thiers, dat hij minister was geweest met den doorluchtigen tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken. In één woord, men merkt in den heer Thiers, wanneer hij van den heer Cuizot spreekt, dien scherpen toon niet meer opdie kortelings nog zoo merkbaar was. Volgens een ochtendblad heeft de heer tUbertprocu reur-generaal bij het koninklijk geregtshof alhiereene lange conferentie gehad met den heer Guizotwaar de verwijde ring uit het ministerie van den heer Martin du Nord en zijne vervanging door den heer Hébert het onderwerp van het gesprek zou hebben uitgemaakt. Van alle kanten des lands komen berigten in omtrent door overstroomingen veroorzaakte schade, welke nog aan merkelijk vergroot is door hevige windvlagen, waardoor on der anderen te Moulins vele boomen ontworteld en huizen van dakpannen en schoorsteenen beroofd zijn. Volgeus berigten uit Algerie, is Abd-el-Kader thans geheel door troepen ingesloten. De generaal Levasseur is den 14 dezer met eeuige spahis en jagers te Constantine aan gekomen. Gisteren heeft in eene groote ijzerfabriek dezer hoofd stad, aan de heeren Brunei en Chagot toebehoorende een noodlottig ongeluk plaats gehad. In eene der zalen van de fabriek werd de proef genomen van een ijzer dak bestemd voor het station van den spoorweg te Tours. Eensklaps toen het zware gevaarte gesteld was stortte het in en brak in zijn val op onderscheidene plaatsen, waardoor de heer Brunet en een achttal werklieden die er onder stonden zwaar of doodelijk gekwetst werden. BRUSSEL den i februarij. Met gespannen verwachting ziet men den uitslag van den strijd over de regten op den in- en uitvoer in Engeland te gemoetwaaruit welligt de noodzakelijkheid tot een algeheelen ommekeer van stelsel en beginselen hier te lande zoude kunnen volgen. Velen vleijen zich dat de zending van den heer Mercier naar 's Gravenhage spoedig tot eeu gewenschten uit- slag zal leiden. Intusschen maakt de centrale afdeeüng der gedeputeerden zich gereed om rapport uit te brengen over de laatst genomene maatregelen van represaille, en strekt dit verslag, behoudens eenige weinige aanmerkingen, tot goed keuring van het genomen besluit. Zoo m,en wil, heeft ten aanzien van deze goedkeuring in de gegeven omstandighe den in deze commissie geen verschil van gevoelens bestaan. Over het instorten van den gemetselden gang op de ijzerbaan tusschen Leuven en Tirlemont, is in de kamer een rap port uitgebragthetwelk nog al indruk heeft gemaakt. Van den beginne af aan heeft men gemeend dat deze gang niet volstrekt noodig was geweest en volgens het met redenen bekleed rapportis het onheil toe te schrijven aan verre gaande nalatigheid en onkunde zoowel a!s aan kwade trouw en ongeoorloofd winst-bejag. Ingenieurs van rang schijnen daarin betrokken te zijn en welligt ter verantwoording moeten worden geroepen. Daar de gang van Braine-le-Com- te onder hetzelfde beheer is vervaardigd, is men niet zonder zorg, voor de deugdelijkheid van dat werk, doch de minis ter heeft dienaangaande zeer geruststellende berigten mede gedeeld. Te Antwerpen is eene stad te midden der stad verre zen namelijk een verbazend groote bazar, zoo als men die in het Oosten vindt. De twee grootste bazars van Azië zijn te Tauris en te Ispahan. Maar in Europa was tot nog toe slechts één ware bazar, en wel'te Moskou, eene bijna Oostersche stad. Thans is er een tweede, namelijk te Ant werpen onder de benaming van Stad van den liarulel er, ae nijverheid, bij welken titel men naderhand nog zal kunnen voegen en van de kunsten. Dit prachtig etablissement, hetwelk den naam van Passage draagt, is eene aaneenschakeling van de fraaiste winkels, zalen voor verkoopingen en tentoonstellingen een ontzettend groot locaal hetwelk door vier galerijen wordt gevormd en tot het houden van kermis kan dienen; eene ruime vlee^ch- haluitgestrekte wandelplaatsen welke door venstordakcn de bezoekers voor het weder beschutten en eindelijk t\ice zalen bestemd voor bals en openbare feesten met al wat daarbij behoort, als ververschings-plaatsen koflijhuis enz. Het is eene kleine stad, met evenveel weelde als netheid ge bouwd waar men al het noodige en het aangename het nuttige en het vermakelijke bijeen vnidt. LI. donderdag zijn verschiliende autoriteiten uitgenoodigd de verlichting der balzalen in ©ogenschouw te komen nemen. De groote zaal welke geheel in den lönisohen stijl gebouwd en meer dan 40 ellen lang is, praalde toen met duizende lichten hetwelk alles eene heerlijke uitwerking deed. Heden moet deze kostbare inrigting voor het publiek ge opend worden waarlijk nergens in België, noch in Frank rijk of in Engeland, vindt men iets dat hiermede te verge lijken is. 's GRAVENHAGE den i februarij. Heden is in deze residentie de verjaardag van H. K. H. Mevr. de Prinses Fiederik der Nederlanden gevierd. HIl. MM. de Koning en Koninginbenevens de overige leden der koninklijke fa milie hebben de ochtendgodsdienst in de Kloosterkerk bij gewoond onder het gehoor van den wel-eerw. hofkapelaan Dermoutdie daarbij de aandacht zijner hoorders bepaalde op de woorden van den Koninkl. Psalmist (Ps. 103 vs. 13-16). Zijne treffende rede liet bij al de aanwezigen een diepen in druk achter. Ten i ure was er familie-dejeuner bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Fredcrik der Nederlanden. Ten 3 ure is er eene groote parade van het garnizoen op her excercitieplein voor de kavallerie-kazernen gehouden. He den middag had er familie-diner ten hove plaats. Vüor het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland is II. vrijdag behandeld de zaak der geldsnoeijerij en medeplig- tigheid daaraan beschuldigde per-onenDirk de .huig, Leendert van der Toorn en Catharina Murenbeeld. De twee eerste beschuldigden hebben hunne misdaad ren volle bele den de derde heeft alle medepligtigheiddoor het in om loop brengen ontkend. Het openbaar ministerie eischte de straf van geesseling en brandmerk voor de twee eersten en die van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd ten op- zigte der derde beschuldigde, mitsgaders een confinement van niet meer dan 20 jaren. De heeren mrs. P'aleton en Zilcken riepen voor de twee eerste beschuldTgden verzachtende omsrandigheden in, en mr. Evertse de Jonge heeft met kracht de onschuld der derde be schuldigde trachten aan te toonen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden vrijdag. Sedert de inhechtenisneming van eenige der in deze stad van geldsnoeijerij verdachte personen, heeft men opge merkt, dat sommigen, die hun vroeger beroep hadden la ten varen, dit thans weder hervat hebben hetgeen doet ver moeden dat het gegeven voorbeeld aanvankelijk tot af schrik heeft verstrekt. UTRECHT den 31 januarij. Als een bewijs van eerlijk heid dient, dat een onzer stadgenooten de heer B, vrijdti^g morgen aan het bureau van den Rijn-spoorweg te Arnhem

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1