MIDDELBURGSCHE C O U R A I\ T^W-' N". 15. Dingsdag /S46. 3 February. BESTUREN en IPMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. DEPARTEMENT rJ-W FIJSASCIEIS. JFELDADIGHEIB. ®v0Ot-öïrittan}C. JVrtMlivijfe. Ücbcvlttnbcu. Teabonnements-pnjs dezer Courant f 2,1b voor drie maandenen franco per Post f 3 De abonnementen worden voor niet minder dan dne maanden genomen en de beta- Uns geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De Lending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, tndten men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebbau De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering ran Ih:- welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van éen tot zfS^ regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo' bij elke plaatsir^ eever Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.-) moet worden betaald. OPENBARE VERKOOPING van HAKHOUT TE BRESKENS. Op Maandag den 9 February 1845, des voormiddags om 10 ure, zal door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gent ten overstaan van den Notaris I. C. O. Benteyn re siderende te IJzendijke op liet Glacis van het Fort Frederik Hendrik te BRESKENS worden overgegaan tot den open baren verkoop van EENE PARTIJ HAKHOUT op 'stam staande op het Glacis van bovengenoemd Fort, te Breskensen zulks in zoodanige Perceelen, als bij de Veiling zal worden aangewezen. De Voorwaarden dezer Verkooping liggen te lezente ÏNIiddelburg ten Kantore van den Heer Arrondissements-Di- recteur der Indirecte Belastingen te Breskens ten Raad- huize dier Plaats en in het Logement bij van Male te Oost- bur-' in het Logement de Eenhoorn te IJzendijke ten Kan tore'van den Notaris Benteyn, en te Sas-van-Gentten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen, bij wien nadere in lichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W, v.\N ZUYLEN van NIEVELT. Middelburg, den i Februari] 1846. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente ge ven door deze kennisdat zij door de hand van Broeder B. C. HeeriJldt, hebben ontvangen eene gift van f 30, ge merkt lett. B., voor de Armen hunner Gemeente, waarvoor zij den milden gever of geefster hunnen welmeenenden dank betuigen. De Diakenen voornoemd S. B. GÜPXEPv. L. H. CADET. Vere, den i Februarij 1846. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente alhier geven bij deze berigt van den ontvangst eener gift van vijf Zeeuw- sche Rijksdaalders, in de Kerk-coUecte van heden voormid dag aanwezig, met het opschrift: Middelburg X., Diaconie Veere. Ontvang, onbekende weldadige! daarvoor onzen opregten dank, daar wij hierdoor werden bekwaam gemaakt eene rui mere weekbedeeling aan onze armen te kunnen uitreiken hetwelk door de vele en dringende behoeften en de steeds afnemende inkomsten tot dusver moest worden achterwege gelaten. Mogten veler harten geneigd worden om eene liefdegift, hoe gering ook af te zonderenten einde voortdurend in de algemeene en bijzondere nooden onzer Armen te kunnen blijven voorzien en wij ons daardoor van de dringende ver- pligting zien ontheven ondersteuning te moeten aanvragen ter plaatse waarvan wij de overtuiging bezitten dat boven vermogen onderstand wordt verleend. Diakenen voornoemd J. M. KUILER, Pr»ses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. BEPvLIJN den 21 januarij. Gisteren zijn, naar men uit goede bron verneemttijdingen van zeer gewigtigen aard uit West-Pruissen alhier aangekomen. Gelijk bekend is zijn de personen die ter zake van hei in Posen ontdekte com plot in hechtenis waren genomen grootendeels naar Grau- denz overgebragt en dus uit de onmiddellijke nabijheid van het tooneel der gebeurtenissen verwijderd geworden. Men hoopte door eene tijdige tusschenkomst de uitbarsting der za- menzwering en alle gewelddadigheid belet te hebben. Volgens de gisteren hier ontvangen berigten is die hoop niet beves tigd geworden daar er in den nacht van den 18 op den 19 dezer eene poging gedaan is, om eene der poorten van Grau- denz te overrompelen en de gevangenen met geweld te be vrijden. Die poging moet echter, naar men er bijvoegt, gelukkig verijdeld en de geheele omstreek van Graudenz door kavallerie-patrouilles gezuiverd zijnterwijl er een groot aantal nieuwe inhechtenisnemingen plaats gehad hebben. Men ziet heden nadere tijdingen omtrent het gebeurde te gemoet. Bij deze belangrijke mededeeling voegen wij eene tweede niet minder gewigtige. De minister von Bodelschwing is gis teren morgen in allerijl naar het groot-hertogdom Posen ver trokken ten einde in persoon het onderzoek naar de uit gestrekte vertakkingen der zamenzwering te leiden vleijende men zich thans, hoogst belangrijke ontdekkingen te zullen doen. Men noemt namelijk een Poolschen edelmandie ernstig in de zaak zou betrokken zijn en uit wrevel over de teleurstelling waaraan hij en zijne landgenooten door de van buiten 's lands ontvangen maar onvervuld gebleven be loften van krachtdadigen bijstand hadden bloot gestaan zou hebben aangebodenom aan de regering de meest open hartige inlichtingen te geven waaruit zij den oorsprong en den voortgang dezer geheele noodlottige zaak kon leeren ken nen. Deze mededeelingen zal de heer von Bodelschwing in persoon ontvangen en terstond op de plaats zelve de maat regelen verordenen die ten gevolge daarvan noodzakelijk mogten worden. Langs dezen weg hoopt men de belhamels magtig te zullen worden en voor het vervolg dergelijke nood lottige ondernemingen in de kiem te kunnen onderdrukken. Dat overigens de zamenspanning zich zeer ver uitstrekt en zelfs hier te Berlijn aanhangers telt, blijkt onder anderen daaruit, dat eergisteren ook alhier een Pool in hechtenis genomen en onder goede bedekking naar Graudenz gebragt is. Arnemuiden, den 2 Februarij 1846. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen te Arnemuiden maakt bij deze dankbare melding van de navolgende bij haar op heden ontvangene liefdegiften, als: uit handen van den Heer Burgemeester al hier, vanN. N. te V. ƒ13, waaronder 3 voor de Kraam vrouw; van den Heer TV. van Schalk Serléonder de let ters O. O. I Zeeuwsche Rijksdaalder, met het opschrift: voor de Kraamvrouw te Arnemuiden in Januarij 1846 van haar jde Kind bevallen, en van X 2 Zeeuwsche Rijksdaal ders voor de Behoeftigen alhier; van den Heer de Blaecke de Ligny ontvangen2 Rijksdaalders van NN.op den i Februarij uit de Collecte voorm. Oostkerkvan W. voor mijne Arme Natuurgenoten 50 ets., en uit de Collecte voorm. Nieuwekerk 50 ets. Na begeerte der gevers is aan de Kraamvrouw aanvanke lijk een gedeelte ter hand gesteld, doch wij zijn niet in staat de blijdschap en dankbare tranen dier arme vrouwwelke aan alles gebrek heeftmede te deelen. God vergelde dan ook de onbekende gevers of geefsters, deze aan haar ge- schonkene liefdegiften, als ook die voor de andere behoef tigen, om den Zoon Zijner liefde! De Commissie ter voorziening in den nood der Armen te Arnemuiden J, KRAAMER, President, C. J. BAARS, Secretaris. FRANKFORT den 27 januarij. Omtrent de onderhan delingen tusschen den Pauselijken Stoel en Rusland wordt, in een berigt van den 17 dezer, door het dagblad van Augs burg gemeld, dat omtrent den uitslag derzelve nog niets uitgelekt isbehalve de bekende toezeggingen door den keizer zelven, tijdens zijn verblijf in Romegedaan, en dat het waarschijnlijk nog lang zal duren eer men tot eenig bepaald besluit komt. Van den kant van Rome werd hoofdzakelijk op het volgende aangedrongen: i. vrije gemeenschap tusschen de Katholieke kerk in Rusland en den Pauselijken Stoel 2. verandering van de thans in Rusland bestaande verorde ningen omtrent de gemengde huwelijken en de opvoeding der uit zulke huwelijken geborene kinderen; 3. benoeming der bisschoppen door den Paus, zonder tusschenkomst van het keizerlijk bewind4 veranderde inrigting der Katholieke seminarien. Uit Munchen meldt men, dat vorst von Wrede, on danks dedoor de verwerping van zijn voorstelbetreffen de het Roomsch-Katholieke kerkgebedgeledene nederlaag, zijne oppositie tegen den minister von Abel zal voortzetten. Aan den anderen kant spant de partijwelke dezen bewinds man ondersteunt, alle krachten in om hem staande te hou den, en vleit zij zich dat zij hierin zal slagen. In de Badensche tweede kamer van den 20 dezer is gehandeld over een voorstel van een der leden strekkende tot invoering van eene voor geheel Duiischland geldende wet op de drukpers. Na eenige debatten is besloten dit voor stel in handen eener commissie te stellen. Brieven uit Italië melden den dood des hertogs van Modena. Hij overleed in den avond van den 2i dezer, na eene ziekte van zeven dagen in den ouderdom van (>-j ja ren. Zijn zoon volgt hem op onder den naam van Frans V. Men ziet de proclamatie van den nieuwen souverein met on geduld te gemoet. Een brief uit Lucern deelt het berigt mede, dat de persoon van Jacob Muller, beschuldigd van moord op den raadsheer Leuden 24 dezer in eerste instantie door de cri minele regtbank van Lucern is veroordeeld tot de straffe des doods, door middel van het zwaard. Hij heeft onmiddelijk van dit vonnis appel doen aanteekenen. Men meldt uit Stockholm van den 10 dezer: De nood onder de bevolking van de provinciën Upland Sto'kholmslanen Westmannland heeft eene schrikwekkende hoog te bereikt. Men vreest algemeen eenen grooten toevloed der ongelukkigen naar Stockholm en voor eenen daaruit volgen- den hongersnood. Van de zijde der regering zoowel als van partikulieren is wel reeds buitengewoon veel tor verzachting van den algemeenen nood gedaan doch eene voldoende hulp is, bij het groot aantal behoeftigen, niet mogelijk. In Up land alleen zijn ongeveer 14000 personen der arbeiaenue klasse zonder brood en woning. Daarbij is nog gekomen dat een naar Westeras bestemd schip, met 1000 tonnen tarw en erwten voor de behoeftigen geladen in het Westernmeer verongelukten met de geheele lading gezonken is. De hoofd oorzaak van dezen beklagenswaardigen nood is in het geheel mislukken van den oogst te zoeken. LONDEN den i8 januarij. In het huis der gemeenten welks zitting gisteren avond behalve door eene tallooze massa van nieuwsgierigen, ook voor de eerste maal door Z. k. H. prins Albert is bijgewoond is alstoen door sir R. Pee. nadat het gemelde huis zich alvorens in comité begeven nad mededeeling gedaan van de commerciële staatkunde, welke Hr. jNIs. gouvernement thans.in de bestaande drukkende omstandigheden des lands, beoogen. Uit dat verslag is dan hoofdzakelijk gebleken dat Hr. Ms. ministers voornemens zijn om, met parlementaire goedkeuring, het thans bestaan de inkomend regt op graan zoodanig te wijzigen dat in geval de middelbare prijs van hetzelve per kwartet bene..ea de 48 sh. zijn mogt, er een inkomend regt van 10 sh. per kwartet op hetzelve zal geheven worden, welk regt echter, voor elke sh. klimming van den middelbaren prijs boven ce 48 sh., tevens met een sh. per kwartet verminderen zal, zoodat, de prijs van het graan tot 53 sh. per kwarter geste gen zijnde, het inkomend regt op hetzelve alsdan slechts maar 4 sh. bedragen zou; boven de 53 sh. per kwarter zou echter het inkomend regt van 4 sh. onveranderd blijven. Deze wijziging door welke het inkomend regt van het graan hetwelk thans', ten gevolge van den buitengewoon hoogen priis van dit handels-artikel, niet minder dan 16 sh. per kwarter bedraagttot op 4 sh. zou dalen zou voorts tot den I febr. 1849 blijven bestaan, en alsdan alle inkomend regt op het graan vervallen. Overigens heeft sir R. Peel in deszelfs uitsïebreide rede nog een aantal andere handels-arti- kelen opgesomd op welke de inkomende regten voortaan grootendeels of geheel zullen ophouden en tevens van ze kere tegemoetkomingen van den landelijken stand enz. uit het .recons. fonds en wel voor een bedrag van 530,000 p. st. '"s jaars gewaagd. Ten slotte is de nadere in comité-behan- ling van dit veel omvattende ontwerp tot maandag den 9 febr. aanstaande verschoven. Voorloopig heeft sir R. Peel dien zelfden avond op ce aan hem gerigte vragen dien betreffende, in dit zelfde huis te verstaan gegeven, dat in het financiële verslag, hetwelk binnen kort door hem ter tafel gebragt zal worden er, niet tegenstaande al de thans van wege Hr. Ms. gouvernement voorgedragene verminderingen van inkomende regtengeene verhooging van belastingen noch ten opzigte van de reeds bestaande inkomen-belasting noch met betrekking tot eenig ander belastbaar voorwerp, zal voorkomen. PARIJS den 28 januarli. Na verschillende amendemen ten verworpen te hebben, heeft de kamer van afgevaardigden gisteren de tweede en vervolgens ook de derde zinsnede van het adres aangenomen. Heden was de vierde zinsnede aan de orde welke wederom belangrijke discussien uitloktuit hoofde men daarmede de jongste regeling van het hooger on derwijs bij koninklijke ordonnantie in verband brengt het welk sommige leden strijdig achten met het charter. De mi nister van onderwijs heeft heden over dit onderwerp in het breede gesproken ten betooge van het regt der regering om het bestuur van de universiteit te regelen. Berigten uit Oran van den 18 januarij houden in dat de maarschalk Bugeaud met zijne kolonne te Tenez is teruggekeerd, en hangen een treurig tafereel op van den toe stand dier krijgsmagt. De manschappen waren uitgeput van vermoeijenis en de weinige paardendie aan de ontbering hebben weerstand kunnen bieden, konden zich naauwlijks op de been houden. IMen had veel uitrustingsstukken hier en daar moeten achterlaten en vreesde dat de Arabieren die thans als zegeteekenen zouden vertoonen. Een aantal leden der Spaansche cortes heeft een ma nifest geteekend tegen het huwelijk van de koningin met den Italiaanschen gr^ifPrapani. In dat stuk wordt gezegd dat genoemd huwelijk rampzalig voor het land de instellingen en de bevestiging der monarchij zou zijn waarom men van de ministers de stellige belofte verlangde dat zij er hunne toestemming niet toe zouden geven. De raad van ministers had besloten alle inlichtingen we gens deze zaak te weigeren en indien de meerderheid der kamer zich ten deze tegen het bestuur verzettehaar te ontbinden. 's GRAVENHAGE den 31 januarij. Bij het eerlang her vatten van de werkzaamheden van de Tweede Kamer der St;> ten-Generaalkan het niet onbelangrijk geacht worden te

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1