ZEETIJBINGEPJ. ADYERTENTIEN. Sloomboot de Stad Vlissingen. Bclgic. iXcbevïsïtibcM. afog Iets over' eene meer doelmatige gemeen schap tusselien het 4de en 5de Blstrict. >'Sra,-3SaAvU«irOWy'!«B?jja6al- >r><-!■'-«p^r.-.-'^-r-»*^^ januarijovervallen geworden door zware sneeuwbuijen en snerpende koude terwijl de manschappen nog bovendien met gebrek aan levensmiddelen te worstelen haddendaar de ge- heelebagagie waaronderde tenten, door de sneeuw niet kon medegevoerd worden. De soldaten dns leest men in een berigt, bezweken van uitputting en koude; zij hadden se dert den vorigen dag geen voedsel gebruiktdaar het kon vooi levensmiddelen met een gedeelte der bagagie was ach tergelaten geworden. De wanhoop vermeesterde de gemoe deren alle orde hield op de gelederen raakten ondereen er was geene beveiliging meer dan een lotal tenten, waarin zich ondereengemengd wel 300 k 400 soldaten wierpen verscheidene werden er door hunne kameraden verstikthet overige der kolonne bleef in de open lucht, terwijl de sneeu w- vlagen onafgebroken voortduurden en wachtte den dag af, onder het geschreeuw en gekerm der ongelukkigen waarvan er ieder oogenblik den geest gaven. Sedert den veldtogtvan Rusland heeft men dergelijk schouwspel niet beleefd." Te Setif is het gros van den troep bij de aankomst met de mees te menschlievendheid ontvangen doch op den 8 dus 4 da gen na de overkomen ramp, waren van de 2500 man nog wel een derde achtergebleven. Men schatte het getal der omge komenen op 200, terwijl wel 500 manschappen met bevro- zen handen voeten en ooren in het hospitaal waren geko men. De kolonne heef: meer dan i 200 geweren verloren met al het materieel en de bagagie. BRUSSEL den 21 januarij. De kamer der representanten nam eergisteren het budget van buitenlandsche zaken met 61 tegen 4, en gisteren dat van marine met algemeene stera men aan. Eergisteren barstte een vreesselijke storm boven deze stad los, vergezeld van hevige hagelbuijen en twee donderslagen. In de omstreken dezer hoofdstad is daardoor vrij wat schade aangerigtontzettend zware boomen zijn ontworteld. Ondanks de verklaringen van half officiële bladen, waaruit men zoude moeten opmaken dat de onderhandelin gen met Nederland nog niet, immers niet regelmatig zijn be gonnen houdt men zich verzekerd dat er onder de hand gearbeid wordt om de bes':aande geschillen uit den weg te nemen. Intusschen isdoor de wederzijds genoniene maat regelen het verkeer met Nederland zoo zeer gestremd dat de stoomboot van Rotterdam op Antwerpen vooreerst hare dienst heeft gestaakt. 's GRAVENHAGE den 23 januarij. Met diep leedwe zen zal men de tijding ont\ angen dat Z. K. H. de jonge Prins WILLEM FREDERIK NICOLAAS ALBERT, eenige zoon van HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Ne derlanden, heden morgen omstreeks 4 ure bezweken is. De overledene was den 22 augustus 1836 geboren en alzoo bijkans pi jaar oud. Algemeen is alhier de deelneming in dit smartelijk verlies, en voorzeker zal dit ook elders in Nederland, alsmede bij de hooge betrekkingen buiten 's lands het geval zijn. De jeugd des overledenen, de verwachtingen welke men van dien vorstelijken telg koesterde de omstandigheid dat het de tweede maal is dat het Ouderpaar hunnen eenigen Zoon verliest, verklaren bij dit overlijden de bijzondere droefheid van de hooge nabestaanden en van het algemeen. Moge de Voorzienigheid den ouders des jeugdigen afgestor vene de noodige kracht en gelatenheid scheuken in deze voor hen zware beproeving De voorstellingen in den schouwburg zijn afgezegd. De troepen, die heden met groot muziek cene promenade zou den gemaakt hebben hebben tegenbevel bekomen. Andere teekenen vaii openbaren rouw zijn bevolen. VLISSINGEN den 22 januarij. Gisteren werd de uit- geefster der Vlissingsche courant gedagvaard, om den 5 fj- bruarij aanstaande, des voormiddag? ten 10 ure, te verschij nen ter teregtzitting der arrondissements-regtbank (correctio nele zaken) te Middelburg ter zake van het artikel Een viioord aan allen die hun vaderland liefhebben geplaatst in het no. dier courant van 17 november II., hebbende de be klaagde alle verantwoordelijkheid daarvan geheel op zich ge nomen. Wij kunnen melden, dat de heer mr. D. van Eek, advokaat te Middelburgals verdediger der beklaagde zal optreden. MIDDELBURG den 16 januarij. Z M. de Koning heeft benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leydenden heer C. G. Cobet'doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit van de bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, den heer C. PF, Opzoomercan- didaat in de wijsbegeerte en letteren en doctor in de reg- ten, en tot gewone hoogleeraren in de faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht, de buitengewone hoogleeraren P. Harting en IV. IVev.ckebach. Uit Venlo schrijft men y, Eene commissie is in de vorige week naar Vierssen in Pruissen gereisd, om zich met een aldaar benoemd comité te aboucheren over den geprojecteerden spoorweg van Mid delburg op hier en naar den Rijn. Men zegt, dat onze commissie het protocol geteekend heeft, waarbij de linie van hier op Vierssen en zoo vervol gens, als de doelmatigste en voordeeligste, wordt opgegeven." Het bouwen van het provinciale krankzinnigen-gesticht voor Noord-Holland is den 21 dezer te Haarlem aangeno men door den heer G. van Liiibeekwonende te Vreeswijk, voor eene som van ƒ315,600. Het genoemde gesticht zal worden opgerigt op de daartoe door de provincie aange kochte gronden van de hofstede Meer en Berggelegen aan den duinkant nabij Bloeraendaal, in de gemeente Velzen. \JVegens plaatsgebrek kon heden niets onder de rubriek Weldadigheid worden opgenomenhet kiervoor ingezondene zal in het volgend nommer geplaatst worden.'] Aan de Redactie der Middelburgschè Courant. Naar aanleiding van- het stukje over den aan te leggen weg tusschen het 4de eii 5de districtin uwe courant van den 17 januarij 184Ö, no. 8, geplaatst, neem ik de vrij heid eenige opmerkingen die ik, bij het lezen van dat stuk je, gemaakt heb u mede te deelen en zal het mij genoe gen doen zoo die opmerkingen waardig geacht worden in uw geëerd blad opgenomen te worden. Met het medegedeelde'gevoelen van den schrijver, dat er groot belang voor beide districten iti gelegen isom ge makkelijk gemeenschap met elkander te kunnen houden, kan ik mij zeer goed vereenigen en wensch met hem dat de door hem voorgestelde weg tot verbinding worde daargesteld. Al hetgeen hij opgeeftheeft moeijelijkheid in om door het Belgische rijk hetzelve te vervoeren en hoe moet het gaan met koopwaren die aan Belgisch regt onderhevig zijn. Vooral door die hooge belasting wordt het ondoenlijk zulke voortbrengselen over te voeren van het eene naar het ande re district van Zeeland. Om te lagchen is hetdat het postwezen hetwelk alle middelen van vervoer in snelheid moest overtreffende brie ven in drie dagen van IJzendijke naar Sas of Hulst vervoert doch waartoe dient het dat die brieven over Vlissingen Middelburg en Goes trekken om zoo bereisd in het vijfde district aan te komen. Bij eenen geschikten weg zouden dezelve gemakkelijk dadelijk van het eene naar het andere district kunnen overgebragt worden. Nog grooter moeije lijkheid heeft men in den winter, als er ijsgang plaats heeft, en alzoo de brieven van één land niet van het eene naar het andere gedeelte op vasten wal kunnen overgebragt worden omdat dezelve driemaal de zeelucht moeten geproefd heb ben. Vroeger was er nog eene verzending van Vlissin'- gen op het vijfde district, doch al lang heeft die ook op gehouden hoewel er dagelijks een beurtschipper vaartmet wien men de brieven zou kunnen verzenden. De man vaart toch en waarom zou hij zich niet voor eene kleinigheid met die brieven belasten. I Maar behalve deze en alle opgenoemde redenen door den I geachten schrijverschijnt mij eene naauwe verbinding der twee districten van veel gewigt, omtrent iets, dat zeer wen- schelijk is. Men weet met hoeveel bezwaar dikwerf het reizen naar regtbanken in Zeeland verbonden is. Nu zijn ook de regtbanken, wat ligging betreft, zeer ongelijk over ons gewest verdeeld. Middelburg en Goes hebben die op eenen kleinen afstand. Een smal watertje loopt tusschen beiden, dat bij mogelijke afdamming weggenomen wordt, terwijl de inwoners van het vierde en vijfde district altijd over een breed water moeden om de regtbanken op te zoe ken somwijlen worden de nienschen door wind of ijsgang zeer lang opgehouden en van hunne bezigheden afgehouden. Weike moeijelijkheid voor geneeskundigen, om van anderen niet te spreken Eene plaats biedt zich door zijne ligging aan om voor het vierde en vijfde district eene regtbank te bevatten welke voor de oyerliggende overtollig kan ge noemd worden. Welke die plaats is loopt in het oog, wel ke de regtbank kan missen zal aan ieder duidelijk zijn. Hierbij zal ik nog iets over de aan te leggen straatwegen voegen om te overwegen of dezelve van gehouwen of ge bakken steenen (klinkers} voor onze districten het heilzaam ste zullen zijn. Den gebakken steen hebben wij uit ons eigen rijk en om die reden zal dezelve vele voorstanders vinden en ook zou de ik om die reden daarvoor zijnzoo niet andere redenen mij beletteden daaraan gehoor te geven. In Holland enz., waar men steenbakkerijen heeft, moet noodwendig het vervoer der klinkers veel minder kosten dan van gehouwen steenen uit België. Wij die beiden van ver re moeten vervoerenzijn van dat voordeel verstoken en kunnen het vervoer gelijk rekenen. De gehouwen steen \i duurder dan de gebakken, maar ook duurzamer. De rij tuigen lijden minder op gebakken steen daarentegen naar men zegtworden de paarden er spoediger stijf van dan van gehouwen steen doordien zij de hoeven gemakkelijk tus schen de gehouwen steenen slaanmaar van de gebakken 1 afglijden. Een ander punt isof de gronden in deze districten wel zeer geschikt zijn voor klinkers, en of er niet eene groote bezanding zou moeten laats hebben eer dezelve daartoe zijn voorbereid. Daarenboven zijn de gehouwen steenen ook veel verkies lijker voor de meeste rijtuigen van hier. De meeste onzer rijtuigen zijn die der boeren welke ingerigt zijn naar den tegenwoordigen toestand der wegen. Wil men met die smal le wielen der vrachtwagens over klinkers rijdendan zal de steenweg al spoedig onbruikbaar worden. Moeten de boeren daarentegen al de wielen der rijtuigen, die zij over de klinkers gebruiken, doen verbreeden, dan kunnen zij die wagens niet in de kleiwegen gebruiken en moeten dus eenen dubbelen inspan van wielen er op nahoudenzoodat de straatweg hun vrij kostbaar zou worden, en waarlijk moei,- jelijk. Verbeeld u dat een boer veldvruchten wil schepen en door den stand zijner hofstede drie kwartier uurs slijkweg en drie kwartier klinkerweg moet rijden. Dan moet hij op den slijkweg smalle wielen gebruikenomdat anders de paar den de vracht er niet door kunnen trekken en op den klin kerweg breede wielenomdat hij niet met smalle wielen over dien weg met vracht mag rijden. Moet hij nu eerst de le dige wagens met breede wielen halverweg doen brengen, en dan om de andere rijdenof lederen wagen met vier wielen bevrachtenen zoo weer in het terugkomen tweemaal den halven weg afleggen zoo hij geenen zin heeft om met vier wielen van onder en vier wielen van boven te rijden. Wat een omslag Mij komt het dus zeer verkieslijk voor om in deze distric ten gehouwen steenen in de wegen te hebben (deze toch kunnen goed wagens met vracht dragen) en niet alleen waar de wielen loopen af, zoo als in dit geva En nu eindig ik met van gehouwen steen maar alleen meen dat de land behooren toegewijd gen waar hij iets redelij denkt te kunnen melden trokkenen en deskundige want broddelwerk breekt spoedig 1 al ondervonden is. de betuiging dat ik noch verkooper noch vrachtrijder noch boer ben gedachten van eenen burger aan zijn te zijn, en hij ze niet magverzwij- ksdat is overeenkomstig de rede, terwijl ik het geschrevene aan be- n ter ernstige overweging aanbeveel. VLISSINGEN den 26 jamsafij. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: /Inna Cedola C. C, Fischer, van Buenos-Ayres met huiden, en JeannetteC, Divoortvan Liverpoolmet klipzout. Voor Gend die HofiiungC. J. Willers, van Bantholm met tarwe en van Gend naar zee gezeild de Maria N. H. Svarrer naar Fanoe met ballast. PJeden beviel voorspoedig van een'ZOONmijne geliefde Echtgenoot J. C. Kok. Oostburg P. D. A. SCHOUTEN, den 23 Januarij 1846. Postdirecteur. Eenige kennisgeving. Pïeden beviel van eene DOCHTERP. .7. de Puyt Echtgenoot van MlODELDÜRG ANT. VAN DEN BROECIvE. den 23 Januarij 1846. I^eilen overleed na eene kortstondige ziekte in den ouderdom van 47 jaren en 5 maanden mijn geliefde Broe- der, JOHANNES den BOER in leven Onderwijzer alhier. I Gapikge Uit aller naam den 22 Januarij 1846. CORNELIS den BOER Cz. Eenige kennisgeving. ]-Jeden morgen ten 6 ure overleed aan de gevolgen eener hevige ziekte tot bittere droefheid van ons en hare verdere Naastbestaanden onze eenige Lieveling, IMARIA ANNA, met wier bezit wjj bij;ia drie-en-een-half jaar zoo gelukkig waren. MiDDELIiURG P. REKKER, den 24 Januarij 1846. S. REKKER, geb. Roster. De DIRECTIE van de Maatschappij van Stoomvaart tus schen riissiugen en Antwerpen noodigen bij deze de Aandeel houders op naam uit, om te compareren op Donderdag den 12 Februarij 1846, des middags ten één uur, in de Tuin kamer van de Sociëteit St. Joristen einde aan te hooren en te helpen beslissen op de voorstellen door de Directie te doen. Middelburg, èzn 26 Januarij 1846. D. DRONKERS Directeur. J. J. deKANTER, Administrateur. GEREGTELIJKE AANKONDIGING. J^e rangschikking met de daartoe behoorende bewijzen in het Faillissement van ANDRIES BROEKHOOVEN laatstelijk Winkelier in Galanterien en Neurenburgerwaren te Middelburg ter Griffie der Arrondissements-Regtbank te Middelburg nedergelegd zijnde, om aldaar gedurende veer tien dagen te verblijven ter inzage van een iederzoo wordt daarvan kennis gegeven door den Ciirator. iMiddelburg, den 26 Februarij 184Ö. P. REKKER, Procureur. Uit de hand te koop, om binnen korten tijd te aanvaar den, een HUIS en ERVE zijnde eene BROODi5AKKERlJ, in de Nieuwe Oosterschcstraat, Lett. O. No. 1S2. Adres bij den Bewoner. Xerstond te huur een HUIS en TUIN te bevragen bij L. de Kraker, in het Burgerhout. IJit de hand te koop bij C. F. E. CalonLandbouwer onder IJZENDIJKE, 400 500 stuks vier- a vijfjarig Po pulier PLANTSOEN. I^Jit de hand te koop zuivere korte Top ZET-BLAAU'.V- ERWTEN en twee WEIVAARZEN, bij D. Adriaause te Z(.)UTELANDE. Qp de Hofstede Oostersteinonder CATS, in Noord- Beveland, wordt uit de hand te koop aangeboden eene extra mooije Kooi SCHAPEN herzij geheel of bij gedeelten. Nadere intormatien te bekomen bij T'iomas Maatwonen de op voorschreven Hofstede. SPEK en WORST 65 ets., KRIPPEN 50 ets.'t Ned. g? bij van der Horst's Gravestraat. £en bekwame SCHOENMAKERS-KNECHT benoodigd te bevragen bij P. de VriesKortendelft. Terstond eene Burger DIENSTMEID benoodigd; adres bi] .7. C. e? IV. Altorfer. ]3e ondergeteekende geeft zich de vrijheid het geëerde Publiek kennis te geven dat het CONCERT, te geven door haar en de Heeren Fr. BOTGOPvSCHEK Kamer-Virtuoos van Z. M. den Koning der Nederlanden en C. REMMERS, Eerste Violist van Z. M. den Keizer van Rusland plaats zal hebben op Woensdag den 28 januarij 1846. De toegang-kaartjes zijn te bekomen bij den Concierge der Concertzaal op de Groenmarkt. M. A. ANSCHÜTZ BOTGORSCHEK. TER DRUKKERIJ "VAN DE GEÜROEDERS ABKAÜAJIS.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 2