MIDDELBÜRGSCHE C O U ïi A I\^ T. Ti'. 11. Zatupdag 1846. 24 Jamiarij. BESTUREN ea ABJilNISTFvATIEN. MELWSTIJDIISGEN. HAKDEL-MAATSCH.4PPIJ. BEPARTE:\rEyT VAJS Fiy^yciEK. OPENBARE VERKOOPING van HAKHOUT, TE BRESKE>S. MEUJTE GRJLAyMARRT OPEKBARE J^ISBESTEDIjSG. Z}tttt$chlanb. ^root-Ctrittanjc. Jfvauktrijfe. ilcbetrlanbeu. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post fi. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer vil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelynet uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakirigen waarvan de prijs is: van één tot zes regels y 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (^35 c/s.} moet worden betaald. De PPvESIDENT der KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN der Stad Middelburg daartoe door de Ne- derlandsche liandel-lNIaatschappij nitgenoodigdroept bij deze op de Stemgeregtigde Deelhebbers in genoemde Maatschap pij die zich onder het Kies-Collegie van iMiddelburg heb ben gerangschiktom te compareren op Maandag den i Fe- bruarij aanstaande, des voormiddags ten 12 ure, in de groote Raadzaal op het Stadhuis ten einde alsdan over te gaan tot de benoeming van een' Commissaris, ter vervulling der va cature ontstaande door het aftreden van den Heer S. Lutein, ingevolge Art. iS der overeenkomst. MiddelburgJanuarij 1846. De President voornoemd, SPRENGEPv. Op Maandag den 9 Februarij 184Ö, des voormiddags om 10 ure, zal door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Geut, ten overstaan van den Notaris C. O. Bente^n re siderende te IJzendijke op het Glacis van het Fort Frederik Hendrik, teBRESKENS, worden overgegaan tot den open baren verkoop vr.n EENE PARTIJ HAIOiOUT op Stam staande op het Glacis van bovengenoemd Fort, te Breskensen zulks in zoodanige Perceelen, als bij de Veiling zal worden aangewezen. De Voorwaarden dezer Verkooping liggen te lezen te ;\liddelburg ten Kantore van den Heer Arrondissements-Di- recteur der Indirecte Belastingen te Breskens ten Raad- huize dier Plaats en in het Logement bij van Male te Oost burg in het Logement de Eenhoorn te IJzendijke ten Kan tore van den Notaris Benteyn en te Sas-van Gent, ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen bij wien nadere in lichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. VAN ZUYLEN va:; NIEVELT. TE BIERYLIET. BURGEMEESTERen ASSESSOREN der Gemeente BIER VLIET brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat, met goedkeuring van het Hooger Bestuur, op Donder dag van elke week van des voormiddags negen tot twaalf ure, zal worden gehouden Publieke GRAANMARKT, en dat de opening daarvan is bepaald op den 5 Februarij aan staande. Biervliet, den 14 Januarij 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd VAN ALTENA Vt. Ter ordonnantie van dezelve G. BAERT Dz. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente WE- MELDINGE District Goes, zullen, onder nadere goed keuring van Hooger Autoriteitop Vrijdag den zesden Fe bruarij 1846, tegen den middag, ten Gemeentehuize aldaar, bij inschrijving en opbodpubliek trachten aan te besteden Het bouwen van een geheel nieuw SCHOOL-LO- KAAL alles volgens bestek en conditien welke van af Vrijdag den 30 bovorens in het Gemeentehuis voornoemd zullen te lezen liggen. Zullende de locale aanwijzing geschieden ten dage van de Bestedingvan des voormiddags ten tien ure en onmidde lijk daarna de Besteding aanvang nemen. Inmiddels informatien te bekomen ten Huize van den Heer Burgemeester aldaar. Burgemeester en Assessoren voornoemd, P. VERLARE. Ter ordonnantie van dezelve A. aiAGNIN, Secretaris FRANKFORT den januarij. Een Berlijnsch dagblad behelst een berigt nit Odessa, van den 2 januarij, volgens hetwelk aldaar een gerucht liep dat de Russen in Daghe stan eene nederlaag hadden geleden. De omstandigheid, dat de gouverneur en opperbevelhebbervorst JVoronzof, per soonlijk met den meesten spoed naar het tooneel des oorlogs vertrokken was, scheen dit gerucht eenigermate te bevesti gen. Vroeger zijn dergelijke geruchten meermalenonge grond of ten minste zeer overdreven bevonden. Volgens bijzondere brieven uit Weenen vorderen de onderhandelingen tusschen den Pauselijken Stoel en Rusland nog zeer weinig. Onder de dezer dagen door den vorst vov. IVrede in de eerste kamer der BeijerscLe jrenden gedane stappenter bestrijding van de door het regeringsstelsel begunstigde aan matigingen van de ultramontaansche partij der Roomsch Ka tholieke geestelijkheid in Beijeren behoort ookdat hij de aandacht dier vergadering en der regering gevestigd heeft op een, sedert eenigen tijd op vele plaatsen door de geestelijk heid aangenomen gebruik om in strijd zoowel met de daaromtrent bestaande verordeningen als met de gewoonte uit het kerkgebed op hooge feestdagen den naam van H. M. de koningin (welkegelijk ook de kroonprinses de Pro- testantsche godsdienst belijdt) geheel weg te laten, en, in stede daarvan dien des bisschops onmiddellijk na den naam des konings te laten volgen. De spreker stelde voor, dat de kamer der rijks-raden gemeenschappelijk met die der af gevaardigden, den koning zoude verzoeken, de bisschop pen op eene gepaste wijze daarover te doen onderhouden de geestelijken die zich aan de vermelde snoodheid hebben schuldig gemaakt, naauwkeurig te doen gadeslaan, en hen desgevorderd met gestrengheid tot hunnen pligt te brengen vermits men het anders nog zou kunnen heieven, dat de nu in de plaats van den naam der koningin ingeschoven naam des bisschops zelfs vóór dien van den koning gesteld werd. De voorzitter van de kamer der rijks-raden heeft te vergeefs getrachtom dit voorstel dadelijk te doen afwijzen op grond dat het eigenlijk slechts eene geheel onbewezene aan- klagt van een gedeelte der Katholieke geestelijkheid bevatte. ?ilet 16 tegen 2 stemmen heeft de vergadering besloten om het voorstel tot nader onderzoek naar eene commissie te verzenden. Behalve de aanklagt wegens de schending der staatsrege ling door het verkorten van de regten der Protestanten heeft de vorst von IVrede tegen den minister von Abel ook eene bepaalde aanklagt van gelijken aard ontn-ikkeldter zake van zekere in november jl. door dien bewindsman uit gevaardigde verordeningen. Bij de eerste dezer verordenin gen is de prijs van het bier der staatsbrouwerij beneden het bij de wet vastgestelde bedrag verminderd de andere strek te to: beperking van den volgens de wet vrijen graanhandel en bepaalde bovendien, in strijd met de staats-regeüng, ver beurd verklaring in geval van overtreding. Ter zake van deze beide verordeningen verlangde de vorst von JFrede dat de minister in staat van beschuldiging gesteld en ter verant woording geroepen zou worden. De kamer heeft ook dit voorstel naar eene commissie verzonden. Dat de oppositie zich in de beide kamers der stenden zoo krachtig heeft geopenbaard, heeft, naar men meldt, ook bij Z. M. den koning een zeer diepen indruk gemaakt, ^len voegt er bij dat de aftreding van den minister von Abel door velen voor ^vaarschijnlijk werd gehouden. LONDEN den i'i jar.uarij. Er is thans weder eene Indi sche brievenmaal in Europa aangekomen, die onder anderen berigten uit Madras tot den 13 december 11. medebrengt. De inhoud dier berigten wordt nog slechts onvolledig medege deeld, maar zooveel blijkt daaruit, dat tijdens het afzenden daarvan de vijandelijkheden der Engelschen tegen het rijk van Lahore of tegen de ordelooze krijgsbenden van dat rijk nog niet waren begonnen. Er waren omtrent de oogmerken van den Britschen gouverneur-generaal, sir H. Hardinge, aller lei strijdige geruchten in omloop, maar zooveel was zeker, dat deze bevelhebber ongehoorde oorlogstoebereidselen had gemaaktdie zelfs in de noordwestelijke provinciën van Britsch-Indie zekeren schrik verspreidden. Het openbaar gezag in Labore was nog, in naam, in handen der koningin moeder die zich echter uit hare hoofdstad verwijderd en naar Amretsir begeven had. PARIJS den 19 januarij. De kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van heden de beraadslagingen begonnen over het adres van antwoord op de troonrede. De heeren Corne en Leyrard hebben beide met hevigj woorden tegen de regering gesproken en zich onder meer andere grieven voornamelijk beklaagd over de omkoopingen en knevelarijen bij de verkiezingen gepleegd, weshalve eene hervorming van het kiesstelsel naar hun oordeel dringend noodzakelijk wordt. De minister van binnenlandsche zaken was bij het vertrek van den post aan het woord om de regering tegen deze aan tijgingen te verdedigen. Het eiland Madagascar, tegen hetwelk de generaal Duvivier eene expeditie zal ondernemen met 800 man lan dingstroepen heeft tot hoofdstad Touanarivo tot koningin Ronavalo Maujaca en van drie tot vier millioen inwoners. Het eiland is zoo groot als geheel Frankrijk. Reeds in overoude tijden was het aan de Grieken en Persen bekend. Laurenzo Almeiga ontdekte het in 1506. De Franschen be weren, dat het sedert 1Ó42 hun toebehoort Onze dagbladen deelen berigten uit Athene van den 3 dezer mede, volgens welke de moeijelijkheden die het mi nisterie na de opening der kamers ontmoet had en waarvan reeds melding is gemaaktuit den weg geruimd waren. De ministeriele kandidaat voor het voorzitterschap der kamer van afgevaardigden, AQ\mr Rhiga-Palamedes, was met eene meerderheid van 22 stemmen benoemd geworden. Blijkens berigten uit Algiers is de maarschalk Bu- geaud, na het gevecht van den 23, naar Orleansville ge trokken om zijne afgematte troepen een weinig te herstel len en van levensmiddelen te voorzien. Hij is daar den 29 aangekomen enden 31 weder van daar vertrokkenzich naar Oued-el-Hadjem wendende om den emir den pas af te snij den naar het land van Cheliff. De generaal .7«is;//f marcheert middeler«-ijl op Tiaretom den emir van dien kant gestadig te verontrusten en te beproeven met hem slaags te geraken. Dit laatste zal echter moeijelijk zijn daar de emir sedert het laatste gevecht zijne waakzaamheid verdubbeld heeft. De nadereheden ontvangen berigten uit Algiers luiden alles behalve gunstig. De rust is in de provincie Constan- tine gestoord geworden. Abd-el-Kaderdoor de laatste overwinningen aangemoedigd scheen niet voornemens op het Maroccaansche grondgebied terug te keerenmaar op het gebied van Frankrijk post te willen vatten. IMen ziet hier steeds met vee! belangstelling den uit slag te gemoet van de beraadslagingen van het Amerikaan- sche congres, wegens de aangelegenheid van het gebied van de Oregon. De jongste berigten zijn niet ongunstiger; doch Engeland neemt steeds maatregelen om indien de demo cratische partij haren overmoed te ver mogt willen zich te doen gelden. Men verzekert ook reedsdat de Britsche ambassadeur last zoude hebben om van de Fransche rege ring te vernemen welke houding zijbij het onverhoopt uitbreken van vijandelijkheden zoude aannemen. 'sGRAVENHAGE den 21 januarij. Nopens den gezond heidstoestand van Z. K. H. den jongen Prins Frederik is heden het volgende bulletin uitgegeven De nacht is onrustig doorgebragt en blijft de toestand van Z. K. H. steeds zeer zorgelijk." De deelneming in de gesteldheid van den Vorstelijken lij-_ der is algemeen. Gisteren hebben Z. M. de Koning en onderscheiden leden van het koninklijk gezin den jeugdigen lijder bezocht. Men verneemt, dat Z. Êxc. hivon S. Dedel, Zr. ::\Is. gezant aan het hof van Groot-Brittanje die zich voor eeni gen tijd in deze residentie bevindt, ten gevolge eener gevat te koude ernstig ongesteld is geworden zoodat men de gevol gen daarvan met zorg te gemoet ziet. Heden is alhier de tijding ontvangendat de heer mr. P. D. E. Mcc Phersonstaatsraad in buitengewone dienst, gouverneur van het hertogdom Limburg &sn 19 dezer te Maastricht overleden is, De beroemde de Keyzer is alhier aangekomen mede brengende het door hem vervaardigd portret van Z. 'M. den Koninghoogstdenzelven voorstellende als den Held van IVaterloo. Kunstkennersdie het voorregt gehad hebben deze uitmuntende schilderij te zien verzekeren dat het e^n der voortrelfelijkste stukken van dezen meester is. Men zegt, dat het bestemd zou zijn tot een geschenk aan H. JI. de Koningin van Engeland; wenschelijk zou het wezen, dat het publiek in de gelegenheid gesteld werd, dit meesterstuk vóór het naar deszelfs bestemming verzonden wordt, te mo gen bezigtigen. De heeren J. Moll en ,7. BresterPrinsengracht, Croiset, Houtmarkten P. A. Jeltjes, Raamstraatalhier, hebben bij advertentie in het dagblad van 's Gravenhage hunne stadgenooten niet alleen de aanzienlijken maar ook dienstboden en minvermogenden tot het doen van liefde giften uitgenoodigd ten behoeve der beide vrouwelijke dienst boden van wijlen de douairière van HarencarspelEckhardt uit hoofde van beider geringe bezitting niets uit den bewus- ten noodlottigen brand gered is kunnen worden zoodat de jongste de noodzakelijkste kleedingstukken mist om in eene nieuwe dienst te treden; terwijl de andere, meer bs- jaardetor hiertoe in het burger-gasthuis verpleegdwel hoop heeft op de genezing harer smartelijke wondenmaar geen uitzigt op eenig middel tot haar volgend levensonder houd. ROTTERDAM den 21 januarij. In den afgeloopen nacht, omstreeks half één ure, ontstond, aan het einde van het Nieuwewerk in de Kiewitsweide even buiten deze stad maar onder de gemeente Deifshavenbrand in een houtzaag molen toebehoorende aan den heer Falkenier. Aangeblazen door den hevigen wind, die eerst uit het zuidwesten woei, later meer zuidelijk keerde vernielden de vlammen in weer wil der van alle kanten toegesnelde brandspuiten maar welke uithoofde der afgesloten ligging der gebouwen weinig huip konden aanbrengen, weldra dien molen, als mede de neven- staande woningen loodsen enz. Den ip dezer is te Schiedam ia eene famiiie een feest

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1