MIDDELBÜRGSCHE ^m. C o U R A I^ T. N". 10. Donderdag 22 Jamiarij. BESTUREN ea ADMOISTRATÏEN. NIELWSTIJDOGEiA. RIJKS-BETALiyGEjy. rrijK- Ey buurtmeesters. rEETEELT. NI EU TT E GRAANMARKT TE BIERTLIET. ©root-i3trtttanjc. cigic. De AD:\IINISTIIATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert datvan lieden af, zoo ten zijnen Kan tore als bij de Ontvangers der Directe Belastingen op de woonplaatsen der belanghebbenden zullen worden uitbetaald de Kinder-School- en Akadeinie-gelden voor de Kinderen der Heeren Predikanten in deze Provincie. Middelburg, den 22 Januarij 1846. De Administrateur voornoemd P. PO US. BE]>0EMI3G BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ^TID-, DELBÜRG brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ter vervulling der bestaande vacaturen in het Coüegie van Wijkmeesters dezer Stad, door Hun-Ed. Achtbare zijn benoemd: tot Wijkmeester van de Wijk IL, de Hier Gerrit Johannes van Miiijen wonende in de Sint-Geertruidstraat Wijk H. No. 75 tot Buurtmeester dezer Wijk de Heer Ciriitiaan Frederik Koster, wonende in de Sint-Geertruid straat, Wijk H. No. 72; tot Wijkmeester der Wijk Q., de Heer Jacob Brakman, wonende op de HeerengracbtWijk JI. No. 49 en tot Buurtmeester van dezeitlie Wijk, de Heer Conielis van Boven wonende achter de Houttuinen Wijk Q. No. 48. En willen een iegelijk bij deze hebben ui'genoodi^^d om gemelde Wijk- en Buurtmeesters in derzelver respective be trekkingen te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad [Middelburg, den 19 ja nuarij I 846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN' GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ?iIID- DELBURG Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 2 Januarij jL no. 6 (^Provinciaal Blad r,o. houdende mededeeling van den uitslag der in de maand September 11. plaats gehad hebbende keuring der Srring- itieren Brengen naar aanleiding van art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Springstieren ter kennis van een iegelijk, de namen der navolgende in de Gemeente aanwezige Stieren houders, mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der gekeurde Springstieren als Abraham Gideonse een tweejarige Roodbonte S'ier; tame lijk goed. Cornelis Rijnierse, een driejarige Zwartbonte Stier: goed. haak van Hellemaneen tweejarige Zwartbonte Stier tamelijk goed. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragen zal i.Qzt worden afgekondigd mits- faders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Ja nuarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOiORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTERen ASSESSOREN der Gemeente BIER VLIET brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat, met goedkeuring van het Hooger Bestuur, op Donder- aag van elke week van des voormiddags negen tot twaalf "rezal worden gehouden Publieke GRAANMARKT en dat de opening daarvan is bepaald op den 5 Februarij aan staande. Biervliet, den 14 January 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd VAN ALTENA Vt. Ter ordonnantie van dezeh'e G. BAERT Dz. FRANKFORT den \-j januarij. De leden der algemeene Evangelische synode zijn den 14 dezer te Berlijn aan 's ko- n'ngs tafel ontvangenwaar zij allen in hun ordegewaad ver schenen zoo als zij bij de godsdienstoefening dragen. De 'ttingen dier afgevaardigden worden overigens druk voort gezet. Het hoofddoel schijnt te zijn, de eenheid der EvSn- ge ische kerk in Duitschland door de vaststelling eener nieu we geloofsbelijdenis te waarborgen die eenvoudig en vrij 'n alle overtollige woordenpralerij en geleerde spistvondig- ^«den zijn moet, Te Berlijn en in menigvuldige andere plaatsen in Dui-schlaiid is de 12de januarij, als de dag waarop honderd jaren geleden de beroemde Pestalozzi geboren werd plegtig en met bijzondere geestdrift gevierd. Te Kasseiwaar ins gelijks zulk eene feestviering voorbereid was is zij van hooger hand verboden. Het blijkt dat de geruchten wegens eene zameazwering te Thorn zeer overdreven geweest 2ijn. In de eerste kamer der Beijersche stenden genaamd die der rijks-raden is eene heftige oppositie tegen het re- gerings-stelsel, bepaaldelijk tegen de in kerkelijke zaken ge- nomene maatregelen uitgebroken. Een der aanzienlijkste I lieden uit den lande, vorst von fVredeheeft namelijk in die kamer onderscheidene voorstellen ter tafel gebragt, strek- kende niet alleen om de afkeuring van zekere bepaalde han- j delingen van het bewind, inzonderheid van den ministervan binnenlandsche zaken, den heer von Abel, te doen verkla- 'ren, maar ook om, in vereeniging met de tweede kamer, van den koning eene wet op de verantwoordelijkheid van de ministers te verzoeken, waarbij de straffen vastgesteld zullen zijn, die, in geval van schending der staatsregeling, toe gepast behooren te worden. De vorst von Wrede heeft, bij de ontwikkeling van deze voorstellen den minister von Abel bepaaldelijk beschuldigd van het willens en wetens schenden der staatsregeling, door het verkorten van de staatkundige i en burgerlijke regten der Protestanten en hem verweten dat |hij, door toe te geven aan de aanmatigingen van den Pau- seliiken Stoel geheel ondergeschikt is geworden aan de j partij der geestelijkheid, derzelver ultramontaansche werking bevorderd en verkorting van de regten der kroon toegela ten heeftdat hij wijders alles heeft gedaan wat strekken kan om de Protestanten in hurne aar,hanke:ijkheid aan den koning te doen wankelen en Beijeren in het buitenland des- zelfs achting te doen verliezen; dat zijn bestuur, hetwelk slechts de s'rekking heeft om hetgeen tot het rijk der duis ternis behoort te bevorderen en alle verbetering en vooruit gang te verhinderen, als eene zware last op het land drukt; enz. Een ander voorstel van den vorst von JVrede is in het bijzonder gerigt tegen de buitensporige vermeerdering van het aantal der kloosters in Beijeren hetwelk in de laatste jaren door de begunstiging van den kant der bew^indsl'ieden tot ruim 200 is geklommen, en tot opheffing van dezulke, welke zich onderscheiden door het voortplanten van bijge loof en duisternis. De kamer heeft, met bijna eenparige stem men besloten om de voorstellen in overweging te nemen, en dezelve te dien einde naar eene commissie verzonden. Deze openlijke en heftige aanval van een persoon als vorst von JVrede, welke zelf een belijder der R, Katholieke godsdienst is maakt algemeen een onbeschrijfelijk diepen indruk. Volgens berigren uit Athene van 28 december, had de troonrede bij het publiek een zeer gunstigen indruk gemaakt daarentegen wekte het veel bevreemding, dat, hoewel se dert de opening der kamers bijna eene week verloopen was er echter nog geene zitting was gehouden. Als reden daar van wordt opgegeven, dat een groot aantal leden, die zich tot nog toe bij de aanhangers van Kollettis gevoegd hadden in het vertrouwen op de vervulling van zekere beloften, hun door dien minister gedaan, thans, het wachten moede op de verwezenlijking der ontvangen toezeggingen aandron gen en weigerden in de kamer te verschijnenzoolang aan hunne vorderingen niet voldaan wasten gevolge waarvan nog geen genoegzaam aantal afgevaardigden was tegenwoor dig geweest om eene zitrmg te kunnen houden. Over het geheel scheen men omtrent het behoud van het ministerie Kollettis niet volkomen gerust te zijndaar de oppositie zeer talrijk en de ministeriele partij onderling verdeeld was. De verkiezing van eenen voorzitter die men ten deze als beslissend beschouwde, werd uit dien hoofde met belang stelling te gemoet gezien. LONDEN den 16 januarij. In het city-artikel van de Globe leest men het volgende: „Het oude spreekwoord, dat er geen zoo slechte wind waait, of hij brengt aan iemand voordeel aan, zal op nieuw bevestigd worden door den klei nen tarieven-oorlog tusschen Nederland en België; indien geene schikking tot stand wordt gebragt, zullen de betrek kingen tusschen Engeland en Nederland ongetwijfeld zeer worden uitgebreid. De buitengemeen zware verhooging, welke Nederland op de artikelen van invoer uit België heeft gelegd, zal Engeland in staat stellen dezelve aan Nederland tegen minderen prijs te verschaffen, dewijl laatstgenoemd rijk zich toch in een of ander land daarvan zal moeten voorzien. Wat de Belgen betreft, zoo is het duidelijk, dat zij zelven het meest zullen lijden door de verhooging van het regt op de koloniale waren vooral op de Java-koffij waaraan zij sedert lang zoo blijkbaar de voorkeur gaven." Tijdingen uit Portugal, loopende tot den 2 dezer in gesloten houden in dat H. Portugesche M. des namid dags van dien dag de cortes in eigen persoon geopend heeft met eene aanspraak, uit welke de vredelievende betrekkin gen van dat rijk met de andere mogendheden deszelfs in wendige rust en de welstand van deszelfs financieel-stelsel enz. blijkbaar zijn. Uit Buenos-Ayres wordt, onder dagteekening van den j 3 november, gemeld, dat het gouvernement van Rosas zeer bevreesd was voor de w-aarschijnlijke gevolgen welke de l vereenigde expeditie van Engeïand en Frankrijk zou hebben, om de vaart op de stroomen van Paraguay te openen. V'an den kant van Rosas waren dan ook ten einde dien maat regel welke het tot stand brengen van een vrij handelsver keer met Paraguay tot doel heeft, te doen mislukken, groote toebereidse'en gemaakt om den doortogt aan het vereenigde eskader te bemoeijelijken doch zouden ongetwijfeld de hin derpalen weldra door de stoombooten uit den weg geruimd worden. Berigten uit Nieuw-York loopende tot den i dezer ofschoon niets stelügs naders betrekkelijk de Oregon-questie medec'eelende, doen niettemin zien, dat het bewuste vraag stuk nog onafgebroken het punt van zeer verschillende dis- cussien in het congres uitmaakt. Voorts blijkt nog dat nieuw'lings door den heer Parken'-am den Britschen gezant bij de Vereenigde Staten, nogmaals bij het Amerikaansche gouvernement aangedrongen is om bewuste questiewelke- reeds te lang gerekt is thans door scheids-mannen te laten beslissen. PARIJS den 17 januarij. Gisteren werd in de zitting van de kamer der pairs het ontwerp-adresin antwoord op de troonrede, met 120 tegen 23 stemmen aangenomen; het vorig jaar geschiedde dit slechts met 114 tegen 39 stemmen. In de laatste zittingen is langen tijd over de aangelegenheden van Algerie beraadslaagd. Gedurende de discussien over het adres werd slechts één amendement voorgeslagen en goed gekeurd namelijk betrekkelijk Polen, hetwelk dus luidt: Gij weet hetsire de regtvaardigheid is de zekerste waarborg van den vrede en Uwe Majesteit zal ongetwij feld niet vergeten dat, onder de van ouds met Frankrijk verbonden volken, er een is welks bestaan door verdragen plegtig is gewaarborgd." Men wil hier weten, dat het FranscliC kabinet instruc- tien naar 's Gravenhage heeft gezonden om de sluiting te bespoedigen van onderhandelingen welke reeds langen tijd hangende zijnen strekken zouden tot de vestiging in de Nederlanden en in Frankrijk van het regt van wederzijdsche erkenning van het letterkundig eigendom. Dit is althans ze kerdat reeds geruimen tijd questie is van een dusdanig ver drag met de Duitsche Staten en in het bijzonder met Pruissen. De Parijsche hoogleeraar in de nieuwere geschiedenis, de htur Lenormantheeft zijn ontslag als zoodanig genomen op grond dat er bij zijne lessen telkens onrustige tooneelen plaats hadden, en dat de faculteit, toen hij daartegen hare bescherming inriep, heeft te kennen gegeven, dat zij zich daartoe niet kon laten vinden omdat zij zijne leerstellingen afkeurde. Deze aftreding staat in verband met het bevel, door de regering aan den hoogleeraar Quinet gegeven, om zijne lessen, die aan de R.-Katholieke geestelijkheid aanstoot gaven, te shaken. De studenten zaeen in den heer Lenor- mant eenen tegenstander van den heer Quineten hebben hem daarom bij herhaling willen beletten het woord te voeren. Men kondigt thans aan dat de geheele spoorweg van Rijssel naar Parijs in de maand junij aanstaande ten alge- meenen gebruike zal worden opengesteld. De Monitcur deelt een overzigt mede van de opbrengst der indirecte belastingen, over het afgeloopen jaar. Zij le vert wederom eene aanzienlijke vermeerdering op. In 1844 beliepen die ontvangsten 788 railüoen in 1845, 804 mil- lioen franken. In de Alpen moet dit jaar de winter streng en vooral de sneeuw overvloedig zijn. Brieven uit den omtrek van het klooster op den St. Bernardsberg melden dit en zeggen, dat onder andere de groot-procurator van dat gesticht met 6 bedienden, palen zijnde gaan planten, die de reizigers tot bakens moesten dienen allen door eene sneeinv^torting over stelpt zijn en omgekomen. BRUSSEL den 18 januarij. Eergisteren nam de kamer der representanten het budget van financiën met bijna alge meene stemm.en aan en hield zich gisteren met het budget van buitenlandsche zaken bezig. De bestaande tarieven-strijd met Nederland is nog al tijd het hoofd-onderwerp der gesprekken maar men begint van verschillende zijden de zaken met mindere vooringeno menheid te beoordeelen en velen beginnen in te zien dat het daartoe komen moet, alvorens men de wederzijdsche be trekingen duurzaam zoude kunnen regelen. INleu kan wel niet verwachten dat de kamers in 1846 op eens een ge bouw zullen afbreken, hetwelk in 1844 "ie": zoo veel moei te onder dak is gebragt, maar men vertrouwt, dat een ver drag met Nederland waarvan de dringende noodzakelijkheid zich meer en meer doet gevoelen, zoow'el als eene overeen komst met Frankrijk welke van vele zijden wordt gevor derd de grondslagen zullen leggen voor het algeheel ver val van het stelsel der differentiale regten. In de kamer van vertegenwoordigers van &tn 16 de zer heeft de heer Cans eene levendige beraadslaging uit gelokt over zekere overeenkomst, die in het vorige jaar tus schen het stedelijk bestuur van Doornik en den bisschop al daar is gesloten volgens welke geen leeraar bij het athenaeum zal mogen worden benoemd zonder dat de bischop vooraf verklaard heeft tegen zulk eene benoeming uit een zede lijk of godsdienstig oogpunt geene zwarigheden te hebben. De heeren De^atixRogier en l'erhaeg^n beweerden, dar het stedelijk bestuur door op die wijze haar regt van i^e-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1