MIDDELBURGSCHE C O R iiWT. IS°. 9. Dings dag 20 Januarij. BESTUREN en AWMINISTRATIEN. NlEUWSTIJMNGEll. «DititschlAtib. igslv lab fi3;J'4f3iiA;^' ^%V5^^ TFELDjtDl GHEID. ©troot-fitrittanjc. ücberlaubcn. Z)^ abonnement s-pr ij i dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. .biafvag vni De Advertentien uTorden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De Commissie tot inzameling van liefdegiften voor de Ge meenten ZEl^EI^BERGEN en Z^FALUIVE berigt by deze, dat bij dezelve van de Heeren Gebroeders Abrahams.te Middel burg ontvangen is eene som van ƒ424,56, wegens bij hen ingekomeiie giften. De innigste dankbetuiging zij liier- raede aan de edelmoedige gevers toegebragten ook bijzon der de inzamelaars voor hunne geheele belauglooze bewezene diensten. De Almagtige blijve u allen met Zijnen zegen nabij en behoede u voor zoodanigeof andere rampen als onze Gemeenten hebben getroffen Zevenbergen, den 13 Januarij 1846. De Commissie voornoemd J. DAMEN. Ter ordonnantie van dezelve, De Secretaris J. KOPPELAAR. Middelburg den 19 Januarij 1S46. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen berigt dankbaar de ontvangst der navolgende giften als 14 Jan. Van H. Z2,50 ----------Drie Coupons Werk. Schuld, no. 343 a 7,42! no. 129/4,95 en no. Ó31 2,47i.zamen 14,85 18 ----- Bij den Heer van Berlekom, van D. S. - óo,oo ---------Bij de Godsdienst-oefening des voorraid- dags in de Nieuwe Kerkvan NN. - 20,00 W. S. - 50 De Directie der Vereeniging voornoemd, J. C. SCHORER VAN DE SOUBÜRGEN, Voorzr N. VERHULST Wz., Penningmeester. De DIACONIE van Koudekerke maakt dankbare melding van eene gift van drie Gulden, voortspruitende uit eene Verloting bij den heer L. de Kraker over de Langevillepoort. FRANKFORT den 13 januarij. Z. M. de keizer van Rusland is den 4 uit Italië te Warschau aangekomen, en den 8 van daar naar Petersburg voortgereisd. Den 4 dezer heeft te Keulen met groote plegtigheid de installatie plaats gehad van den nieuwen aartsbisschop van Keulen, Joh. von Geisseltot dusver aartsbisschop-coadju tor met het regt van opvolging. De Duitsche dagbladen gewagen van het ontdekken op den 30 december jl. eener zamenzwering in Polen. Volgens de deswege in omloop zijnde geruchten, was de hoofdzerel daarvan te Warschau en had dezelve vertakkingen door ge heel Polen. Den 31 dec. was de dag waarop dezelve uit breken zou. ftlen zou dan eene poging gedaan hebben om zich van de beide sterkten Thorn en Graudens meester te maken waar thans een groote voorraad van wapenen en oorlogsbehoeften aanwezig is, en die, als punten van mili taire operatien en als grensvestingenvan groot belang zijn. Op wat wijze de zamenzwering ontdekt isweet men niet. Dezer dagen heeft de Lucerner regtbank haar vonnis uitgesproken' tegen de drie landjagers die dr. Steiger in zijne vlugt behulpzaam waren. Een daarvan is tot zes de tweede tor vijf en een half, en de derde tot vijf jaren tucht- huisstraf verwezen. Aan de uitvoerende magt'is opgedragen om dit vonnis ten uitvoer te leggen, zoodra daar mogelijk heid op bestaan zal. Volgens berigten uit Athene, van den 28 dec, is de zitting der Grieksche kamers den 22 door koning Otto met eene troonrede geopend welke met de grootste geestdrift ontvangen is. -— Uit Hanover meldt men van den 10 dezer: Z. M. de koning is reeds sedert nieuwjaarsdag ongesteld en naar men verneemt heeft die ongesteldheid in de laatste dagen op eene waarlijk verontrustende wijze toegenomen. Men hoopt dat het sterke gestel des konings gelijk reeds meermalen ook Bu over de ziekte zal zegevieren. LONDEN den januarij. Eergisteren ('s avonds) heb- oen de ministers een langdurigen kabinetsraad gehouden. Se dert loopt het geruchtten minste heden wordt dit van den kant der Whigs rerkondigd dater op nieuw tweespalt on- oer de leden van het ministerie is uitgebroken. Bepaaldelijk zouden sir R. Peel en de hertog van Wellington het oneens z«nomtrent hetgeen in de koninklijke aanspraak bij de aanstaande opening van het parlementverkondigd behoort e wordenten aanzien van de graanwet. De Times van heden bevat eene opgave van 879 spoor- es-compagnfen, die uit het aantal van 1263, welke in november II. waren bekend gemaakt, derzelver plannen op den 31 december niet hebben ingediend en dien ten gevolge in de volgende zitting van dit parlement niet in overweging zullen genomen worden. PARIJS den li, januarij. Een dagblad dezer hoofdstad verzekert, dat een buitengewoon courier eergisteren naar Brussel is vertrokken, met depêches voor den Franschen ge zant aldaar, welke betrekking zouden hebben op het plan van het Fransche kabinet, om aan de regeringen van Neder land en België zijne bemiddeling aan te bieden, ten einde het ernstig geschildat tusschen deze beide over de tarieven gerezen is, ten einde te brengen. Binnen weinige dagen zijn weder twee leden van de kamer der pairs overleden: de baron Zangiacomi, president bij het hof van cassatie groot-ofïïcier van het legioen van eer, den 12, in den ouderdom van 81 jaren, en de heer de Maleretoud gedeputeerde, den 10 dezer. De ingestorte gewelven voor de ijzerbaan over de vallei van Barantin waren door een Engelsch ingenieur ge-, bouwd. Naar men verneemt zoude Napoleon Bonaparte uit zijne gevangenis kunnen ontslagen worden indien hij genoegzame waarborgen wilde geven, van, eenmaal in vrijheid, zijne aanslagen tegen de thans bestaande orde van zaken niet te zuilen hervatten. Hot gouvernement heeft wederom verscheidene rappor ten van het leger, in x\frikadaaronder treft men er'twee aan, die bijzonderheden behelzen aangaande het den 23 de cember aan Abd-el-Kader in persoon geleverd gevecht. Dat gevecht heeft aan een der zijtakken van de Chelif, 6 of 8 uren ten noorden van Tiaret, plaats gehad. Na alleruiterst vermoeijende marschen had de maarschalk den emir einde lijk zoo goed als bereikt, en schijnt zich zelfs te hebben ge vleid van hem te kunnen omsingelen. Te dien einde zond hij den beken('en generaal .Jussuf met 450 ruiters den emir achterna en bezette zelf mtt zijn voetvolk een bergpas door welke men meende dat Abd-el-Kader zou ontvlugten. De Fransche ruiters moesten gedurende eenen duisteren nacht onder eenen gestadigen slagregen en langs allerslechtste we gen, eenen zeer bezwaarlijken togt alleggen. Toen zij tegen den morgenstond den trein van Abd-el-Kader bereikten, vie len 10 paarden der Franschen van vermoeijenis dood. .Tus- suf tastte evenwel dien trein aan, maar nu vertoonde zich Abd-el-Kader zelf aan het hoofd van 800 uitgelezene ruiters en er had een gevecht plaats, waarbij men zich van weers zijden dapper kweet, &n Abd-el-Kadernadat hem een paard onder 't lijf doodgeschoten was, eindelijk genoodzaakt was te wijken. De ruiters van J«j-jv//waren echter zoodanig ver moeid dat zij den emir niet konden vervolgen. De Fran schen erkennen een verlies bij dit ruitergevecht van 10 doo- den20 gekwetsten en 60 paarden. Het doel is dus weder mislukt en het hoogst ongunstige weder schijnt de verdere voortzetting der krjjgs-operatien te verhinderen. Het schijnt dan ook dat de troepen vooreerst alleen zich in de door hen bezette stellingen zullen stand houden en wil men dat de maarschalk Bugeaud eerstdaags herwaarts zal komenom bij de discussie in de kamer der gedeputeerden over de buitengewone credieten voor Algerie tegenwoordig te zijn. 's GRAVENHAGE den 1% januarij. T)q Staats-Courant behelst heden eene opgaaf van de opbrengst der middelen in de twaalf maanden van 1845, tegenover de opbrengst van de twaalf maanden van 1844. In 1845 hebben opgebragt de directe belastingen ƒ18,203,018 10; in- en uitgaan de regten scheepvaartregten vuur- ton- en bakengeld ƒ4,919,646,41; de accijnsen 19,763,639,15; re gistratie- zegel en successieregten enz. ƒ9,595,991 28 regt van waarborg op goud en zilverwerken ƒ134,590 56; de posterijen ƒ1,394,178 39!; de loterijen ƒ435,003 50. In 1844 is de opbrengst geweest: directe belastingen 17,985,696 61 in- en uitgaande regten enz. ƒ5,729,933 53; accijnsen ƒ19,112,045 24!, registratie-, zegel- en successieregten ƒ9,556,568 j6; regt van waarborg ƒ129,952 jj^; posterijen ƒ1,339,30495^; loterijen ƒ472,304. Alleen de in- en uitgaande regten hebben in 1845 eene som minder opgebragt van ƒ810,287, 12, waaronder echter begrepen is 780,907 40 aan minder ontvangen regten op de granen en ƒ37,300, 50 op de loterijen. Al de andere afdeelingen der begrooting hebben meer uitgebragten het totale cijfer van opbrengst is: in 1845 ƒ54,446,067 39}, en in 1844 ƒ54,325,805, 87!. Men wil weten dat de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal hare werkzaamheden den 5 februarij hervatten zalen dat alsdan een nieuw eerste wetboek van strafregt aan de beraadslagingen der Kamers zal worden onderworpen. De Hooge Raad heeft onlangs naar aanleiding der regtszaak van C. Blommestijn landbouwer laatstgewoond hebbende te Snelrewaard en die door genoemden Raad tot de straffe des doods verwezen en tot voldoening van al de proceskosten veroordeeld is, beslist, dat iemand die zijn ei gen huis in brand heeft gestoken, met het oogmerk om zich in het bezit der verzekerings-penningen" te stellen strafbaar is, ook dan als die brand noch brandschade, noch zelfs ge vaar daarvan voor personen of eigendommen van anderen heeft doen ontstaan. Omtrent de onteigeningen der gronden voor den aan leg van den ijzeren spoorweg' van 's Gravenhage naar Rot. terdam verneemt men dat met den laatsten eigenaar die door eene weigering tot afsand zijner gronden het maken der werken nog zou hebben kunnen belemmeren thans ook eene schikking is getroffen zoo dat de werkzaamheden als- nu overal waar zulks doenlijk zal zijn, eerstdaags een aan vang zullen kunnen nemen. In den nacht van woensdag op donderdag is in het ge hucht Kraaiven onder Tilburg, een zware brand ontstaan, welke de huizinge met schuur en verdere getimmerten van den heer P. van Gelovenfabrikant in lakens enz. geheel in den asch gelegd heeftzonder dat iets is kunnen gered worden. De gebouwen waren tegen brandschade verzekerd doch ongelukkig bevindt zich een groot ge'al huisgezinnen, welke in de fabriek hun brood verdienden, door dit onge luk alsnu zonder werk. Uit's Bosch schrijft men ons van den 14 januarij: Te Gestel, bij Eindhoven, heeft gisteren morgen een droevig ongeluk plaats gehad. De oudste zoon van dewed. C d. H. had een steiger in de kerk aan een groot altaar gemaakt, om met zijnen knecht het bovenste gedeelte van het altaar té verwen. Waarschijnlijk was de steiger nfet ge noegzaam voorzienalthans, op het oogenblik dat beide werkzaam waren, brak de steiger, en de twee werklieden storteden naar beneden alwaar zij op de steenen neer vielen. De knecht \\'as dood de andere had armen been gebroken, en nog inwendige verwondingen beljomen die voor zijn leven doen duchten." De Groningsche couranten behelsden dezer dageneene uitnoodiging van den archivarius der provincie mr. O. Feith, aan de inwoners, om, bij de ophanden zijnde inwis seling en vernietiging der oude munten, bij hem fraaije exemplaren daarvan voor ander geld te brengen ten einde die in het muntkabinet bewaard zouden kunnen blijven. Onder de zeldzame voorbeelden van hoogen ouderdom kan men vermelden dat IFilhelmiua .Johannes weduwe van Klaas de Lang, turfdragerwonende te Leeuwarden, op H. Driekoningendag haren io5den verjaardag heeft gevierd met hare twee dochters van 83 en -jS jaren en verdere fami lie. Merkwaardig is het bovendien dat haar kleinzoon ook van vaders zijde nog eene grootmoeder in !e\en heeft, mede te Leeuwarden wonende die op den 25 december 11. den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt. ZWOLLE den \6 januarij. De arrondissements-regtbank alhier heeft, in deszelfs zitting van gisteren, den heer K. van Hulstuitgever der Kamper courant en van den Utopisch-politischen Snehfagenwegens de in laatstgenoemd blad geplaatste kritiek der troonrede veroordeeld tot 2 ja ren gevangenisstraf en de kosten. Zie hier de uitspraak De regtbank regtdoende, enz. Verklaart Karel van Hulst schuldig aan het boosaardig- lijk en openbaar aanranden van de waardigheid en het gezag van den Koning, en het op gelijke wijze honen, smaden en lasteren van den persoon des Koningsdoor in de laatste dagen van October, of in het begin van november 1845, te Kampen te hebben gedrukt, uitgegeven en van daar ver spreid eene brochure getiteld Kritiek der Troonrede Bijwagen tot den Utopisch-Politische Snelwagen te Kampen bij K. van Hulst 1845, door welk geheele stuk en bijzon dere daarin voorkomende zinsneden, de persoon des Konings is gesmaad gehoond of gelasterd en de waardigheid en het gezag des Konings aangerand; wanbedrijven waartegen is voorzien bij art. i der wet van i junij 1830, (^Staatsblad no. 15), in verband met art. 4 van het Vorstelijk besluit vanden 24 januarij 1814, (Staatsblad no, 17) en artikel 225 der grondwet. Veroordeelt den alzoo schuldig verklaarden Karel van Hulst tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren zoo mede in de kosten van dit regtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang, begroot op eene som van Wij vernemen, dat de heeren Bischofsheimbankier te Amsterdam, en van der Kun, hoofd-ingenieur te Utrecht, eerstdaags met de heeren opper-financie-raad Albrechten regeringsraad Hoppenstedtte Hanover eene persoonlijke bij eenkomst zullen hebben ten einde de twee eerstgenoemde heeren als commissarissen van de Nederland<-che regering, en de beide laatsgemelden namens het Hanoversche gouver nement gezamenlijk te beraadslagen over de verlenging van den Overijsselschen spoorweg naaren de aansluiting van denzelven aan de Duitsche spoorweg-linieneii wel vcorna-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1