MIDDELBÜRGSCHE C O R A NT. -^ N". 8. Zaturdag 17 Januarij. BESTUREN en IDMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEIS. i ir- TERKGOPI-SG van STR^iJ)!)GOEDEREJ. Jftraukri)fe. iselgtc. ülcbevlaubctt Over den aan te leggen Weg tusschen het 4cle en 5<le District. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post fi. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jann. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 ÖO en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') woet worden betaald. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten Schelde zal ten behoeve der regthebbenden op Maandag den 19 Januarij iS+6, op de na te melden plaatsen, in.hec openbaar om contant geld doen verkoopen Bij DE NOLLE, des voonniddags ten tien ure precies: Eenige SCHEEPS-AFBRAAK een Watervateen Ol men Boomeene partij staand en loopend Wand Touwwerk IJzeren Bouten NagelsBanden Ket tingen enz. En op de Hofstede DE FIJG-ETER., bewoond door een Landman L. Kuyper, alsmede op het daarvóór liggende Strand, des voormiddags ton elf ure en vervolgens Eene partij SCHEEPS-AFBRAAK, bestaande in Eiken Deelen Platen, Knieën, een eind Mast, Stengen en Rondhout benevens het WRAK van een Schooner- Schip met deszelfs Kiel en Zaadhout enz.liggende op het S:rar.d aldaar en voor een ieder te uien. JAN HENDRHv van der KOLK Zoon van Hendrik en van Maria Theresia Liaspoort, geboren te Akkrum den 23 October 1827, wordt verzocht zich onverwijld ter Stede lijke Secretarie dezer Stad te vervoegen. FRANKFORT deil 11 januarij. Dezer dagen hebbende kooplieden der Petersburgsche beurs, tot aandenken aan oen i,ewezen Russischen ministervan financiën, graal" C/7 ;/f r/V/v eene som van 17,500 roebels beschikbaar gesteld, om uit de renten daarvan zonen van verarmde kooplieden op te la ten voeden. Dit plan is door den keizer van Rusland goed gekeurd. Uit Halle meldt men van den 5 dezer Terwijl gis teren te Berlijn de groote conferentie over de kerkelijke aan gelegenheden geopend is heeft ook hier eene belangrijke kerkelijke gebeurtenis plaats gehad te weten eene confe rentie van de gezamenlijke kerkelijke besturen binnen onze stad, en het door dezelve eenstemmig genomen besluit, om aan het Berlijnsch concilie het verzoek te rigten dat het de afschaffing der symbolische boeken en de invoering bewer ken moge van een nieuw hoogst eenvoudig geloofsformulier waarvan de leerstellige inhoud aan niemand aanstoot geven en waarvan daarentegen de kortheid het mogelijk maken zou dat een ieder, naar mate van zijne behoefte en inzigten zijne eigene geloofsovertuiging daarmede kon uitspreken. Dit is de hoofdinhoud van het adres hetwelk spoedig door den druk bekend zal worden. Mogt de gedane stap niet tot de gewenschte uitkomst leiden, zonder gevolg zal hij niet blijven. Op de gisteren gehouden conferentie is het beslis sende woord uitgesproken dat dit de laats'e poging is die men doen wil, en dat zoo daaraan niet voldaan wierd men besloten had zich van de kerk af te scheiden Te Cairo was in het begin van december alles met toebereidselen tot de bruiloft der dochter van den onderko ning in de weer. In het kasteel was een tooneel opgerigt; ook zag men op onderscheiden plaatsen eerepoorten stel len, en de geheele stad zou geïllumineerd worden. Ten einde het noodige niet ontbreken zou had de regering be slag op alle hoenderen op ruim 12,000 schapen en op al de voorhanden zijnde boter gelegd en zouden de soldaten gedurende tv.ee maanden noch zeep noch olie ontvangen opdat de onderkoning de bruiloftslampen behoorlijk mogt kunnen onderhouden en de paleizen doen reinigen. PARIJS den 12 januarij. Heden is in eene openbare ver gadering van de kamer van afgevaardigden voorlezing ge schied van het ontwerp in antwoord op de troonrede zoo als het door de commissie is aangenomen. Eergisteren morgen ten zes ure werden de bewoners van het vlek Barentin door een vreesselijk geraas uit hun nen slaap gewekt; de brug stortte namelijk in welke de twee einden der vallei vereenigde en daar voor A(:n spoor weg van Rouaan naar Havre was aangelegd. In weinige oogenblikken was het kunststuk, dat meer dan twee jaren arbeid vereischt had niets meer dan eene puinhoop. Deze brug welke door 27 bogen van 15 ellen breedte en 30 ellen hoogte ondersteund werd was eerst sedert 8 dagen voltooid. Gelukkig heeft men bij dit onheil geene menschenlevens te betreuren maar de schade voor de spoorweg-maatschappij is aanzienlijk; men schat die op één millioen 300,000 fr. zonder mede te rekenen, dat die spoorweglinie nu geduren de geruimen tijd nog niet geopend kan worden. De keizer van Rusland heeft te Weenen den hertog van Bordeaux in een bijzonder gehoor ontvangen. Volgens de legitimisten is niemand getuige geweest van hun gesprek. In bijzondere brieven uit Weenen wordt gemeld dat de keizer dien vorst zoude hebben geraden om geduldig betere tijden af te wachten en hem, in zekere omstandigheden zijne onder steuning zoude hebben toegezegd. Men schrijft van Brest den 10 dezer, dat de stoom boot Ie Canada naar Rochefort was vertrokken om troepen der marine in te nemen en na"ar Brest te vervoerenbestemd voor de expeditie naar Madagascar. Men verneemt dat de courier van Parijs naar Rodez bij de poorten van laatstgemelde stad is aangehouden en van eene som van 68,000 fr. die hij overbragtis beroofd. BRUSSEL den 13 jarniarij. Het gouvernement heeft een tweede besluit tegen den Nederlandschen handel genomen en de inkomende regten op de volgende artikelen merkelijk ver hoogd. Boter op 16 fr. de 100 Ned. ponden, kolfij 20 fr. de 100 Ned. p., kaneel en cassia lignea op 60 fr. de 100 Ned. p. op een veulen is eene belasting gelegd van 10 fr. en op een volwassen paard 30 fr. Verder zijn in dezelfde evenredigheid specerijen, kaas, visch, tabak en lijnwaden belast. De gematigde dagbladen keuren dezen tweeden stap meest al af;"het eerste besluit was genoeg om de eer re bewaren tegenover het besluit van de Nederlandsche regering doch om verder te gaan achten zij onstaatkundig, dewijl dit niet anders kan te weeg brengen dan verbittering en den weg om door een handelstraktaat tot eene gewenschte regeling der belangen van beide natiën te geraken slechts mueijelijker maakt. De Nederlandsche regering heeft haren zaakgelastigde te Luik doen weten, dat zij voor alsnog geene bestelling van wapenen daar ter stede zal doen maar zich het benoo- digde van elders zal aanschaiFen, 'sGRAVENHAGE den 13 januarij. Bij besluit van de raadkamer der arrondisseraents-regtbank op gis'eren voor middag genomen isop nieuw, de in hechte.iisneraing be volen van den winkelier Nekk en deszelfs zoon IVillem welke in hechtenisneming in den daarop volgenden avond heeft plaats gehad. Te Muntendam (provincie Groningen) hebben op den 7 dezer eenige oproerige bewegingen plaats gehad welke ech ter tot geene dadelijkheden zijn gekomen. Van wege de justitie werd thans de zaak geïnstrueerd en het vereischte onderzoek gedaan om de schuldigen op te sporen. In de Nijmeegsche courant leest men De Nederland sche consul te Boston heeft eenige uit den omtrek aldaar afkomstige aardappelen (^pink eye potatoes') overgezonden ten einde tot poters te dienen. Men verneemt, dat men de poting dezer aardappelen op onderscheidene soorten van grond zal beproeven. Ook verneemt men, dat op ditoogen blik bij de Regering overwegingen aanhangig zijn in hoe verre gevolg kan worden gegeven aan het denkbeeldom nog eenige poot-aardappeien alsmede goed aardappelen zaadvan elders te ontbieden. De hoeveelheid van dit een en ander kan uogtans niet groot zijn. AMSTERDAM den 14 januarij. Het geheele bedrag der alhier plaats gehad hebbende collecte, ten behoeve der al- gemeene armen beloopt tot heden eene som van zes en- I vijftig duizend gulden. ZIERIKZEE den \i, januarij. Gisteren avond had alhier, in eene vergadering der maatschappij tot Nut van U Alge- meen op eene plegtige wijze de uitreiking plaats aan Adri- aniis fisser namens de maatschappij van Schipbreukelingen te Rotterdam, eener zilveren medaille en vereerend getuig schrift aan genoemden A. Fisser schipper voerende den visch-schokker der laatstgenoemde maatschappij als een blijk harer erkentelijkheid en blijvend aandenken voor zijne me nigvuldige aan schipbreukelingen bewezene diensten; maar inzonderheid voor zijn beleid en zeemanskunst, in het red den van 2 schepen, als: op den 25 oct. 1844, een Deen- sche schoener met granen van Elburg naar Antwerpen en den I? oct. 1845, een Pruissische brik met hout, van Riga naar Gend beide op den Banjaart, in eenen zeer ge vaarlijken toestand aan den grond geraakten door gemelden A. Fisser veilig binnen en op de reede van Zierikzee gebragt. VLISSINGEN den 14 jar.uarij. De breede kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier formeerde he- den het navolgende twaalftal, ter vervulling der vacature i veroorzaakt door het vertrek van Ds. ,7. H. Biisken naar Utrecht. DD. H. Ganndun, te ScheveningenP. N. Zij- nen P.Jz., Ce Terheijde-aan-ZeeC. A. Kam, te Oost- en Westsouburg; ,7. M. Loois, te Babijlonienbroek A. .7. Mo- i lenaar, te Beest; ,7. G. Jp'nnroo'jte Stad aan 't Haringvliet; F. C. van der Ham, te Veenendaal; G. Alting B'ósken te Waddinxveen ,7. C. Hentzepeterte BerkelA. Tonkens te Oostwolde; N. Beets, te Heemstede, en M. M-'aste j St. Maartensdijk. De twee laatsten met herstemming tegen Ds. J. P. Hazebroek, predikant te Breda. Met groot welgevallen vernamen vele ingezetenen van het 4de district van Zeeland, dat, uit het fonds tot verbetering der binnenlandsche wegen, ook een weg naar het 5de district zoude worden aangelegd en dat die reeds aanvankelijk tot aan het gehucht het Mollenkot zoude worden uitgestoken en verzand. Zonder het opgegeven doelzoude het aanleggen van eenen weg aan gene zijde van IJzendijke, uit een fonds uitsluitend voor binnenlandsche gemeenschap te zaara gebragt bij velen afkeuring en m.isnoegdheid hebben verwekt; ja ver scheidene hoofden der gemeentebesturen zouden bij de al- meene zaraenkomstin welke daarover geraadpleegd werd zich stellig tegen die verlenging buiten IJzendijke verklaard hebben en de voorkeur hebben gegeven aan het bruikbaar maken van andere wegen. Van veel belang is het toch, eenen bruikbaren weg tusschen de beide districten te beko men. Thans is er tusschen dezelve bijna geen verkeer. In dien men niet door geheel onbruikbare wegen waden wil moet men steeds over Belgisch grondgebied den wegiiemen, of van scheepsgetegenhcid gebruik maken. Het is vreemd dat men niet reeds van overiang op betere middelen van gemeenschap tusschen de beide gedeelten der provincie is bedacht geweest. De tolpachters en gaarders, als zij de ontvangene gelden gaan overbrengen de ontvan gersals zij gaan storten, de inspecteuren en directeuren, der verschillende adrainistratien als zij hunne rondreizen doen moeten wegens de onbruikbaarheid der wegen over vreemd grondgebied reizen nog erger is zulks evenwel voor den bevelhebber der marechaussee en voor de dienst van dat wapen, om niet van andere korpsen te spreken, die ais dezelve in deze streken mogten gelegd worden daardoor ir, ongelegenheid zouden kunnen komen. Dit alles zoude worden uit den weg geruimd ais her ont worpen plan ten uit\-üer gebragt wierd. Terwijl nu zeer weinig gemeenschap tusschen de inwoners der beide distric ten bestaatzoude er bovendien voorzeker een druk hee;. en weder reizen plaats grijpen en een nuttig handelsverkeer aangeknoopt wordenterwijl nu een brief even spoedig van Sluis naar Groningen, als van daar naar Hulst verzon den wordt, ja er zelfs zes dagen tijd vereischt wordt, om van IJzendijke naar Sas-van-Gent te schrijven en antwoord te ontvangen ofschoon die plaatsen geen zes uren van elkan der afgelegen zijn zou men eené geregelde posterij kunnen hebben en alle andere inrigtingen kunnen daarstellenom personen en goederen te vervoeren. Het moet dus verwonderen dat aan het verzoek van eer.igen zulk een gewigt gehecht is om at uitvoering van dat nuttige plan te schorsen, en er eenigzins spraak schijnt te wezen om in plaats van den weg naar het Mollenkot voort te zetten, dien door den grooten Jonkvrouw-polder- bezuidennaar de Belgische grenzen en Watervliet te leg gen. Is dan het fonds daargesteld om gemeenschap naar buiten 's lands te bevorderen Het is mogelijk dat IJzendij ke bij dat nieuwe plan een groot voordeel hebben zoude maar voor het overige kunnen er slechts weinig plaatsen zijn die daarbij eenig belang hebben voor de overige zeïfs voor Biervliet(dat steeds langs den Kapitalen Dsm naar Watervliet den weg zal kiezen) is die v.'eg van geen belang, terwijl de voorwaarde onder weii;e de iioofden der besii;- ren hebben toegestemdom den weg aan gene zijde vzw IJzendijke verlengd te zien uit het oog wordt verloren. Wilde menbehalve de beide reeds bestaande straatwegen naar België voor dit district nog eenen weg naar Water vliet daarstellen dan moest dezelve in het aigtmeen belang, veeleer langs Waterlandkerkje en den Oudenr.ian gelegd wor den waarheen ook de aanleg des wegs van Watervliet her- waards schijnt te loopen. Wij ontkennen niet dat een weg door den Jonkvrouw-polder voor IJzendijke nuttig konde wezen maar het is billijk dat die gemeente dan de kosten daarvan drage en daar het slechts den weg door c"V«fn pol der geldt, zoude zulks misschien üeer,e onoverkomelijke zwarigheid voor dezelve opleveren. Voor het overige zou de IJzendijke toch ook van het geopende handelsverkeer en de drukkere gemeenschap met het 5de district de eerste en voornaamste vruchten plukken. Men moge aan hen, die nooit op de plaats geweest zijn, willen wijs maken, dat het onvermijdelijk is de Belgische grenzen te overschriiden als iemand van het eene naar het andere district rei>tde weg langs den Posthoorn en het Boerenhol is ieder bekcr.c die geen vreemdeling in deze streken is: alleen de onbruik- baarheid der wegen is oorzaak dat zelden van dien \yi:g ge bruik gemaakt wordt. De zaak is van veel gewigt: levert de vrije dijk nog geen waarborg genoeg aan den reizTger om alle verwikkeling met de Belgen voor t'e komen dat men dan den weg in den Clara-polder en door het IzabeHe-poï- dertje legge het zal slechts ter lengte van een uur gaans behoeven te zijn en de oordeeie;: en gerieven daar<5oor te weeg gebragt, zullen rijkelijk de gemaakte onkosten be- looner C.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1