MIDDELBÜRGSCHE COURANT. W. 6. Diügsdag 13 Januarij. BESTUREN eü ADMINISTRATIEF. NIELWSTIJDDGEN JTEL D AI) 1GHEID ©troot-örittanjc Jfcankrijfc. Stiitschlanb. iaclgtc. ilcbct'lanbcu ■-^"^ Dt abonnement i-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebhen. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu- velijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen •waarvan de prijs is: van éen t»t a<j regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke pl.ia::ing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet'uorden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende een request van Isaak de Muynck houdende verzoek om in Perceel Wijk O. No. 295 in de Schuitvlotstraateene Smederij te mogen oprigten Brengen het bovenstaand verzoek ter kennis der Ingezete nen onder inededeeling datnaar aanleiding van het Ko ninklijk Besluit van den 31 Januarij 1824 (Staatsblad no. 19), ■rakende de vergunning ter oprigting van sommige Fabrieken enTrafieken op IVlaandag den negentienden Januarij aanstaan de, des namiddags ten één uur, ten Raadhnize dezer Stad, de vereischre infbrmatien de commodo et incommodomet op- zigt tot deze Smederij zullen worden genomen wordende niitsdieu een ieder, die vermeenen moge daartegen eenige be zwaren te moeten kenbaar maken, uitgenoodigd zich ter aan gewezene plaats en uur daartoe te vervoegen. Gedaan ten Raadhuize .der Stad ^Middelburgden 12 Ja nuarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. M-i-iTSCHAPPIJ TOT ]>UT yA> 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 14 Januarij 1S46, des avonds ten zes ure. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. DE MARET TAK, Secretaris. Middelburg den 12 Januarij 1846. üe VEREENIGIXG tot het bezoeken der Armen berigt i^ankbaar de ontvangst der navolgende giften ais Den 9 dezer, van N.N52,00 n van den Heer C. van Aaeiinelft het provenu der opbrengst van twee Boom stammen op den 3 Januarij 1846 publiek verkocht- 26.9?! van de reederij van het Zeepaard eenige LevenMnid- delen. De Directie der Vereeniging voornoemd, J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, Vuo;zr. N. VERHULST Wz., Penningmeester. En Vere, den 8 Januarij 1846. De COMMISSIE uit de ARMBESTUREN maakt dank bare melding van twee ontvangene giften op dato uit Mid delburg, als: eene onder Letter X. groor 50 en de an dere onder Letter NN. groot 25 beide in goud. Door de tot heden aan liaar verleenden meest geldeiijken onders'andzoo uit deze Stad als van elders genoten, zag men zich tot hiertoe in de gelegenheid gesteld in de steeds vermenigvuldigende - bijzondere nooden der alhier aanwezig zijnde gedomicilieerde 71 armebehoeftige en minvermogende huisgezinnen bevattende 245 leden door het verstrekken van voedzame verwarmende Spijs Brood en Brandstof, op bepaalde dagen matig te hebben mogen kunnen voorzien. Onder nadere vertrouwelijke doch nederige aanbeveling in het belangstellend aandenken der meergegoeden in den lande, ter verzachting van het kommervol bestaan en leed onzer ïchamele ontfermingswaardige Natuurgenooten koestert zij de hoop dat door Gods Voorzienigheid veler harten verder tot weldadigheid mogen geneigd worden. Namens de Commissie voornoemd J. C. BUTH, PrsBses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. van enkele benden. De Russische troepen maakten zich ge reed om de winter-kwartieren te betrekken. Z. M. de keizer van Rusland heeftdaags na zijne aankomst in Weenenmet den keizer van Oostenrijk eene luisterrijke parade van de in die hoofdstad vereenigde troe pen ten getale van ruim 15000 man, bijgewoond. De bei de monarchen en al de te Weenen aanwezige aartshertogen waren te paard gezeten, en werdendoor de aartshertoginnen, in statiewagens, vergezeld. Onder de aanzienlijke personen in het gevolg des keizers werd ook prins Metternich mede te paard opgemerkt. De aartshertog Stephanus bevindt zich niet te Weenen en van de onderhandelingen over een huwelijk van denzelven met de Russische grootvorstin Olga wordt in de laatste berigten geen gewag meer gemaakt. In den avond van 31 december zou de keizer van Rus land met het Oostenrijksche hof, zich in den hof-schouw burg vertoonen. Z. M. zou in den vroegen morgen van 2 januarij de terugreis naar zijne staten aannemen; vermoede lijk over Warschau en Berlijn. De hertog van Bordeaux en de hertogin van Angonlème zouden nog in den loop van den 31 te Weenen aankomen, om bij den keizer van Rusland een bezoek af te leggen. In Silezie was het aantal der Duitsch-Katholieke ge meenten in het laatst van december jl. aangegroeid to: 45 met omstreeks 40,000 leden. LONDEN den 7 januarij. Bij gelegenheid van het cour, zaturdag namiddag 11. door H. M. op het Windsor-kasteel gehouden heeft H. M. de beide adressen uit de gemeente raden van Londen en Dublin betrekkelijk het gedeeltelijk mislukken van den aardappel-oogst en de daaruit voortvloei- jende noodzakelijkheid tot het openstellen van de havens van dit vereenigde rijk voor den vrijen invoer van allerlei levens middelen, ontvangen, en op beide die stukken een goedgun stig antwoord gegeven, in hetwelk H. M. hoofdzakelijk der- zelver bereidwilligheid betuigt, om aan eiken maatregel, we'ike door het onverwijld bijeen te komene parlement, ter verligting van deze tijdelijke schaarschtezal genomen en daargesteld worden derzelver nadere bekrachtiging te zullen geven. Het adres der corporatie van Dublin, dat door &z-a P.^RIJS den 8 januarij. Boven 00 bet observatorium al hier wordt thans een werkkabinet vervaardigdwelks muren en zoldering geheel uit kristal zullen bestaan. Aldaar wil de heer Arago den loop der starrenplaneten en kometen met behulp van een verbazend grooten teleskoop, die thans gemaakt wordt, gadeslaan. Dit nieuw observatorium moet in de maand julij aanstaande gereed zijn. De jongste uit .Afrika ontvangen berigten maken van een met Abd-el-Kader geleverd ruitergevecht gewag. Aan he: slot van een rapport van den generaal de Bardie te Algiers komraandeert, wordt namelijk het volgende gezegd: Op het oogenblik van het sluiten dezes, ontvang ik van Jliïianah de volgende telegraphische depêche: Milianah30 december. De koramandant Rivet schrijft aan den opperbevelhebber van Tenie:-e!-HadWij hebben gisteren, den 23, een ge vecht met den emir in persoon gehad die 600 a 700 man geregelde ruiterij bij zich had. Het gevecht was schitte rend. De geregelde troepen hebben ons tot op 20 passen ge- januarij. De Allg. Prt Zeitung BERLIJN den 6 deelt in deszeifs nommers van den 4, 5 en 6, de verslagen mede van de provinciale landdagen van Posen Silezie en Brandenburg. Deze stukken verschillen slechts weinig van de verslagen der overige provinciale landdagen en de ant woorden daarin van den koning aan zijne onderdanen uit die provinciën, hebben dezelfde strekking, ais die aan de ver tegenwoordigers der overige provinciën gegeven. Ten gevolge van het ontdekken van verdere vertak kingen der het eerst in Posen aan het licht gekomen zamen- zwering, en daarop gevolgde inhechtenisneming ook te Inorn, heeft de regering het raadzaam geoordeeld de bezet ting van het regeringsdistrict Bromberg te versterken en een tegement voetvolk en ruiterij derwaarts afgezonden. P^-^fsburgsche dagbladen deelen berigten uit den Kaïikasus van 5 december mede, welke, even ais de vorige gunstig luiden. Alomme in het gebergte bleef het rustig, <ie bewegingen des vijands bepaalden zich tot strooptogten ord- maire werd voorgelezenschilderde den toes'and van een groot gedeelte der lersche bevolking inzonderheid na hetmis- gewas der aardappelen met weike vrucht vele honderduizenden aldaar zich uitsluitend plegen te voeden, als allerjammerlijkst af. In het rapport der van regerings wege benoemde com missie van onderzoek was gezegd dat de landbouwers in Ier land met hunne huisgezinnen, een getal van ruim 4 railli- oen zielen uitmaken, en dat deze het zijn welke nooit iets anders dan aardappelen eten geen anderen drank dan water kennen wier woningen niet tegen den indringenden regen zijn beschutvoor welke een bed of een deken eene onge kende weelde is, en die ellendiger dan eenige andere bevol king in Europa zijn. Dit alles, zeide het adres, was niet dan al te waar, maar het was de geheele waarheid niet, want het is op vele duiienden anderen, die niet tot deland- bouwende klasse behooren even zeer van toepassing. En zulks in een land, hetwelk te regt de graanschuur van En geland genoemd wordt, werwaarts jaarlijks een zoo grooten overvloed der beste graansoorien uitgevoerd wordt, dat de inwoners van Ierland zelve daaraan ruim genoeg zouden hebben. Als redmiddelen uit dezen meeren meer toeneinenden nood verlangden de adressanten geene aalmoezen geene liefdegif ten van het eene gedeelte der bewoners van hetzelfde rijk aan het andere. Wat zij vroegen was het aanvangen van groote algemeen nuttige, ondernemingen; het openen der schatkist, om de daaraan werkzame personen te beloonen en hen zoo doende tot het betalen hunner levensbehoeften in Slaat te stellen en voorts den vrijen invoer van levensmid delen terwijl zij vertrouwden dat handelsondernemingen het ontbrekende dan wel verder zouden aanvullen. Ook hierop gaf de koningin een welwillend antwoord hetwelk niet woordelijk wordt medegedeeld maar hoofdza kelijk met het aan de deputatie van Londen gegevene over eenstemde. 's Rijks drieraaandelijksche inkomsten sluitende met den 5 dezer, hebben, vergeleken bij dezelfde drie maanden van het vorige jaar, een meerder bedrag van 95,105 p. st. opgeleverd doch het geheele jaarin vergelijk van het voorgaande, toont niettemin eene vermindering van inkom sten ten bedrage van 633,550 p. st. aan. Deze vermin dering over het geheele jaarwelke voor ruim twee derde in eene mindere ontvangst van accijnsen moet gezocht wor den wordt door den Times echter als geenszins ongunstig beschouwd daar voor die vermindering de jongste herzie ning van het handelstarief en de aanmerkelijk verminderde j der 's hands den eigendom schaal van belastingen op den invoer voldingende redenen geven. Volgens de jongste berigten uit Mexico, bleef die re- j van"ruim publiek - .- en zag m afstands afgewacht. Onze ruiterij heeft zich uitstekend dragen. Een paard van den emir is onder hem doodgescho ten. Bou-JMaza (die dus niet vermoord is) nam met zijne kavaüerie deel aan het gevecht." BRUSSEL den 8 januarij. Na het houden van een r-.ad van ministers is eergisteren avond een courier naar het ka steel van Ardennes gezonden op hetwelk de koning zich thans bevindten is ook een ambtenaar van het departement van financiën derwaarts vertrokken. Men gist, dat in ge noemde vergadering zal zijn geraadpleegd over het besKiit van de Nederlandsche regering, ten aanzien van de verhoo ging der regten op de Belgische voortbrengselen een be - sluithetwelk hier te lande geenen geringen indruk maakt en nog verder, zal maken en even onverwacht, is verno! men, als een donderslag bij eene heldere en onbewolkte lucht vermits bijna al de voortbrengselen der fabriek-nijverheid als ijzer, hoeden, katoen, linnenlaken, steenkolen bouw- steenenpapierzeep en wat meer met zooveel voordeel aan Nederland werd geleverdop het gevoeligst daardoor worden getroffen. De redenenwelke de Nederlandsche re- gering tot dit besluit hebben geleid en welke door haar met waardigheid zijn ontwikkeld zijn het gesprek van den dag, en zullen voorzeker zoo in als buiten de kamer der gedeputeerden welke over vijf dagen weder bijeenkomt aanleiding geven tot menigen woordenstrijd. INlen schijnt in Antwerpen niet minder dan hier ter stede door dit besluit verrast en getroffen te zijn geworden. Men weet aldaar zeer wel, dat de maatregelen, waarover Neder land zich beklaagt, grootendeels alleen in het belang van die plaats en tegen het gevoelen van andere belanghebbenden zijn genomen, en men ducht dau ook, dat alsnu in geheel het land geen geringe kreet van misnoegen zal opgaan. ÏNIen beschuldigt zelfs het Nederlandsche bewind van onmensche- lijkheid met juist in dit tijdsgewricht tot een maatregel te besluiten, weike in België velen, die reeds zoo gedrukt zijn, nog dieper in het ongeluk moet storten. Men vermaant de regering van niet te spoedig tot maatregelen van wederver gelding over te gaan ten einde daardoor de zaak nog niet meer te bederven, en men vleit zich, of schijnt zich te vieijen dat beide de partijen zich nog wel met elkander zullen kunnen verstaan. ANTWERPEN den 9 ja::uarij. Volgens jaarüjksche ge woonte deelt de Piécurseur een zeer ui'gewerkten staat me de van den toestand en de sterkte der Belgische koopj-aardij- vlootop den i januarij van dit jaar. Daaruit blijktdar die vloot, thans 131 zeeschepen telt, voor ver her grootste ge deelte van geringen tonnen-inhoud zoodat zich daaronder slechts 22 driemasters bevinden. 's GRAVENHAGE den 9 januarij. In onderscheidene dagbladen is onlangs de aandacht gevestigd gewordeu op de concessien, door de Regering verleend, tot indijking of in- polderingen tot kunstmatige aanwinning van land in de Zuiderzee en den Dollard, Onder de voornaamste ondernemingen van de eerste soort behooren de indijking van I. Het Eijerland op het eiland Te.xel. Het perceel on der deze benaming bekend, is groot 5800 bunders, waar van een groot gedeelte verhuurd en bebouwd wastoen in de jaren 1825 en 1828, bij herhaling, door het amortisatie syndicaat te vergeefs is beproefd, om hetzelve in het open baar te verkoopen. De heeren Langeveld, Plooster en de Cock zagen de mo- gelijkheid eener indijking van hetzelve in, en verkregen ou- mits betaling van f 90,000. De I indijking, die verpligtend was gemaaktwerd in het -aar j 1835 bevverkstelligd en de p.older telt nu eene bevolking 00 zielen, waaronder geen enkel persoon, die. nog steeds aan buitenlandsche verdeeldheden ter prooi, i zelfs in deV'tegenwoordigen tijd. niet i„ zvu eigen onJer men eenang eene hevige uitbarsting te gemoet. houd voorziet. j ='b=ii ou-u-r

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1