MIDDELBÜRGSCHE C O U Rit N T. N\ 5. Zaturdag BESTUREN cu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 10 Jcanuarij. FERKOOPING GENIE-GOEDEREN. TTELDADIGHEID. Q^voot-iStrittanjc. Jxanferijfe. ülcbeirlanben M;-. Ds aborinements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maandenen franco per Poitfi. De abonnementen -Morden voor niet jninder dan drie maanden genomenen de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. HTA:-:-^ De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 «s.) moet worden betaald. VAN Krachtens autliorisatie van het Departement van Oorlog zal door'den MajoorPlaats-Kommandant te NEUZENten overstaan van hen die zulks aangaan op Woensdag den 14 January 1846, 's morgens ten 9 ure, om contant geld, in het openbaar te Neuzen worden verifocht: Eene partij bui ten dienst gestelde GENIE-GOEDEREN, bestaande in: twee AKEN, PALISSADEN, PLANKEN, LOOD, ge slagen YZER, enz. De Plaats-Kommandant voornoemd LEERS. Er wordt dankbare melding gemaakt van de ontvangstop den 31 December 1845, voor de Armen van Oost- en IVest- Souburg van 8 50 voor die van Koudekerke van 5, 25 en voor die van Ritthem van 2 50 voortvloeijende uit de opbrengst der permissie-kaartjes ter bezigtiging van Doo- renslustte Oost- en West-Souburg. BERLIJN den 4 januarij. De Allg. Preuss. Zeitiing deelt thans de verslagen mede van de landdagen van West- phalen, de Rijnprovincie en Posen, De antwoorden des konings, op de door die landdagen gedane voorstellen, zijn niet meer voldoende dan die, welke aan den provincialen landdag van Pruissen gegeven zijn. De koning bepaalt zich met op sommige punten van ondergeschikt belang ontwijkende antwoorden te geven terwijl al de aan hoogstdenzelve ge dane voorstellen die min of meer de strekking hebben .van eene hervorming in de politiek bepaaldelijk van de hand gewezen worden. Naar deze antwoorden te oordeelen is de koning van Pruissen meer dan ooit verwijderd van het voor nemen om immer eene staatsregeling aan zijn volk te geven. De provinciale stenden van Westplialen hadden ook in hunne laatste bijeenkomst het verzoek aan den koning van Pruis sen gerigtdat bij de Duitsche bondsvergadering de intrekking mogt bewerkt worden van de bondsbesluiten waardoor de vrijheid der drukpers belemmerd wordt, en tevens dat ge strenge strafbepalingen tegen de misbruiken der vrije druk pers mogten worden ingevoerd. Bij het koninklijk bescheid is op dit voorstel geantwoord Wij kunnen niet toege ven dat de bij de bestaailde wetten aan de drukpers toege stane mate van vrijheid niet aan billijke aanspraken zou be antwoorden maar moeten daarentegen met onze getrouwe stenden volkomen instemmen, dat de drukpers, door aan randing niet alleen van enkele personen maar ook van staat en k?rk de gestelde perken dagelijks tracht te overschrijden. Of de ondervinding hiervan ten gevolge moet hebben om de noodzakelijkheid eener de geheele drukpers-wetgeving om vattende wettelijke voorziening te erkennen, in welken geest die zou moeten plaats hebben, en of te dien aanzien stap pen bij de Duitsche bondsvergadering gedaan behooren te wor den dat alles moeten wij aan nadere rijpe overweging voor- bebouden," Een soortgelijk antwoord is omtrent deze aangelegenheden aan de stendeu der Rijn-provincie gegeven. Het geregtelijke onderzoek wegens het onlangs in Po sen ontdekte complot, wordt hier met ijver voortgezet. Naar men verzekert, zijn daarbij personen betrokken, die van het gouvernement uitstekende gunsten ontvingen, FRANKFORT den ^januarij. Z. M. de keizer van Rus land heeft Venetië den 27 december verlaten en is den 30 des avonds te Weenen aangekomen en aan het hotel der Rus sische ambassade afgestapt. Te Karlsruhe wordt, op het voorbeeld van andere Duitsche steden een verzoekschrift aan de wetgevende ka mer, tot erkenning der Duitsch-Katholieken geteekend. Op den laatsten dag des afgeloopen jaars telde men daarop reeds meer dan 100 handteekeningen. 1, J~A spoorweg tusschen Heidelberg en Mannheim had den 2 dezer een ongeluk plaatshetwelk hoe betreu renswaardig ook echter door de eerste geruchten sterk is overdreven. Door de botsing van twee treinen zijn vier wa gens en de locomotief van den eenen trein geheel onbruikbaar geworden en acht personen in zwaardere of ligtere mate gekwetst, maar gelukkig is niemand omgekomen. Althans zoo luiden de laatste berigten. LONDEN den 3 januarij. Heden zijn bezendingen van öe gemeente-besturen dezer hoofdstad en van Dublin bij iVj. op het kasteel van Windsor in een plegtig gehoor egejatenom aan hoogstdezelve adressen aan te bieden waarin wordt aangedrongen op de geheele afschaffing der ko renwetten. De deputatie van het bestuur dezer stad bestond uit 160 leden. Het antwoord van H. M. is tot dusver niet officieel bekend gemaakt. De inschrijvingen ter ondersteuning van het genootschap tot afschaffing der genoemde wetten zijn in de laatste dagen- tot 75 a 80,000 p. St. geklommen. De bestuurders van dat genootschap zijn thans alom met verdubbelden ijver werk zaam om het doel dier vereeniging te bereiken. Aan den anderen kant houden ook de voorstanders van de bescher mende regten voor den landbouw groote volksTCrgaderingen. De haven van Newcastle, op Nieuw-Holland, is door het Britsche gouvernement voor eene vrijhaven verklaard. Volgens berigten uit Malta van den 20 december, was daar toen het bevel ontvangen om de vestingwerken Tan het eiland onverwijld in goeden staat te brengen. Een dui zendtal werklieden zouden in dienst worden gesteld, om aan deze verdedigingswerken te arbeiden. Men meent, dat deze maatregel tot de voorzorgen behoort, die de Engelsche rege ring meent te moeten nemen voor het geval dat een zee oorlog mogt uitbreken. PARIJS den 5 januarij. Op de begrooting voor 1847, door den minister van financiën aangebodenzijn de ontvang sten op 1,337,870,680 franken geschat, en de uitgaven op 1.334.7'7>o 18 fr. Het gouvernement heeft wederom verscheidene rappor ten uit Afrika bekend gemaakt aangaande de onderscheidene bewegingen der troepen. Veel nieuws bevatten zij intus- schen niet. Men wilde dat Abd-el-Kader thans voornemens zou zijn om den onlangs bevredigden stam der Chelifs we der tot opstand te bewegen en naar de zijde van Meleanah door te dringen of anders meer westwaarts de Flitcas en Garabas op nieuw op te ruijen. De berigten uit Spanje zijn onbeduidend. Te oordeelen naar de berigten uit Midden-Italie zou men aldaar nog altijd voor de eene of andere uitbarsting beducht zijn. Er werden gedurig strengere maatregelen geno men, niet alleen in de Romeinsche Staten, maar ook in Toskane. Te Florence, Livorno en Modegliana hadden wederom arrestatien plaats gehaden zelfs waren lieden die uit Romagna op Toskaansch grondgebied de wijk geno men haddenaldaar gearresteerd en aan de autoriteiten in de Pauselijke legatien uitgeleverd. Waaraan die verandering in de handelwijs van den groothertog van Toskane moest toegeschreven wordenwist men niet. Uit Italië wordt voorts geschreven dat de hertogin van Berrj te Padua in groot levensgevaar geweest is. Zij had met hare dochter en den gemaal dezer prinsesden erfprins van Lucca haren intrek bij den consul van diens hof geno men. De vertrekken waren volgens Italiaansche gewoonte, met braseros of kolenbekkens verwarmd geworden. In het vertrek der prinses ondervond men geen hinder van den ko- lendampomdat het heen en weder gaan een gedurig ope nen der deuren veroorzaakte, dochtoen de hertogin die den avond bij hare dochters had doorgebragt, zich naar haar slaap vertrek begaf, was dit vol stiklucht. Voor het oogenblik bemerkte zij zulks niet of sloeg er geen acht op, ging te bed en sliep weldra in maar in het midden van den naeht ontwaakte zjj met vreesselijke hoofdpijn en met al de verde re voorteekenen van verstikking. Zij had echter nog de kracht uit het bed te springen, en door den uitroep ik sterf! ik sterf menschen te doen toesnellen die haar eenige schreden ver der zonder beweging en bewusteloos op den grond vonden leggen. Door geneeskundige hulp was zij den volgenden dag weder hersteld. Ter gelegenheid van de schipbreuk der stoomboot Papin aan de Maroccaansche kust, wordt, bij eenen brief van den heer Delessertin het Journal des Débats geplaatst, den zeevarenden en verdere belanghebbenden herinnerd aan de uitvinding der met gestampte kurk gevulde matrassen. Proef nemingen hebben bewezen, dat zulk eene matras, de zwaarte hebbende van 25 pond door middel van daaraan gehechte touwen, zes personen die in het water liggen, en er zich aan vast houden voor verdrinken kan bewaren terwijl er dan nog tvvee anderen op zitten kunnen. Overigens leveren deze matrassen eene even zachte en gemakkelijke ligging als anderen, met wol, paardenhaar, of ook met wier of zee gras gevuld. 's GRAVENHAGE den 6 januarij. Heden is een belang rijk koninklijk besluit van gisteren afgekondigd, houdende voorwaardelijke verhooging van regten op den in- en uitvoer van sommige artikelen. Blijkens den aanhef is dit besluit, uit kracht van art. 2 der wet van 19 junij 1845 (^Staats blad no. 28), genomen uit aanmerking, dat de handel en nijverheid van Nederland zeer worden benadeeld door de wetgeving van eenige Staten alwaar een verschillend regt op den invoer van goederen geheven wordt, naar gelang van der-zelver herkomst of van de plaats van afscheping en alwaar de uitvoer van levensmiddelen wordt verboden" en beoogt hetzelve om door gepaste maatregelen van weder vergelding de belangen van Nederland tegen zoodanig stel sel van heffing van regten op den invoeren van verbod van uitvoer, te beschermen." Bij art. i van dit besluit worden de invoer-regten vari een groot aantal goederen, hetzij regtstreekshetzij bij door voer over het grondgebied van eenen anderen Staat, in Ne derland ingevoerd uit landen alwaar een hooger regt M'ordt toegepast op goederen komende uit Nederland dan verschul digd is van gelijksoortige voorwerpen uit andere landen aan- gebragtaanmerkelijk verhoogd. Onder anderen betreft de ze verhooging den invoer van boeken waarvoor nu gesteld is ƒ20 per 100 pond; glas; hoeden (vilten) 75 e. perstuk; zadelmakers, schoenmakers-lederwerk, 12 pc; ijzer, ruw 6 pc; ijzerwerk 12 pc; kleederen 12 pc; steenkolen f \,^o de 10 mud voor gruis- en maatkolen ƒ2 de 1000 pond gro ve; manufacturen van katoenen en alle andere stoffen, be halve van zijde; lakens; meubelen 20 pc; papier f 16 de 100 p.; steen; wagenmakerswerk 12 pc; enz. Bij art. 2 wordt deze verhooging niet toepasselijk ver klaard op goederen van die Statenwaarmede traktaten van handel en scheepvaart gesloten zijn noch op eene hoeveel heid van 20 millioen ponden steenkolen, welke tot 21 julij 1846 langs de Maas uit België worden ingevoerd. Bij art. 3 worden de uitvoer-regten van aardappelen gierst, boonen erwten, linzen, meel, tarwe gepelde spelt rogge haver en ongepelde spelt verhoogd wanneer die goe deren worden uitgevoerd naar landen waar de uitvoer van gelijksoortige goederen verboden is. Bij art. 4 wordt bepaald dat dit besluit in werking komt den vierden dag na de afkondiging in het Staatsblad. De Staats-Courant behelst tevens een uitvoerig betoog, hetwelk als toelichting van dit besluit kan strekken. In dit betoog wordt op den voorgrond gesteld dat de vrijgevig- heid waardoor het Nederlandsche tol-tarief zich van de tol-tarieven van alle andere Staten van Europa onderscheidt, door sommige regeringen nog niet naar waarde geschat wordt dat dit bepaaldelijk het geval is met België; dat het dan ook tijd schijnt te worden dat Nederland ten opzigte van die landen waar de tot nu toe door ons betoonde toegevend heid geen weerklank heeft mogen vinden eene met ons na tionaal belang meer overeenstemmende houding aanneme. Vervolgens worden in dit betoog de voor Nederland nadee- lige handels-bepalingen in de laatste jaren door België ge maaktbehandeld, in 't bijzonder die welke den in- en doorvoer van slagtvee van sommige wollen stoffen van de koeharen tapijten van den visch enz.betreffen. De meest omvattende maatregel strijdig met het belang van Neder land in de Belgische wetgeving opgenomen is echter het beginsel der differentiële regten bij de wet van 21 julij 1844 vastgesteld. De daartegen gerigte vertoogen hebben geen ander gevolg gehad dan dat gedurende twee jaren 7 millioen ponden koffij tegen een regt van fr. en eene hoeveelheid van 180,000 p. tabak langs de Maas, tegen bet minste regt, zouden toegelaten worden. De onderhandelin gen tot opheffing der bestaande bezwaren zijn dadelijk bij den aanvang gestuit door buitensporige vorderingen van Belgiëen de zoo even gemelde uitzonderingen voor koffij en tabak zijn dezer dagen ingetrokken. Ten slotte luidt het betoog der Staats-Courant aldus Nederland heeft dus gegronde redenen om zich over krenking zijner belangen te beklagen. In den staat, waarin de zaak thans verkeertmoest wel de vraag ontstaan of er geene termen aanwezig waren om maatregelen van wederver gelding te nemen tegenover een stelsel dat voor Nederland zoo schadelijk is. y, Het gewigt dier vraag is geenszins te ontveinzen, en met leedwezen ziet men dat de omstandigheden vorderen dat zij ter sprake werd gebragt. Het is zoo, alle maatregelen van represaille in zaken van handel zijn wapenendie hem die ze aanwendt zelven kwetsen kunnen, en waarvan dus niet dan bij onvermijdelij ke noodzakelijkheid gebruik gemaakt moet worden, Reeds voor geruimen tijd hebben bevoegde beoordee laars, mannen in den handel door hunnen stand en kennis uitblinkendeerkend dat het Belgische handelsstelsel maat- regelen van wedervergelding noodig zou kunnen maken, Of na de gegevene uiteenzetting van den geest der Bel gische wetgevingde noodzakelijkheid daartoe aanwezig is hebben wij hier niet te beslissen. y, Maatregelen van dien aard kunnen eerst dan gebillijkt worden, wanneer zij niet de uitvloeisels van hartstogt, maar wanneer zij het werk van de rede en van bedaard over leg zijn en wanneer zij doelmatig gekozen en met de;i noo- digen klem aangewend worden. De bepalingen yan het koninklijk bes.luit van den 5 ja nuarij 1846 z5n van algemeene toepassing, doch die Staten met welke Nederland tractaten van handel en seheepva-ar: heeft gesloten zoowel als die welke de goederen uit Neder land aangebragt niet zwaarder belasten dan dezelfde goederen welke uit andere landen worden aange.voerd worden niet aan dezelve onderworpen.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1