MIDDELBURGSCHE COURANT. M-. 4. Donderdag 8 Januarij. /'J^ BESTUREN cq ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. b' RIJKS-BETALiyGEN. BELASTING LAyTAREyGELD. iDttitschlanb. iSclgtc. ^^m»r ilcbcvictttbcu ■i"t .CQ .rr V- i)? abonncmenti-priji dezer Courant is f 2,7 b voor drie maandenen franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer 'Xil geplaatst hebben. De Advertentien M'orden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Ha- velijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen -^-aarvan de pri-'s is: van één tot ze; regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke pla/itsirig eener Advertentie het Regt van Zegel (35 f/J.) meet -xorden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert, dat, te beginnen met Vrijdag den 9 de zer, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Pensioe nen over het vierde kwartaal 1845. Middelburg, den 6 Januarij 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad .MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat, volgens Art. 11 der Ordonnantie voor de heffing eer Stedelijke Belasting bekend onder den naam van Omslag dei- Lantaren-, Brandspuit- en Nachtwacht-Geiden, de geheeie aanslag van lederen Belastingschuldige op den laatsten dag der maand December van ieder jaar moet voldaan zijn en noodigeu mitsdien allen, die hieromtrent nog in gebreke zijn gebleven, uit, om het door hen verschuldigde onverwijld, ten Kantore van den Heer C)nrvanger der Plaatselijke Belas tingen, aan te zuiveren, ten einde de bijbetaling van onkos ten voor te komen, welke de aan te wenden maatregelen van dwang ten gevolge zouden hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad ÏNIiddelburg, den 5 Ja nuarij 1846. Burgemeester en Wethouders voonioe-nd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Ac.ubare A. M. BECIUS. BERLIJN den 30 december. Het hier van regeringswege uitgegeven wordende dagblad bevestigt thans liet reeds sedert eenigen tijd loopende gerucht, da: in het begin van januarij in deze stad eene zamenkomst zal plaats hebben van afge vaardigden van verscheide:;e Protestantsche vorsten van Duitsch- land ten doel hebbendeeene gelijkvormige inrigting der Pro- tesrantsche kerk. Het genoemde blad voegt er bij dat er alle reden bestaat om daarvan de beste verwach:ingen te koesteren voor de toekomst der genoemde kerk in Duitsch- land. Het denkbeeld dat de Duitsche Protestantsche vor sten als hoofden van de kerkelijke inrigting in hunne Staten, zich op deze wijze zouden vereenigen is afkomstig van eenen Zuid-Duitschen vorst, en vervolgens door den koning van Pruissen met warmte ondersteund en door een groot aan tal der overige Duitsche regeringen met welgevallen aange nomen. Voor het overige wordt bij herhaling verzekerd dat de op handen zijnde conferentie slechts het karakter heeft van eene bijzondere beraadslaging van de met het kerkelijk bestuur belaste regeringen maar geenszins te beschouwen is sis eene gevolmagcigde vergadering van de Duitsche Evange lische kerk, welke bevoegd zon zijn om voorde onderschei dene lands-kerken verbindende besluiten te nemen dat men iiechts verlang', zich met elkander te verstaan, omtrent ge meenschappelijk te nemen maatregelen ter herstelling en be vestiging van den vrede in de kerk en ter bevordering van derzelver deugdelijke ontwikkeling en dat deze maarregelen om ten uitvoer gelegd te kunnen worden, noodwendig af hankelijk zijn van de toestemming der in elk land wettig be staande en bevoegde kerkelijke overheid. FRANKFORT den 2 januarij, Z. INI. de keizer van Rusland is den 24 december te Venetië aangekomen en bij den onder-koning van het Lombardisch-Venetiaansche koning rijk afgestapt. Den 29 werd de keizer te Weenen gewacht en had men een geheelen vleugel van het keizerliike paleis aldaar voor zijn verblijf in gereedheid gebragtdoch had de keizer van Rusland daarvoor bedankt en besloten zijn intrek m het hotel der Russische ambassade te nemen. Uit goede bronnen meent met te mogen verzekeren, dat, tijdens het korte verblijf des keizers te Weenen onder anderen de vraag stukken zouden behandeld worden over de opvolging in De nemarken en over de betrekkingen der hertogdommen Slees- wijk en Holstein welke Rusland en Oostenrijk zonder me dewerking van Pruissen, tot een gewenscht einde hoopten te brengen. In den avond van den 21 dec. is te Laibach geJuren- ae eenige seconden eene zoo hevige aardbeving gevoeld ais men er nog nooit had beleefd. De meeste bewoners ver' lieten, vol schrik en angst, hunne woningen. Een over groot aantal gebouwen hebben daardoor meer of minder be- ^ngnjke schade bekomen. Bijna gelijktijdig zijn ook te Yoefd"'""schokken van aardbeving ge- PARIJS den 2 januarij. De Moniteur behelst de aan spraken waarmede de vreemde gezanten en de liooge lig- chamen van staat, ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag den koning hebben begroet. '«De Pauselijke nuntius heeft weder in naam van het corps diplomatique het woord ge voerd en onder anderen gezegd De zeer merkwaardige duur des algemeenen vredes is het schitterendst bewijs der hooge wijsheid van Uwe Majesteit en van de andere sou- vereinenzoowei ais van de volkomene overeenstemming hunner kabinetten. De erkenteüjklieid der geheeie wereld daarvoor, wordt door niets geëvenaard, dan door de wel daden, welke zij dien ten gevolge geniet. Door den hemel beschermd zal dat verheven werk niet ophouden de won deren te stichten, die daarvan thans het gevolg zijn." In zijn antwoord op deze betuigingheeft koning Lods-*'ijk Filips gezegd Ik ben zeer getroffen door de u-ijze w-aar op ik u zoo even mijne volstandige pogingen heb hooren op prijs stellen om alles te voorkomen of te verwijderen wat over Frankrijk en over de wereld den geesel des oor- j logs zou kunnen brengen en om de gelukkige overeenstem ming aan te kweeken en te doen voortduren, die rhans zoo volkomen tusschen al de souvereinen en al de regeringen be staat. Ik vereenig mij zeer opregtelijk met u om God te danken dat Hij dit pogen zoo krachtdadig heet't beschermd Ieder nieuw jaar van vrede, dat Hij ons vergunt, is een waarborg te meer van duurzaamheid en wanneer wij het oog achterwaarts slaande ons gelukkig gevoelen in het op tellen van de menigvuldige vredesjaren die wij genoten heb benkunnen wij met hetzelfde vertrouwen in de toekomst lezen en aan de wereld het langdurig genot van die groote weldaad voorstellen." De koning zeide in zijn antwoord aan den heer Sauzet onder anderen, dat hij aan de magtige medewerking der ka mer van afgevaardigden dank weet, dat het schip van Staat thans de haven had bereikt, en dat men voortaan alle on- r^s^toker^ kon t^tgB^^^je, de/ ne grootsche en ge- IUKkigï"ulïCoWifïiiïIdwaal;/den stellen. Wel ken prijs men ook op mijn leven moge stellen," voegde Z. iM. er bij, het pand van zijne instellingen en vrijhe den dat Frankrijk mij heeft toevertrouwd zal getrouwelijk door mijne kinderen bewaard worden." 'sKonings woor den en die van den voorzitter der afgevaardigden werden door al de aanwezigen met geestvervoering toegejuicht. De kamer van afgevaardigden is den 2 januarij in ha re afdeelingen vergaderd geweest, om de leden der com missie voor het adres van antwoord op de troonrede te kie zen. In acht van de negen afdeelingen zijn leden der mi nisteriele partij tot leden dier commissie benoemd. Slechts één lid der tegenpartij de heer St. Marc-Girardinzal daar in zitting hebben. iMen berekent, dat bij deze gelegenheid in het geheel 209 stemmen in den zin der ministeriele of behoudende partij en 146 in dien der tegenpartij zijn uit- gebragt. De minister van financiën heeft in de zitting van de kamer van afgevaardigden van den 3 januarij de begrootings- wetten voor 1847 ingediend. Daarbij heeft hij twee be langrijke mededeelingen gedaan, namelijk: i. dat de omstan digheden die in den laatsten tijd op de geldmarkt en den standaard der rente hebben gewerkt, en die zich in Frank rijk ook eenigzinsofschoon in mindere mate dan in Enge- i land hebben doen gevoelender regering niet toelaten om in dit jaar 1846, overeenkomstig met hare toezegging, eenen maatregel tot aflossing of conversie der 5 pets inschrij vingen voor te dragen, en 2. dat het evenwigt tusschen ont- vangsfen en uitgaven hetwelk men thans voor goed bereikt hoopte te hebben nog weder ten gevolge der nieuwe of fers die de jongste gebeurtenissen in Algerie vorderen, niet tot stand kan worden gebragt. De minister van ma rine heeft vervolgens een wets-ontwerp aangeboden tot het toestaan van een buitengewoon crediet van 93 millioen fran ken voor den aanbouw van oorlogschepen en het aanvullen der tuighuizen. De brand op de scheepstimmerwerf te Tou lon heeft mede aanleiding gegeven tot deze aanvrage. Den 31 december hebben voor het hof van assises te Parijs de schrijver en drukker van zekeren volks-almanak te regt gestaan, die beschuldigd waren van daardoor tot haat en minachting tusschen de onderscheidene standen der maat schappij en van 's konings regering te hebben opgeruid en de Katholijke godsdienst gehoond te hebben. De schrijver is tot eene gevangenisstraf van achttien maanden en de druk ker tot zulk eene straf voor drie maanden veroordeeld. De eerstgenoemde zekere Brée was reeds een-en-zestig malen wegens staatkundige woelingen in handen der justitie geweest. Men heeft berigten uit Algerie tot den 25 december. De krijgsverrigtingen duurden daar op onderscheidene punten voort. De maarschalk Bugeaud had 10,000 schapen 600 ossen en 6 a 700 vrouwen kinderen en grijsaardswaar- van hij zich bij eene razzia tege i oproerige stammen aan de j bronnen der rivier Mina had meester gemaakt, naar de kust opgezonden. Zijne soldaten waren welgemoed, niettegen- staande zij veel door vermoeijeniskoude, sneeuw en hagel I leden. Nog altijd had men Abd-el-Kader niet kunnen be reiken. BRUSSEL den 4 janunrif. Door het barsten Wli' «fne- 'der onder-aardsche gnz-piipen in de Namensche voorstad is het gaz in eene der heulen of waterleidingen opge hoopt geworden en vervolgensop de eene of andere wijze in brand geraaktwaardoor eene geweldige uitbarsting is te weeg gebragt, door welke van drie openingen, de geslotene ijzeren deksels met geweid zijn afgerukt en in de hoogte ge worpen. Gelukkig zijn daarbij geene menschen getroffen maar van de omliggende huizen zijn bijna al de glazen ge broken en de straat is met puin en modder bedekt. ANTWERPEN den 4 januarij. In 1845 zijn alhier uit zee aangekomen 1941 schepen te zamen metende 287,628 ton; in 1844, had het getal binnengekomen schepen 1301 en het cijfer van den tonnen-inhoud 209,281 bedragen. Ter wijl in 1844 aldaar 80 schepen, te zamen van 7767 ton onder Nederlandsche vlag waren binnengekomen heb ben deze getalen in 1845 bedragen 115 schepen en 11,844 ton. Aan in- en uitgaande regten zijn ontvangen in 1845 6,105.557 f""' in 'S44 6,289,307. Uit Gend schrijft men dat de Betfroi-toren volgens het plan van den architect Ledere op stadskosten zal her steld worden. Die toren zou nu eene hoogte verkrijgen van 94 ellenof 310 voeten, dat is 20 voeten hooger dan de toren var, St.-Bavo die thans 30 voet hooger is. Aan den voet van den toren zal in eene nis een monument ter eere van .lacob van Artevelde geplaatst worden bestaande in diens borstbeeld weik monument 7000 fr. zal kosten. 's GRAVENHAGE den 6 januarij. De Staats-courant van gisteren behelst een besluit, waarbij op het verzoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden door Z. iVI. goedgekeurd wordt^de oprigting van een roei- en z-eilgezel- schap en door hoogstdezelve het beschermheerschap daarover wordt aangenomen, weshalve genoemd gezelschap den titel zal mogen voeren van koninklijke Nederlandsche jagtklub. Dit besluit wordt gevolgd door de statuten van gemelde ver- eeniging. Bij besluit van den i dezer, no. 135, heeft Z. M. tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den heer A. baron Sc'iimmelpenr.inck van der Oije, minister van binnenlandsche zaken. Bij koninklijk besluit zijn dezer dagen eenige algemee- ne voorzieningen gearresteerd met betrekking tot de uit re geven muntbiljetten. Vooreerst zullen van dezelve in om loop komen biljetten van 500 100, 20 en 5. Zij hebben het formaat der bankbiljettenen zijn naar gelang der sommen in onderscheidene kleuren gedrukt. Zij dragen her Nederlandsche wapenden stempel der Nederlandsche Bank en de naamteekening van den minister van financiën. De agent van het ministerie van financiën, de staatsraad van ïddekinge is meer bijzonder met de controle der bil jetten belast. BREDA den 5 januarij. Heden morgen omstreeks 8 ure ontstond er brand op de Boschstraat in de achterwoning van den heer A. Brans, directeur van het postkantoor al hier. Ofschoon het zich in den beginne vrij ernstig liet aan zien gelukte het nogtans spoedig met behulp van de toe gesnelde brandspuiten de vlam te blussehen. De brand bepaalde zich tot het achtergebouw zelf, dat grootendeeis is uitgebrand. Al de papieren gelden, enz., uit het aangren zend kantoor zijn zonder eenige schade in veiligheid gebragt. Daar de brieven van den morgenpost reeds uitgegeven waren heeft ook de bestelling daarvan geen uitstel behoeven te lijden. Men kan niet genoeg roemen den ijver van de toegesnelde brandspuitgasten en verdere aanwezigen met name van de schutterij en het garnizoen der vesting waarvan al de hoof den terstond op de plaats tegenwoordig waren. Te tien ure was alles afgeloopen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. GOES den 5 januarij. In het naburige 's Heer Hendriks kinderen is in de voorleden week een kind van 5 jaren zoo deerlijk gebrand dat het binnen 2 uren ten gevolge hiervan is overleden. De mc>eder had hetzelve nvet een ander kind van 10 jaren in hare woning gelaten, terwijl zij digt in de buurt voor slechts weinige oogenblikken eene boodschap ging verrigten. Kort na haar vertrek schijnen de kleederen van hetzelve vlam te hebben gevat aan het haardvuur, waarop het ander kind naar buiten liep om in een put water te halen ter blussching maar het in brand staande kind vol gende werd het vuur door den wind zoo aangeblazen dat de verwonding spoedig doodelijk en alzoo de onmiddelijk aangebragte hulp te laat was. NIEUWVLIET den 5 januarij. Op de eerste uitnoodi- ging van den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie om maatregelen te beramen tegeii de buitengewone behoet'en welke het misgewas der aardappelen onder de roinveriBogeoivei;

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1