MIDDELBIRGSCIIE %JMfF COURANT. V 13 V 1 J 1844. Zalurdag JËÉKL 21 December. BESTUREN en ADMINISTRATIE]*. NIEUWSTIJDINGEN. jDuitsrftirtub. JfvAnfcrijfc. £)Dirgfln)c <?H*0£it~25vïttrtujc. Belgie, ücbevliïubctï. l)e .ihoniiemeiits-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franeo per l'ost/3. De Advertentien worden berekend tegen '22 cents de regel, inet uitzondering van iluweiijks- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes re"els 1 50 geschiedt coniptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. en voor iederen regel daarboven 22 cents. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. Advertentie het Rf.gt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. DIRE C TE BELASTINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kermis van de Ingezetenen dat bij Hvm Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden, het Suppletoir-Kohier No. 3 van liet l'atentrcgtvoor het Dienstjaar i8|J ede Kwartaal, met uitnoodiging aan een iegelijk, wien zulks aangaat, 0111na bekoinene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigd de te kwijten onder herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden 11a heden behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragen zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburgden 20 De cember 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van G RIJPS KERKE. Ter ord'onnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Nederdliitsche Hervormde Gemeente te Middelburg maken onder dankbetuiging aan den onbeken den gever of geefster, melding eener ontvangene gift van 30 door den Heer ,7. 71/. Boone aan den tweeden onder- geteèiceude ter hand gesteld. Middelburg, den 18 December 1844. Namens dezelve J. de BROEKE11T, Praeses. N. G. BOS Scriba. De COMMISSIE zariicngesteld uit Kerkeraadsleden dezer Gemeenteter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen alhier, geeft met hartelijke dankzegging aan den edelen Menschen vriend berigtvan eene gift van f 30 op den 18 December 1844, onder de letters E. S. F. bezorgd bij den Heer IV. van Schalk Serie'; te aangenamer was deze gift, nadat dezelve, bij eene geringe Brooduitdeeling over meer dan 150 Huisgezinnen en Personen, ontdekt heeft, welk eene armoede en gebrek alhier geleden wordtwaarom de zelve met eerbied en vertrouwen de vrijheid neemt, de be langen van de Armen dezer Gemeente aan alle edele en ge gorde Menschenvrienden bij vernieuwing aan te bevelen. Arnemuiden den 20 December 1844. Namens de Commissie II. HAESEBROECK Predikant te Arnemuiden. Ilct ARMBESTUUR van (Jont. en IVes/soubttrg maakt bij deze dankbare melding van eene gift, groot Tien Gulden, heden ten huize van den ondergeteekende bezorgd benevens onderscheidene Artikelen tot dekking en levensmiddelen voor de Behoeftigen dezer Gemeente door eenige Menschenvrien den geschonken. G. en W. Souburg, den 19 December 1844. Namens het voorn. Armbestuur, C. A. KAM. PRESBURG den 30 november. De oppositie wordt in ■dit land met iederen dag geweldiger. De Oostenrijlcschére gering dacht dezelve door belangrijke toetredingen, tot beda ren te brengen. Maar of deze handelwijze den Hongaren al had moeten toonen, dat Oostenrijk de welwillendste be doelingen heelten gereed is 0111 te doen wat in zijne magt rstaat ter verbetering van den toestand des lands, achter, de Hongaren naar het schijnt zich niet alleen van alle erkente lijkheid ontslagen, maar in tegendeel, in weerwil van de gematigdheid in woorden en daden, waarvan de Oostenrijk- sche regering hun het voorbeeld geeft, verdubbelen zij met iederen dag hunnen overmoed en ontzien niets meer. Men is er in de vergaderingen op uit om bedreigingen tegen het Bewind voor den dag te brengen of het althans gehaat en belagchelijk temaken. Zelfs zij, die altijd eene opregte ge negenheid voor Hongarije getoond hebben, worden evenmin gespaard als het Weener kabinet. In zoodanigen staat van zaken moet de regering de open bare orde handhaven langere werkeloosheid zou haar ver derfelijk zijn de geschiedenis leert het 111 sprekende voor beelden. Zij moet ten opzsgte van dat land eene vaste moe dige en tevens onbekrompene staatkunde aannemen. Reeds zijn er benoemingen voor hoogere posten gedaan die ge tuigen dat men besloten heeft het stelsel van halve maat regelenhet verderfelijkste dat er bestaat, te laten varen, hetwelk der regering, zoo zij het nog langer stijfzinnig volgde, ongetwijfeld allernoodlottigst zijn zou. FRANKFORT den 15 december. I11 een berigt uit Ba zel, van den 11 dezer des avonds leest men: Volgens de jongste berigten uit Lucern was de rust aldaar hersteld maar heerschte er eene groote verbittering tegen de regeringdie het ergste deed vreezen ingeval de liberale partij van buiten af genoegzame hulp mogt ontvan gen. De regering legt intusschen thans groote onverschrok kenheid aan den dag en wil liet tot liet uiterste laten ko men om aan de Jezuiten de overwinning te verschaffen. Bij de Bernsche regering heeft zij andermaal beleefdelijk op het naar huis zenden der opontboden troepen aangedrongen waaraan echter door Bern niet voldaan is. Ook Aargau waar men voor eenen inval van het gefanatiseerde Lucerner landvolk schijnt te duchtenhoudt zijne troepen onder de wapenen." Uit Aarau meldt men van den 11 dezer: De onlusten in. Lucern zijn wel nog niet geheel gestild, echter is de eigenlijke opstand geëindigd en de regering is meester van het slagveld gebleven. De inhechtenisnemingen duren voorten men tracht de rebellen" door een waar schrikbewind in toom te honden. Het gerucht, dat de Je zuiten er van zouden afgezien hebben om zich in Lucern te vestigen is tot dus verre niet bewaarheid De diplomatie heeft zich de zaak aangetrokken en de Lucerner regering aangemaand om in de aangelegenheid der Jezuiten met meer gematigdheid te handelen. I11 Lucern zijn thans alle dagbla den die niet voor die orde ijveren in beslag genomen en de drukkerijen gesloten." Een naschrift tot dit berigt houdt indat er in Lucern nieuwe onlusten uitgebarsten en gevechten voorgevallen zou den wezen hetgeen echter nader bevestiging schijnt te ver- eischen. In het kanton Aargau is de groote raad tegen den 13 tot het houden eener buitengewone vergadering, bijeenge roepen. -Te Hamburg verhaalde mendat aldaar eene der on langs tc Londen gestolene banknoten in omloop zou zijn ge- bragt, en dat de uitgever derzeive door de policie in hech tenis genomen wns. De studenten aan de Universiteit te Heidelberg hebben het tweegevecht afgeschaft, en besloten dat voortaan hunne onderlinge geschillen door eene jury van eer zullen beslist worden, van wier leden, tien in getal, door ieder der twis tende partijen de helft zal worden gekozen. Men schrijft uit Triest, van den 2 dezer, dat de Grieksche regering aan de drie besehermende mogendheden eene uitgebreide nota heeft gerigt, waarin zij, ouder bloot legging van den finaucielen toestand des lands, de gronden opgeeft, waarop het baar voor het oogenblik onmogelijk is, de betaling van den achterstand der leening van 60 miliioeni franken toe te zeggen. Het kabinet heeft een gedeelte dier nota door den Grieksclien Menitcur doen bekend maken. Do keizer van Rusland heeft eene ukase uitgevaardigd, ten doel hebbende om de beschaving en de verlichting der Israëliten in dat rijk te bevorderen. Er zal eene commissie van rabbijnen tot dat einde worden benoemd. LONDEN den 14 december. Het parlement is eergisteren pro forma vergaderd geweest, om het besluit der prorogatie tot 4 februarij te hooren lezen welken dag de bezigheden der beide huizen moeten aanvangen. Blijkens gedane aankondigingen van de daartoe gemag- tigden, zullen met 1 januari) aanstaande de verschuldigde renten van de Portugesche 2J pets. en van de Spaansche 3 pets. behoorlijk betaald worden. PARIJS den 14 december. Gisteren namiddag is de h°r- tog van Aumale met zijne jeugdige echtgenoot in deze hoofd stad aangekomen. De meeste burgerlijke en militaire over heden hadden des morgens de stad verlaten om de vorste lijke personenbij hunne aankomst aan de grensscheiding van het departement der Seine te verwelkomen. Hoogst- dezelven zijn omstreeks 5 ure aan het paleis der Tuilefien gekomen en aldaar door de geheele koninklijke familie waarbij ook HH. MM. de koning en de koningin van Bel giëdie gisteren alhier zijn aangekomen, ontvangen. Men verwacht, dat de begrooting voor het jaar 1846, welke eerlang zal dienen te worden voorgedragen een te kort van 30 millioenen zal opleveren grootendeels teweeg- gebragt door de onkosten van den Maroccannschen oorlog. Daar velen bewerendat het bewind het middel in handen heeft gehad om deze onkosten door de Maroccanen zeiven te doen betalen, zal deze aangelegenheid wel denkelijk aan leiding geven tot een heftigen aanval op het thans bestaande ministerie, aan welks hoofd de heer Gui zot zich nu reeds zoo vele jaren heeft weten .staande te houden. Ook de reis des konings naar Engelanddie van den hertog van Aumale naar Napels, en de ambassade naar Chi na hebben nog al aanmerkelijke sommen gelds gevorderd. Het officiële dagblad behelst een besluit'des konings, hetwelk de mededeeling voorschrijft van het den 10 septem ber dezes jaars gesloten verdrag, tot regeling en ten einde brenging der tusschen Frankrijk en Marocco ontstane ge schillen. Ten gevolge van de laatste verordeningen voor de po licie dezer hoofdstadzijn er des nachts bij voortduring 1031 personen tot dezelve behoorende op de been, wel ke verdeeld in 300 patrouillessteeds de hun aangewezene wijken en straten doorkruisen. Het dagblad hetwelk het geschrift van den heer Suc, genaamd de Wandelende Jooduitgeeft, kondigt aan, dat liet genoemde werk op den 16 januarij 1845 zal worden voortgezet. Bij het vertrek van den post werd er brand ontdekt in het orgel der kerk van St. Enstache. De spuitgasten lie pen van alle kanten toe en de menigte vermeerderde elk oogenblik. Het was een ontzettend gezigt. Dit prachtige orgel was eerst zes maanden geleden voltooid en werd voor het fraaiste in Frankrijk gehouden. Te Marseille en rondom die stad is eene verbazende menigte sneeuw gevallen11. maandag lag de sneeuw een half el hoog in de straten. Gedurende meer dan vijftig ja ren is dit aldaar niet geschied. Ook in een gedeelte van Languedoc zou hetzelfde hebben plaats gehad. Wij ontvangen tijdingen uit Madrid van den 10 dezer, en vernemen daaruitdat de koninginde drie beschuldigden, die onlangs door den krijgsraad tot de straffe des doods ver oordeeld zijn de kolonel Renjifode kapitein Pedro Garcia en de geneesheer Manuel Arillaten gevolge van een dien dag gehouden ministerraadgratie heeft geschonken. BRUSSEL den 16 december. De vertegenwoordigers be raadslagen bij voortduring over de overeenkomst met de Duit- sche Staten. De centrale afdeeiing heeft zich, bij het onderzoek van het budget van marine, bezig gehouden met de beruchte stoomboot the British Quecn. Daarbij is het gebleken, dat er reeds onderscheidene aanbiedingen, om dat schip te koo- pen gedaan zijndoch dat alle dezelve te laag of onvol doende waren. De regering was thans in onderhandeling met een Engelsch huisen zoo deze niet mogt slagenzou de stoomboot in de aanstaande maand januarij op nieuw in het openbaar geveild worden. De deelhijhbers in de Belgische bank hebben bii meer derheid van stemmen eene vermindering van renten goed gekeurd. Gelijk men weet, bestond hier eene associatie van schoen- en kleedermakerswelke eiken zondag in een bij zonder gedrukt advertentieblad 'le Pi lort) de namen hunner slechte betalers openbaar maakten, een maatregel die ook in Londen en Parijs reeds beproefd en zeker in elke stad in Europa waar goede kleedermakers en slechte betalers zijn ten minste gevvenscht is. De regtbank ter eerster instantie heeft te dezer zake onlang? een vonnis geslagenbij welke de beklaagde, een schoenmaker, die zekeren staatsdienaar in het zondagsblad had laten figureren veroordeeld wordt rot vergoeding voor nadeelaan het crediet en den naam van den klager toegebragt. Onder de motiven van dit von nis zijn vooral de volgende merkwaardig: Een schuldeischer mag ter goeder trouw zijne rekening aan een derde te koop bieden, ook een naam van zijnen schuldenaar noemen; doch wanneer hij denzelven in een dagblad openbaar maakt en daarbij zijne rekening te koop veilt moet men aannemen dat hij overtuigd is, dat niemand deze schuldvorderingren gevolge van dezen maatregel, zal overnemen, en alzoo deze openbaarmaking alleen strekken kan 0111 den schuldenaar een' zedelijken dwang aan te doen, die onbestaanbaar schijnt te zijn met de wetten des lands het is eene handeling van zelfhulp, van een aantasten van den persoon des beleedigde langs een' weg, welke de wet niet billijkt, enz. Dit tot waarschuwing van soortgelijke vrome wenschcn van onge duldige schuideischers., voegt het dagblad er bij. 'sGRAVENHAGE den 18 decemberHet Staatsblad ito. 61 behelst een besluit van den 5 dezer, houdende wijzigin gen in liet reglement van orde en discipline voor de advo caten en procureurs, gearresteerd bij koninklijk besluit van den 14 september 1838 Staatsblad 110. 36). Het Staatsblad no. 62 bevat de wet van 14 december 1844, tot vaststelling van de salarissen der bewaarders van de hypotheken van het kadaster en van de schecpsbewijzen. No. 63 de wet van denzelfden datum tot afschrijving van liet grootboek der nationale schuld van kapitalen aan opge heven fondsen toebehoorende. Het bevat het volgend artikel De inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld rentende 2A tcu 100, staande ren name van Let fonds voor de koninklijke bibliotheek te 'slinge, bedragende 114,700, en van het fonds dei' octrooijcii ten bedrage van f 151,400,

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1