MIDDELS VRGS'GHE COURANT. N". 132. Domlcrda ■1844. 19 December. BESTUREN en ADMINÏSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Xïmtschï.mb. Belgis. Ülcbcvlanbcu. Cr TRACTEMEWT-BETALIdSG. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert, dat van af Maandag den 23 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers van 's Rijks Belas tingen hunner woonplaatsenzullen worden uitbetaald de Tractementen en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provincie, over het vierde kwartaal 1844, Middelburg, den 19 December 1844. De Administrateur voornoemd P. P O U S. JS EI)ERE. IIJ]\BEL-MJITSCHJ, J' PIJ. De DIRECTIE maakt, ten vervolge op hare aankondiging van 2 dezerbekenddat de gelegenheid tot vervroegde aflossing der daarbij vermelde Schuldbekentenissen op nieuw wordt opengesteld voor het tijdvak van aanstaanden Maandag, 16 dezer en vervolgens tot en met Dingsdag den 31 dezer, gedurende hetwelk de bovenbedoelde Schuldbekentenissen mitsdien tegen intrekking derzelve en van de daarbij be- hoorende niet verschenen Couponsten Kantore van de Ne- dcrlandsche Bank, te Amsterdamter aflossing zullen kun nen worden aangeboden 0111 te worden afbetaald die ad 1000 met 1010,25 en die ad 500 met 505,1a5. Amsterdam, den 14 December 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. O T ERZET-GELD. De Personen welke zich voor het jaar 1845 verlangen vrij te maken van de betaling van het Overzetgeld aan de Koepoortkunnen zich daartoe van heden af aanmelden ter Stedelijke Griffie zullende 11a den 28 dezer maand niemand tot eenig verder abonnement voor dat jaar worden toegela ten of zonder hetzelve van de betaling zijn vrijgesteld. Middelburg, den 13 December 1844. T EER. S CITE RIJ JEE G. De Personen, welke zich voor het jaar 1845 aan de Tolboómen van den Leersc'ien Rijweg verlangen vrij te ma ken gelieven zich tot dat einde vóór het uiteinde dezes jaars aan de respective Tolgaarders aan te geven; terwijl inmiddels tot derzelver informatie dient, dat, krachtens Art. 19 van het Reglement op voorschreven Weg, de Land lieden voor niet minder dan vier en alle andere Personen voor niet minder dan zes (dulden zich aan iederen Tolboom kunnen vrij maken. jri: hniniGHEii) Vêreden j 6 December 1844. De COMMISSIE uit de beide Armbesturen alhier maakt dankbaar melding van de ontvangst uit Middelburg van een Coupon, groot 24,75, Administratie Wed. Tjeenkver vallen 1 April 11. No. 5805 haar door den Heer W. M. Snijder alhier op heden overhandigd. De Commissie voornoemd J. A. van KAKUM, Voorzitter. II. ROELSE Secretaris. Van wege de COMMISSIE ter voorziening in de buiten gewone behoeften der Armen te Westkapelle brengen de ondergeteekenden aan de gevers van de ondervermeide giften bij deze hunnen dank Den 10 dezer, uit de Collecte bij de Avond-Godsdienst in de Nieuwe-kerk van M. M. 25, Den 13 Van N. N- 26 Middelburg, den 18 December 1844. J. J. I. SPRENGER. S. ROELSE. FRANKFORT den 14 december. Te Willisauin het kanton Lucernis het in den nacht van den 8 dezer tot dadelijkheden tusschen de twistende partijen gekomen, waar bij de tegenstanders der Jezuiten het onderspit schijnen ge dolven te hebben. In de stad Lucern zijn verscheiden aan zienlijke burgers in hechtenis genomen, en bleef de regering strenge maatregelen tot handhaving der orde nemen. De vrij willigers in verscheiden andere kantonsdie tot bijstand van de bestrijders dier regering willen optrekkenbleven vol geestdrift. Een zware brand heeftin den nacht van 8 op 9 de zer 48 huizen in de Wurtembergsche stad Ekingen vernield. De priester Rouge heeft, nog voor den afloop van den hem gestelden termijn aan het domkapittel van Brcslau ge meld, dat hij den door hem aan den bisschop van Trier ge- rigten brief geenszins wilde intrekkenen daarop, heeft 'het genoemde kapittel den 3 dezer het vonnis van degradatie en excommunicatie over hem uitgesproken en zulks openbaar aangekondigd. Bij deze aankondiging wordt aangemerkt dat Rouge mitsdien heeft opgehouden een levend lid dei- Katholieke kerk te zijnen van hare regten en voordeden is uitgeslotendat de waardigheid van priester hem niet kan ontnomen worden omdat deze uit haren aard onverdelgelijk ismaar dat dezelve voor hem hare kracht en werking heeft verloren en dat hij alzoo voor altijd verstoken is van het regt om de priesterlijke waardigheid uit te oefenen." Naar men meldtheeft deze veroordeeling van het domkapittel te Brcslau (waar Rouge zich thans bevindt) ongemeen veel op zien gebaard, en het aantal der Katholieken j die ziine vrij moedige vei klaring aan den bisschop Arnoldi goedkeuren, nog zeer aanmerkelijk doen toenemen. Uit verscheidene plaatsen van Duitschland hebben zoowel Katholieken als Protestanten aan Rouge adressen van goedkeu ring en bijval, alsmede zilveren drinkbekers, medailles enz. toegezonden en zijn gelden verzameldom hem in zijne eenigzins bekrompene omstandigheden te gemoet te komen; doch hij heeft deze eerbewijzen en giften afgewezen door de volgende, inde dagbladen medegedeelde verklaring: „Ik wil geen held van den dag zijn ik heb dit nooit willen zijn. Ik verzoek dat men geene adressen aan mij rigten geene inzamelingen voor mij doet. Ik begeer noch roem noch geld. De roem kan mij niet behagen mijn brood verdien ik door te werken. Mijne zaak is die van het zuiverst Katho- licismus; hieraan blijl ik getrouw. Luther heeft niets anders gewild." Een Berlijnsch dagblad geeft de volgende berigten uit Petersburgvan den 30 november De vcldtogt van dit jaar tegen de oproerige bergbewo ners van den Kaukasus is sedert eenige weken geëindigd. 1 Onze tioepen aldaar trekken gedurende den winter in de hun aangewezen kantonnementen bijeen. Zij kunnen echter in de- zelven na de gr00te vermoeienissen van den zomergeens zins eene ongestoorde rust verwachten, maar moeten met on afgebroken waakzaamheid alle bewegingen van den vijand gadeslaan vermits de bergbewoners juist gedurende den win ter .wanneer zij minder dan anders door de onzen veront rust worden, gewoon zijn hunne stoutmoedigste ondernemin gen ui>. te voeten met onbegrijpelijke snelheid de moeijelijk- ste togten volbrengen de forten, dikwerf slechts door zwakke bezettingen verdedigdoverrompelen en de vreedzame aan ons onderworpen volksstammen uitplunderen. Zoo is dan ook deze veldtogt, die in het voorjaar met zulke aanzien lijke strijdkraenten begonnen ;vasafgeloopen zonder be slissend resultaat en zonder meer uitzigt op de onderwerping der bergbewoners op te leveren." BRUSSEL den 11 december. In de kamers is kwestie ge weest van eene nieuwe regterlijke vergissing, welke in het hof van assises te Brugge is begaan hetwelk op de uit spraak van den juryde doodstraf had uitgesproken tegen zekeren Haberlandtwerkman te Poperiughe beschuldigd van het in brand steken eenèr bewoonde huizing en veld vruchten. Deze straf werduit hoofde van het vroeger goede gedrag des veroordeelden, in 20 jaren dwangarbeid zonder tepronkstelling veranderd. De ongelukkige had tot het laatst volgehouden dat hij het slagtoffer was van val- sche getuigenis en toevailigen schijn. Thans is zijne onschuld bevestigd geworden door de verklaring van twee veroor deelden die zich in het huis van arrest te Gend bevinden en die zichzelven bcschuldigeij als de bedrijvers der aan Ilaberlandt toegedichte misdaden, De zaak wordt onder zocht. ANTWERPEN den 14 decemberGisteren namiddag ten 4 ure isdoor al het ijsdaar onze riviervol van isnog aangekomen de Engelsche stoomboot Sohokapitein If'hifc- combevan Londen, met 22 passagiers en diverse goederen. Deze boot is gisteren avond met hoog water in het dok ge haald onidal het aan het gewone hoofd te gevaarlijk was 9111 te leggen. Na aldaar zijne passagiers en goederen gelost en weder andere goederen geladen te hebben (75 zeetonnen zink en andere goederen, waaraan men den geheel,en nacht is be- 'tig geweest,) is de Soho dezen morgen ten 7 ure weder uit het dok gehaald en naar Londen vertrokken. De Belgische stoomboot Princess Victoria, welke van Ihiil moest komen, heeft voorzigtiger gedaan en is naar Ostcnde gestoomd, al waar zij gisteren avond is aangekomen; daarliet toch'niet genoeg is, veel te willen wagen, en alzoo schip en goede ren aan gevaar bloot te stellen, doordien onze rivier', in dien zij ijs drijftniet zeer gemakkelijk is. s GRAVENIIAGE den 15 december. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich in hare op gisteren gehoudene zitting vereenigd met de door de Tweede Kamer aan haar toegezondene ontwerpen van wetalsmet het ontwerp tot vaststelling der salarissen van hypotheek-bewaardersenz.; met dat tot verbetering van den accijns op het geslagtmet dat tot verbetering van den accijns op de zeep met dat houdende bepaling omtrent de regten van doorvoermet dat tot afschrijving van het grootboek der nationale schuldvan kapitalen toebehoorende aan opgeheven bijzondere fondsen en met dat tot verhooging derStaats-begrooting over 1844^ ten behoeve van het algemeen burgerlijk pensioen -fonds. Bij Zr. Ms. besluit van den 12 dezer is benoemd tot president van het hoog militair-gerègtshof, de heer mr. P. Ras tot dusver advocaat fiscaal bij genoemd collegie. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer is aan de ti tulaire luitenants ter zee der iste kl. J. Lehman de I.ehns- fcld en .7. D. Tadsen oudcr-equipagiemeesters der marine te Rotterdam en Ilellevoetsluisverleend de titulaire rang van kapitein-luitenants ter zee, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. J Het voorstelbetreffende de herziening van de grond wet, den 10 dezer in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal gedaanis thans gedrukt. Art. 1. van dit voorstel drukt de noodzakelijkheid tot ver andering en bijvoeging van de verder vermelde artikelen der grondwet uit. Onder die veranderingen enz. komt voor: Art. 5. Dat art. 4 der grondwet aldus zal luiden Allen dié zich óp het grondgebied van het Rijk bevin den het zij ingezetenen of vreemdelingen hebben gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen. De werking van dezen regel kan, met opzigt tot vreem delingen in buitengewone omstandigheden, voor zekeren tijd worden geschorst door eene wetdie den Koning met zulk eene raagt over de vreemdelingen bekleedt als noodig schijnt. 0 De Koning kan verdragen met vreemde mogendheden sluiten over de uitlevering van vreemdelingenopgeëischt van wege geregtelijke vervolging. De wet bepaalt echter de algemeene voorwaarden op welke dergelijke verdragen mogen worden aangegaan, en inzonderheid de misdrijven uit hoofde van wier vervolging de Koning zich tot uitlevering kan verbinden." A,t. 6 bepaalt, dat art. 6 der grondwet ("nopens het stem- en kiesregt) zal wegvallen. (Verder vervallen ook de deswege bestaande bepalingen en deze worden vervan gen door het in dit voorstel omschreven stelsel van verkie zingen.) Ait. 9 bepaalt dat art. 8 der grondwet zal luiden: Tot alle andere landsbedieningen zijn alle Nederlanders, zonder onderscheid benoembaar. Eene bijzondere wet verklaartwie Nederlanders zijn welke vreemdelingen als ingezetenen of in het Rijk geves- tigdworden beschouwd en regelt de naturalisatie." Art. 11 bepaalt, dat art, 225 der grondwet in het. iste hoofdstuk zal worden overgebragten aldus luiden Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren. De verant woordelijkheid voor een de regten der maatschappij of ha- ïei leden krenkend, gebruik dezer vrijheid wordt door de wet geregeld." Art.,38 plaatsteen artikel vóór art. 55 der grondwet, luidende De persoon van den Koning is niet verantwoor delijk voor de daden zijner Regering." Art. 39 verandert art. 55 der grondwet aldus: de Ko ning heeft het opperbestuur der buitenlandsche betrekkingen." Art. 40 en 41 houden met verandering van art. 56 en 57 der grondwet het volgende De Koning verklaart oorlog. Hij geeft daarvan onmid dellijk kennis aan de beide Kamers der Staten-Generaal met bijvoeging van al de openingen, welke bij met het belang en de zekerheid van het Rijk bestaanbaar acht." £)e Koning maakt en bekrachtigt vredeen alle andere verdragen met vreemde mogendheden. Hij geeft daarvan kennis aan de beide Kamers der Staten- Generaal zoodra hij oordeeltdat het belang en de zeker heid van het Rijk zulks toelaten. jï Verdingen die afstand of ruiling van eenig grondge bied des Rijks in Europa of in andere werelddeelen of eenige andere veranderingen van wettelijke regten inhouden worden door den Koning niet bekrachtigd dan nadat de Staten Generaal er hunne goedkeuring op hebben gegeven." verandert art. 58 der grondwet aldus„De Ko ning heeft het oppergezag over de vloten en legers. De officieren worden door hem benoemd ontslagen of op pensioen gesteld. De regels voor de pensioenen bepaalt de wet." Art/ 43 verandert art. 59 der grondwet als volgt: „De Koning heeft het opperbestuur van de koloniën of "'bezittin gen van het Rijk in andere werelddeelen." Art. 44 verandert art. óo aldusDe Koning heeft het opperbestuur van de algemeene geldmiddelen. Hij regelt de bezoldiging van alle collegieti en ambtenaren, die uit's Lands kas worden betaald. Hij brengt die op de begrooting der Staatsbehoeften. De pensioenen dier ambtenaren worden door de wet ge regeld. De wet regelt ook de bezoldiging van de ambtenaren der regterlijke magt." Art. 48 verandert art. 67 der grondwet aldusDispen satie wordt door den Koning slechts verleend in de geval len door de wet omschreven." Art. 49 verandert art. 68 der grondwet in dezer voege De Koning beslist alle geschillen van bestuur, welke tusschen twee of meer provinciën mogtcn ontstaan wanneer hij die niet in der minne kan bijleggen." Art. 51 maakt eene bijvoeging aan het slot der 6de af- deelingIlde hoofdstuk der grondwet, aldus: De Koning heelt het regt om de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ontbinden. Art. 52 bepaalt, dat er een Raad van State is welks za- menstelling en bevoegdheid worden geregeld hij dc wet. i Art. 56. betreft art. 81 der grondwet, hetwelk zal wegval len en waarvoor in de plaats komen twee artikelen luidende:

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1