c O U R A N T. 14 December. BESTUIVEN cm A1)MINISTllATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jfvanfcrijfc. iDniOsiliutüï». ülcbcvltinbcn. aboriueinenls-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden» en franco per Post 3. De aboiiticineuten worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coiuptaiit of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. Dc inzending der Adverleutien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in bet eerst uit Ie geven nummer wil geplaatst hebben. Du Adverteutier, worden berekend te-en 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. O VER ZET-(IELli. De Personen welke zich voor het jaar 1845 verlangen vrij te maken van dc betaling van het Overzetgeld aan de Koepoortkunnen zich daartoe van heden af aanmelden ter 'Stedelijke Griffie zullende 11a den 28 dezer maand niemand tot eenig verder abonnement voor dat jaar worden toegela ten of' zonder hetzelve van de betaling zijn vrijgesteld. Middelburg, den 13 December 1844. ISRAËLITISCHE SCIIO 01. De Nederlandschc Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE over het Ressort Middelburgheeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengendatingevolge van Huil Edel Achtb. de Heeren Burgemeester en Wethou ders dezer Stad bekomene magtiging, voor de inschrijving van vrijwillige bijdragen tot instandhoudinggedurende het aanstaande jaarvan het alhier bestaande Instituut van Ouder wijs ciresED negnurim dezer dagen de vereischte biljetten <vp de gewone wijze zullen worden rondgebragtvleijende dc Commissie zich, dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenöoten dezelfde, blijken van deelneming zal mogen on dervinden welke haar gedurende een tijdvak van 26 jaren is ten dec! gevallen waartoe zij de vrijheid neemt deze Inrigting bij vernieuwing in de bekende welwillendheid van Middelburgs Ingezetenen aan te bevelen. .Middelburg, den 11 December 1844. Dc School-Commissie voornoemd N. W. PRAAG Voorzitter. V. van LISSA, Secretaris. JEE LDIina HEID De ondergeteekende maakt met hartelijke dankbetuiging melding, dat hem, door tusschenkomst van den Edel-Acht baren lieer Burgemeester dezer Stad C. D. Baarseene gift geworden is van S. O., groot f 22,50, om te strekken tot leniging der armoede en het gebrek der behoeftige Inge zetenen dezer Plaats. Arneniuiden den 13 December 1844. H. HAESEBROECK Predikant te Arnemuiden. BERLIJN den 6 december. Den 4 dezer, des namiddags, is te Stettin in eenc rum-fabriekdoor het spr'ngen van den stoomketelbrand ontstaan welke zich mede Velende aan de aldaar zich bevindende geestrijke dranken m te blus- schen vielvoor en aleer de belendende gebouwen waar onder twee groote pakhuizen met granen volgeladen, afge brand waren. Des nachts ten 12 ure was men den brand met groote inspanning meester geworden. De schade aan gebouwen en koopwaren begrootte men voorloopig op 200,000 rijksth. Bij dezen brand zijn vier personen zoo zwaar ge wond,, datmen aan het leven van twee wanhoopt. FRANKFORT den 6 december. Dezer dagen zijn te Keu len 400 landverhuizers uit Wurtemberg aangekomen, welke zich over Antwerpen naar Texas begeven 0111 zich daar tc vestigen. De scheepvaart op de Main is door de sedert eenige •dagen aanhoudende strenge vorst afgebroken. Hetzelfde wordt uit Hamifeurg, Stettin en andere havens van de Oost- .zee gemeld. ïn B e ij eren is in de laatste dagen veel sneeuw gevallen. Volgens berigten uit Bern, van den 3 dezer werd de beroeping der Jezujten in Lircern meer en meer waarschijn lijk, ten gevolge van de bepaling-, dat de burgers, welke in de gemeente-vergadering niet opkomen gerekend worden hunne stem uit te brengen voor het in die vergaderingen be handelde voorstel of ontwerp. Tot den 2 hadden van de 16425 stemg-eregtigde burgers in de gemeenten, die toen ïecds over het besluit betrekkelijk de Jezuiten gestemd had den slechts 7692 zich tegen en 8733 voor dat besluit ver klaard. LONDEN den 7 december. De jongste over land uitln- die ontvangen berigten melden onder anderendat de ver koop der Deensche bezittingen op het vaste land van Indie \v aai o vei geruimen tijd onderhandeld Is, tot stand zou ge komen zijn. Een brief uit Tranquebar van 27 september benelst het volgendeDe Britsche vlag wappert op de wal len van het kasteel van Tranquebar. Deze bezitting is dooi de daartoe gemsgtigde autoriteiten voor 12J- lak ropijen (omstreeks 1,600,000) aan H. Britt. M. "verkocht en ove.gedragen. Het grootste gedeelte der Deensche ambte n-men een twaalftal personen uitmakende, zal dienvolgens uit Indie naar Koppenhagen vertrekken." Omtient de tweede der bedoelde Deensche bezittingen Se- rampore leest men in den Friend of India het volgende Het gerucht herhaalt zich dat de verkoop van Serampore aan het Britsche bewind tot stand is gébragt. Wij hebben dienaangaande geen officieel berigter bestaat echter alle re den 0111 het daarvoor te houden,'dat de som, die de Deen sche autoriteiten gemagtigd waren voor de overdragt te vor derendoor de Britsche regering beveiligd is, maar omtrent het bedrag dier som is men niet onderrigt." PARIJS den 6 december. De dagbladen der onderschei dene staatkundige partijen houden zich steeds bezig met de onderwerpen, welke waarschijnlijk gedurende de aanstaande zitting dér wetgevende kamers ter behandeling zullen voor komen. Sommige dagbladen beweren dat de ministers zich niet aan het hoofd der regering zullen kunnen staande hou den en geven reeds de namen op van de staatsliedenwel ke onder het voorzitterschap van den heer Molibestemd zouden zijn om hen op te volgen. Gisteren zijn de brieven van bijeen roeping der leden van de kamer der gedeputeerden tegen den 26 dezer verzon den geworden. Aanstaanden maandag moet dc leening van 200 mil- lioenen toegewezen worden. Men heeft uitgerekend dat de door Frankrijk gedane leeningen sedert den'val van het kei zerrijk bedragen 2,156,623,939 francs. Men spreekt thans veel van eene op te rigten spaar- ofpensioenkas voor de arbeidende klasse van beiderlei sekse. Eene commissie onder voorzitterschap van den graaf Molé heeft zich met het plan daarvan bezig gehouden en een ont werp opgemaakt. De minister van financien vereenigt zich zegt men met de door de commissie gelegde grondslagen maar acht liet oogenblik niet geschikt 0111 deswege eene wets- voordragt bij de kamers te doen. In onze bladen vindt men vermeld dat er jaarlijks ge middeld in Frankrijk 108,415 personen gearresteerd worden, zijnde omtrent een twee honderd negentigste gedeelte der geheele bevolking. Onze bladen maken gewag van eenen verschrikkelijker: brand, die den 3 te Lyon gewoed heeft. Een balcon van het brandende huiswaarop vele soldaten en spuitgasten zich bevonden is daarbij ingestort. Drie menschen zijn op de plaats dood gebleven en er zijn daarenboven vele gekwetsten van welke het juiste getal nog niet bekend is. Een onzer dagbladen verhaalt als gerucht, dat Espar- tero te Bareelona is aangekomenen dat een volksop stand hem meester dier stad heeft gemaaktniets echter be vestigt nog dit berigt. Omtrent Zurbano is men nog steeds in onzekerheid. Na het ter dood brengen van zijnen zoon en schoonbroeder zijn vele, en daaronder verschillende aanzienlijke personen in hechtenis genomen. Volgens tijdingen uit Papelti blijkt bet, dat men het verlies van het Fransche driemastschip Bottrbonnais te be treuren heeft; dit verlies zou aan onkunde van een loods te wijten zijn. Griekenland heeft een verdrag omtrent de posterijen met Frankrijk gesloten; volgens dc laatste berigten heerschte volkomen rust te Athene en in het gansche land. s GRAVENHAGE den 10 december. In de zitting van de 1 weede Kamer der Staten-Generaal van lieden, die ten 3 ure is aangevangen is een voorstel ingediend tot herzie ning der grondwet. Hetzelve is gedaan door de heeren ThorbeckeLuzac van Dam van Rechter en de Kempenaer Storm IVichers en Heemstra. Ter voldoening aan art.. 227 der grondwet, is bij het aangeboden ontwerp de noodzakelijkheid tot verandering-en bijvoeging in de grondwet bepaaldelijk omschreven. Het ontwerp is tevens vergezeld van eene memorie van toelichting, ontwikkelende zoowel de redenen die dc aan bieding noodzakelijk hebben gemaaktals de beginselen naar welke de voorstellers te werk zijn gegaan. De voorzitter van de ontvangst van dit voorstel kennis* gevendevraagt de heer Storm het woordten einde de vergadering kennis te geven dat ook de heer Anemaet on der de voorstellers behoortdat deze door ziekte is verhin derd het voorstel te teekenendoch op Zijn Edel Mog. procuratie heeft verstrekt-, om namens hem die onderteeke- ning te bewerkstelligen. Over de bevoegdheid daartoe be staat eenige woordenwisselingdie den lieer Storm aanlei ding geeft te. zeggen, dat, aangezien de bedoeling van den beer Anemaet alleen was om bij de leden der Kamer be kend te worden gemaakt als een der onderteekenaars van het voorstel spreker met de vermelding daarvan volstaan kan en dus zijn voorstel intrekt. Daarna heeft de heer Thorbecke de redenen ontwikkeld van liet gedane voorstelde groote meerderheid der Kamer heeft eene hervorming verlangd doch art. 227 der grondwet vordertdat dc noodzakelijkheid bij eene wet verklaard en de veranderingen of bijvoegingen duidelijk aangewezen en uitgediukt worden. De kroon kan gelooven dat zoolang die noodzakelijkheid niet is uitgedrukt en bepaaldelijk om schreven dezelve niet bestaat. Het ingekomen voorstel met de daarbij behoorende stukken zal worden gedrukt en rondgedeelden is bereids aan dc af- deelingen verzonden. Men verneemt, dat die veranderingen de voornaamste grondwettelijke bepalingen betreffen, en dat onder anderen wordt voorgesteld Verantwoordelijk Ministerie,- Regtstrecksche Verkiezingen Ontbindbare Kamer. Bij het ontwerp zoude mede behouden zijn de Eerste Ka mer op eenen veranderden grondslag, terwijl wijders de be palingen omtrent dé volkomen gelijkstelling der onderschei dene godsdienstige gezindheden niet alleen in volle kracht behouden, maar zoo mogelijk nog in uitdrukking versterkt zijn. De centrale afdeeling heeft 111 deze zitting haar rapport uitgebragt op het nadere wets-ontwerp tot verbetering 'van den accijns op het geslagtwaarover de beraadslagingen plaats zullen hebben op donderdag aanstaande. Ook morgen, woensdag, zal eene openbare zitting der Kamer plaats hebbenwaarin waarschijnlijk een centraal verslag over de wet wegens het algemeen burgerlijk pen sioenfonds zal worden uitgebragt. - Men verneemt met veel genoegen en deelneming, dat het Z. M. den Koning behaagd beeft, bij gelegenheid van hoogstdeszelfs verjaardag, den algemeen geachten en verdien stelijken heer A. D. Schinkel te vereeren met de ridder orde van de Eikenkroon. Bekend zijn 's mans edelmoedige en oordeelkundige bemoeijingen in het gebied van kunst en letteren en vooral ter verdediging van Neêrlands regt op de uitvinding van de drukkunst Veel merkwaardigs is daartoe door hem opgespoord van geleerden uitgelokt en met groote opofferingen in, en buiten het Vaderland verspreid. Schinkel handhaafde aldus zijnen naam daar hij tot een geslacht be hoort, dat onder onze oudste en beroemdste boekdrukkers geteld wordt, en zijn streven, om niet alleen de eer van de uitvinding dier kunst voor Nederland op te houden maar het Vaderland die waardig te doen blijven door degelijke en sierlijke voortbrengselen is uit menigvuldige werken blijk baar. Op de hofstede Groenendaalnabij deze residentie, houden zich nog twee ooijevaars op hetwelk in dit winter- jaargetijde een zeer ongewoon verschijnsel is. AMSTERDAM den 10 decemberIn de vorige week werd alhier eene vergadering der leden van de maatschappij tot indijking en bebouwing van de waar- en groetgronden in Noord-Holland gehouden, in welke de leden de beves tiging vernamen van de goede berigten, omtrent dit werk van tijd tot tijd medegedeeld. Na bet gelukkig ten einde brengen, kon het bestuur rapporteren dat de indijking, voor zoo verre het in dit jaar mogelijk ware, gelukkig is volbragt. Een dijk van 2 el 7 palm boven volzee beveiligt de lan den tegen de Zuiderzee. De watermolens zijn in aanbouw de waardpolder heeft reeds zijne hoofdwatering en gedeelte lijke begreppeiing en werd met -kleine hulpmolens voor een deel ter bebouwing geschikt gemaakt en bezaaid. De beste ding van de schutsluis, de afsluiting van het Kolhornerdicp en van de havenwerken, enz., is aangekondigden alles doet met grond eene gelukkige voltooijing van deze nuttige onderneming hopen. Dit maakte dan 00'k dat er veel vraag naar aandeelen was en enkele tot verhoogde prijzen ver kocht werden. Mogt dit berigt medewerken tot het welslagen der pogin gen, welkê worden aangewend ten einde de eerste gelden bijeen te brengen tot onderneming van de indijking van eene nog uitgestrekter aanslibbing in de Zuiderzee welke op goed gunstig verlof van II. M., onze geëerbiedigde Koningin, de Anna Ruulowna polder zal geheeten worden, en waaromtrent nadere inlichtingen te bekomen zijn bij de heeren mr. G. de Vries As., te Haarlem; Bruno Ti de man notaris te, Amster dam; .7. II. van Schermbeek, notaris te Utrecht; J. van der Iloop Jz.not. te Rotterdam; en den heer Gaadete'sHage. Gisteren namiddag is een persoon IViUem Ohrlof ge naamd in de stadsvest op schaatsen rijdendein de nabij heid van de Willemspoort door het ijs gezakthij is leven loos er uitgetogen en oumiddelijk aan de kunstbewerking voor drenkelingen onderworpen doch het is niet mogen gelukken hem in het leven terug tc brengen, - El. zatmdag avond is in een vertrekje waarin ecu zoogenaamd handkagcheltje gestookt werd eene vrouw ge stikt; eene andere vrouw, die zich mede in het vertrekje bevond, zoude insgelijks gestikt zijn, indien niet nog tijdig aangebragte luilp van den nabij wonenden med. dr. .7. Brant- jes deze in het leven had behouden. Den 6 t.czer is uit Texei naar Batavia gezeild het barkschip Maria Susauna Ilendrika, kapt. S. Nielsen, aan boord hebbende den heer .Tacobus Groof, bisschop van' Ca- nca apostolisch vicaris van Batavia en dc heeren .7. D. Esc.iericksecretaris, IV. HeuvelsR. Revcns en J. van den

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1