W IDDELBURGSC IIE COÜ,RAN T. V. 149. Donderdag 1844. 12 December. BESTUREN eu ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. ülot ific.it ie. ^Duitdciilanb. Bchuc. £lcbcvl*infcein ®e aboniiemeiiks-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per 1'ost 3. l)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt coniptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adveritntien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De rreDlien W°rden bereke"d te°e" 22 C6rUS de re8fil met ttitzonderirig van Uuwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven. 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin" eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. SLVITIBIG KEK OROÓTE JACT. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEEEAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de Sluiting der Groote Jagt is be paald op den i4den dezer maand, met Zons-ondergang zullende het tijdstip der Sluiting van de Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 3 December 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VllEDENBURCH. STEDELIJKE FABRICAGE. De Ingezetenenwelke verlangen deel te nemen aan de levering der gewone benoodigdheden voor de Stedelijke Fa bricageof in te schrijven op het ten dienste derzelve te vervaardigen Ijzer- en Smidswerkgedurende het jaar 1845, kunnen zich deswege mits vóór den zestienden December aanstaande vervoegen ter Stedelijke Griffie. Middelburg den 9 December 1844. ISRAËLITISCHE SCHOOI1. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, over het Ressort Middelburgheeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ingevolge van Hun Edel Aciitb. de Heeren Burgemeester eg Wethou ders dezer Stad bekomene magtiging, voor de inschrijving van vrijwillige bijdragen tot instandhouding, gedurende het aanstaande jaar, van het alhier bestaande Instituut van Onder vijs CHESF.n negnuium dezer dagen de vereischte biljetten &P de gewone wijze zullen worden rondgebragtvleijende de Commissie zich dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenooten dezelfde blijken van deelneming zal mogen on dervinden welke haar gedurende een tijdvak van 26 jaren is ten deel gevallen waartoe zij de vrijheid neemt deze Inrigtipg bij vernieuwing in de bekende welwillendheid van Middelburgs Ingezetenen aan te bevelen. Middelburg, den 11 December 1844. De School-Commissie voornoemd N. W. PRAAG, Voorzitter. V. van LISSA, Secretaris. zoigd is de som van 30, en den 10, van B. B. uit de avond-kerk f 25 terwijl hij de edele Meuschenvrienden zeker niet behoeft te betuigen hoe hartelijk welkom deze giften zijn neemt hij tevens de vrijheid de belangen zijner Gemeente, in deze strenge koude en daardoor veroorzaakte armoedeook bij den stilstand der Visscherijaan de wel bekende milddadigheid van Middelburgs gegoede Ingezetenen ten vriendelijkste aan te bevelen. Arnemuiden den 11 December 1844. II. HAESEBROECK, Predikant te Arnemuiden. Bij den aanvang van dit Winter-Saizoen en de reeds zoo streng invallende koudevenneenen de ondergeteekenden op de wijze zoo als zulks reeds vroeger heeft plaats ge had wederom de vrijheid te mogen nemen het lot van de zoo zeer verarmde Gemeente fVestkapelle aan de bekende weldadigheid van hunne Mede-Ingezetenen aan te bevelen; zijnde dóór de welwillende medewerking van eenige Begun stigers zoo in als buiten deze Stadop gezegde Plaats eene inrigting tot stand gebragt, tot verschaffing van warme voedinghetgeenbijaldien door milde bijdragen het ge- wenschte doel hiermede rnogt kunnen worden bereikthet betreurenswaardig lot dier behoeftigen voorzeker aanmerke lijk zoude kunnen lenigen; zullende zij zich volgaarne met de inning der giften beiasten. Tevens berigten zij met dankzegging aan den onbekenden gever, de bij htm ingekomene som van e o onder de let ters C. W. Namens de Commissie ter voorziening in de buitengewone behoeften der armen te Westkapelle. J. J- I. SPRENGER. S. ROELSE. WELDADIGHEID. Middelburg, u December 1844. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt dankbare gelding van de navolgende ontvangene giften als: Den 1 ezer bij de voorm. Godsdienst in de Koorkerk, van w-20 00 n bij de avond Godsdienst in de Nieuwe Kerk- 30 00 9 van U. W. - 50 00 va|i A. 20 Z. Rijksdaalders - 52 00 n 10 n door tusschenkomst van den Heer de Biaccke de Ligt/y - 5 20 >1 bij de avond Godsd. vanA.B. - 10 25 met liet opschrift: voor den .lig. Armen - 30 00 van O. V..-10, 00 van M'- 10 00 De Direcrie der Verceniging voornoemd J. C. SCHORER van de SOUBURGEN, Voorz. M. J. BOONE, Secretaris. 11 Veere den 9 December 1844. De COMMISSIE uit de beide Armbesturen te Fe ere J maakt dankbare melding van de ontvangst eener gift van 50, van N. N.haar door den Heer A. J. van Teylingen ter hand gesteldalsmede van eene buitengewone bedeeling van Turf, door een Ingezeten dezer Stad op heden verstrekt. De Commissie maakt van deze eerste gelegenheid gebruik, 0111 den hoogen nood der Armen in hare Stad met beschei denheid aan de milddadigheid der meergegoeden aan te be velen zullende elke gifthoe gering ook met liefde wor den aangenomen en op de meest doeltreffendste wijze wor den besteed. De Commissie voornoemd j J. A. van KAKUM, Voorzitter. 1 EI. ROELSESecretaris. De ondergeteekende geeft met hartelijke dankzegging be- 1 rigtdat er den 9 dezer bij den Heer IV. van Schaik Serlé onder de letters C.W.voor de Armen zijner Gemeente bc- BERLIJN den 5 december. Uit Petersburg wórdt van den 2Ó dei vorige maand geschreven dat bij keizerlijke ukaze van den 1 dier maand tot daarsteiling van den ijzeren spoor weg tusschen genoemde hoofdstad en Moscou eene leening van 12 millioen zilveren roebeis geopend is, op dezelfde grondslagen als de voor de derde 4 pets. leenilfg vastgestel de bepalingen. Iedere inschrijving zal 500 zilveren roebels beloopenen het geheel in 480 serienieder van 50 inschrij vingen ingedeeld zijn. De aflossing zal beginnen met au gustus 1846. FRANKEORT den 6 december. De jongste brieven uit Athene loopen tot den 21 november. Nóg was bij de kamer het onderzoek der geloofsbrieven die rijke bron van kuipe rijen der partijen en van tweedragtniet afgeloopen. De Maurokordatische (Engelsche) partij trachtte zich met de Russische tegen de Fransche te vereenigen. Overigens heerschte er in het land eene gewenschte rust, en de betrekkingen met de Porte schenen op goeden voet te staan. BRUSSEL den 7 december. De kamer der vertegenwoor digers houdt zich steeds met de beraadslagingen over de ver schillende begrootings wetten bezig. Gisteren beeft zij ook beraadslaagd over de voordragtom een nieuw uitstel te verleenen aan de inwoners van de afgestane gedeelten van Limburg en Luxemburg, ren einde zich te verklaren nopens het behoud van de hoedanigheid van Belg. Lr is besloten het ontwerp op nieuw aan de commissie tot onderzoek toe te zenden. Eene familie te Iluyse is het slagtoffer geworden 'van het gebruik van een koperen ketelwelke niet genoegzaam vertind was. Men had er vleesch in gekookt en aan het daarvan komende vergift Qsttif'ate de cuivrej stierven de vader de zoon en een bediende, terwijl 2 andere leden dei- familie op sterven liggen. ANTWERPEN den 7 december. Men schrijft uit de om streken van Beveren (Waes) Op den 16 november was een jongen van zekeren Pieter Boe"3Calloöaan den Callooschen molen, terwijl hij de koeijen wachttebezig met vogels te vangendoor middel van met lijm bestreken stroohalmen een der vogels aan eenen halm vast zijnde, en daarmede henen flikkerende, loopt het jongentje 0111 zijne prooi te grijpen en in zijne haastigheid, geen acht gevende op den molen, welke hevig maaldenadert hij te digt bij denzelvenwordt door een der roeijen opgenomen en een eind wegs weggeworpeneen weinig later was hij reeds overleden." Dezer dagen kwam een jood, koopman in juweelen op het bureau der douanen van de Tromp, gemeente Stelte nen om er de aangifte zijner koopwaren te doen en er de regten van te betalen. Hij schatte de waarde derzelve i op honderd Nederlandsche guldensmen antwoordde hem dat hij de waarde zijner juweelen te laag stelde. Zoo gij be'geert kunt gij ze er voor nemen zeide de jood. Zijt gij wel be dacht? vroeg een douanier: Op zijn antwoord van ja, nam men de kleinodiën, en ondanks, wat de koopman die op de standvastigheid van den commies niet gerekend had 1111 nog deed of zeide, betaalde men hem de honderd Ned. gul dens met nog tien gulden per honderd, zoo als in zuike ge vallen het regt is. Weinige dagen daarna zijn de juweelen voor vijf honderd Nederl. guldens verkocht geworden. AMSTERDAM den 8 december. Heden morgen, tusschen half-zes en zes ureis er brand ontstaan in eene loods van de stoom-plaatzagerij van J. J. Jorius op de Elandsgracht; het halve dak van die loods is afgebrand doch de machine rie die daarin geplaatst wasis grootendeels onbeschadigd gebleven. Met behulp van vijf brandspuiten was men ten half-zeven ure den brand meester. De oorzaak van het ont staan van denzelven is onbekend. LEYDEN den 6 december. Eene studenten-vereeniging heeit 11. woensdag den 4 decemberaan vele genoodigden uit het beschaafd publiek dezer stadeenen zeer- aangenamen avond verschaftdoor in de stads gehoorzaal Vondels Lucifer voor te dragen. De keuze van het stuk doet hunnen smaak eer aan en hoezeer daarmede eigenaardige zwarigheden ver bonden warenhebben zij door eene welbestudeerde uitvoe ring dezelve gelukkig weten te overwinnen. Bij eene lezing van het stuk zou men bijkans meenen dat het, hoe voor treffelijk ook in aanleg en enkele schoone plaatsen bij de 1 uitvoering onmogelijk voldoen kon en de eerste indruk toen wij Beëlzebub Belial en Apollion in zwarte fracs in de zaal zagen optreden, was dan ook eenigzins vreemd maar van liverlede week dat vreemde om plaats te maken voor bewondering van een dichtstuk waarvan wij nu voor het eerst veie schoonheden opmerkten die bij eene lezing onopgemerkt blijven. AXEL den 6 december. Reeds vroeg in den morgen kon digde het luiden der klokken en het uitsteken der vlaggen iedei ingezeten dezer stad aan dat het thans de jaardag van onzen beminden vorst was,'terwijl de korts geleden te de zer stede opgerigte unizijk-vereenigingzich ook gaarne op dezen dag van haren pligt willende kwijten hare stukken voor het eerst voor het publiek heeft uitgevoerd, die met algemeene belangstelling zijn gehoord. Dank zij den edel aciitb. heer burgemeester dezer' stad als president dier harmonie, en dank aan de verdere leden der directie van dezelve, die al het hunne voor de goede orde en instandhouding daarvan aanwenden ook dank aan den ijver en belangstelling welke den heer kapelmeester P. J. Bloemhof hierbij aan den dag legt. Moge deze harmo nie nog lang den jaardag van onzen geliefden vorst vieren MIDDELBURG den 11 december. Uit de vrijdag 11. bij de Tweede Kamer ingekomene financiële voordragt blijkt dat nu in hetgeen aan de middelen voor 1844 en 1845 ont brak zal kunnen worden voorzienzonder eene verhoo ging van belasting en in weerwil dat de behoeften sedert het vaststellen van de begrootings-wetten nog eenigzins zijn verhoogd. Daartoe heeft medegewerkt, dat de uitgaven voor 1842 ruim een millioen en die voor 1843 f 600,000 beneden (de raming zijn gebleven, en dat de koloniale geldmiddelen t over 1843 een millioen meer hebben opgebragtdan waar op was'gerekend. Nadatdoor den verkoop van den eersten termijn der Bel gische rente, een bedrag van twee millioen jaarlijksche ren ten ten laste van den Staatzal zijn vernietigd mag men zich Vlei jendat, 11a afzondering van een millioen voor tij delijke behoeften met de te ontvangen penningen nog ruim 3°°i000 jaarlijksche renten zuilen kunnen worden vernietigd. "len gevolge van de vrijwillige geldleeniugrekent men dat de Oost-Indische geldmiddelen voor 1845 een hooger be id rag van ruim f 5,800,000 zullen kunnen aanvoeren, en dat (over genoemd jaar 1845 reeds een overschot zal bestaan, hetwelk op f 376,644 wordt geraamd. Uit de thans door de Regering overgelegde staten betrek kelijk de koloniale geldmiddelen over 1844, blijkt hoof'dza- j kelijk j Dat de inkomsten en uitgaven der Oost-Indien, in het al gemeen zijn geschat op 81,784,671. Hiervan zijn onder de ontvangsten voor de koloniale ad ministratie 47,548,996. Het nadeeiig' verschil tusschen de geldelijke uitgaven en ontvangsten 0111 te worden gedekt uit den verkoop der pro- ducten in Nederland, bedraagt f' 32,534,411 Tot dien verkoop wordt gerekend op 1.044,388 pi- kols koflij fi 23 c. per L Ned. pond, netto 17,74] bedrag 1/ i8„527,443 indigo op 1,925,000 pond, n 3,20 per 1 pond, netto 2,58 bedrag 4,966,500; suiker 900,971 pikols ii 29 per 100 Ned. ponden, netto ƒ8,61 L per pikolbedrag 7,761,865, enz. j Onder de .Oost-Indische inkomsten komen onder anderen voor, verpachtingen 14,771,018,' landelijke inkomsten en

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1