O U II A JV T. N°. 146. H Donderdag BESTUREN en ADMIlNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 1844. 5 December. i jÜcbcirlaubscüe 45atïbcl-liï«i«tt5cHap}jij. iHotificatic. ÏUïtitschï.ittb. <6root-Dt*ittnnjc. jftviufc rijft. üclgie. fflcbcvlanbcti. De DIRECTIE aan zoodanige Houders van Schuldbe kentenissen uit de Leeningen van Tien en Dertien Mi Ui oen Guldens voortgevloeidwelke verlangen mogten dezelve vroeger dan op den eersten Jan narij 1845 afgelost te zien, de gelegenheid daartoe willende openen, maakt, ten vervolge op hare aankondiging van 18 Junij 1844, bekend, dat op aanstaanden Woensdag den 4 dezer en vervolgens tot en met Zaturdag den 14 dezer, de bovenbedoelde Schuldbekente nissen regen intrekking derzelve en van de daarbij behoo- reude niet verschenen Coupons, ten Kantore van de Neder- landsche Bank te Amsterdamter aflossing zullen kunnen worden aangeboden, om te worden afbetaalddie ad 1000 met 1008 75 en die ad 500 met 504, 375. Amsterdam, den 2 December 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. SliïIITISC DEK GKOOTE JAET. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de Sluiting der Croote Jagt is be paald op deti 14de!] dezer maand, met Zons-ondergang zullende het tijdstip der Sluiting van de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen nader, worden vastgesteld. E11 ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het Provinciaal lilad geplaatst. Middelburg, den 3 December 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Middelburg, 4 December 1844. De VEREKNIGING tót het Bèzoeken der Armen geeft bij deze dankbaar berigt van de navolgende ontvangené Gif ten als Den 1 dezer bij de voormiddag Godsdienst in de Oost- kerk, van P, fi ,50, en van NN.met het opschrift Com missie A r men-t'ereeniging200. Den 2 dezer, door tusschenkomst van den Ilger J. .7. de Kan ter/'100. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SC HOR ER van de SOUBURGEN, Voorz M. J. BOONE, Secretaris. BERLIJN den 29 november. Dezer dagen heeft Z. M. de koning van YV'urtembcrgnaar aanleiding van een korte lings uitgegeven schotschrift tegen zijne regering, een be sluit gcnomeii waarin de volgende gedenkwaardige woor den voorkomen: Z. M. houdt zich verzekerd, dat zijne regering niet behoeft bevreesd te zijn voor dergelijke smaad schriften daar deze alleen geschikt zijn 0111 de boosaardige gezindheid van den opsteller en de nietigheid dier voort brengselen zelve in het ware licht te laten schijnen. Z. M. heelt de vaste overtuigingdat de goede voornemenswel ke de regering voortdurend hij hare handelingen en maatre gelen keeltdoor aanvallen van de zijde van zulke vijan den als van den opsteller van het genoemde geschrift, zoo weinig in verdenking en miskenning zullen gebragt worden-, dat de schorsing van de uitgave van dergelijke werken ge schikt achterwege blijven kan." Onlangs heeft Z. M. de keizer van Rusland zijn» toestemming verleend tot de oprigting eener stoomboot maatschappij tusschen Riga en Mitau. Deze maatschappij heelt ten doel 0111 de gemeenschap tusschen die beide steden, tusschen welke de handel in den laatsten tijd aanmerkelijk is toegenomen te verligtcn en uit te breiden. Den 19Viezer had men te Petersburg 10 gr. R. koude, en cene goede sneeuwbaan. Het Taunus-gebergte is thans mede geheel met sneeuw bedekt. FRANKFORT den 29 november. Volgens een Duitsch dagblad heeft de koning van Pmisse 11 het tegen Tschech uit gesproken doodvonnis bevestigd doch met bijvoeging, dat de uitvoering aan zijnen opvolger op den troon wordt overge laten en alzoo een middelweg ingeslagen 0111 de inspraak van zijn menschlievend en vergevingsgezind hart. te kunnen volgenzonder inbreuk te maken op de uitspraak der gereg- tigheid. Naar men verneemt heeft de bondsdag dezer dagen beraadslaagd over het bondsvvapen en de kleuren voor de bondsvlag. Betreffende de laatste zou de meerderheid zich voor zwart en geel verklaard hebben. De voorgestelde spreuk voor het wapen luidtEintracht trdgt ein. Volgens berigtcn uit Bohcmenvan den 22 is dc stad houder van dien staatde aartshertog S/cp'ianiis van Oosten rijk naai Wcenen vertrokkenmet het doel om van de Oostenrijksche regering eene geheele hervorming van het in Bohemen bestaande zeer verouderde regeringsstelselnaar den geest van den tegenwoordigen tijd te erlangen. In dat rijk verbreidt de runderpest zich hoe langer hoe meer, en heeft dezelve zich onlangs op verscheidene plaatsen nabij de Saksische grenzen vertoond. Dien ten ge volge is ook in Saksen alle invoer' van rundvee en daarvan afkomstige voorwerpen uit Bohemen verboden. Dezer dagen is de nieuwe staatsregeling van het kan ton Walliserlaiid door de stemgeregtigde burgers aangenomen. Volgens berigten van de grenzen van Italië, heeft de regering van Portugal op nieuw, ofschoon weder te vergeefs getracht 0111door het toeleggen van eene aanzienlijke lijf rente don Miguel tot afstand van zijne aanspraken op den troon van Portugal te bewegen. Uit Polen wordt gemeld dat in de laatste dagen te Warschau en in andere oorden van het koningrijk weder ver scheidene personen waaronder vele adelijken en geestelij ken gearresteerd zijn ter zake van staatkundige woeling. Volgens berigten uit Syrië over Triest ontvangen heerscht daar overal volslagen regeringloosheid en zijn moord en plunderingzelfs in de grootste steden, als te Jeruza lem Aleppo en Damascus aan de orde van den dag. De Turksclie eilanden in de Middellandsche Zee schijnen in den- zelfden ongelukkigen toestand te verkeeren. LONDEN den 30 november. lieden middag is er kabi netsraad gehouden op het ministerie van buitenlandsche za ken waarbij al de ministers tegenwoordig waren. De raad heeft twee uren geduurd. De Lonrlon Gazette deelt heden dc proclamatie mede welke dingsdag in den raad is vastgesteld, waarbij de zitting van het parlement tot de.i 4 januari] aanstaande wordt ge- prorogeerd. Men leest in de Globe Een correspondent verze kert onsdat tot heden de inkomsten van het trimester eene merkbare verbetering aanbieden. Wij hebben vernomen, dat zulks het geval is voor dc douaan en de post. Het tarief biedt goede uitkomsten aan voor den handel met Frankrijk en de Nederlandenindien deze verbetering blijft aanhou den voegt de correspondent er bijhoopt men dat sir R. Peel de tax op de inkomsten op 3F per pond sterl. zal verminderen." Ofschoon daaromtrent verscheidene geruchten geloopen hebben is nog niets ontdekt wegens den aanzienlijken dief stal van banknoten, wisselbrieven en.goud, die den 25 de zer ten huize der heeren Rogers c? Co., bankiers, Clements- Lane alhier, heeft plaats gehad, en die op eene zoo raad selachtige wijze geschied is dat men zich daarover nog altijd in gissingen verliest. In eene vergadering van Poolschc uitgewekenen vrij dag avond, tot viering van den i4den verjaardag der om wenteling in 1830 gehouden, heeft de bekende dr. Bowring het voorzitterschap waargenomenen de hoop te kennen ge geven dat de ballingen eerlang hun vaderland en hunne vrij heid herkrijgeji zouden. De typus rigt groote verwoestingen aan te Liverpool een groot aantal personen is het slagtoffer dier ziekte ge worden. Men heeft openbare gebeden tot God opgezonden om hem te smeeken deze ziekte te doen ophouden. liet volgende is een extract van een brief der heeren FieetwoodI'. Wilson Go.gedagteekend Baliia 10 oeto- bcrDoor het Braziliaansch gouvernement is een besluit genomen waarbij bepaald wordtdat alle schepenwelke deze haven 0111 voorraad aandoen vrij zullen zijn van alle anker- en havengelden." De berigten uit Peru melden de nederlaag van gene raal Fivanco door generaal CastiUozijn mededinger. Deze 1 heeft zich verklaard ter gunste der constitutie van 1838. liet 1'eruviaansch congres is tegen den 9 december bijeen geroepen en zal waarschijnlijk de overwinning van Castillo bevestigen. Latere berigten uit Noord-Amerika bevestigen ten volle wat bereids omtrent de zekerheid der verk iezlng van den heer Polk tot president is medegedeeld. Ook de jongste verkie zingen van leden voor den senaat zijn in den geest der de mocratische partij uitgevallen die daarentegen bij de verkie zingen van leden voor het huis der representanten eenig ver lies heeft geleden. Doch daar het grootste gedeelte der be noemingen nog plaats moest hebben was hierin nog niets be slissends gelegen. In eene redevoering, den 7 dezer door den heer Webster te Boston gehouden, heeft hij de meening geuit dat, zoo de heer Clay niet tot president gekozen wierd zulks aan de onwettige stemmen van niet genaturaliseerde vreemdelingen toegeschreven moest worden. Verder zeide hij, dat alles be hoorde te worden aangewend om de inlijving van Texas en de voortduring der slavernij te verhinderen, en dat, kon dit doel bij de verkiezing van den president of vice-president niet worden bereikt, zulks dan door die van de leden voor het congres geschieden moest. PARIJS den 29 november, Gisteren avond is een nieuw dagblad verschenen getiteld de Orde hetwelk door een prie ster Johar. Ronge genaamd oud geestelijke in Opper-Sile- zie wordt geredigeerd. Luidens de berigten van de Spaan'scke grenzen was H *1 -I Zurbano nog niet gevat. liet vonnis tegen den generaal Prirn is te Madrid in hooger beroep bekrachtigd geworden. Den 23 is hij naar Cadix gevoerd om aldaar ingescheept en naar de Marianne-eilanden gevoerd te worde», waar hij zij ne ójarige gevangenis of liever verbanning moet doorbrengen. BRUSSEL den 1 december. De kamer der vertegenwoor digers heeft in hare zitting van gisteren de begrooting der middelen en wegen voor het volgend jaar in haar geheel, ten bedrage van 124,621,170 fr. aangenomen. Van deÓ5 le den hebben er zich slechts 4 leden tegen verklaard. I11 deze zitting heeft voorts de minister van financiën nog een supplementair crediet voor zijn departement aangevraagd. Een gewoonlijk goed onderrigt dagblad beweertdat het der maatschappij van kolonisatie gehikt is, dezer dagen voor 2,800,000 fr. aan aandeelen aan Engeische kapitalisten te verkoopen, welke koopprijs reeds ter liarer beschikking zou zijn gesteld. 's GRAVLNHAGE den 2 december. Behalve de feeste lijkheden bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, als vuur werk en muziek in de Maliebaan illuminatie» enz.zal ook waarschijnlijk eene gala-voorstelling in den schouwburg plaats hebben, en wel, zoo als men wil, op eene wijze daargesteiddie tot hiertoe bij ons vreemd was. Het plan schijnt namelijk te bestaanom het spectakel dien avond te doen uitvoeren door de Nederduitsche tooneellisten onder directie van den heer Hoedten de koninklijke hoftooneellis- ten van den Franschen schouwburg dezer residentie. Men vleit zich daarenboven nog altijd dat op dien avond« voor het eerst eenige gedeelten dezer hofstad met gaz zullen ver licht zijn, van welke verlichting men zich veel goeds belooft. Zaturdag II. zijn de afdeeiiiigen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaa! vergaderd geweest over de voordragt van wet nopens het tarief, alsmede over die betrekkelijk het pensioenfonds. De centrale sectie is bijeengekomen over het wets-ontwerp tot verbetering van den accijns op de zeep. Heden zijn de sectien wederom over het voorstel van het tarief vergaderd eu is de centrale afdceling bijeengekomen over de ontwerpen wegens den doorvoer ten aanzien der pensioenen en nopens de overschrijvingen. Eergisteren morgen zijn HH. KK. IIH. de Prins van Oranje Prins Alexander en Prins Hendrik der Nederlanden vergezeld van hoogstderzelver adjudanten, de heeren de Haze Bon/me en Stoet, met den eersten spoortrein naar Amsterdam vertrokken en des avonds niet den laatsten teruggekeerd. Naar men verneemt, zoude bij ministeriele aanschrij ving van wege liet departement van oorlog, aan de officie ren van het wapen der artillerie in ons leger, zijn aange boden om in rang en anciënniteit bij dat der infanterie te worden overgeplaatstten einde daardoor het groote over compleet zijn derzelve bii eerstgenoemd wapen te verminde ren. Eveneens zoude aan de voormalige kadetten en vrij willigers bij het leger, zelfs aan degenen welke de militai re dienst reeds verlaten hebben de gelegenheid worden ver schaft, om, in den loop van het jaar 1846, een examen af te leggenten einde bij voldoening tot den rang van twee den luitenant te worden bevorderd. In verband met het onlangs medegedeeld berigtbe trekkelijk het nieuw e onderscheidingsteeken voor officieren meenen wij nog te kunnen zeggen dat het in drie klassen zal verdeeld worden, en wel als volgt: het driekleurig lint met een bronzen gesp voor hen die 15 jaren, met een zilve ren voor hen die 20 en met een gouden gesp voor hen die 30 jaren den rang van officier bekleed hebben. Na omtrent twee jaren de functie» van directeur van 's Konings domeinen waargenomen te hebben heeft het M. den Koning behaagd, den heer van der Spuybij besluit van den 9 november 11. in die betrekking te bevestigen en hem alzoo de directie en administratie op te dragen van al de bijzondere dom.einen des Konings in de nabijheid dezer residentie, alsmede die in de gemeenten van Loosduinen Rijswijk, Schipluiden, Waddingsveen enz. gelegen. Naar men verneemt, zal de hoogwaarde lieer Grooff bisschop in partihtis iufideiittm van Canea van eenige jon ge geestelijken vergezeldzich eerstdaags aan den Helder scheep begeven naar Batavia. AMSTERDAM den 2 december. Door heeren commis sarissen der beide handels-sociëteiten is heden, voor beurs- tijdhet navolgende berigt ter kennisse van de leden der respective sociëteiten gebragt: Het comité der Spaansc/ie fondsenhouders in Nederland heeft de eer, deszelfs committenten als eene eerste uitkomst der onderscheidene, door hetzelve genomene maatregelen te berigten, dat deszelfs pogingen bij het gouvernement van Z. M. den Koning der Nederlanden, om aan de belangen der Spaansche schuldeischers ook van dien kant ondersteu ning te verschaffen, bereids eenen allezins voldoenden uit slag hebben gehad, waarvan het comité de nadere bijzon derheden in eene zoodra doenlijk te honden algemeene ver gadering aan deszelfs committenten hoopt mede tc deelen. Uit naam van het comité, Louis DRUCKi'Rlid eu secretaris. MIDDELBURG don 4 december. Door den minister van financien is in de Staats-Courant aangekondigd dat t.nt de vrijwillige verwisseling van 5 in 4 pets. nationale schuld, op den voet van 's Konings bcsiuit van den 6 november

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1