MIDDELBURGSCHE COURANT. N0. 144. Zaturdag 1844. 30 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. Saitscïdanb. (ötfj; o t - is cit t n j c Jwmfcirijfc. 41cbca:Ianbc«» DIRECTE BELASTINGEN. De aboauements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco pér Post 3. l)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegea 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet wordeu betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat bij Ilun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden het Suppletoir-Kohier No. 4 van de Personele Belasting Dienstjaar 18 JA, 2de Kwartaal, met uitnoodiging aan een iegelijk, vvien zulks aangaat, omna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldig, de te kwijten onder herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden 11a lieden behooren te worden ingediend. E11 opdat een iegelijk Hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Rnadhuize der Stad Middelburgden 29 No vember 1S44. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Onder dankbetuiging verklaart de ondergeteekende ont vangen te hebben i°. den 11 November dezes jaars één Guldenstuk in een onvèrzegeld briefje, letterlijk ten opschrift hebbende bijbel genot schp en gevonden onder de, daags te voren, in de Luthersche Kerk'alhier, gecollecteerde gelden; En 2U. de gisteren avond in de Nieuwe Kerk, mede ten voordeele van gezegd Genootschap gedane collecte ten be drage van honderd zeven Gulden dertig en een halve Cent. Middelburg den 29 November 1S44. De Thesaurier bij de te Middelburg gevestigde Afdee- ling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap W. N. LAMBRECHTSEN. BERLIJN den 04 november. Op het voorbeeld van ecne dergelijke bestaande inrigting te Kaisersvverth is onlangs te Dresdcu cene vcreeniging van Protestantsche diakonessen tot stand gebragtmet het doel 0111 eene school aan te leggen van goed ondcrwezene goed en christelijk gezinde zicken- oppasters. Tot dat einde is bereids een klein ziekenhuis in- gcrigt, in hetwelk deze bij de hun aanvertrouwde kranken, onder geneeskundige leiding en voortdurend opzigtzich in hun beroep daadwerkelijk oefenen en uit welk ziekenhuis voortaan ook in famiiien op verzoek ziekenoppasters gezonden kunnen worden. I'RANKFORT den 25 november. In het zoogenaamd geheim gewelf van het ridderhuis te Stockholm zijn onlangs eenige kisten met belangrijke actestukken en historische do cumenten gevonden welke sedert een aantal jaren niet wa ren onderzocht. Onder anderen komen daarin voor de acte van afstand van koningin Christina, en vele oorspronkelijke stukken, die tot de omwentelingen van 1719, 1772611 1789 betrekking hebben. Men meldt thans nader, dat de brief, door den R. K. priester Johan Ronge te Laurahutte in Opper-Silezietijdens ■de jongste tentoonstelling van den heiligen rok, aan den bis schop van Trier gcrigtzoo 111 Duitschland als elders, de afgeraeene aandacht tot zich heeft getrokken. De 'schrijver toch noemt die kerkelijke plegtighcid eene afgoderijeene vereering, die Gode alleen toekomt, aan het werk van men- schenhanden. Hij schildertal de nadeelige gevolgen die uit het verlaten van hunne woonplaatsen en werkzaamheden voor zoo vele honderd-duizenden, in meer dan één opzigt, moeten voortvloeijen. Hij vraagtin krachtige bewoordin genden bisschop onder anderen af, of hij niet weet dat de Goddelijke Stichter der Christelijke godsdienst niet zijn kleed maar zijnen geest aan zijne Apostelen heeft achterge latenen geleerd heeft, dat men God in geest en in waar- lieid moet aanbidden. Een aantal geestelijken te Trier, geërgerd door dezen brief en andere artikelen in denzelfden geest, onlangs, ter zelfder gelegenheid in aan de censuur onderworpen Duitsche dagbladen opgenomen heeft 1111 een vertoog aan het Dom kapittel gerigtmet verzoek dat het zich eerbiedig tot den koning van Pruisseu moge wenden ten einde over die op neming te klagenal die oudere en latere bepalingen en overeenkomsten te herinneren waarbij het in Pruissen en andere Staten van den Duitschen Bond op straffen verbo den is, een erkend kerkgenootschap, in zoodanige aan de censuur onderworpen bladen, aan te vallen, of in de per sonen der bisschoppen te honen en te beschimpen -en van Z. 1\I. alsmede van de bondsvergadering, krachtige hand having der bestaande wettenzoowel ten opzigte van het reeds gebeurde als voor het vervolg, vragen. I11 Hongarije, waar de partij der oppositie zich op den dezer dagen gesloten rijksdag zeer eefedoen gelden heerscht, volgens bijzondere brieven uit Presburg, thans eene span ning die de aandacht der Oostenrijksche regering in booge mate bezig houdt. De ontevredenen geven voordat de rijksdag beleedigd is, doordien dc keizer niet in persoon de zitting der vergadering heeft gesloten maar dit door hoogst- deszelfs broeder, den aartshertog Kareials zijnen plaats vervanger, heeft laten doen, en zijn, naar men meldt, zoo verre gegaan van den genoemden aartshertog op eene ho nende wijze te behandelen. De aartshertog is terstond 11a het sluiten der vergadering naar Weenen vertrokken. In Silezie heerscht ouder de noodlijdende fabriekwer kers op nieuw veel beroering. Een der te Stuttgart uitkomende dagbladen behelst eene van hooger hand ingezondene mededeeling, waarin men zich op eene ernstige wijze beklaagt, zoo over de woelingen van de ultramontaansche partij in het algemeenals in 't bijzon der over de vijandige handelingen van die partij tegen de Wurtembergsche regering. Niet slechts in Wurtemberg, maar in genoegzaam alle andere staten van Duitschland, heerscht tegenwoordig eene sterke/, in vele opzigten betreurenswaardige spanning ter zake van godsdienstige aangelegenheden en wordt daarover een zeer levendige strijd gevoerd. Berigten uit Konstantinopel van den 6 dezer melden dat Rifaat-bassa als minister van buiteiilandsche zaken ont slagen, en door Ahmed-Schekib-zffendi, vroeger gezant der Porte in Engelandvervangen is. Deze verandering wordt beschouwd als eene zegepraal van de partij der zoogenaamde regtzinnige Muzelmannen en tegenstanders van hervormingen. Den 2 dezer is de geboorte van eenen zoon des sul tans aan de bevolking van Konstantinopel door het lossen van het geschut aangekondigd. De jonggeboren prins zal de namen dragen van Mehemed Reschad (Alen Regtgeloovige De sultan, die nu in zijn. 22ste jaar is, heeft thans 9 kinde ren 3 prinsen en 6 prinsessen. LONDEN den 23 november. Gisteren avond is er boven deze hoofdstad zulk een zware mist geweestdat ondanks het gaz der lantarens en de lichten in de winkelszelfs de best verlichte straten gedompeld waren in eene stik donkere duisternis. De meest bezochte kruiswegen en pleinen lever den een schrikwekkend schouwspel op. Men zag rijtuigen, als het ware rondtastende, 0111 zich voort te bewegen voet gangers tegen elkander loopendeelkander voortstooten- de, om niet onder den voet te geraken, kinderen toort sen dragende, ïvelkerroodachtige en walmende vlammen een akelig licht te midden der dikke atmosfeer verspreidden. Voorts maakte het verwarde geschreeuw van huurkoetsiers en omnibusmennersvan vrouwen die gevaar liepen van doodgedrukt te worden, van kinderen 'die om elke stoornis lagchen en juichen de verwarring nog grooter. Omtrent 10 ure hadden de meeste rijtuigen voorzigtig geoordeeld de stra ten te verlaten, en van dat oogenblik warande gevaren voor de voetgangers niet zoo dreigend. Bij het uitgaan der schouwburgen hebben zich vele per sonen van toortsen bediend om in veiligheid hunne wonin gen te kunnen bereiken. De policie-agenten en de nachc- wachts hadden hunne lantarens aangestoken. Deze nevel heeft een gedeelte van den nacht voortgeduurd. Sedert vele jaren herinnert men zich geen' zoo geweldigen mist te Londen ge zien te hebben. De dagbladen deelen gelukkigerwijs geeue ernstige ongelukken mede maar de dieven schijnen van de beschermende schaduw van dezen digteu sluijer een zeer ruim voordeel getrokken te hebben. PARIJS den 25 november. Op het paleis van Saint-Cloud wordt heden de 35ste verjaardag van het huwelijk des ko- nings gevierdterwijl het huwelijk van den hertog van Au- male met de prinses van Salcrno heden te Napels voltrokken zal worden. De maarschalk Bttgeaud is heden alhier aangekomen toen hij zich te Marseille ontscheept had was hij voorne mens eerst eenige dagen te Excideuil te vertoeven alvorens zijne reis naar de hoofdstad te vervolgen. Maar naauwelijks was de maarschalk te Marseille ontscheeptof hij ontving van de regering bevel 0111 zich zonder verwijl naar Parijs te begeven. Hieruit wil men 1111 opmaken dat den heer Btt geaud de portefeuille van oorlog zal worden opgedragen ter vervanging van den maarschalk Soultdie alsdan het mini sterie zou verlaten waardoor dc heer Guizot president van den ministerraad zou worden. Thans is het vast bepaald dat men in Frankrijk eenige proeven zal nemen met het nieuwe stelsel van electrieke te legrafen. Een koninklijk besluit van den 23 dezer heeft hiervoor een buitengewoon crediet van 240,000 frs. geopend. De regeling van dit crediet zal aan de wetgevende kamers worden voorgesteld in de aanstaande zitting, welke, volgens koninklijk besluitden 26 december zal worden geopend. De hecren Bontemps en Guinand hebben aan dc akade- mie der wetenschappen alhier volmaakt zuivere kijkglazen aan geboden van 57 Ned. duimen middellijnen bieden aan 0111 er te leveren ciie een Ned. el middellijn hebben, en hun zeiven f 1200 zoude kosten. De sterkste vergrooting der maan was tot hiertoe 200 malen. Door dezen zal men ze 6000 malen vergroot kunnen beschouwen met hare reusachtige bergen en uitgedoofde kraters. Men zal die zien zoo als men den Mont-blanc van Genève af ziet. Alhier wordt het gerucht verspreid dat door dc po- licie van Parijs gewigtige papieren in beslag zijn genomen waaronder vele brieven van Zurbano en Espartero. Uit deze brieven zou blijkendat dc onlangs door Zurbano verwekte opstand vooraf te Londen was geregeld en dat Espartero slechts de tijding van het welslagen dier onderneming zou afwachten0111 naar Spanie terug te keeren. De tijdingen omtrent gemelden opstand loopen zeer uiteen. Terwijl eene te Madrid ontvangene depeche behelst, dat.de beweging volkomen gefnuikt was en de deelhebbers verstrooid luiden de berigten van de grenzen daarentegendat Zurbano vorderingen maaktdat hij zich van Soria zon meester ge maakt hebben en onderscheidene streken in beweging waren gekomen. De bisschop van Chartres begint den strijd tegen het ministerie ten opzigte van het wetsontwerp aangaande het middelbaar onderwijs op nieuw. Het eerste gedeelte van een door hem uitgegeven brief heeft ten doel te bewijzendat de rapporten van den heer de Brogiie en van den heer Thiers slechts twee persoonlijke meeningen vertegenwoordigen; dat daaraan een voldoend onderzoek ontbreekten dat zij vol strekt geen gewigt, geen gezag en geene waarde hebben. Van onderscheidene zijden is onlangs verbreid gewor den dat de partij der geestelijkheid er in was geslaagd 0111 den heer Sue te bewegen tot het staken der uitgave van zijn geschrift, hetwelk, onder den titel van de wandelende Jood, in het dagblad van den heer Thiers het licht ziet. liet ge melde dagblad berigt thansdatal wat men dienaangaande heeft medegedeeld onwaar isdat de uitgave van het be doelde werk niet alleen zal worden voortgezetmaar dat de heer Sue zich heeft verbonden om uitsluitend voor hetzelve dagblad te schrijven en 11a het tegenwoordig geschrift, onder den titel van de zeven hoofdzondeneen nieuwen ar beid aan hetzelve zal leveren. Het tegenwoordige werk van den heer Sue hetwelkzoo als bekend istegen de orde der Jesuiten is gerigtwordt allerwegen met de groot ste belangstelling gelezen. In Belgie hebben de liberale dag bladen zich vereenigd, om den heer Sue eene eere-medaille aan te bieden. De dagbladen d?r Katholieke geestelijkheid stemmen echter geenszins met dien lof in en trachten op elke wijze den indruk te verzwakken welke het werk van den heer Sue bijna overal te weeg brengt. Het hoofd-orgaan der F.ransche geestelijkheid vaart dagelijks in de bitterste be woordingen uit tegen den heer Sue en heeft reeds meerma len zijnen arbeid met den naam van een helsch wérk be stempeld. Het dagblad der legitim'istische partijhetwelk de voor het overige door den heer Sue ontwikkelde gevoelens geenszins goedkeurtmeent echterdat de Fransche Katho lieken het aan zich zelven te wijten hebben dat dergelijke geschriften thans het licht zien daar zij in der tijd zich hebben aangesloten aan de partijwelke de revolutie in 1830 heeft bewerkt, zonder welke mannen als de heeren Thiers en Sue niet op den voorgrond zouden zijn gekomen. Op den 17 dezer werdén van het dagblad des heeren Thiers dagelijks 20,500 exemplaren gedrukt en verzonden. Men meldt uit Oran den 9 dezerdat omtrent 300 ruiters, van stammen welke nog niet zijn onderworpen, t'us- scheo den 29 en den 30 october een aanval gewaagd had den op het gedeelte van een stam, welke onlangs mede uit Marocco gekomen en teil zuid oosten van de legerplaats Bel- Abest gevestigd is. De troepen uit genoemde legerplaats heb ben de aanvallers terstond op de vJugt gedreven, en slechts weinige geweerschoten zijn gewisseld. De luitenant-generaal de Lamoricière is den 3 dezer te Oran aangekomen de staf van de subdivisie der plaats, die der militie en de bur gerlijke autoriteiten ontvingen hem te Miserghim. Het pe loton kavalerie der militie was hem tot Brisia te geinoet ge gaan. De stad heeft den luitenant-generaal een banket aan geboden hetwelk hij aannam, maar met verzoek het uit te stellen tot hij van Algiers zou- zijn teruggekeerd waar hij de betrekking van gouverneur-generaal ging waarnemen. Een brief van den contre-admiraal Dupetit-Thouars berigt, dat hij dc .tijding der afkeuring van zijn gedrag heeft ontvangen-, waarbij hem de keus gegeven wordt°om onmid dellijk naar Frankrijk terug te keeren of 0111 dit eerst twee jaren later te doen11a eene groote reis te hebben volbragt i de contre admiraal is tot liet laatste besloten en zal dus voor- I eerst nog riiet herwaarts terugkeeren. j 's GRAVENIIAGE den 26 november. De afdeclingen van de Tweeue Kamer der Statcn-Gcneranl hebben zich,

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1