COUR A IV T. Diiigsdag 1844. 20 November. BESTUREN eu ADMINIST1UT1EN. NIEUWSTIJDINGEN. j\T°. 142. Ui Bwcbcit. SmtschEnib. 6vd0t-13rittanje. Jftnufcvijk. Bclgic. ^cfccvliuthcti. fR; a bo n ii e me nis - j i ri j s dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, eu franco per i'ost ƒ3. I)c abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de befuling geschiedt comptant of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advericvtiieri behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst iiebben. De Advertentie,i worden berekend te;jen 22 cents de regel, ,net uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendniakingen waarvan de prijs is van ddn tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve beltoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsin-eeuer Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. HER ER PA CHTIJS G T.O DOBAJiliLE GOEDEREN. De ONTVANGER der Registratie voor de Geregtelijke Akten te Middelburg, belast met het beheer der Domeinen in het Eiland Walcheren maakt bekend dat op Donderdag tien 28 November 1844, des voormiddags ten tien ure, ten •overstaan van den Notaris Dirk JoAan van der Horst Serie residerende te Middelburg, in eeneder Zalen van het Stadhuis aldaarzal worden overgegaan tot de openbare Herverpach ting bij opbod en afslagvan 1. De voor het Flacque gelegene ongeacheveerde Lunet, met de daarvoor liggende Stukken Landsbuiten de Ranunekenspoort te Vlissingen. 2. De kapitale Wallen der Vesting Vlissingen. 3. liet Glacis van Dijk tot Dijk der Vesting Vlissingen. 4. De twee Ravelijnen voor de Duin- en Rammekens- Poprten te Vlissingen. 5. Do Grasetting van het Reduit van het voormalig Mid denkroonwerk te Vlissingen. 6. De Grasetting van het Reduit van het onvoltooid Reg- terkróonwerk te Vlissingen. 7. De Grasetting van de oude Wallen te Vere. Zijnde de op den 30 September jl. plaats gehad hebbende Verpachting dier Pcrccclendoor Zijne Excellentie den Mi nister van Financien afgekeurd. De voorwaarden zullen van nu af aan ter lezing liggen ten Kantore van den Ontvanger en Notaris voornoemd al waar mede nadere informatici] te bekomen zijn. De Ontvanger w. L. VAN SONSBEECK. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Aftiteling van het Nederlandsch BIJBEL-GENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 28 November, des avonds ten zes ure, door den Wel-Eerw. lieer J. J. van Deinse, verslag van den staat des Gcnootschaps uitgebragten tevens ■eene toepasselijke redevoering zal gehouden worden; zij 1100- digen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vrien delijk uit0111 hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige zamenkomstwaar men tevens den verderen zegen des Aller hoogste over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 21 November 1844. DE SUPERVILLE President. A. M. CIIAMER Secretaris. STOKiSOLM den 8 november. Aan de rijksstanden is kennis gegeven dat de koning den rijksdag nog voor het einde van januari] wehsclit te sluiten daar Z. M. de stor- thing te Christiania in persoon wilde openen. De zoogenaamde vrienden voor de hervorming hebben hun ontwerp van eene nieuwe staatsregeling-voltooid en aan de commissie uit de rijksstanden voor de constitutie gezonden. Den 6, zijnde de dag waarop koning Gustaaf Adolph •overleed verzamelden zich de scholieren van het gymnasium alhier, op Ple gebruikelijke wijze, bij hét graf van dien vorst in de Riddcrholms-kerk t*m aan de nagedachtenis van den grwoten koning door gezang en mnzijk hunne hulde te brengen. Eene talrijke schaar van inwoners dezer residen tie en leden der rijksstanden namen aan deze plegtigheid deel. Gok te Upsatn is deze dag, zoo als gewoonlijk, door de akademie en de studenten plegtig gevierd. De -kroonprins en prins Gustaaf waren daarbij tegenwoordig. BERLIJN den 18 november. Z. K. II. prins Albert is dezer dagen van zijne reis naar Italië hier teruggekomen, j IVoogstdczelvc was voornemens zich ook naar Algiers en de Levant tc begeven en daar een geruiraen tijd te verblijven maar heeft dit reisplan op dringend verzoek des konings opgegeven. Tijdens zijn verblijf in Italië heeft Z.K. II. ook aan zijne gemalin, op het landgoed Sommariva, aan het meer van Como een bezoek gegeven. De bevolking van Bohemen bedroeg in het jaar 1786, 2,815,075 zielen; in 1843, 4,467,120. Alleen inde laat ste 3 jaren was de bevolking met 159,905 zielen toegeno men. Hetzelve bezit 22 gymnasien met 5,398 leerlingen,) cn 5,38-8 scholen. j TRIEST den 6 november. IJet dagblad van den Onsten- rjkschen Lloydhetwelk in den laat-sten tijd weder meerde- gelijke opgaven be.vat, geeft liet getal van de gezamenlijke' koopvaardijschepen der Europesche Staten op,'tot 87,296 schepen met een tonnelast van 6,576,831 ton. Engeland alleen levert liet getal van 23,152 schepen met een tonnelast van 3,047,4'® «kis bijna de helft van den ge h celen tonnen- last; Frankrijk 13,845 schepen met 589,517 ton; Zweden en Noorwegen 5,450 schepen met 47f,772 ton; Denemar ken 3,036 schepen met 153,408 ton; Nederland 1,195 schepen met 275,084 tonuit welke opgave zou blijken dat Denemarken wel met veel meerdere doch ook met onge lijk kleinere schepen vaartdaar het bijna driedubbele getal harer schepen pas ruim de helft der lading van de Nederland- sche bevatwelke opmerking ook geldt omtrent Zweden en Noorwegen. LONDEN den 20 november. I11 eene onlangs gehouden vergadering der associatie tot herroeping der Unie te Du blin is een brief van den heer D. O'Connell gelezen in welken hij het bekend plan van den heer Sharman Crawford afkeurt, en zijne meening te kennen geeft dat het slechts, ge heel tegen de bedoeling strekken zou 0111 Ierland nog meer te vernederen. Nogtans wil hij dat dit plan aan een naauw- keurig en bezadigd onderzoek onderworpen zal worden en dat ieder zich wachte met minachting er van te spreken. De inzameling der zoogenaamde 0'Co«/;e//-rente die den 17 dezer door geheel Ierland moest plaats hebben, had dien dag, te Dublin alleen, reeds meer dan 2800 p. st. opgebragt, welke som men meende dat tot minstens 4000 ponden zou aangroeijen. Een onlangs van Newcastle op den Theems aangeko men stoomschip van geheel nieuwe constructie, hetwelk steenkolen geladen had, heeft de algemeene opmerkzaamheid tot zich getrokken. Het is een ijzeren schip met eene ar- chimedische schroef van nieuwen vorm en eene stoommachi ne van 20 paardenkracht. Het schip houdt 346 tonnenlast cn is derwijze ingerigt dat de scheepsruimte in afgezonder de gedeelten met eene zekere hoeveelheid water, als ballast, gevuld kan wordenhetwelk naar gelang der behoefte door de pompen geloosd wordt. De voorsteven loopt wigsgewij- zc toe; de mast, van ijzer, is hol en dient tot schoorsteen voor de machine. Dit schip door den heer Cootes te New castle gebouwdbewijst op nieuw de voortreffelijkheid der ijzeren schepen met opzigt tot ligtheidsterkte en bezuini ging. Over eenige jaren zal men wel weinige houten sche pen meer zien, en men mag verwachten dat inde toekomst zelfs de meeste zeilschepen met den toestel der archimedische schroef zullen worden voorzien om bij ontbrekende!) wind, of gelijktijdig met den wind daarvan te kunnen gebruik maken. PARIJS den 19 november. Eergisteren heeft de koning het besluit geteekendwaarbij de wetgevende kamers tegen den 26 december bijeen geroepen worden. Uit Toulon schrijft men van den 16 dezer, dat de prins van JoinviJle en de hertog van Aumale aldaar te mid dernacht waren aangekomenen dat zij zich in den loop van den dag zouden inschepen. Bij hunne aankomst stonden de troepen onder de wapenen. Men verzekert, dat de jonge prinses van Salernode aanstaande echtgenoot van den hertog van Aumale van hare tante, de koningin-weduwe van Sardiniëpene aanzienlijke huwelijksgift zal erlangen zelfs wil men dat zij tot hare eenige erfgenaam is benoemd. Dit huwelijk wordt te Wee- nen als een ontzettende slag voor de familie van den oudsten tak der Bourbons aangemerktwant de jonge prinses is ook eene groote gunstelinge van het keizerlijk Oostenrijksche hof. - De opening van de Ecole Polytechniqueop lieden bepaald, heelt weder nieuwe zwarigheden ontmoet. De jon ge lieden die daarin toegelaten worden hebben daar nlien zich onder eede verbonden hadden de gemeenschappelijke aansprakelijkheid der gebeurtenissen die tot de ontbinding der school hadden aanleiding gegeven op zich te nemen thans zwarigheid gemaakt in de school terug te keeren zon der vooral met hunne makkers in overleg te treden wat in dezen te doen. Zij hebben zich dien ten gevolge bij een adres tot den koning gewend, 0111 tiitstel van de opening der school te verkrijgenten einde den tijd te hebben om met hunne kameraden die zich nog in de departementen bevin dente beraadslagen. De /'hare van Bayonne vermeldtdat de bekende Zur- banodie onder liet beheer van Espartero tc Barcclona zulk eene vreesselijke rol gespeeld heeft, en sedert eenigen tijd in Spanje teruggekeerd waswaar hij op zijn landgoed nabij Logrono verbleef, de vaan des opstands opgestoken heeft. Hij had van het Spaansch gouvernement bevel beko men zicli naar Santander te begeven, maar in plaats van daar aan te voldoen, was hij naar de Siërra de Camcros geweken i een gebergte dat de provincie Soria van die van Logrono scheidt, dilar heeft hij een aantal soldaten verzameld, die' vroeger onder hem gediend hadden cn is onverhoeds in het stadje Najara op zeg uren afstan'ds van Logrono gedrongen, heeft er al de voorhanden geweren en wapenen gerequireerd en eene oproeping aan allen die,hem volgen wilden gedaan. Zijn troep bestond in den avond van den 13 uit 50 ruiters eu 80 infanteristen. Welke staatkundige leus hij wilde aan nemen, was niet bekend, maar men vermoedde dat zijne be- weging in vérband stónd met de reeds ontdekte zamenzwe- ring en in het belang van Espartero zou zijn. De naam van Zurbano was echter te veel gehaat, dan dat zijne beweging veel opgang zou maken. Blijkens eene telegrafische depêche uit Madrid, van den '3 j was dien dag de inleiding der gewijzigde constitutie aangenomen zoo als die door de regering en de commissie was voorgesteld. Bij de langdurige beraadslagingen over die onderwerp heeft onder anderen de afgevaardigde T-ejada in een zeer uitgebreid vertoog, het geheele voorstel tot wijzi ging der constitutie bestreden en trachten te bewijzen dat voor Spanje geen geluk denkbaar wastenzij men tot den onbeperkten eenhoofdigeu regeringsvorm terugkeerdever mits de massa van het Spaansche volk in kennis en bescha ving nog te zeer achterlijk wasom eenig deel aan het be heer van de aangelegenheden des lands te kunnen nemen. De minster Martinez de la Rnsa heeft dit gevoelen, het welk door niet weinigen 111 Spanje gedeeld schijnt te worden, met warmte wedersproken en de geschiktheid van het Spaan sche volk voor den gematigden constitutionelen regeringsvorm verdedigd. Uit eenige gezegden van dien afgevaardigde nam de minister voorts aanleidingom de tegenwoordige bezitters van zoogenaamde nationale goederen door de verzekering genist te stellen dat hunne regten geëerbiedigd zouden wor den en 0111 zijne, bij gelegenheid van de beraadslaging over het adres op de troonrede gedane betuigingen aangaande de zaak van het huwelijk der koningin en het stellige voor nemen der regering0111 met de verbannen leden van het koninklijk geslacht in geene transactie te treden, te herhalen. I11 dezelfde zitting van den 13 is eene levendige discussie ontstaan over het 2de artikel der gewijzigde staatsregeling ten doel hebbende om de kennisneming over overtredingen van de drukpers aan de regtbanken van gezworenen te ont trekken. Een amendementstrekkende 0111 zaken van dien aard voortdurend aan de gezworenen te onderwerpen met uitzondering van de gevallen bij de wet bepaald werd met 88 tegen 25 stemmen verworpen. Terwijl onze dagbladen dezer dagen berigten uit Ota- beite tot den 6 junij hebben medegedeeldvolgens welke het toen op dat eiland rustig wasmaar een deel der in boorlingen nog gewapend tegenover de Franschen stond leest men thans in een dagblad van Liverpool Over de Vereenigde Staten zijn latere berigten van de Societeits-Eilanden ontvangen, waaruit schijnt te blijken, dat een nieuw gevecht tusschcn de Franschen eu inboorlin gen heeft plaats gehad waarbij een groot aantal dezer laat- sten door hunne goedgewapende en goed gedisciplineerde aanvallers zijn geslagt. Wij veronderstellendat kapitein Brit atnieuwelings door koning Bodewijk Filips tot officier van het Legioen van Eer bevorderd de held dezer nieuwe slagting is geweest. Het Engelsche fregat Fisguard heeft de koningin Pomaré naar Balabola een ander der Societeits- Eilanden overgebragt." BRUSSEL den 22 november. De kamer der vertegen woordigers houdt zich tegenwoordig in geheim comité be zig betrekkelijk een ontwerp nopens den invoer van granen door het hertogdom Limburg, en de prorogatie van de wet op de rogge en gerst. De discussie heeft in de beide jong ste dagen geloopen over de vraag, hoe de vrijheid van de vaart met betrekking tot de Maas moest .verstaan worden. De hoofd-redactetir van het Brusselsche blad Hlaetnsch Belgiede heer J. A. de Laetkondigt aan dat de uitgave van dit blad, hetwelk reeds een vrij grooten opgang begon te makendoor hoogst onverwachte Omstandighedenzal gestaakt wordenterwijl men uit een en ander berigt in dit blad verneemt, dat er te Brussel een nieuw Vlaamsch dag blad zal verschijnenonder den titel Hlaemsifte Be/gen het welk alleen daarin van het vorig blad zal verschillen, dat het ook de godsdienst zal behandelen en dus nevens zijne Vlanm- sche ook eene Katholijke strekking zal hebben. 's GRAVEN1IAGE den 22 november. I11 de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van heden is van de Tweede Kamer, onder anderen ontvangen het ontwerp van adres in antwoord op de troonredebenevens de ontwerpen van wet strekkende tot aTlossing van schuld over 1S44 en tot aanwijzing der middelen tot aflossing van de schuld aan de Handel-maatschappij. Een en ander is verzonden aan de af- deelingen. Waarschijnlijk zal de Kamer morgen over het ontwerp van adres eene beslissing nemen. Het in de zitting van de Tweede Kamer van eergiste ren uitgebragt algemeen verslag, nopens het ontwerp van wet betrekkelijk het tarief van salarissen van de hypotheek bewaarders enz.vangt aan met op te merken dat de wet telijke duur van het, bij koninklijk besluit van 4 februarij '1841 Staatsblad no. 7) vastgestelde tarief van salaris en van de bewaarders der hypothekenvan het kadaster en der seheepsbewijzen met den 9 jannarij 1845 zullende ophou den de onderhavige voordragt strektom bij de wet het onderwerp dier salarissen voor het vervolg te doen regelen. Z. Exc. de minster van financiën heeft bekend gemaakt;

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1