MIDDELBURGSCHE C OURAN T. N". 141. Zalurda: 1844. 23 November. BESTUREN eu ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. Jvattfccijfi. SDuitstftUiub. Bclgtc. llebcvTanbctt. 'D« aboiiüemeiits-prijs dezer Courant is '2 75 voor drie maanden en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dun drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens Vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. l)e Advertentie» worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 60 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papie.r geschreven te zijn, alzoo by elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet wordeu betaald. VERPACHTING TOLLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tier Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien; zulks zou de mogen aangaan, dat op Donderdag den 28 dezer maand, des voormiddags ten elf ure, ten Randhuize zal worden overgegaan tot de verpachting van den TAUX der TOLLEN op den Straatweg tusschcn de Steden Vlissingeit en Middel burg zullende de conditiën dier Verpachting van heden af, ter Griffie van laatstgcmelde Stad, voor eer. iegelijk ter le zing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 22 No yember 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De DIRECTEUREN der Middelbnrgsche Afdeeling van het Nedcrlandsch BIJBEL-GENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 28 November, des avonds ten zes uredoor den Wei-Eerw. Heer J. J. van Deinse verslag van den staat des Genootschaps uitgebragt, en tevens eenc toepasselijke redevoering zal gehouden wordenzij noo- digen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vrien delijk uit, om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige zamenkomstwaar men tevens den verderen* zegen des Aller hoogste over deze heilige zaak za! inroepen. Middelburg, den 21 November 1844. DE SUPERVILLE, President. A. M. CRAMEll, Secretaris. TEREENIGING tot BET ORDERING der TOONKUNST TE MIDI) EL li Uit G. De Leden der Vereeniging voornoemd worden verzocht te vergaderen op Maandag den 25 Novemberdes namid dags ten half twee urein de Concertzaal, tot het opnemen en sluiten der Rekening; het arresteren van een Reglement, en benoemen van een nieuw Lid in het Bestuur. Tevens worden de Aandeelhouders in de Negotiatie tot aanbouw der Concertzaal verwittigt, dat de gewone jaarlijk- sche uitloting dienzelfden dag, ten half drie ure, zal plaats hebben, en mitsdien uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Middelburg den 20 November 1844. Namens het Bestuur, J. W. van SONSBEECK, Secretaris. De COMMISSIE van het MUZIEKFONDS der Middel bnrgsche Dienstdoende SCHUTTERIJ zal, op Dingsdag den 26 November 1844, des voormiddags ten twaalf urein het Provoosthuis op de Noordzijde van den Dam, verslag doen van het door haar verrigte sinds de laatstgehouden.- Vergadering De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zal, op Maandag den 25 Novem ber aanstaande, des voormiddags 0111 11 ure precies, in het gewoon Lokaalvaceren tot aanbesteding van het voor de zen Winter benoodigde VLEESCIIzullende op geene Bil jetten van Inschrijving worden achtgegevenwaarvan de In schrijvers niet in Persoon tegenwoordig zijn. De Conditiën dezer aanbesteding liggen van heden af ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 20 November 1844. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Scerefaiis. FRANKPORT den 17 november, liet aantal der dezer dagen in Servie ter zake van deelneming aan revolutionaire plannen ter dood geliragte personen bedraagtnaar men meldtruim 40, waaronder verscheiden aanzienlijke lieden. De bekende IVucsitschwelke met de vervolging der beschul digden belast is geweest, is, 11a alom de orde hersteld te hebben te Belgrado .teruggekomen. In Bohcmen rigt de* runderpest bij voortduring groote verwoestingen onder het vee aan. Even als de Pruissische heeft ook de Beijersche regering maatregelen genomen om de verbreiding van die ziekte aan de grenzen tegen te góan. Niet slechts den invoer van vee, maar ook die van Wol huiden, vet enz, uit Bohemen en Oostenrijkis in Beiieren geheel verboden. Uit Petersburg den 5 november wordt gemeld dat in de golt van Kroonstadt reeds veel ijs wasen ook de haven met eeue dunne ijskorst overdekt begon te worden. Brieven uit Napels melden dat zich in Sicilië gelijke benden gevormd hebben als in Calabrie welke gedeeltelijk het roovershandwerk Uitoefenen, gedeeltelijk staatkundige be doelingen hebben. Dien ten gevolge is bij koninklijk besluit, .de gestrenge krijgswet, welke voor eenige maanden voor •de bewoners der beide Calnbrien tegen het dragen'van wa penen en de ongegronde verwijdering van hunne woonplaats uitgevaardigd is, ook op Sicilië van toepassing verklaard. Buitendien zouden onderscheidene troepen tegen die benden uitgezonden worden. Uit Athene zijn over Triest berigten ontvangen vol gens welke aan de Turksch Grieksché grenzen sedert kort eene buitengewone drukte heerschte. I11 Athene wilde men weten dat deze drukte ten doel had de bevrijding der op Turksch gebied wonende Grieken van de Turksche opper heerschappij, Het met dat doel sedert jaren gestichte gehei me genootschap, van hetwelk zeer aanzienlijke Grieksche personen ja zelfs verscheidene Grieksche ministers leden zijn zou sedert kort met eenige 1000 leden vermeerderd wezen. LONDEN den i <5 november. Heden in den vroegen mor gen heeft een hevige brand het uitgestrekt fabriekgebouw der heeren Hortte en Thompson, rijtuigmakers in Oxfordstreet alhier, met alles wat het bevattevernield. Tijdingen uit Nieuw-York loopende tot den 31 oc- tober doen het voorkomen, als of het niet onwaarschijn lijk isdat met den 1 februarij "aanstaande er in den staat van Pensylvanie genoegzame geldmiddelen voorhanden zullen zijn, om den interest, welke alsdan op de publieke schul den van dien staat verschijnt, te kunnen uitbetalen. Ook in den staat van Ohio schijnen de financiële uitzigten voor het vervolg niet ongunstig te zijn. I11 het land van Wallis leeft een grijsaard die den buitengewonen ouderdom van 120 jaren bereikt heeft. Ge boren in den jare 1724 onder de regering van Ceorge I heeft hij geleefd onder het bewind van vijf koningen en ééne koninginHare thans regerende Majesteit Victoria. Hij geniet de beste gezondheid heeft het gebruik van al zijne zintuigen en bezoekt dikwijls zijne jongste dqchter, die thans den leeftijd van 88 jaren bereikt heeft, welke op eenigen afstand van zijn dorp woont leggende dit bezoek altijd te voet af. PARIJS den 17 november. Er schijnt thans weder spra ke van een huwelijk tusschen de koningin van Spanje en haren oom, den graaf de Trapanigeboren in 1827, broeder des konings van Napels. Het Mémorial Bordelais beweert dat dit huwelijk met mei aanstaande te Valencia zal voltrok ken wordenen dat de Paus de vereischte dispensntien reeds heeft verleend. Voorts leest men in dat blad, dat de zuster der koningin met den hertog van Montpensier in het huwe lijk zou treden. De heer Saglio, lid van de kamer der gedeputeerden, is te Algiers aangekomen waar dit jaar vele aanzienlijke I-ranschen gezien zijn. Terwijl vele Fransche gedeputeerden naar de Afrikaansche bezittingen reizenhebben verscheidene Arabieren, op hunne beurt, het voornemen weldra Frankrijk te bezoeken; zij bevinden zich reeds te Algiers, alwaar zij zich den 20 dezer herwaarts zullen inschepen de meesten dragen de versierselen van het legioen va»i Eerwelke zij tot belooning hunner diensten ontvangen hebben. De berigten uit Madrid zijn van den 11 dezer. De commissie, welke belast was het door de kamer der gedepu- teeiden goedgekeurde adres der koningin aan te bieden was dien dag des namiddags ten half twee ure door H. M. ont vangen. De koningin was in groot toilet en op den leuning stoel gezeteld, waarop zij gewoonlijk bij plegtige reccptien zit. Op haar gelaat las men de voldoening welke zij over het ontvangen der commissie smaakte aan hare zijde ston den de president van den raad en de minister van marine in groot tenue. De marquis de Someruelospresident der com missie, rigtte het woord tot de koningin, welke hierop al dus antwoordde: De gevoelenswelke gij mij hebt geopen- baaid zijn juist die welke aan de gedeputeerden der natie passen. Ik ontvang uwe wenschen met genoegen zij zijn volkomen aan de mijne gelijk, ik begeer even als gij, dat Spanje, door de gunst des Almagtigen zoo voorspoedig zij als het verdient te wezen terwijl het de heilige godsdienst onzer vaderen beschermtde constitutie bevestigt, en het welzijn der bevolking verzekert." De commissie heeft daar op II. M. naar hare vertrekken terug geleidna tot den handkus toegelaten te zijn. Van Madrid den 13 wordt gemeld, dat liet voorwerk of de inleiding der nieuwe staatsregeling, zoo als die door het gouvernement en de commissie was voorgesteld is aan genomen. Te Cadix zijn weder voorteekenen van oproerigheden ontdekt. BOULOGNE den 1.5 november. lui de kerk van de lage stad werd den 7 dezer eene zeldzame plegtigheid gevierd. De weduwe Sauragegeboren den 7 november 1744, vierde haren loosten verjaardag, omringd van hare vrienden bloed verwanten zonen en achterkleinzonen. De dienstdoende pastoor was 92 jaren. De kinderen van mevrouw Sattvage zijn 72 en 75 jaren. De achtingswaardige vrouw ziet vier geslachten van hare nakomelingschap. Zij is nog in het be zit van al hare vermogenszonder dat eenige zwakheid na- deeligen invloed heeft op haren gunstigen inborst. BRUSSEL den 17 november. De kamer van vertegen woordigers heeft met eenparige stemmen aan den minister van oorlog een supplementair crediet van 4,150,000 franken verleend. Den 19 november. De zitting der kamer heeft giste ren geen voortgang kunnen hebben uit hoofde het daartoe vereischte aantal leden ontbrak. Over het algemeen zijn steeds veie gedeputeerden afwezig, en ontbreekt het in de dagbladen niet aan aanmerkingen over den weinigen ijver welke door de meerderheid der volks-vertegenwoordigers wordt betoond in.de behartiging van 's land belangen. Dezer dagen zijn te Luik proeven genomen met kanon nen van 24 ponds kogels voor rekening van de Nederland- sche regering een dier stukken heeft reeds 1,200 schoten met dubbele lading doorgestaan de daardoor aan Nederland ver oorzaakte onkosten beloopen meer dan 20,000 fr. Men heeft hier valsche Engelsche goudstukken met de beeldtenis van koningin Victoria en het jaartal 1837 ontdekt. s GRAVENIIAGE den 19 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ontvan gen eene koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet nopens de uitoefening van de takken van genees kunde. Dit ontwerp met de daartoe behoorende memorie van toelichting, is naar de afdeelingen verzonden. Vervolgens is door de commissie tot de verzoekschriften verslag uitgebragt I. Bij monde van den heer heer van Naamen: 1. op een adres van den heer notaris Hammacherte Groedepro vincie Zeelandhoudende bedenkingen tegen het ontwerp van wetnopens het tarief van salarissen voor de hypotheek bewaarders, enz. Verzending naar de griffier en drukken van het verslag2. op een adres van den heer Cazaux en 12 andere notarissen te Rotterdam, over hetzelfde onderwerp. Gelijk besluit. II. Bij monde van den heer Storm op een adres der commissie van landbouw in Limburg, behelzende klagten te gen de wijs van toepassing der wet op het veefonds. De commissie stelt voor, het adres ter griffie neder te leggen en een afsthrift daarvan te verzenden aan Z. Exe. den mi nister van binnenlandsche zaken ten einde daarvan' kennis te nemen waartoe, na eenige beraadslagingen met 22 tegen 18 stemmen is besloten. Daarna brengt de centrale afdeeling haar algemeen verslag uit over het ontwerp van wet, nopens het tarief van salaris- 1 sen voor de hypotheek-bewaardersenz. De tijd der be raadslagingen zal nader bepaald worden. De huishoudelijke commissie der Kamer brengt verslag uit over de missive der Eerste Kamer, houdende verzoek, dat de stukken, alleen voor de leden der Tweede Kamer gedrukt wordendedit ook voortaan mogen worden voor de leden der Eerste Kamer. De commissie stelt voor, dit in het alge meen toe te staan met uitzondering echter van zoodanige stukken welke aan de Tweede Kamer onder geheimhouding zijn medegedeeld, waarover in elk bijzonder geval zal wor den beraadslaagd doch waaromtrent in alle gevallen ook aan de leden der Eerste Kamer het geheim zal worden opgelegd. Dit verslag zal worden gedrukt, en daarover zal nader wor den beraadslaagd. De voorzitter herinnert de Kamer, dat van de aanbeve lingslijst betrekkelijk de vacature in den Hoogen Raad, vijf candidateu verzocht hebben niet in aanmerking te komen, zoodat die lijst op één' enndidaat gereduceerd is. De pre sident stelt dus voor, om in dit bijzonder geval den Jloo- gen Raad te verzoeken eene nieuwe lijst van"candidateu za nten te stellen. Hiertoe wordt besloten. Niets meer aan de orde van den dag zijndewordt de vergadering tot nadere bijeenroeping verdaagd. Van de heden ingekomen voordragt, nopens de uitoefening der takken van geneeskunst, luidt art. j aldus: „lot de uitoefening der geneeskundige burgerpractijk hetzij in haren geheelen omvang, hetzij voor elk harer on- derdeelen van inwendige geneeskunde 'heelkunde of verlos kunde, moet men aan eene der hoogescholen van dit rijk den graad van medecinaechirurgiae of artis obstetricae doctor verkregen hebben. Hiervan zijn uitgezonderd voor het verloskundige vak de vroedvrouwenalsmede voor de uitoefening van de ge nees- en heelkunde bij do ingezetenen, de officie ren van ge zondheid dei land- en zeemagtdie 11a twintig jaren en daarboven in die betrekking te hebben gediend, op ccne eer folie wijze de dienst verlatenen ook de zoodanigen onde^

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1