MIDDELBCRGSCHE C O R A m T. N\ 140. Donderdag 1844. 21 November. BESTUREN cn ARMINÏSTRATÏEN. NÏË ÜWST IJ DIN G EN Qaubc^Ubiug Suif schlaub. JjV.nifi vijf». Belgic. ilcbcvf .nnbcn. VAK IN TE I)IJKEN POLDERS. Op Dingsdag don 26 November 1844, des namiddags ten één urezaiin liet Logement van Steeukamp te NEUZEN ijr het openbaar worden aanbesteed DE BEDIJKING der SCHORREN liggende tegen de IVesterscheldéin den mond van'den Brakman., beoosten den Hoofdp la afpolder in drie Perceelen. liet Eerste Perceel zal bevatten eene Dijkslengte van 1743 El, met de helft van eenen Separatie-Dijk, lang, 720 El en Het Tweede Perceeleene Dijkslengte van 4330 El, met de wederhelft van genoemden Separatie-Dijkterwijl de Dijk van Het Derde Perceel lang zal zijn 5050 El. Het een en ander zoodanig als bepaald is en omschreven staat in liet Bestek en de Conditiën van aanbesteding; welk Bestek ter lezing is gelegd in het voornoemde Logement van Steeukamp en in de Herbergen te Hoofdplaat en Biervliet terwijl hetzelve te bekomen is in den Boekwinkel der Gebroe ders' Abra 'mmste Middelburgvoor dén gulden het exem plaar, met de Te'ekeningen der Directie-Keet. Van dit werk zal nadere aanwijzing geschieden op het Lokaal zelf, vier dagen vóór de besteding. YEREENIGING tot BEN OR DERING der TOONKUNST TE MIIiJtELBURG. De Leden der Vereeniging voornoemd worden verzocht te vergaderen op Maandag den 25 November des namid dags ten half twee ure, in de Concertzaal, tot het opnemen en sluiten der Rekening; het arresteren van een Reglement, en.benoemen van een nieuw Lid in het Bestuur. Tevens worden de Aandeelhouders in de Negotiatie tot aanbouw der Concertzaal verwittigtdat de gewone jaarlijk se he uitloting dienzelfden dag, ten half drie ure, zal plaats hebben en mitsdien uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Middelburg, den 20 November 1844. Namens het Bestuur J. W. VAN SONSBEECK, Secretaris. Middelburg, den 20 November 1844. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen berigt dankbaar de ontvangst van 100 door den lieer Mr. .7. .7. Berdenis van Ber/ekom ontvangen. De Directie der Vereeniging voornoemd, A. M. CRAMERLoco Voorzitter. M. J. BOONE Secretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zal, op Maandag den 25 Novem ber' aanstaande des voormiddags 0111 11 ure precies, in het gewoon Lokaalvaceren tot aanbesteding van het voor de zen Winter benoodigde VLEESC1I zullende op geene Bil jetten van Inschrijving worden aclitgegevenwaarvan de In schrijvers niet in Persoon tegenwoordig zijn. De Conditiën dezer aanbesteding liggen van heden af ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 20 November 1844. Namens de Commissie voornoemd H. DU BUISSON BECIUS Secretaris. FRANKFORT den tj november. Uit Luzerne schrijft men het volgende Zatpvdag den 9 dezer werd te Wikou en den volgenden dag té Reiden cn Hitzkirch gemeente-ver gadering gebonden 0111 over het besluit van den grooten raad, nopens het beroepen der Jezuiten, te stemmen. Die •drie gemeenten tellen te zamen 599 stemgeregtigde burgers; wan dezen hebben 504 de bedoelde wet verworpen, en dus slechts 95 die goedgekeurd, waarvan 87 alleen om hunne afwezigheid geacht worden voor dc wet gestemd te hebben. Uit de mee-té gemeenten luiden de voorloopige berigten gun stig voor de verwerping. Juist daar, waar de Jezuiten mis siën gehouden hebben wil het volk niets meer van hen we ten en men vleit zich dat zij eene volkomene nederlaag zullen lijden. Hier in Luzerne is het aan de regering inge diende verzoek om eene gemeente vergadering te mogen hou den door meer dan 800 burgers onderteekenddie daarin zeggen dat zij bet besluit van den grooten raad niét slechts als strijdig niet de staats-regeling, maar als eene algemeene ramp voor het kanton beschouwen hetwelk aan beschaafde cn echt Christelijk-Kathoüjke geestelijken geenszins gebrek heeft. De regering gaat hitusschen voort met troepen naar dc tod te doen komen:, daar zii voor stoornis der rust be vreesd is, bij gelegenheid der gemeente-vergaderingdie den 17 zal gehouden worden-. Verscheidene vreemde mogendheden hebben aan deze regering haar ongenoegen over het besluit van den grooten raad te kennen gegevenvermits zij het beschouwen als moetende leiden tot botsingen tusschen de gezindheden en tot burgertwist. De Zwitsersche geestelijkheid is over het algemeen ook niet tevreden met liet besluit van Luzerne, en ziet daarin eene aanranding van hare eer." Een kntnolijk priester in Opper-Sileziemet name Joh. Rouge, heeft voor eenige dagen eenen door hem aan den bisschop van Irier, den lieer Arnoldigerïgten brief openbaar gemaaktwaarin deze kerkvoogd op eene zeer ern stige wijze wordt aangevallen ter zake van het tentoonstellen van den zoogeiiaamden H. Rok. De schrijver verklaart zich in dat stuk niet eene groote vrijmoedigheid tegen de bede- j vaarten, zoo als die nu weder naar Trier hebben plaats ge had noemt het aanbidden of vereeren van reliquien afgo dendiensten werpt den bisschop voor, dat hij in dezen, de Christelijke leer geheel voorbij ziende het bijgeloof op eene onverantwoordelijke wijze bevorderd heeft. Deze brief maakt in alle streken van Duitschland een ongemeen diepen indruk. LONDEN den 16 november. II. M. en prins Albert zijn gisteren avond van hunne reis naar Durghley op het kas teel van Windsor teruggekomen. De algemeene aandacht begint thans weder meer op de zaken van Ierland gevestigd te worden. De heer D. O'Con. nclJ bevond zich laatstelijk nog wel op zijn landgoed, maar werd eerlang te Dublin verwacht. I-lij heeft verscheidene brieven openbaar gemaakt, waarin hij eensdeels er vooruit komt, dat zijne proefneming 0111 zich aan de partij der foe- deralisten aan te sluitendat is aan sommige aanzienlijke lersche Protestanten, die een afzonderlijk Iersch parlement, maar enkel tot behandeling der huishoudelijke aangelegenhe den van het eiland willen, mislukt is, en aan den anderen kant zijne plannen voor de toekomst openlegt. Tot die plan nen behoort: 1. het instellen eener regtsvervolging tegen de ministers en hooge regterlijke beambten die zijne jongste veroordeeling hebben bewerkt, welke regtsvervolging echter voor het Britsclie parlement plaats zou hebben en dus wel geenerlei gevolg hebben zal; 2. het hervatten van zijn vroe ger ontwerp tot liet verdringen der gewone burgerlijke reg- ters^ door onbezoldigde scheidsregters van zijne partij 3. de oprigting van een zoogenaamd voorbehoedend genootschap dat de kern van een Iersch lagerhuis zou moeten vormen. Ook deze laatste ontwerpen schijnen zich niet spoedig te zullen verwezenlijken en de bladen beklagen zich dan ook sterker dan ooit over de verblindheid dér Ieren die hen be let in te zien, hoezeer zij door den volksleider om den tuin worden geleid. Die volksleider zelf moét zich in den laat- sten tijd bedrogen hebben gezien in zijne verwachting van ondersteuning van de zijde der Whigs te zullen erlangen. De regering heeft in de laatste tijden menigvuldige en grondige nasporingen omtrent de armen laten doen cn de uitslag daarvan heeft bewezen dat ervolgens de uitdruk king van den bisschop van Londen duizende en tienduizen- de Christenen, te midden der meest gevorderde beschaving, tot den staat van wilden en heidenen zijn gebragt. -Onlangs is misschien de reusachtigste schoorsteen der wereld gebouwd te Liverpool bij de labrijk van chemica liën van den heer IVHUIdezelve heeft aan den grond- slag 40 voeten in doorsnede en kegelvormig oprijzende 9 voet aan den top de geheele hoogte is 309 voet. (Dc E11- gelsche voet is ruim 3 palmen. Neder!.) Het springen van eene der waterketels van de nieuw gebouwde ijzeren stoomboot de Gypsy Queen, op het oogen- blik dat bewuste boot zich aan een der Biaekwall ankerboeijen op de hoogte van het Brunswick-hoofdvast bevondheeft dingsdag namiddag den onmiddelijken dood van een zevental personen en het zwaar verwonden van een vijftal anderen ten gevolge 'gehad van welke laatste er sedert dien tijd ook reeds drie overleden zijn. .Berigten van de Kaap de Goede Hoop houden in, dat, bij voortduring, bij het Britsclie gouvernement aldaar klag- ten van wege de pachters over de herhaalde strooptogten door een aantal Kafferstammen op de.grenzen inkomen. Intussehen waien dooi Sandi 11 ahet hoofd van eene dier stammen welke de Britten het méést' toegenegen wasde plegers van' den moord aan den pachter de Lange opgespoord en ter straf fe uitgeleverd geworden; terwijl, op het bevel van Sandilla, tévens aan de weduwe van den onlangs verslagene óo stuks lc hetwelk in het bezit van dc moordenaars gevonden was, ter hhnd gesteld zijn. In Canada is de keus van leden voor het koloniaal gou vernement grootendeels ten voordeele der behoudende partij uitgevallen, zbodat de gouverneur-generaal veel kans schijnt te hebben 0111 zijne plannen ongehinderd ten uitvoer te kun nen brengen. PARIJS den 16 november. De op handen zijnde inschrij vingen voor dc leening van eoo miilioen houden de aan dacht der financiële wereld gestadig gespannen. Men ver- zekcit thans dat de heeren Rot lischijd en Baring die aanvan kelijk gemeenschappelijk naar die leeniug zouden inschrijven zich weder gescheiden hebben en dat nu ook het huis van Laffitte naar de leening dingen zal. Men wil dat jn 1840, bij den dood van den lieer Na- than Rothschlld, een-inventaris van de bezittingen der fami lie is gemaakten dat die toen 540 miilioen frs. beliepen. De weder-openiug der polytechnische school geeft aan de alhier uitkomende dagbladen stof tot menigvuldige aan merkingen. Reeds zijn van gouverne 111 ents wege aan eenige jongelingen, welke zich, vóór de ontbinding dier Schoof, op dezelve bevonden brieven gezonden waarbij zij worden uitgenoodigd 0111 de léssen aan die inrigting op nieuw bij te wonen. Het bewind heeft zich echter tot dus ver slechts bepaald tot diegenen welke in dc hoofdstad wonen zoodat op dit oogenblik nog een aantal voormalige kweekell'ngeii der school, ten aanzien van hun toekomstig lot, in onzekerheid zijn. Bij velen bevestigt deze omstandigheid het vermoeden dat de regering a! de kweekelingcn weder wil plaatsen en bij gelegenheid van het sluiten des huwelijks van den hertog van Aumale17 of 18 jongelingen, die zich vroeger aan het hoofd der beweging tegen het gouvernement hebben gesteld, bij wijze van gratie, weder op de school zal toelaten. Men wildat het vdorstelom eene algemeene am nestie uit te vaardigen sterke tegenkanting ontmoet in den raad van ministers, voornamelijk, omdat in dien maatregel ook prins Bodewijk Napoleon begrepen zou zijn. De minis ter Guizot zou de bedenking hebben geopperd,' dat wanneer het bewind dien jeugdigen prins gratie schonk dit zeer waarschijnlijk ernstige diplomatieke verwikkelingen met het buitenland zou veroorzakendaar hij steeds volstandig heeft geweigerd naar Amerika te vertrekken, en nog altijd in zijn voornemen volhardt0111wanneer hij in vrijheid 'moge worden gesteld, zijne vaste verblijfplaats in Duitschland te vestigen, iets, hetwelk onmogeiijk door het Fransch be wind zou kunnen worden geduld. Verscheidene leden van den raad zouden, ten aanzien van den prins, in de bezwa ren van den heer Guizot deelen. Gisteren avond ten 10 ure geraakte het gansche kwar tier van Montmartre alhier in beweging. Eene vrij goedge- kleede vrouw stond voor een boekwinkel in de straat Vivien- ne stil, en nam, na verloop van eenige oogenblikken een almanak van 50 centimes weg. Door den bockverkoop'er op heeter daad betraptzag zij zich gedwongen met dezen naai den commissaris van policie te gaan. Bij het opklimmen van den trap, welke naar het bureau van den commissaris ge leidde, trof zij den ongelukkige eensklaps met een dolk zoodat hij dood nederviel. De vrouw ontvlugtte maar werd weldra achterhaald. BRUSSEL den 17 november. Gisteren heeft de koning eene bezending ontvangen van den handel van Gend ten einde Z. M. bekend te maken met de bezwaren, welke al daar ter stede bestaan tegen hec stelselvolgens hetwelk in Antwerpen en in Ostende vrije entrepóts zouden worden op- gerigt. Men meent in Gend, dat de vestiging van dergelij ke iurigtingen aanleiding zal geven tot verregaande sluike- rijen ten koste van het fabriekwezen, en tevens den han del in de andere koopsteden grootelijks zal benadeelen. De koning heeft de bezending zeer minzaam ontvangen en haar verzekerd dat de medegedeelde bedenkingen in ernstige over weging zullen worden genomen. Naar men verneemt is de koning, zoowel als een deel van het ministeriegeenszins ten voordeele van den maatregel gestemd. Dc bezending heeft geen gehoor kunnen erlangen bij den minister Nothomb 't welk dien bewindsman zeer kwalijk wordt afgenomen. De kamer heeft de wet op de verhooging van dc bezol diging der leden van de regterlijke magt aangenomen. De liberale oppositie heeft zich zeer verheugd over dc groote meerderheid, met welke het voorstel is aangenomen hou dende dat de bedoelde personen volstrekt geene andere be looningen of vergoedingen zullen mogen aannemen, dan die de wet hun toekent. De behaalde zegepraal zal echter den invloed dier partij voor alsnog weinig bevorderen. De kamer der gedeputeerden heeft een harer' ijverigste leden, den heer de Nef van Turnhout, verloren. Bij'de begrafenis van zijn lijk heeft een groot onheil plaats ee'had De stelling van een windmolen, waarop een vijftigtal""mêii- schen stond is ingestort. Vier hebben daarbij het 'leven vcr- loren en verscheidene andere zijn zwaar gekwetst. - liet blijkt meer en meer, dat de maatschappij voor de Belgische kolonisatie in Guatemala, van welke men zich zulke heilzame-gevolgen voorspelde, in zeer ongunstige om standigheden verkeert, en zonder krachtige ondersteuning in ecu dreigt te storten. Men meldt, dat het bewind zich ver bonden heeft, om van dc wetgeving den waarborg te vragen voor de renten van een te negotiëren kapitaal van drie mil- lioenen, tegen 3 ten honderd; doch het is altezins te ver wachten dat deze aanvraag zal worden afgewezen. 's GRAVENHAGE den 1.7 november. Gisteren zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Statcn-Genera-il ver gaderd geweest over de nieuwe voordragt van wethouden de het tarief van salarissen voor de hypotheek-bewaarders enz. alsmede oVer het ontwerp Van wet, strekkende tot verbeu ring van den accijns op liet zout. Wijders hebben de sec tiën zich bezig gehouden met het onderzoek van de ontwer pen van wet wegens liet stern- en kiesregt. Morgen zullen dc afdeelingen weder vergaderen over de voordragten van wet nopens het stem- cn kiesregt, het ont werp- tot verbetering'van den accijns op het geslngt ,- en over de voorgestelde wijzigingen in het reglement vaii orde der- Kamer. Ten één ure zal de centrale a'fdeelitig bijeenkomen tot het opmaken van haar algemeen verslag nopens de voor-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1