M11) D E LH U li GSCHE COUR AN T. zm I$°. 139. Dingsda 1'844. 19 November. -BESTUREN co ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. P. P O u s. SlbueirtcMttc. «Dtntedtlanb. (Rvoot-iSvittrtUjC. ISelgic. <rr £5 49e .'i 1><rjnoiiients—dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden en iranco per Post '3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentie» behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. i»58k? De Advertentie!) worden berekend te-en 22 cents de re;;elmet uitzondering van iluweiijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1, 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 cis.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert dat, van lieden at", zoo te:, zijnen Kan tore als bij de rcspective Ontvangers hunner woonplaatsen zullen worden uitbetaald de Ridder-soldijen over het derde kwartaal 1844. Middelburg, den 18 November 1844. Dc Administrateur voornoemd De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis tier belanghebbenden datter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den 13 Februarij 1819, Lett. M3, waarbij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatie» verschuldigd op den 29 November aanstaandedes namid dags ten twee ure, op het Raadhuis, in het openbaar zal worden overgegaan tot de nitloting van Honderd Stuks Kans biljetten van'de Stedelijke Rentelooze Schuld, te zamen een Kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 15 November 1844. De Commissie voornoemd DE STOPPELAAR, L. P. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 12 november. Van verschillende zij den wordt gemeld dat in de laatste dagen weder ettelijke personen in Polen gearresteerd zijn ter zake van staatkun dige woelingen. De bezetting der citadel in Warschau (dus wordt in een brief uit die hoofdstad van 28 october gemeld) bestaat thans uit een regement infanterie (3000 man) benevens een bataillon sappeurs en de tot de vesting behoo- rende artillerie. I11 de stad zelve is een regement infanterie (3000 man) en een regement ruiterij van 1000 man gekazer neerd. Buitendien liggen rondom de stad talrijke afdeelingen kozakken. I11 geheel Polen treft men dergelijke afdeelingen agn cn bijna al de kleinere steden zijn daarmede bezet. In Warschau rijden patrouilles van kozakken bij dag en bij nacht door dc straten. Bovendien bezet één erkadron kurassiers eiken nacht het Saksische-plein. Vorst Paskevitzwiens voorkomen zeer gedrukt en lijdende is, vertoont zich niet anders in het openbaar dan meteen gevolg van officieren en een detachement der Circassische lijfwacht. Ofschoon den vorst het gcheefe opperbestuur van Polen zoo wel het militaire als het burgerlijketoevertrouwd is, is echter het beleid der geheime policie in andere handen en geheel afgescheiden van zijnen werkkring. Door de veelvuldige arrestatie»die schier elk uur iu de straten der hoofdstad plaats hebben worden de bewoners bij voortduring er aan herinnerd dat het land nog altijd als in staat van oorlog verkeert, en als. zoodanig behandeld wordt. Daarentegen bespeurt men niets van dc uitvoering der gestrenge maatregelen tegen de Israëliten waarvan i.i de dagbladen met zooveel overdrijving melding is gemaakt. Zelfs aan de grenzen kan men niet bemerken dat die lieden minder talrijk zijn en goed Cmderrigte perso nen houden het er voordat dc bevolcne verdrijving nooit iu ernst uitgevoerd zai worden." Den 7 dezer is te Breslau het vonnis bekend gemaakt hetwelk door de daarmede beiastc commissie over de deelne mers aan de Siiezische arbeiders-onlusten, in de maand junij laatstl. geveld is. Daarbij zijn 25 deelnemers aan het oproer te Langenbiel.au gedeeltelijk tot vesting- gedeeltelijk tot tucht huisstraf veroordeeld geworden. Een gelijk aantal deelnemers aan het oproer te Peierswaldatu, vier aan dat te Friedersdorf cu zes aan dat tc Leutmannsdorf werden toe gelijke of min dere straffen veroordeeld. Volgens berigtcn uit Weenen van den 5 heeft de kei zer van Oostenrijk aan het bestuur der financiën opgedra gen om op middelen te denken tot dekking van liet te kort in de iands inkomsten wegens de afschaffing van het lotto spel in Oostenrijk. Dit te kort begroot men op hoogstens 5 miHioen. Naar ons uit Koningsbergen van den 7 gemeld wordt, is men voornemens om daar even als te Berlijn een vcrcin op te rigten tot opbeuring van de behoeftige volksklasse. In zonderheid wil men trachten 0111 door persoonlijken omgang op dezelve zedelijk te werken. Z. M. (ie koning van Beijercn heeft dezer dagen ge last, dat de militairen, die niet de Iloomscb-Katholijke gods dienst belijden voortaan vrij zullen zijn van dienst te doen bij hoogc processie». Het is bekend, dat de bedoelde dienst, waarbij ook de niet Kathoiijke militairen verpligt waren te knielen, sedert lang aanleiding gaf tot bezwaren en tot ver toog-en van den kant der Protestanten. BROMBERG den 1 november. Een zeer opmerkelijk iets houdt hier tegenwoordig de aandacht gespannen. Eene ge- heele Roomsch-Katholijke gemeente die van Schneidetnühl is op het punt zich van de Roomsche kerk af te scheiden. Op aandringen van het Roomsch-Katholijke .consistorie te Posen, zag de pastoor in evengemelde gemeente zich genood zaakt zijne waardigheid neder te leggen, en dit heeft" aanlei ding tot het door de gemeente genomen besluit gegeven. Zij heeft bereids eene verklaring in het licht gegevenvan den Paus niec langer als opperhoofd der kerk te beschouwen het vasten en de biecht wil zij afschaffen de missen en meer andere Roomsche plegtiglieden wil zij behouden. Zij heeft zich bij adres tot de regering gewendmet verzoek dat haar vergund moge worden zich als eene Duitsch-Katholij- ke gemeente te Schneidemiihl te constitueren. Men is zeer benieuwd welk antwoord zij hierop bekomen zal. LONDEN den 13 november. Op het banket, door den lord-mnire bij aanvaarding van zijn ambt gegeven, heeft de I'ransche gezant de Saint Aulaire den toast, op het welzijn des konings der Franschen ingesteld met groote hartelijkheid beantwoord, en zij» de door hem bij die gelegenheid gemaakte opmerkingen daverend toegejuicht. 0114 een denkbeeld te ge ven van den overvloed der ge.regten, bij dit feest opgcdischt, zal het volstaan te zeggen dat 450 terrines met echte schild padsoep 53 hammen, 43 ossentongen, 80 kalkoenen, even zoo vele faisanten24 ganzen en 40 schotels patrijzen on der die geregten behoorden, en dat al het overige naar even redigheid was. Op het nageregt prijkten niet minder dan 100 groote ananassen, 200 schotels druiven 50 met appelen 100 met peren 75 met noten 80 met gedroogde en inge maakte vruchten, 250 crèmes a la glacé, enz. PARIJS den 13 november. De hertog van Aumale en de prins van Joinville zijn gisteren morgen langs den spoorweg vertrokken en waren onder anderen door den luitenant-gene raal ^grnat Durosnelaide-de camp des konings, vergezeld, die Z. M. bij het huwelijk moet vertegenwoordigen. Den vorige» dag waren de gravin van Saint-Mauris en de gravin van Lojjier F.jfatstaatsdames der aanstaande hertogin van Aumalenaar Toulon afgereisd 0111 daar Jen prins af tc wachten. Dc Gom erstooin-fregat van 460 paardenkracht en de 1'luton zullen J1II. KK. I1H. naar Napels overbrengen. Eenige dagen na de voltrekking van het huwelijk moeten dc prinsen naar Frankrijk tcrugkecre» wanneer de koning en de koninklijke familie zich naar Fontaineblcau zullen begeven 0111 daar de hertogin van Aumale tc ontvangen. De maarschalk Bugeaitd is den 4 dezer des njorgens ten 5 ure aan boord van dc Sphiux van Dei lis te Algiers te ruggekomen. De hoop, welke men ten gevolge der eerste operatién van den maarschalk gekoesterd had, is ten volle verwezenlijktde Flissas-el-Bahar hebben zich geheel en al onderworpen en reeds 4000 frs. van de hun opgelegde schat ting betaald ook de Beni-Djenad hebben over hunne onder werping onderhandelingen aangeknoopt. Het gansche land is met schrik vervuld cn de gouverneur-generaal heeftzoo aan dooden als gekwetsten slechts 10 manschappen verloren. Den 31 october zijn de Flissas-el-Bahar den kapitein Tedlége be hulpzaam geweest in het ontladen van koopmanschappen die met eene stoomboot voor eene kolonie waren aangebragt welke zich op drie mijlen van de lossingsplaats bevond. De ze berigten zijn dus van zeer goeden aard. Officiële rappor ten deelen nog méde, dat de markten van Algiers sedert 4of 5 dagen door een grooter aantal Kabailen dan gewoonlijk .be zocht werden. Dc troepenwelke zich oostwaarts begeven hebben en nu tc Algiers teruggekeerd zijn zullen weldra de ontginningswerken hervatten welke door het opvatten der wapenen waren gestaakt en toch zoo hoog noodig zijn. Geen enkel officieel berigt is omtrent den generaal Es- partero gegevenmaar het gerucht loopt, dat hij tot op de kusten van Galicie gekomen iszich echter niet heeft dur ven ontschepen en zich weder verwijderd heeft. Een dagblad van Toulouse behelstdat het stadje Ville- Iranche d' Albi door een hevigen brand geteisterd werd reeds waren 8 huizen geheel vernield en men wendde alle pogin gen aan om de vlammen meester te worden. In het zuiden van Europa hebben in dc laatste dagen hevige stormen met buitengewone zware regens gewoed waardoor op onderscheidene plaatsen zeer aanzienlijke scha den zijn te weeg gebragt. Vooral is dit in Boven-Italie het geval geweest. De rivier de Arno is buiten hare oevers ge treden en genoegzaam de geheele stad Florence is dientenge volge overstroomd geworden. Het water heeft aldaar eene voorbeèldelooze hoogte bereikt. Geheele kwartieren der stad zijn weggespoeldzoo dok de kaaijen langs de Arno en onderscheidene bruggen over' ;die rivier. Gedurende vier achtereenvolgende dagen Hebben de lage gedeelten der stad onder water gestaan en volgens de laatste berigten was er nog geen voornitzigt op ccu spoedige» val van het water. Tot heden toe was het niet geluktdoor middel der Daguerreotypeop voldoende wijs een landschap af te beel den. De heer Bisson meent de zwarigheid te' boven gekomen te zijn. Hij plaatst voor het opjectief een groen gekleurd glas hetwelk, zegt hijde blaauwe en witte stralen, die de juist heid van' het beeld hinderen afwendt en de werking der groene en gele bevordert. Eenige proeven zijner beelden welke hij op het bureau der akademie nedergelegd heeft schijnen te bewijzen dat zijne wijze van handelen aan het oogmerk beantwoordt. In de ontleedzaal van het St.-CarJos-collegiete Ma drid, vonden onlangs de leerlingen, bij het openen der lin kerzijde van de borst eens lijks daarin geen hart. Bij nader onderzoek bemerkte men dat het in de regterholte der borst lagtevens met al de ingewandsdeelen die gewoonlijk aan de andere zijde gevonden worden. Dc hoogleeraren hebben bij nader onderzoek de bevinding der kweekelïngen beves tigd gevonden. Dit is het vierde of vijfde voorbeeld van dien aard, zegt menhetwelk de geschiedboeken der ontleed kunde aanbieden. BRUSSEL den 13 november. De gedeputeerden hebben in hunne vergadering van gisteren, de van gouvernements- wege voorgestelde verdeeling der regtbanken van eersten aan leg in. vier klassen goedgekeurd. Daarna is de voorgestelde verhooging der bezoldiging van de regcers in die regtbanken aangenomen, gelijk mede die voor de vrederegters. Bij deze gelegenheid heeft de heer Delfosse voorgesteld, dat in het. vervolg geene personen tot vrederegters zouden mogen wor den benoemd dan de zoodanige welke den doctoralen graad in de regten bekomen haddenof wel den rang van kandi daat in de regten. Heden zijn de beraadslagingen over de traktementen der regterlijk ambtenaren voortgezet. De voorgestelde vermeer dering der bezoldiging voor de leden van het militair geregts- hof is verworpen gewordenen wel voornamelijk op grond dat. het bestaan dier belangrijke regterlijke instelling geens zins met de bepalingen der constitutie was overeen te bren gen, en dat in elk geval bij eene nadere wet zou moeten worden vastgesteld hoe dat hof zal behooren te worden in- gerigt. Men heeft gemeenddat men na de behandeling eener zoodanige wet, op de voor de leden van dat hof vast te stellen bezoldigingen konde terug komen. Onder de gevangenen in het huis vau arrest te Gent bevindt zich een mandie voor xo jaren uit jaloezij eenen onderwijzer doodstak en tot altijddurende gevangenis is ver oordeeld. Deze man is thans een millionair, doch werkt dagelijks als opperman iu de gevangenis met het gevangenis uniform aan. In dezelfde gevangenis leeft een man van 90 jaren die langer dan eene halve eeuw .aldaar heeft doorgc- bragten die zijne gevangenis zoo zeer tot gewoonte is ge worden dat, alhoewel men hem dikwijls zijne vrijheid heelt aangebodenhij steeds heeft verzocht in 'de gevangenis te mogen blijventen einde daar zijn leven tc slijten. *s GRAVENHAGE den 14 november. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren avond in goeden wel stand van hoogstdeszelfs reis naar de Midd'ellandsche zee in deze residentie teruggekeerd. Dc leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zijn ter vergadering beschreven tegen vrijdag den 22 dezer. De regering heeft thans geantwoord op de bedenkingen, welke in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Gcncraal gemaakt zijn ten aanzien van de voordragt van wet, betrekkelijk de salarissen der hypotheek-bewaarders, enz. Die beantwoording gaat van een gewijzigd ontwerp van wet vergezeld. De regering geeft daarbij te kennen dat zij ongenegen is om den eenen ambtenaar boven den anderen tc bevoordeclenen dat zij zich bepalen moet tot de verzekeringdat de bewaarders over het geheelten ge volge van het thans gedane wets-voorstcl bij <le vervaardi ging van hetwelk de belangen der ingezetenen op den voor grond hébben gestaan, geene bezoldigingen zouden genieten, ruimer dan billijk en regtraatig is te achten voor ambtenaren op wie eene zware verantwoordelijkheid rust, die met zoo aanzienlijke kantoorkosten bela,st zijn en aar. wie als reken- pligtige ambtenaren van den Staatdoor elkanderslechts eene belooning van nagenoeg 400 's jaars uit de schatkist wordt toegekend. LEEUWARDEN den 13. november. In den nacht van den 2 op den 3 dezer heeft er in de Roomsch-Katholijke kerkte Wijtgaard, onder het dorp Wirdurn, een diefstal of kerkroof plaats gehad, bij welke een zilveren relequiën-kastjetwee zilveren doosjes, twee zilveren haken van het misboek en twee houten armenbussen zijn gestolen. In weerwil van de spoedige en ijverige pogingen van de justitie is men de da ders nog niet op het spoor gekomen. ZWOLLE deTI 13 november. Hedenmorgen is alhier uit.- spraak gedaan in de procedure van Hendrik Bumkockland- I bouwer te Staphorst, beschuldigd van op den 4 junij jl. zij nen broederdoor liet toebrengen van onderscheidene won

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1