IttlDDELBUllGSCIIE C O li A T. K\ 135. Zalurdiig 9 November. 1844. BESTUREN eu ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. 2D»it0chl«i«b. (Bujot-BviUanjc. Jfvrtttkcijk. - iSclgic. JlcbcvGittbcti. D« aboimeiiieitts-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie iiRinrtdesn en fraiico per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden yenomen en de betaling geschiedt coniptant, of-bij bet einde van ieder vierendeel jaars.. De inzending der Advertentien behoort' te geschieden des morgens vuór 10 ure, indien men dezelve in liet eerst uit te geven uunimer wil geplaatst hebben. Oe.Advérténlten worden berekendt«s«n 22 cents de regel met uitzondering rnn Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iéderén regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niej op gezegeld papier geschreven te rijn, alaoo bij elke plaalsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. PERSONELE BELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschuldi gen wegens de vervallen termijnen van de Personele Belasting dienstjaar i8*3 opgemaakt door den Heer Ontvanger der l) irecte Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden be- teekend onder aanmaning om alsnog tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadlmize der Stad Middelburg den 8 November 1844'. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare A. M. BECIÜS. FRANKFORT den 3 november. De radicalen te Lticer- ue hebben, zoowel in die stad als op het platte land, een geschrift ter onderteek én in jg rondgezonden, waarin beweerd wordt, dat de beroeping der Jczuiten bij liet priester-semina- ri 11111 eene schending der constitutie is tevens hebben 5 leden van den grooten raad tegen voornoemd besluit geprotesteerd. I Uit Presburg in Hongarije wordt van dén 23 october i gemeld f I11 d-c noordelijke streken van Karpath en alzoo in het eigenlijke land der Sio.wak.eu breiden de matigheids-vereeni- gi.igen zich meer en meer uit. Geestelijken en schoolon derwijzers wedijveren gemeenschappelijk om het volk om trent de vrecsselijkc braudewijnpest in te lichten. Iloiiderde landlieden stroomen naar de kerken en leggen vrijwillig de geloften af, niet alleen om zich van sterken drank te onthou den maar ook in hunnen kring zoo veel mogelijk dit denk beeld te verspreiden. De goede en volhardende aard van dit volle is het best uit den bijna godsdienstigen zin te erkennen waarmede zulke voornemens worden opgevat en ten uitvoer gebragu" LONDEN den 2 november. Men wil dat ons kabinet zou geprotesteerd hebben tegen het traktaat tusschen Belgie «11 het tol-verbond als strijdig niet de bepalingen van de Londensche conferentie. Tot dus verre zijn ten gevolge van de jongste nama- Jting van Engelsehe banknoten door de bank van Engeland reeds een 22tal banknoten elk van 100 p. st. waarde als valsch erkend. Een zekere thans voortvlugtige Lindor naar men verzekert een Hollander van geboorte, wordt als de voornaamste in omloopbrenger van dezelve verdacht. Er zijn ook eenige valsche souvereinen ontdektwaarschijn- lijn geslagen met oogmerk om ze naar Amerika te zenden. Op den spoorweg van Londen naar Brighton keerde «ene locomotief des avonds naar Londen terug, en-kreeg plotseling eenen geweldigen schok. De conducteur deed de machine stil houden en vond eenen man op de rails door <le raderen der locomotief door midden gesneden. De on gelukkige was een arbeider, die door dronkenschap op de rails gevallen was. In het landschap Wallis heeft men eene volledige reeks -van zeer rijke goudaderen ontdekt; uit dezelve zijn 'gang* srcetien getrokken die 60 200 oneen goud per ton bevat ten Zij liggen 111 dezeilile lagen als die welke de zijden van het Uralgebergce uitmaken van waar Rusland zoo veel goud trekt. I11 den Courier of Pert'i leest men: Een inwoner dezer plaatsbezig met een gedeelte van den stam eens plataanbooms te bereiden 0111 er eene viool kast van te maken, bemerkte eene'kleine oneffenheid in het midden van dcu plank dezelve zacht opengemaakt hebben de, vond hij eene kleine cel, waarin eene lange bruine vlieg zich bevond. Zij was levend en kwam uit hare ver blijfplaats maar kon zich van hare vleugels niet bedienen. Te oordeelen naar de dikte van den boom, moet dat insekt er meer dan eene eeuw ingezeten hebben want er was niet eene opening waardoor het zou hebben kunnen doordrin gen en zelf niet in staat, er eene te maken." Uit Hong-Kong, in China, 30 juiij wordt gemeld: Den 15 dezer had het Chineesch gemeen de poort van den tuin der Engelsehe compagnie opengebroken en was er ingedrongenmet oogmerk om de factorij te plunderen. Amerikanen welke zich er in bevonden namen de wapenen op en dreven het gemeen er uit; doch toen het met steenen op hen begon te werpen maakten zij ook van hunne vuur wapenen gebruikdoodden een' man en verwondden er on derscheidene. Hierover zijn wederom klagten aan de Cbine- sche overheid gedaanen tevens eene genoegzame gewapende, magt verzocht om de factorijen te beschermen. Er hadden sedert geine verdere onlusten plaats gehad," PARIJS den 4 november. Bij koninkrijk besluit is de ge neraal Rostolan benoemd tot gouverneur der polytechnische school. De twist, welke sedert geruimen tijd tiTssch en het hoog ste geregtshof des rijks en de orde der advokaten is gevoerd geweest, is eindelijk bijgelegd geworden. Hier te lande zijn thans zeventigduizend werklieden bezig met werkzaamheden die op het aanleggen van spoor wegen betrekking hebben. Drie oorlogschepen zijn den 29 juiij II. te IIong-Kóng aangekomen; aan boord van het fregatschip Syrénè bevond zieli.de heer de Lag rende buitengewoon gezant en minister plCnipötentiaris van Frankrijk in China. Bij zijne aankomst werd hij door de batterijen van het fort en door de' in de; haven liggende schepen begroet. De heer de Lagrenée heeft zich nog met sir flenry Pottinger onderhouden voor het veV-: trek van dezen iaatstendat nog denaelfdèh dag plaats greep. De Ga.zette des Tributtanx vermeldde dézer dagen een trek van onkreukbare eerlijkheid te midden van diepe armoede:' Een bediende van het bankiershuis van den heer Deleisert, had een verzegeld pakket inet 37,000 fr. waarde aan toon der verloren en was hetzelve in weerwil van alle navor- schingen niet weder op het spoor, kunnen komen. Na ver loop van eenige dagen verschijnt er aan het kantoor een man wiens geheel uiterlijk de blijken droegvan zijne volslagen armoede en van het-geb'rek hénvèlk hij leedDeze man bragt het pakket ongeopend terugverzoekende dat men zoude! nazien ot het teregt was, zoo als men hem verzekerd had dat het waarschijnlijk wezen zou. De heer De/esseit zijne ver wondering betuigende dat hij de zegels ongeschonden had gelaten was het antwoord van den man dat hij die een zegel verbreekte'ven goed eene deur kan openbreken, en dat het, Goddank, nog niet zoo ver met hém gekomen was. Als eenige belooning veijzoeht hijdat de heer üelessert hem .door zijnen invloed in eenig gesticht zou trachren te bezor gen. Deze heeft, van zijnen kant, niet alleen aan dit ver langen voldaan door hem en zijne vrouw in een gesticht te plaatsen, maar den man bovendien ook nog rijkelijk beloond en zich met de opvoeding hunner kinderen belast." Blijkens de berigten uit Madrid, van den 29, schijnt de regering met het gansche zamenweefsel der nu ontdekte zamenzwering bekend te zijn. Dezelve moest niet alleen te Madrid maar te gelijk te Barcelona en Saragossa losbarsten en overal met den moord der hoofden van het tegenwoordig bestuur beginnen» Tc Madrid was het de generaal Narvaez die het offer zijn zou, te Barcelona moest de baron de Meer vallen, en te Saragossa was het op den generaal Breton ge munt. Zoo zou de regering op één tijdstip van hare krach tigste steunen beroofd worden en de omwenteling het veld ruim krijgen om derzeiver plannen ten uitvoer te leggen. Gelukkig is door eene tijdige ontdekking Spanje voor nieuw bloedvergieten gespaard gebleven. De kamer der afgevaardigden aan de regering inlichtingen gevraagd hebbende Omtrent de ontdekte zamenzwering, heeft de generaal Narvaez te kennen gegeven dat de aanhangers van Espartero en van den pretendent nog altijd in stilte aan plannen van omwenteling- werkzaam warendoch dat het gouvernement het oog op hen gerigt hield en zij niet slagen zouden. BRUSSEI. den 5 november. Een gedeelte van den spoor weg tusschen Antwerpen en Gend door het zoo bevolkte land van Waes en wel bepaaldelijk dat van Antwerpen naar St. Nicolaas, zal den 9 dezer maand plegtig worden geo-' pend. De werken aan dien weg worden zeer geroemd. De weg is, gelijk men weet, eene bijzondere ondernemingen is aangelegd door den bekenden ingenieur de Ridderdie met dén hëer Simoris in der tijd zoo veel heeft toegebragt tot het daarstellen der spoorwegen hier telande. Men spreekt alhier steeds van het aanleggen van spoorwegen op bijzonde re kosten van Antwerpenhetzij naar Bergen-op-Zöóm hetzij naar 's Ilertogenbosch. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft aan al de voormalige ambtenaren bij zijne domeinen in ons land jaar wedden als lijfrente toegekend, De conducteur Nodin van Van Gend en Loos is te Liverpool 111 Engeland losgelaten 11a de som welke hij had medegenomen teruggegeven en de gevallen kosten betaald te hebben. 'sGUAVF.NHAGE den 5 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Srntcn-Gencraalvan gisteren, is in gekomen eene koninklijke boodschap met een daarbij be- hoorend wets-ontwerp betrekkelijk de verbetering van den accijns op het zout. Deze stukken zijn aan de afdeelingen j verzonden. In de zitting van heden heeft de commissie voor de ver. Zoek schriften bij monde van den heer Teltingeen uitvoe rig verslag uitgebragt op een zeer groot aantal verzoekschrif ten allen betrekking hebbende tot hét voorgestelde tarief der regten van in-, uit- en doorvoer. Tot liet'ncdcrleggén van alle deze verzoekschriften ter griffie en tót hét doen drukken van het verslag is besloten. De afdeelingen van de Tweede Kamér Zijn heden nog niét vergaderd geweest over de ingekoméne stukken der Eerste Kamer wegens het ontwerp van adres in antwoord op d? troonrede. Morgen, woensdag,, zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer Zich met dé vóordragten van wet, ten aanzien van het wetboek van strafregtbezig hóuden zoodat het schijnt dat er ook morgen over het belangrijke onderwerp van het adres nog niet in de sectien zal worden geraadpleegd. De commissie tot herziening van het reglement van orde der Tweede Kamer heeft bereids baar verslag uitgebragt. Naar men van goederhand verneemt, heeft Z. M. de verdienstelijke kunstschildersde beeren N. Piene'mqn e|i J. ai. Kruseman Jz.benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw. AMSTERDAM den 5 november. Het provinciaal ge regtshof van Noord-.Holland heeft heden arrest gewezen in eene zaak van geldsnoeijerijwelke hetzelve gedurende ver scheidene zittingen had bezig gehóuden. Vier personen zijn te dier zake schuldig verklaard eö véröordé'éldals: S. van Praag, balletjes-fabrijkant en winkelier, tot 12 jaren; H. Pesaro, deszeis knecht, tot 8 jaren J. C. Citroen en Ai 2. Sluïserwinkeliers, beide tot '15 'jaren tuchthuisstraf, na vooraf gegeesséld gebrandmerkt en niet den strop aan de galg te zijn vastgemaakt; vier andere beschuldigden, als M. van Praag, zooi! van S. van Praag, en drie dochters van II. Pesaro zijn vrijgesproken. M. van Praag, uit hoofde van gebrek aan bewijs de twee oudste der dochters van Pe saro, op grond dat haré revelatien tot aanduiding der daders hadden gestrekten de jongste als zonder oordeel des onder- sdieids gehandeld hebbende; het hóf heeft echter de plaat sing van deze laatste dochter in een verbeterhuis bevolen, 0111 aldaar te worden opgevoed. De misdadige handeling ten deze schijnt gedurende ruim twee jaren op een vrij uitgebrei- den voet in het huis van van Praag, in de Taksteeg, ge dreven te zijn; terwijl Citroen en Sluiter de benoodigde gave muntstukken- verschaften en op andere wijzen de misdaad gemakkelijk maakten. In den afgeloopen nacht, naar gissing ten 4]. ure, is er brand ontstaan in de watten-fabrijk van den heer Bosson welke wordt gedreven in het voormalig schouwburg-lokaal in de kerkstraat, bij de Weesperstraat. Ofschoon reeds ten 4^ ure een paar spuiten aanwezig waren, nam, door de groote hoeveelheid bijzonder brandbare stoffen het vuur op schrik barende wijze in omvang toe, zoodat gemeld schouwburg- lokaalhet daarbij behoorende woonhuisbewoond door den heer Caspersen de diamantslijperij van de heeren Dresdcn eri Posno ten eenemale uitgebrand zijn. Door schier boven- mensehelijke inspanningen is het den ijver der brandspuitgas ten, ondgr eene allerfofwaardigste directie, gelukt de gebou wen van de Fransche manége, de timraerloodsen van den heer van Maarschalkerwaart en andere omliggende kieine.gé.- bouwenbehalve eenige geringe schadetegen de woedende vlammen te behoeden. In het geheel hebben 13 spuiten ge werkt; reeds om 5A was men het vuur meester. De meeste ijver is ook door de ter bewaring der orde toegesnelde schut terijpolitie en garnizoens-troepenzoowel kavallene als in fanterie, aan den dag gelegd. Ongelukken heeft men niette betreuren; alleen zijn 2 paarden, behoorende tot de watten- fabrijk, verbrand. Mén zegt, dat de assurantiën op de on derscheidene gebouwen en goederen de som van f 35,000 niet te boven gaan. GRONINGEN den 4 november. Wij vernemen, dat het Z. M. onzen geëerbiedigden Koning behaagd heeft, op het aan hoogstdenzelven ten dien einde door heeren hoofddirecteuren van het te dezer stede gevestigde instituut voor doofstommen aangeboden adres, aan die 'nuttige en menschlieveilde instel ling, uit Zr. Ms. bijzondere fondsen, tot wederopzeggens toé, te verlecnen eene subsidie ten bedrage van f 1000 inliet jaar, te rekenen van het tijdstip dat de uitbetaling heeft opgehouden van het subsidie, waarmede wijlen Z. M. Koning JVillem FrederikGraaf van Nassau, het'instituut vroeger begunstigd haden dat door Z. M. daarenbovenbij heeren directeuren van liet departement des instituuts te 's Graven- hage, te beginnen niet den jare 1845, zal worden voldaan de gewone contributie van 1 2 leden ten heurage van f 63 in het jaar. Wij verheugen ons, in de gelegenheid te zijn, dit treffend bevviis mede te deelen van 's Konings ruime wel dadigheid en hooge belangstelling in de genoemde stichting; wij geloovendat de waarde van die weidaad, op zich zel ve reeds zoo aanzienlijk, niet genoeg op prijs kan gesteld worden, niet alleen ter instandhouding, maar tevens en vooral ook tot bevordering van het duurzaam en onaihan- kelijk bestaan van liet instituut.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1