ADYEltTENTÏEN. ZEETIJDINGEN. Bij H. A. KRAMERS, Boekverkooper te Rotterdam komt van de Pers en is alom verzonden STOO \1 BOOTDE SCIIE LI) E. adres der Staten van Vriesland aan den Koning werd aange voerd terwijl aan den anderen kant, de opdrooging van ve le bronnen van welvaart en de ijzingwekkende toeneming der armoedeevenmin kon worden betwist. Het was oordeelden deze sprekers, nu, terwijl rust en kalmte lieerschen, de geschikte tijd om, door vereenvoudiging van de Staats-inrigtingdeze met onze krachten overeen te brengen. Bovendien had men nu na het wijken der finan ciële bezorgdheid de handen ruim. In de grondwetmerk te een der sprekers aan zijn vele duisterheden waaruitin en buiten de Kamer telkens geschillen ontstaan. Dat de zaak der grondwet in de troonrede niet werd aangeroerd moest niet tot reden strekken om zulks ook in het adres niet te doen, zoo als sommigen zeiden, want die troonre de en het antwoord daaropzijn geene ijdelenietige loutere beleefdheids-formulieren. De hoofdpuntenwelke bij de verlangde herziening in aanmerking zouden moeten komen waren onder anderen volgens den heer van Heemstra, de wijze van verkiezingen; eene ontbindbare Kamer een homogeen ministeriede verminde ring van de geregtshovende regeling van het punt der ko loniën en de geheele inrigting van de Staats-huishouding die thans onze krachten verre overtreft. De heer Wichers cn anderen geloofdendat de Regeringten opzigte dezer aangelegenheid door bovenmatige vrees voor beweging wordt gedreven. Tegen de opgesomde redenen voerden de heeren Gouver neur Fa her van Iiiemsdyk van Nagelt, Backer Lubben, Snouck Hurgronje en Scheers van Harencarspel beurtelings aan of dat de behoefte aan de herziening zoo groot niet was en het heil des Vaderlands daarvan niet afhingof dat de troonrede van geene grondwet spreekt, en daarom het ant woord niets daarvan behelzen kan; of dat zij nieuwe teleur stelling vreesden en dus geen waagstuk wildenterwijl Ne derland onder het bestaan der tegenwoordige grondwet geluk kig kan zijn, mits men zorg drage dat daarvan niet worde afgeweken of dat de Regering de gevoelens der Kamer niet genoegzaam kent, de overwegingen over de voordragten we gens het stem- en kiesregt en de schutterijen daarover meer licht zullen verspreiden; of dat, terwijl de financien nog niet geheel hersteld zijn, het gevaarlijk zou zijn bij zoo veelvul dige werkzaamheden de Regering te nopen met overhaasting te werk te gaan terwijl men overigensop de toezegging des Koningsten vorigeu jare gedaan vertrouwde. Nog andere ledenzoo als de heeren Sasse van Tsselt en Duymaer van Twistverklaarden zich geenszins tegen eene grondwetsherziening, maar de een hunner wilde met het uiten ■van den wensch daartoe wachtentot dat men meer eens gezind met meer kracht en meer hoop op goed gevolg daar op zal kunnen aandringen de ander tot na de geheele re geling der financiën terwijl eindelijk de heer Bruce onder het getal dergenen was, die meenden dat het voorstel van de Regering behoort uit te gaan. Heden avond is aan het lokaal van het departement van financien eene uitloting gehouden van de ade en 3de reeksen van nationale schuld rentende 5 ten 100. Daarbij zijn ter ailossing aangewezen de inschrijvingen nationale schuld rentende 5 ten 100, voorkomende op de volgende letters van het grootb. derzelve schuld, alsletc. VH, N, I, X, C, R, L, Q, O, S; zullende ingevolge de deswege vastgestelde bepalingen van de laatste letter zoo veel genomen worden als ter volledig- making van het bepaalde af te lossen bedrag zal worden ge vorderd en nadere aankondiging geschieden voor welk be loop dit het geval zal wezen. UTRECHT den 3 novemberAan de hoogeschool is den 1 dezer tot doctor in de regten bevorderd de heer I. P. van der Biltuit Goesmet Theses. En op den 2, de heer p. L. de Muijnk Brevetgeneesheer te Ijzendijke tot doc tor in de verloskundena de verdediging zijner Quaestiones argumenti obstetricii. In de bijeenkomst van het natuurkundig gezelschap te Utrecht zijn in 18431844 de volgende onderwerpen be handeld Door den hoogleeraar Stierman: over het natuurkundig gezelschap te Utrecht. Wat het voor de wetenschap heeft -gedaan; wat het waarschijnlijk in het vervolg doen zal. Door den hoogleeraar van Rees: over de galvanische in ductie en derzelver toepassing op de geneeskunde. Door den heer G. Simohs, van 's Gravenhageover de droogmaking van het Haarlemmer-meer. Door den heer Ruebover de maan. Door den hoogleeraar van Lidth de Jeudeover rle ver diensten van den heer J. .7. van Klinkenbergals beoefenaar der dierkunde. Door den hoogleeraar Harting: over het kleine in de natuur. Door doctor Broers: over de zorg der Voorzienigheid in 'het beschermen van het ongeboren wezeninzonderheid van de mehschelijke vrucht. Door den hoogleeraar Copvan Deventer: over de ver scheidenheid der stoffe in de natuur. Door den heer Kreckevan Nijmegen over het vliegen van vogelen en insecten, en de vliegkunst van menschén. Door den heer Munnichvan Haarlem: over her magne- tisvnus. Door den heer l-rrolik: over de middelen, om de brand stof bij stoommachines en in fabrijken voordeeliger aan te wenden en daardoor den rook voor te komen. Door den hooglecraar de Friesevan Amsterdam over de Verdiensten van den kruidkundigen Decandolle. Door doctor Ramoervan Zutphenover de dierlijke vermogens en hunne betrekking tot de ziel. Door den hoogleeraar Muider: over het streven der stof naar harmonie. Door den heer Ilouelvan Amsterdam: over den atmos- pherischcn spoorweg. Door den heer F. fVenckebachvan Amsterdam: over de galvanische telegraphie. Door den hoogleeraar Visscher: over Frederik Rnysch. Door den hooglecraar P. J.7. de Fremerijonderzoek naar de middelen, om de geneeskundige verpleging der be- hoeftigen binnen Utrecht meer doelmatig en minder kostbaar te maken. Door doctor Arntzeniusvan Amsterdamover de vor ming der aardeuit een geologisch gezigtspunt beschouwd. Door den hoogleeraar Kaizervan Leydenover de ver diensten van den sterrekundigen Olbers. Door doctor Donders: over de hulpmiddelen tot toelich ting der beschrijvende ontleedkunde in het algemeenen in het bijzonder over de voorwerpen van elastische anatomie van dr. Attzoux. Door den hoogleeraar Mulder: over het glas. Door den hoogleeraar van Rees is eenen doorloopenden cursus gehouden over het electro-magnetismusde magneto- electriciteit en de thermo-electriciteït. HONTENISSE den 3 november. Woensdag 11. had alhier nabij het gehucht Kuitaartop twee stukken gronds behoo- rende tot 's Konings partikuliere domeinen onder het be stuur en de leiding van den heer voorzitter en secretaris van de twaalfde afdeeling der Zeeuwsche maatschappij rot a*n- moediging en bevordering van den landbouw en de veeteelt, een aanzienlijke wedstrijd plaats van 28 ploegerszulks 11a tijdige oproeping bij alom verspreide aanplak-biljettenen onder uitloVing van vier prijzen bestaande in een zilveren zak-horologie met ketting en drie zilveren kettingen met sleutel en cachet. Na dat ieder zich voor zijn ploegvak had gesteld (welke vakken te zamen eene oppervlakte besloegen van 3} bunder, tot gelijke grootte afgebakendgenummerd en aan iederen mededinger bij loting aangewezen waren) stelden zich de 28 ploegers in beweging om het land in winterveurter diepte van 14 tot 16 Ned. duimen, te leggen, en zulks onder aanschouwing van eene commissie van negen deskufi- dige landbouwersvan de leden der maatschappij en van honderde toeschouwers. De akker weldra afgeploegd zijnde, werd dezelve nog maals door de genoemde commissie' onderzochten bij meer derheid van stemmen de eerste prijs toegekend aan Adriaan Colsen, te Hontenisse; de tweede prijs aan Jan Francies Staal, te Hontenisse; de derde prijs aan IVillem Staal, te Stoppeldijk, en dè vierde prijs aan Pieter Hej'e, te Honte nisse, zulks tegen loting met Pieter Jacobus Beruaerdtte St. Jan Steen, en Pieter Collete Graauw, als hebbende deze drie laatste een gelijk getal stemmen op zich vereenigd. Deze uitslag van de beoordeeling der commissie werd ver volgens openlijk bekend gemaakt, en met eene toepasselijke rede door den heer voorzitter werden de premien uitgereikt, waarna deze feestviering werd besloten met eene toespraak aan -al de aanwezigen, welke nagenoeg aldus eindigde: Die belangstelling voor het landelijk bedrijf meer en meer op te wekken en in de meest gewenschte rigtingen te leiden is het algemeene doel der maatschappij. Wanneer dan ook door dezen wedstrijd een heilzame naijver zal zijn ontstaan, zal aan het oogmerk zijn beantwoorden dit feest eene blij vende herinnering opleveren voor de bekroondenvoor ai de mededingers, voor de leden dezer afdeeling en voor allen welke den luister derzelven door hunne tegenwoordigheid wel hebben willen verhoogen. Ten blijke dat ieder daarin met mij instemt, herhale ook een iegelijk met mij: leve de Zeeuwsche maatschappij van landbouw! leven de oprigters Een daverend hoera! volgde hierop, en getuigde van de algemeene geestdrift en de tevredenheid waarmede dit volks feest is afgeloopen waarbijhoezeer de grootste massa der bevolking op de been was, dank hebbe derzelver voortref- felijken geest en de doelmatige voorzorgen van den heer bur gemeester van Hontenisse, de volmaaktste orde heelt ger heerscht, en ook, nadat de mededingende ploegers nogeenig bier van wege de afdeeling aangeboden, hadden gebruikt, is blijven heerschenzoodat hetzelve tot een aangenaam aan denken voor velen zal strekken, en men veilig mag aanne men, dat hetzelve op den landbouwenden en op den talrij ken arbeidersstand van het kanton Hulst eenen gunstigen en vruchtdragenden indruk zal hebben gemaakt. MIDDELBURG den 6 november. Op donderdag den 21 dezer maand voormiddags elf ure wordt aan het lokaal van het gouvernement alhier bij inschrijving en opbod aan besteed het bouwen van eene stecnen suatiesluis voor den polder van Ellewoutsdijk. met havereen met boonen een met hooi3 met hout2 met kaas, een met raapkoeken, 3 met koffij 4 met mee krap, 2 met meubelen, een met bindrotting, 2 met onge- malen tufsteen, een met marmer, 35 met stukgoed, 2 met vaatwerk 5 met haring en zoutevisch 2 met bokking4 met versche boomvruchteneen met passagiers en 163 ledig; te zamen 377 schepen waarvan 256 onder Nederlandsche- en 121 onder Belgische vlag; alsmede 232 schuiten met ver sche visch en mosselet} en 26 stoombooten. Getrouwd Woerden den 2 November 1844. W. P. van de KAMER en M. C. GROOS. VLISSINGEN den 6 november. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: Diana, C. KorlF, van Stoppelmunde met tarwe; Provider.ct, J. Sikkcs vanmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze rcede naar zee gezeild: RiekermundeJ. Schwartz, naar Nerva; F.olusJ. B. Casteilano, naar St. Malot'-te Gem W. Rob, naar Liverpoól; Eurotas, J. de Potter, en der AlbinnH. Broch beide naar Riga, aile met ballast; Ura- goP. Durieunaar Havre-de-Gracemet zink. En van GendFortunaC. Claassens, naar Hamburg, met suikef. BATH den 5 november. Gedurende de maand october zijn aan het kantoor van in- cn uitklaring expeditie cn be taling alhier, de navolgende schepen ingeklaard: een met pot aarde, 3 met gebakken,steen, 12 met ballast, een met boek weiteen met hoppe, 8 met hout cn houtwerk, een met kalk, een met ongesponnen katoen, 148 met steenkolen, 5 met meubelen, 56 met hard-, straat- en zinksteen 48 met stukgoed2 met versche boomvruchteneen met wijn 2 met ijzerwerk 3 met kool- en lijnzaad en 92 ledig te za men 385 schepen waarvan 259 onder Nederlandsclie- en 126 onder Belgische vlag; alsmede 258 ledige visch-en mos selschuiten en 29 stoombooten. Uitgeklaard 65 met aard appelen een met pijp-aarde a met grof aardewerk, 18 met aard- en boonstroo-asch 9 met biezen cn hoepen, een met boter, een met gsdisteleerd3 met tarwe,-42 met garst, 2 /\1 de genen welke iets te vorderen hebben van of ver schnldigd zijn aan den Boedel van ABRAHAM IIAGE Sr., in leven Mr. Kleermaker onder Koüdekerke, gelieven daar van opgave of betaling te doen vóór of op den 9 November aanstaande, ten Kantore van den Procureur Pieter Rekker, onder de Abdijpoort, A. 49, te Middelburg. T3e Notaris Mr. A. F. Sijjlè zal, Dingsdag den 12 No vember 1844, des avonds teil 8 tire in het Neder la i/dsch' Logement 111 de Abdij te Middelburgbij opbod en afslag aanbieden te verkoopen een HUIS en ER'VE 111 den Kor tendelft te Middelburg, Wijk G. No. 4 en 5, zijnde het van ouds bekende WINKELHUIS genaamd de Drie-Spuiten in de Grondlasten over 1844 aangeslagen op 33. Gezegd Huis en Erve is daags vóór en op den dag der Verkooping, van 's morgens elf tot 's namiddags drie ufe voor een ieder te zienop vertoon van een Permissie-biljet te bekomen bij genoemden Notaristen wiens Kantore men ook inlichting kan verkrijgen nopens de voorwaarden van koop. VERKOOPING op de Buitenplaats MUNNIKENIJOF bij Grijpskerke op Dingsdag den 10 December 1844, des morgens ten tien ure preciesvan 150 A 200 stuks Olmen en Essen BOOMEN meest alle geschikt voor Werkhout en waaronder zware Stammen benevens eene partij HAK HOUT en TRONKEN. J)en BILJARD en toebehooren te koopadres bij de Uitgevers dezer Courant. Versch SPEK en WORST A 60 ets. REUZEL 80 ets. het Ned. Pond bij L. Ferhageop HET ZAND. Zeeuwsche en Engels. OESTERS bij v. d. Abeele Markt. f)r wordt gevraagd een KLEINWERKERbij den Kleer maker GrantLangeville. Terstond eene Burger DIENSTMEID en een KINDER MEISJE benoodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant, JTene MEID benoodigd die met de Pot en Wasch kam omgaan; te bevragen bij den Boekbinder Boasson, Langenburg. Git OM) li IIGIASELEN der LrlA DHOU 7FKU If - OIGE S GII El KUILDE en GEOLOGIE door JOHNSTON. Naar den derden Druk uit het Engelsch vertaald door P. F. H. FllOMBERG, met eene Voorrede van G. J. MULDER, Hoogleeraar te Utrecht. Een Deel in gr. 8vo.met fraaije Houtsnee-Figuren. Prijs f 2 40. Dit werk bevat eene hoogst populaire schets van de al lereerste gronden der Landbouwkundesteunende op Schei kundige grondbeginselswelke daarin op de meest bevatte lijke wijze zijn uit een gezet. Hetzelve moet geenszins be schouwd worden als eene zuiver wetenschappelijke strekking te hebhenmaar veelmeer als eene handleiding voor hen, die geheel en al vreemd aan Scheikunde zijn. Men leze Vooral de Voorrede van Prof. Mulderdaaruit zal men be speuren wie dc Schrijver is, en wat deze kundige en be roemde man voor de Landbouwkunde gedaan heeft eti nog doet; een ieder zal dan gewisselijk toestemmen, dat de ver schijning van dit werkje in onze taal zeer vvenschelijk mag gezegd worden te zijn en voor velen vau zeer veel nut zai kunneu wezen. Van VLJ SS JAGEN en 1WESKEAS vaart in de maand November np de volgende ureu van Vlieringen Donderd. 7, voortn. 9fur. Vrijdag 8, 9I Zaturdag 9, niet varen. Zondag 10, voorni. 11 Maandag 11, middag 12 Dingsdag 12, namidd. 1 Woensdag 131 Donderd. 14, 2I Vrijdag 15, 2^ Zaturdag ió, 3 Zondag 17, niet varen. Maandag 18, voorm. 7}. Dingsdag 19,8 Woensdag 20, - 8.1. Donderd. 21, 9} van Bri'fthent Donderd. 7, voorm. lo.Jtir» 11! Vrijdag Zaturdag Zondag 8, 9, 10, met varen. 1 2 middag Maandag 11, namidd. 1 Dingsdag 12, 2 Woensdag 13, 2!- Donderd. 14, 31 Vrijdag 15, 3! Zaturdag 16, 4 Zondag 17, niet varen. Maandag 18, voorm. 8^ Dingsdag 19, 9 Woensdag 20, 9b Donderd. 21, 11' TER DRUKKERIJ VAN DE CEilKOEÜERij ABRA1JAMS.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2