MIDDELBURGSCHE COURANT. Domlenlai 1844, 7 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEF Stanïïc^tcbutg NIEUWSTIJDINGEN. N\ 134. 6root-iSvittanj«. jfCAttkirtjfi. ISelgie- ilcbevïattbcu. De abonnements-prijs dezer Courant ia 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Iïuwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Reg( van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. TAN IN TE DIJKEN POLDERS. Op Dingsdag den 26 November 1844des namiddags ten één urezalin het Logement van Steenkamp te NEUZEN in het openbaar worden aanbesteed DE BEDIJKING der SCHORREN liggende tegen de Westerscheldein den mond van den Brakman beoosten den Hoofdplaatpolder in drie Perceelen. Het Eerste Perceel zal bevatten eene Dijkslengte van 1743 El, met de helft van eenen Separatie-Dijk, lang,720 El en Het Tweede Perceeleene Dijkslengte van 4330 El, met de wederhelft van genoemden Separatie-Dijkterwijl de Dijk van Het Derde Perceel lang zal zijn 5050 El. Het een en ander zoodanig als bepaald is en omschreven staat in het Bestek en de Conditiën van aanbestedingwelk Bestek ter lezing is gelegd in het voornoemde Logement van Steenkamp en in de Herbergen te Hoofdplaat en Biervliet terwijl hetzelve te bekomen is in den Boekwinkel der Gebroe ders Abrahamste Middelburgvoor één gulden het exem plaar, met de Teekeningen der Directie-Keet. Van dit werk zal nadere aanwijzing geschieden op het Lokaal zelf, vier dagen vóór de besteding. BERLIJN den 30 omber. Z. M. de koning heeft zich «Jezer dagen naar Letzlingen begevenom daar eene groote jngtpartij te houdenaan welke ook de koning van Saksen zal deelnemen. Na datin den avond van den 22 october de stoom boot Rigavan Petersbu te Riga was aangekomen en de passagiers dezelve naauw ks verlaten hadden, ontstond er brand op het vaartuig, welke men te vergeefs trachtte te blusschen zoo dat in korten tijd de boot tot op het water afbrandde. FRANKFORT den 1 november. De aartsbisschop van Keulen, baron Droste von Fischeringis dezer dagen hier doorgereisd van Rome naar Munster terugkeerende. In het vreemdelingen-blad staat hij vermeld met den titel van kar dinaal. Het dezer dagen door den grooten raad van Lucern genomen besluit0111 het onderwijs in het nieuwe priester- seminariuui openlijk aan de Jezuiten op te dragen, heeft 111 dat kanton en in het algemeen in Zwitserlandeen zeer diepen indruk gemaakt. De gewone jaariijksche zitting der Zurichcr synode is den S'9 october II. geopend. In de openingsrede schetste dc voorzitter Fiiszli den tegenwoordigen toestand der Prote- stantsche kerk af, en maakte daarbij opmerkzaam, hoe het langs hoe meer bleek dat zich het Ultramontanismusgelijk in andere landen zoo ook in Zwitserland langs hoe meer bevlij- tigde oan niet zonder gevolg, zijnen invloed uit te breiden waarbij hij zijn leedwezen te kennen gaf, dat de Protestant- sche kerk, tegenover dien invloed wel geene vereenigingen maar «ene algemeene vereeniging miste. Zoo als van de grenzen van Italië gemeld wordt, heeft de koning van Napels zich aan het hoofd eener militaire ex peditie in zijne staten gesteld, eensdeels 0111 de nog hier en daar zich vertoonende oproerige benden te verstrooijcu en de groote wegen van geboefte te zuiverenanderdeels 0111 in persoon zich van den toestand zijner onderdanen te onder- rigtea', en daarwaar de klagten gegrond zijndie uic den weg te ruimen. Onlangs werd het derde eeuwfeest van de invoering der aardappelen in Europa door Francis Drakete Munchen met eenen maaitijd gevierd, waarbij de spijzen allen met "bovengemelde vrucht waren toebereid. Het borstbeeld van Drake, door Schwanthaler vervaardigd, prijkte met eiken loof versierd in het midden der zaal. De aanzienlijke me nigte personen, die deze feestviering bijwoonden, bleven tot laat in den nacht vrolijk bij elkander. LONDEN den 2 november. Naar verzekerd wordt, zou prins Louis Bonaparte hier te lande gearriveerd zijn tot re geling van eenige persoonlijke aangelegenheden. De Israëiiten in deze hoofdstad van den grooten nood onderrigt in welken hunne geloofsgenooten te Mogador ver- keeren wier bezittingen letterlijk uitgeplunderd zijn heb ben eene inschrijving ten hunnen behoeve geopend aan wier hoofd de firma Rothschild voor conc som van 500 p. st. staat. De maaltijd, tot welken de Ilepcalers van het graaf schap Munster in den loop dezer maand (PConnell te Li merick genoodigd hebbenzal een waar monstcrbr.nket wezen. Afgevaardigden uit DublinCork en de meeste overige ste den van Ierland moeten daaraan deel nemen als mede de R. K. bisschoppen, en die leden van het parlement welke de zaak der herroeping van de Unie zijn toegedaan, i- Volgens berigten uit Nieuw-York van den jTJ.' dezer welke voor het overige geen nieuws van eenig belang bevat ten heeft de tijding van het invrijheidstellen vaia den heer TConnell in eenige plaatsen van de Vereenigde-Statea aan leiding gegeven tot woelingen onder de Ieren en andere aan hangers van den Ierschen volksmenner waarbjj meer of min belangrijke geweldenarijen gepleegd zijn. PARIJS den 2 november. Door het officiële dagblad is het besluit tot reorganisatie der polytechnische school thans medegedeeld. De commissiemet de reorganisatie dezer in- rigting belastheeft alle strenge maatregelen waarvan ques- tie geweest is, weder laten varen en geen gedeelte der jon gelieden zal worden uitgesloten, daar allen even schuldig waren. Een der ministeriele bladen kondigt aan dat de rege ring besloten heeft om over te gaan tot het doen der geld- leening van 300 millioen franken waartoe zij reeds sedert eenige jaren gemagtigd is, en die enkel is uitgesteld, omdat men in de bestaande tekorten uit in de schatkist aanwezige gelden die niet aan den Staat toebehoorenkon voorzien. De generaal Bugeaud is te Dellys aangekomen, doch heeft daar geene Kabijien., maar ailes in de volmaaktste rust gevondenHij heeft dan ook eenige bestellingen, welke hij voor zijn vertrek van Algiers gemaakt had tot het afzenden van troepen gecontramandeerd. De generaal Lamoricière had zich op het berlgtdat zich op de grenzen van Marocco eene verzameling van Arabie ren gevormd had derwaarts begevendoch hij heeft op dien togt niet anders ontmoet dan stammen die bereids onder worpen warenof de gezindheid tot onderwerping deden blijken. Intusschen heeft hij op dezen togt eenige berigten ingewonnen aangaande de tegenwoordige gesteldheid van Abd-el-Kader., welke geenszins schitterend is. Door den keizer van Marocco uitgenoodigd zijnde om zich naar Fez te begevenwaar hem landerijen en een vreedzaam leven aangeboden worden heeft hij dit aanbod geweigerd en heeft beproefd de Maroccaansche woestijn te bereiken, doch zijne aanhangers hem geweigerd hebbende te volgen, heeft hij eene andere rigcing genomen welke tot nog toe een geheim is gebleven. Men vermoedtdat hij met zijne volgelingen ge tracht heeft eene schuilplaats te vinden bij de stammen ten zuiden van Mascara. Te Madrid is weder eene zamenzwering ontdektdie ten doel had den maarschalk Narvaez en andere personetj van hoogen rang van het leven te berooven. Vele personen zijn gearresteerd en onder deze ook de generaal Primbij wien eene gestrenge huiszoekingis gedaan, en vele papieren van het hoogste aanbelang zijn gevonden en in beslag genomen. Dezer dagen is de heer Spinellijuwelier op het plein van de beurshet slagtoffer eener nieuwe soort van afzetterij geworden ten koste eener aanzienlijke som aan diamanten zijnde hij echter gelukkig een' anderen hem gespannen strik ontkomen, ten doel hebbende, hem nog buitendien voor eene som van 35,000 franken aan goud op te ligten. Twee Piemontezen de een onder den naam van ridder Giordano, oud omtrent 28 jaren, de ander, die zich als zijn bediende uitgaf, schijnbaar 20 jaren oud, hadden hunnen intrek genomen bij den heer Möptfortin het hótel d'Amiens. De gewaande ridder zijn verlangen te kennen gegeven heb bende om een stel diamanten versierselen te koopen en eene som van 35,000 franken aan Italiaansche goudstukken te verwisselen brngt de heer Movtfort hem bij den heer Spi nelli. De keus der diamanten wordt gedaan en de 35,000 franken zijn gereed. De beide vreemdelingen stellen vervol gens den heer Spinelli voorhen met die som en de dia manten naar hun logement te vergezellen om de verwisse ling te doen en de jnweelen te betalen; in dit laatste wordt toegestemd, doch de geidverwisseling geweigerd, onder op merking van den heer Spinelli, dat,het noodig is, dat zij zeiven hun goud aan zijn magazijn brengenten einde te zien of er zich geene besnoeide of te ligte stukken onder bevinden. Zij verzoeken den heer Spinelli de juweelen in één paket te doen en begeven zich naar hun logement. Op hunne kamer gekomen beveelt de vermeende ridder zijn be diende een flesch champagne te brengen, die op het oogen- blik wordt ontkurkt; doch op de weigering van den lieer 1 Spinelli om te drinken beveelt hij zijn bediende zijne cas- l sette te brengen waarin het-goud zich bevindt. Er wordt werkelijk eene cassette gebragtdoch de bediende heeft den sleutel vergecenhij begeeft zich in een zijvertrek 0111 dien te halen. Intusschen opent de ridder de lade eener commo de, legt de juweelen daarin en schuift die weder toe; doch ziende dat de bediende niet spoedig terugkomt, gaat hij zelf in het vertrek. Eenige seconden daarna begeeft zich de heer Spinelli zelf daarheen, doch ziet niemand: de twee Piemon tezen zijn verdwenen. Men zèt hen dadelijk achter 11a maar alle nasporingen zijn vruchteloos. Nu begeeft men zich naar de kamer 0111 de commode te onderzoeken; doch hoe groot is ieders verwondering dat men er den dag door ziet, te weten, in het achterste der schuif en 111 den muur bevond zich eene opening, zoodanig dat de dieven zich meester van het paket diamanten hadden gemaaktop het oogenblik dat zij in het zijvertrek kwamen. BRUSSEL den 3 november. Een der ministeriele dagbla den deelt een bijzonderen brief mede uit Verviersinhouden de dat de Jezuiten aldaar vrijdag 11. bezit hebben genomen van de kapel, genaamd St. Lamberten dat alzoo die orde, in weerwil van den tegenstand der menigte, als gevestigd in die stad moest worden beschouwd. In den stedelijken raad van Verviers is door een der leden voorgesteld geworden om eene petitie bij de kamer der gedeputeerden in te dienen daarbij het gedrag van het gouvernement ten aanzien der overheid van Verviers bloot te leggen, en tevens van de kamer in deze regt te verzoeken. Over dat voorstel moest nader worden beraadslaagd. Z. M. de koning der NederlandenWillem I, in 1829 aan de St. George-societeit van Kortrijk de eer gedaan heb bende zich onder het getal harer leden te doen inschrijven heeft Z. K. H. prins Frederik der Nederlandendaarvan onderrigt, in zijne hoedanigheid van testamentairexecuteur ter beschikking dier sociëteit eene som van 500 gesteld, als de giftwaartoe ieder lid bij overlijden gehouden is en van welker bedrag alleen het minimum (f 25) bij het reglement is bepaald. 's GRAVENHAGE den 4 november. In de zitting van de Twèede Kamer der Staten-Generaa! van heden zijn ingekomen X. Eene kennisgeving van de Éérste Kamer, inhoudende, dat zij geene genoegzame reden heeft gevondenom het baar door de Tweede Kamer toegezonden ontwerp van adres' van antwoord op de troonrede den Koning aan te bieden. 2. Een extract uit de notulen van de Eerste Kamer van zaturdag den 2 dezer, van den navolgenden inhoud: De Eerste Kamer der Staten-Generaaloverwegende dat het in dit bijzonder geval nuttig zoude kunnen zijn, dat de Tweede Kamer bekend werd gemaakt met de redenen der af stemming op heden van het ontwerp van adres aan den Ko ning heeft besloten Haren voorzitter te magtigen en te verzoeken aan den voorzitter der Tweede Kamer, hetzij mondeling hetzij schrif telijk door extract uit de notulen, kennis te doen dragen, dat de Eerste Kamer zich met het ontwerp van adres geheel zoude hebben kunnen vereenigen zoo niet in hetzelve de wensch ware uitgedrukt eener tijdige herziening en verbete ring onzer grondwettelijke instellingen overmits zonder te treden in het onderzoek omtrent het wenschelijke dezer her ziening en verbetering in het algemeen, de Eerste Kamer in artikel 227 der grondwet het stellig voorschrift vindt, dat de noodzakelijkheid eener verandering of bijvoeging in de zelve bij eehe wet moet worden verklaard en de verande ring of bijvoeging duidelijk aangewezen en uitgedrukten deze Kamer geenszins het initiatief van zoodanige wet heb bendedan ook hét eventueel voorstel daarvan behoort af te wachten, en niet door hare instemming met den te dien opzigte in het ontwerp van adres uitgedrukten wensch haar nader onderzoek dienaangaande mag vooruit loopen." Na eenige woordenwisseling is door de Tweede Kamer met 43 tegen 3 stemmen het voorstel verworpen om deze stuk ken aiieen aan te nemen voor kennisgeving, en daarentegen met 44 tegen 2 stemmen het voorstel aangenomen om die te doen drukken en te verzenden aan de afdeelingen. Nog is in deze zitting ingekomen eene koninklijke bood schap, met een daarbij bchourend vvets-ontwerp betrekkelijk de verbetering van den accijns op het zont. Deze stukken zijn aan de afdeelingen verzonden. Bij de soort van spanning, door de verwerping van het ontwerp-adres door de Eerste Kamertüsschen deze en de meerderheid der Tweede Kamer ontstaan kan het niet onvoegzaam geacht worden de hoofdgronden bij de be raadslagingen over de 15de paragraaf van dat concept-adres, donderdag 11. in laatstgenoemde Kamer voor en tegen die paragraaf, of eene nog krachtiger redactie daarvan aange voerd korteiijk zamen te vatten. De hecren Wichersvan Heemstra en de Kempenaerwel ke. amendementen in genoemden zin voorsloegenbenevens de hecren Michiels van FeFdrtymnUytwerff Sterling Storm Thorbecke de Manvan Heloma en van Dam van Isselt die zoo al niet allen de amendementendan toch de oor spronkelijke paragraaf, die den wensch tot herziening der grondwet bevatte ondersteunden, wilden de uiting van de zen wensch opdat bezuinigingen op groote schaal mogten worden toegepasten waarborgen voor de toekomst gesteld omdat, naar hunne meening, de Natie zelve, blijkens de uitingen der publieke opinie die herziening meer en meer verlangt, ten bewijze waarvanonder andereu, het bekende

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1