MIDDELBVRGSCHE COURANT. N". 129. Zalurdag 1844. 26 October. BESTUREN en ADMINISTRATIE^ Landbouw. NIEUWSTIJDINGEN. öcïtjic. De aboruiuiiitjfUö-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden» en franco per Post 3. De abouuemeriten worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptajitof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending, der Adwertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. l)e A.lvertentien worden berekend tegen 22 oents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendraakingen, waarvan de prijs is vau ée'n tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, bij bare laatst gehondene vergadering in aanmerking hebbende genomen dat de, ten verleden jare, uitgeloofde premien voor bet spitten der Bouwlandenalgemeenen bijval en medewer king hebben'ondervonden zoowel om dat daardoor de vrucht baarheid der gronden wordt bevorderd als om dat de aan wending daarvan onder de best doeltreffende middelen behoort, welke tot tegemoetkoming kunnen strekken in de armoede der arbeidende klasse ten platten lande; Ileeft dientengevolge besloten, de uïtlöving dezer premien wederom voor het volgende jaar 1845 te doen plaats hebben en zulks in de jaarlijksche algemeen verspreid wordende voor stellen bekend te maken; doch heeft tevens bepaald, dat hiervan eene voorloopige mededeeling in de Zeemvsche Cou ranten zal plaats hebben ten einde de belanghebbenden, die van deze uitloving wenschen gebruik te maken, in staat te stellen omdoor eene .spoedige aanvrage bij het Lid der Commissie in derzelver Sectie, deze bewerking in tijds te doen aanvangen. b Dientengevolge tis er met goedkeuring van Hun Edel Groot .Achtbare -Heeren Gedeputeerde Staten, aan elk der 12 Sec tiën van Landbouw eene som van één honderd gulden, tot het verleenen van premien, toegekend, en ten einde de aan wending daarvan zooveel mogelijk algemeen te maken zal er provisioneel voor elke aanvraag geen hooger bedrag wor den toegestaan dan voor 50 Ned. Roeden, wordende er eene premie van vier gulden voor de 25 Ned. Roeden toegekend, met vrijlating aan elk Lid der Commissie, om deze premie tot een minder bedrag, naar aanleiding van den maatstaf der in deszelfs Sectie bestaande daggelden te regelen. De Commissie vertrouwtdat de Eigenaren van Landhoe ven in het algemeen de bedoeling van dezen maatregel welke zoo wel derzclvcr eigen belang als dat van derzelvcr behoeftige arbeiders betreftzullen beseffen en door eene welwillende medewerking daarvan het gewenschte gevolg zullen doeu ondervinden. Middelburg., den 24 October 1844. 83e Commissie van Landbouw voornoemd W. Pu. VIS Secretaris. onder welken Bezoeker iederen armen ressorteertzal eerlang vveder eene lijst van de gezamenlijke Wijk-Commissien ge drukt en bij den Boekverkooper .11Mendrikse gratis ver krijgbaar gesteld worden. De Directie der Vereenigiug voornoemd J. C. SCHORËR van de SOUBURGEN, Voorzitter. J. J. BERDENIS van BERLEKOM. J. J. de KANTER. A. M. pRAMER. N. VERIIULST Wz. N. G. BOS. M. J. BÓONE Secretaris. Middelburg, 22 October 1844. De DIRECTIE der Verèenigivg tot het bezoeken der Ar men heeft de eer bij deze ter algemeene kennis te brengen dat, onder medewerking van de gezamenlijke gesubsidieerde Armbesturen en van een aantal achtingswaardige Ingezetenen dezer Stad de zes Wijk-Commissien even als ten voorleden jare zullen voortgaan met de armen geregeld in hunne 1vo- .ningen te bezoeken ten einde door eene onmiddelijke aanra king ,ntet heilhunnen toestand en hunne wezenlijke behoef ten van nabij te leeren kennenen hun zoo veel mogelijk de noodige stoffelijke en zedelijke hulp te doen toekomen. 'Slechts drie Leden der Vereenigiug hebben zich door drin gende .redenen genoopt gezien hun ontslag te nemen en het heeft weinig moeite gekost 0111 zoowel de opene plaatsen van dezen als ook de behoefte aan meerdere Bezoekers 'in .bijzondere groote wijken door .andere Menleken vrienden ver vuld te zien. Gewis zal dit ber.igt door allendie in het lot der armen belangstellen, met genoegen vernomen worden. Immers van de vcreenigde werkzaamheden van zoo vele Armen vrienden en van de wijze waarop deze Vereenigiug te werk gaat, mag veel go.eds verwacht worden. Ook mogen wij 111'et vertrou wen herinneren aan 'het in Augustus 11. gegeven openbaar verslag, waaruit bleek dat door deze Inrigting in velerlei op- zigt een heilzame invloed geoefenden dat onder anderen door. dezelve uitbedeeld was: 350 mudden aardappelen-, 80,000 stuks eiken telhouten 90,000 turvenvoor 800 aan bedden, dekens en kleediugstukkenvoor f 460 aan levensmiddelen en kleine verkwikkingen van allerlei aard. De Vereenigiug had dan ook het genoegen bij die gele genheid met de uitdrukkelijke goedkeuring van het Edel Achtb. .Stedelijk Bestuur vereerd te worden. Met bescheiden aandrang wordt dan nu ook weder voor den aanstaanden Winter de welwillende medewerking, inzon derheid der meergegóedenzoo door giften als anderzins ver zocht; terwijl de Directie de vrijheid neemt om aan dege nen die gewoon zijn om, behalve aan bekende Behoeftigen ook aan onbekende bedelaars aalmoezen uit te reikenin be denking te geven, of die giften niet veelal beter besteed zou den worden, indien dezelve aan de Vereenigiug toevertrouwd wierden, Aanvankelijk heeft de Vereenigiug reeds weder ontvangen op den 7 dezer, eene som van 150, van MN., en op den 9 daaraan de toezegging van 100 mudden aardappelen, waarvoor de edele gever of geefsters bij deze den verschul- digden dank wordt gebragt. Mogen deze edele voorbeelden velen tot navolging opwekken Jon einde men met eeuen oog-opslag zoude kunnen zien De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen dezelver Stad. Veelgeachte Stadgenóoten De aanmoediging, welke wij sinds eenen geruimen tijd door ulieder milde bijdragen tnogten ondervinden en de hoop dat wij ons deswegens niet zullen zien teleurgesteld, doen ons met vertrouwen de zorg weder op nieuw op ons nemen, óm, naar jaarlijksche gewoonte, uit de bijeengebrag- te fondsen aan onze mingegoede Natuurgenooten een warm en goed voedsel te verschaffenen daardoor niet weinig toe te brengen om hun lot te verzachten en de ruwheid van het Winter-Saizoen meer dragelijk te maken. Het' zal wel onnoodig zijn nlieden deze zaak nader op het hart te drukken, daar de behoefte wederom groot isen de omstandigheden doen vooruitzien dat deze ondersteuning niet minder dan op andere jaren dringend noodig zal zijn. Wij zullen dus eerlang de vrijheid nemen eene lijst van Inteekening en Biljetten ter invulling aan uwe huizen rond te zendenten einde een ieder in de gelegenheid te stellen aan de begeerte van zijn hart te voldoen, en ons in staat te stellen deze bemoeijingen te hervattenonder de verzeke ring dar het besef van iets tot nut van onze hulpbehoeven de Stadgenooten te hebben kunnen toebrengen, onze moeite rijkelijk zal beloonen. Middelburg, deu 24 October 1844. 13. J. de SUPERVILLEPresident. S. de WIND. S. BOMMEThesaurier, H. du BUISSON BECIUS, Secretaris. J. van REIGERSBERG VERSLUYS. A. J. van den BROECKE. P. N. SCIIORER. J. A. MOENS. BRUSSEL den 22 october. De zitrlug der wetgevende kamers is heden door den koning met Ue volgende rede geo pend geworden Mijne heeren Ilc heb het gewone tijdstip uwer bijeenkomst vervroegd. Ik heb u iu staat willen stellen om de begrootings-wetten te behandelen vóór den aanvang van het jaarwaarop zij van toepassing zijn en 0111 het onderzoek van eetiige wets-ont- werpen, die bij u aanhangig zijn gebleven, te voltoojjen. Gij vereenigt 11 te midden van gelukkige omstandighe den. Ik heb niet dan recjcnen van blijdschap over de ge voelens van wederkeerige vriendschap en vertrouwendie onze betrekkingen met de onderscheidene mogendheden ken schetsen. Gij hebt iti uwe vorige zitting uitspraak gedaan om trent de conclusie» der voor vier jaren ingestelde commissie van onderzoek (aangaande het talstelsel)de wet die gij hebt aangenomen zal eene gewigtige plaats in onze natio nale wetgeving bekleeden. De vertoogen en klagten betrekkelijk eenige takken van nijverheid, die door u aan de regering verzonden zijn, heb ben het onderwerp mijner ernstigste aandacht uitgemaakt. Ik heb aan eenigen daarvan voldaan de maatregelen die jk gemeend heb te moeten nemenzullen u voorgelegd worden ik twijfel niet of zij zullen uwe goedkeuring wegdragen. Geruggesteund door de handelspolitiekwaaraan gij uw zegel hebt gehechtheb ik met de Staten der Duitsche tol- vereeniging ecu verdrag van handel en scheepvaart gesloten dat onze wederzijdsche belangen verzekert. Het onderzoek vau dit verdrag zal het onderwerp uwer eerste beraadslagin gen uitmaken. j Bij eene onlangs geslotene overeenkomstis de gemeen- J schap door middel der post tusschen Belgie en Groot-Brit- tanje, op ruimer en voor den handel gunstiger grondslagen geregeld worden. Het brievenport is verminderd en er zijn bijzondere begunstigingen bedongen voor de verzending der vreemde correspondentie)) Een uitgestrekt en vrijzinnig stelsel van entrepótge paard aan nieuwe begunstiging van den doorvoer zoii be rekend wezen om tot de uitbreiding onzer betrekkingen met andere natiën mede te werkeneen daartoe strekkend ont werp van wet zal u worden aangeboden. Bovendien zullen nog andere maatregelen geschikt om onze betrekkingen met en ónzen uitvoer naar verre gewesten te vermenigvuldigen worden voorgedragen.' De uitkomsten van den oogst, die een oogenblik be dreigd werd zijn voldoende geweestgeen exceptionele maatregel schijnt noodzakelijk te zijn. De provinciale raden hebben zich voortdurend bezig gehouden met de middelen, die tot ontginning der onbebouwde gedeelten van ons grond gebied kunnen leiden het zal weldra mogelijk zijn te bepa len welke ondersteuning te dien aanzien van de wetgeven de magt zal moeten gevraagd worden. In den loop van de Maas zijn verbeteringen aangebragt. De regering is voornemens hetzelfde achtervolgelijk voor de overige rivieren des lands te doen. De belangrijke werkendie in de Kempen en de beide Vlaanderen begonnen zijnworden met ijver voortgezet. De vermeerdering van den vervoer langs den spoorweg en de verhooging van het cijfer der ontvangsten hebben de verwachting overtroffen. Deze staat zou nog gunstiger kun nen worden door de voorwaarden van exploitatie te volma ken welke de onvolkomen staat der Iinien en stations moei- jelijk en kostbaar maakt. wordt hoog noodig zich ook met de reorganisatie der middelen van vervoer, anders dan langs den spoorweg bezig te houden. U is eene wetbetrekkelijk de traktementen der leden van de regterlijke magt, aangeboden. De staat onzer finan- tien zal u veroorloven de discussien over die wet,"welker gepastheid gij met mij erkennen zultniet langer uit te stellen. Het bestuur der gevangenissen heeft reeds nuttige wijzi gingen ondergaan. Ik begeer dat nieuwe maatregelen die zul len voltooijen. Mijne zorg heeft de inrigtingen van weldadigheid niet vergeten. Mijn gouvernement tracht daarin alle verbeterin gen te brengen welke de menschlievcndheid eischt. Uwe tusschenkomst zal, bij deze gelegenheid, vooral geëischt worden voor de hervorming der gestichten voor krank zinnigen. U zullen voorstellen gedaan worden tot verbetering der gebreken, en tot aanvulling der gapingen, welke de onder vinding in zekere gedeelten der wetgeving heeft doen zien. Aldus zal trapswijze de herziening der wetboeken, welke door de constitutie is voorgeschreven, bewerkstelligd worden. Plet leger dat zoo belangrijke bestanddeel van ons na tionaal aanwezen vereischt al onze zorg. Met genoegen erken ik dat het door zijne verknochtheid, zijne krijgstucht en den uitmuntenden geest dié het bezieltzich die bij voort during waardig betoont. U blijft ngg overig uitspraak te doen over de wets-ontwerpen waarmede gij vroeger bezig waart, en dievoor zijne organisatievan zoo groot gewigt zijn'. Eenige veranderingen in de wetten op de militie zijn noodzakelijk geworden; zij zullen u te gelijk met eene nieuwe wet op de organisatie der schutterijen worden voorgesteld. De magt, welke gij mijn gouvernement verlcendet, heb ben hetdank zij de meerdere vestiging van ons krediet veroorloofd, met goed gevolg en zonder schokken twee groo te. financiële operatien te Volvoeren; zij hebben de verminde ring van de rente en van het kapitaal der openbare schuld ten gevolge gehad. Gij zult ueven als ikgeluk wenschen dat men ge- slaagd is de uitgaven met de ontvangsten in eveuvvigt te bren gen bet voordeeldat voor de schatkist uit de laatste lee ning en conversie der rente ontstaat, de toenemende opbrengst van den spoorweg en de verhooging van het cijfer van ver scheidene takken van openbare ontvangst, hebben toegebragt 0111 dit.gelukkig evenwigt gemakkelijker te maken, Echter zijn eenige pogingen noodzakelijk 0111 de nieuwe uitgaven welke het openbaar belang zou kunnen eischen te dekken en om achtereenvolgens'door eene aanhoudende vermeerdering van hulpbronnen, tot de uitdeeling der vlot tende schuld en de verkrijging van een reserve-fonds te ge raken. Gij zult mij behulpzaam zijn om dit doel te bereiken hetwelk eene wijze voorzorg ons beveelt te beoogen. Mijne heeren het Land kan vertrouwen in zichzelven hebben. Zijne beginselen van zedelijke werkzaamheid en stof- felijken voorspoed ontwikkelen zich onbelemmerd. Ik twij fel niet of deze gunstige toestand zal bevestigd en voltooid worden, door den steun, welken de Regering in uwe va derlandsliefde en getrouwe medewerking vinden zal." De Koning is, zoo in als buiten de vergaderzaal, met veel geestdrift begroet. 's GRAVENHAGE den 22 october. In de zitting van de i Tweede Kamer der Staren-Generaal van heden zijn de com- missiën benoemd tot het onderzoek dergeloofsbrieven van de nieuw verkozene leden. Die comraissien hebben nog

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1