KUDDELB-URGSCHE COÜRAJVT. N°. 128. Donderdag 1844. 24 Oc&ober. BESTUREN en ADMINISTRATIEF JVIE UWS TIJDIN G EN JfVatifcrijfc. SDniteeïiï.inb. (Broot-iSirtUaiijc. ülebisclatibcii. 3)e abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. 4)e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels l' 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Megt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Middelburg, 22 October 1844. De DIRECTIE der Vereeniging tot het bezoeken der Ar men heeft de eer bij deze ter algemeene kennis te brengen dat, onder medewerking van de gezamenlijke gesubsidieerde Armbesturen en van een aantal achtingswaardige Ingezetenen 'lezer Stad .de zes Wijk-Commissicn even als ten voorleden j"re zullen .voortgaan met de armen geregeld in hunne wo ningen te bezoeken ten einde door ecne^nmiddelijke aanra king met hen hunnen toestand en hunne wezenlijke behoef ten van nabij te leeren kennen, en hun zoo veel mogelijk de noodige .stoffelijke en zedelijke hulp te doen toekomen. Slechts drie Leden der Vereeniging hebben zich door drin gende redenen genoopt gezien hun ontslag te nemen .en het heelt weinig moeite gekost om zoowel de opene plaatsen van dezen als ook de behoefte aan meerdere Bezoekers in bijzondere groote wijken, door andere Menschenvrienden ver vuld te zien. Gewis zal dit berigt door allendie in het lot der armen belang stellen met genoegen vernomen worden. Immers van de vercenigde werkzaamheden van zoo vele Armenvrienden eïi van de wijze waarop deze Vereeniging te werk gaat, mag veel goeds verwacht worden. Ook mogen wij met vertrou wen herinneren aa.n liet dn .Augustus 11. gegeven openbaar verslagwaaruit bleekdat door deze Inrigting in velerlei op- zigt een heilzame invloed geoefend., en dat onder anderen door dezelve uitbedeeld was350 mudden aardappelen 80,000 stuks eiken telhouten 90,000 turven voor 800 aan bedden, dekens en kleedingstukk.cn, voor ƒ460 aan levensmiddelen en kleine verkwikkingen van allerlei aard. De Vereeniging had dan ook het genoegen bij die gele genheid met de uitdrukkelijke goedkeuring van het Edel Achtb. Stedelijke Bestuur vereerd te worden. Met bescheiden aandrang wordt dan nu ook weder voor den aanstaanden Winter de welwillende medewerking, inzon derheid der meergegoedenzao door giften als anderzius ver zocht terwijl de Directie de vrijheid neemt om aan dege nen die gewoon zijn om behalve aan bekende 'Behoeftigen ook aan onbekende bedelaars aalmoezen uit te reiken, in .be denking te geven, of die giften niet veelal beter besteed zou den worden, indien dezelve aan de Vereeniging toevertrouwd wierden. Aanvankelijk heelt de Vereen.ig'rn.g reeds weder ontvangeni op den 7 dezer, eene som v9n 150, van NN., en op den 9 daaraan de toezegging van 100 mudden aardappelen, waarvoor de edele gever of geefsters bij deze dan verse hul digde 11 dank wordt gebragt. Mogen deze edele voorbeelden velen tot navolging opwekken Ten einde men met eeuen oog-opslag zoude kunnen zien onder welken Bezoeker iederen armen ressorteertzal eerlang weder eene lijst van de gezamenlijke Wijk-Com-missien ge drukt, en bij den Boekverkooper E. Iiendrikse gratis ver krijgbaar gesteld worden. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHOllEllVAN DE SOUBURGEN, Voorzitter. J. J. BERDENIS van BERLEKOM. J. J. de KANTER. A. M. CRAMER. N. VERHULST Wz. N. G. BOS. M. J. BOONE Secretaris. De COMMISSIE LOON ('OOR JVF.RKgevestigd binnen deze Stad wederom door de milde bijdragen harer Stadge- nooten in staat gesteld om hare werkzaamheden in den vol genden Winter voort te zetten roept bij deze op diegenen welke genegen mogten zijn in den aanstaanden Winterin hare Inrigting', hetzij in of buiten de Werkplaats, hetzij door het pluizen van Touw, werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan liet lokaal alwaarmet uitzondering van Zondag den 20 October aanstaande dagelijks tot inschrij ving der Werklieden zal worden gevaceerd j van Woensdag den 16 dezer maand tot en met Zaturdag den 26 October daat aan volgende van des middags 12 tot des namiddags ten 2 urewordende hierbij tevens kennisgegeven, dat diegenen welke mogten nalaten zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar ioopen van bij de Commissie 111 het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 14 October 1844. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER President. II REKKER., Secretaris.' FRANKFORT den 18 october. De verjaardag des ko- nings van Pruissen de eerste 11a den moordaanslag van 26 311'ij jl" Is gisteren te Berlijn met buitengewone plegtigheid en geestdrift gevierd. In al de scholen en gynmasien heb ben leesten plaats gehadwaarbij de jeugd door toespraken en gezangen opmerkzaam werd gemaakt op het gewigt van den feestdag. In al de gestichten van liefdadigheid zijn de verpleegden feestelijk onthaald, In de Zwartezee zijn weder vele schepen verongelukt door de hevige stormen die in het laatst van september daar gewoed hebben. In bijzondere brieven uit Griekenland met d.en laat- sten post ontvangen wordt gemelddat de leden van de kamer der afgevaardigden over het algemeen goede wélge zinde bmgers zijn die belang hebben bij het behoud tfan orde en rusten van welke men mitsdien kan verwachten dat zij geenszins de hand zullen leenen tot maatregelen of ondernemingenwaardoor het land aan regeringloosheid prijs gegeven zou kunnen worden. In den nacht tiissehcn den 22 .en 23 september is de kas der brandverzekering-maatschappij te Stockholm bestolen. De dieven kwamen door inbraak in het lokaal en ontvreem den uit eene ijzeren kist schuldbekentenissen van partikulie- ren, ten beloope van 315,403 mark banco, en aan lauds- obligatien de som van 117,250 thalers banco. LONDEN den 19 october. H. M. koningin Victoria en haar gemaal zijn dingsdag te Cowes, op het eiland Wight aan wal gestapt, en hebben zich daarna naar Osborne-houze fin de nabijheid der genoemde stad begeven, ten einde daar eenige dagen in rust en stille afzondering door te brengen. Eergisteren hebben hoogstdezeive met het stoomjagt een togtje gedaan tot in het gezigt van Spithead. Naar men verneemt zal H. M, aanstaanden maandag naar Windsor terugkeeren. Lord Ellenboroughde gewezen gouvernements-gene- raal van Oost-Indie is door H. M. in den gravenstand ver heven. De tegenstanders van het ministerie ergeren zich zeer over het betoonen van het eerbewijs aan den manwiens bewind zoo veel afkeuring heeft gevonden, dat hij te mid den van zijne loopbaan uit zijne betrekking ontslagen en on verwijld uit Indie teruggeroepen is. De heer O Connell heeft zich thans, In eenen openlijk bekend gemaakten brief, ten gunste van het plan eener foe- deratieve vereeniging van Ierland met Groot-Brittanje ver klaard en de voorstanders der intrekking van de Unie aan gespoord om zich mede aan de partij der foederaüsten aan te sluiten. Zijn voorname grond van aansporing isdat het bewuste plan strekt oin al de partijen, jfo Ierland de Pro testanten niet uitgezonderd, te vereenigen. Of het den volks menner in allen deele ernst is met deze wijziging van zijne vroegere ontwerpen wordt door sommigen in twijfel getrok ken. Een deel der lersche Repealers schijnt dan ook de zaak nog niet geheel te vertrouwen. PARIJS den 19 october. Van Toulon heeft men heden berigt ontvangen dat Z. K. H. de hertog van Aumale al- daar den 15 is aangekomen, om z'ichvoor zijn vertrek naar Napels, nog eenmaal naar Parijs te begeven. Zoo zal dan binnen weinige dagen de koning zijne 4 zonen rondom zich vereenigd zien, hetgeen, na zoovele gebeurtenissen als dit jaar heelt opgeleverdvoor den grijzen vorst eene ver- hooging van genoegen zijn zal. Men heeft berigten uit Algiers van den 10 october, welke inhouden, dat eene kolonne Fransche troepen in de nabijheid van Dellys eene expeditie tegen de Kabylen heeft ondernomen, en dat deze togt aanvankelijk goede vruchten opleverde.^ Vroeger had men vrees gekoesterddat onder de bevolking in die oorden een ernstige opstand zou uitbre ken doch men scheen volgens de laatste tijdingen, zulks voor liet oogenblik niet meer te duchten'. In de stad Algiers heerschten onder de bezetting vele hevige ongesteldheden en 111 de militaire hospitalen bevonden zich laatstelijk 2400 zie ken waarvan de meesten aan buikloop leden. liet officiële dagbladhetwelk in Algiers wordt uitgege ven deelt, onder dagteekening van 10 october, zeernaauw- keurige berigten mede nopens den emir Abd-el-Kaderwel ke grootendeels ter bevestiging strekken van hetgeen vroeger aangaande denzelven is bekend gemaakt. Hoofdzakelijk hou den die berigten nog in dat de emir na eene vrij ernstige ziekte te hebben doorstaan in dc eerste dagen van october gelegerd is geweest aan de oevers van de rivier Moulaya op 25 mijlen afstands ten westen der Fransche-Algerijnsche j grenzen van Marocco. De keizer van Marocco had den emir 5 bevolen 0111 zich naar Fez te begeven en Abd-el-Kader had geantwoord dat hij omstreeks de helft van de maand octo- j ber aan het bevel des keizers dacht te voldoen. Men hield het antwoord des emirs echter voor zeer onvoldoende, en al gemeen was men in de kolonie van oordeel, dat ''Abd-el- Kader naar de woestijn zou terugtrekken. De magtwelke 1 hij om zich vereenigd hield, bestond, volgens de jongste berigten, uit 300. goed béredene ruiters en 350 voetknech ten. De bewapening van Iaatstgemelde moet echter veel te wenschen overig laten. Berigten uit de zuidelijke streken des lands melden, dat de rivier de Rhone weder buiten hare oevers is getre den en op onderscheidene plaatsen, door overstrooming, vrij wat schade heeft te weeg gebragt. BRUSSEL den 20 october. Gisteren zijn aan het ministe rie van buitenlandsche zaken alhier ter stede de ratificatie» uitgewisseld van het verdrag vart handel en scheepvaart, het welk den 1 september jl. tusschen Belgie en de Duitscho tol-vereeniging is gesloten. Vrijdag li. is alhier een langdurige kabinetsraad gehou den, welke door alle ministers is bijgewoond en waarin de op den 22 aanstaande door Z. M. uit te spreken troonrede is vastgesteld geworden. Men is zeer verlangend om te we ten op welke wijze in de koninklijke aanspraak zal wor den gewaagd van debetrekkingen tusschen Belgie en Pruissen. De koning heeft den heer von Perez Nederlandsch resident te Macassar,tot officier der Leopoids-orde benoemd, als eene belooning van de menschlievende wijze waarop hij de officieren en bemanning van de schipbreuk geleden heb bende Belgische brik Charles heeft ontvangen en verzorgd. Ook heeft Z. M. tot ridders derzelfde orde benoemd den Ncderlandschen luit. ter zee van de ie. kl. 't Hooft, bevel hebber van Zr. Ms. brik Arend, en den luit. ter zee Sterk bevel voerende over Zr. Ms. stoomboot Hekla beiden ter' beloomng van de uitstekende diensten welke zij in de ri vier Koety op Borneo, aan de Belgische vlag hebben be- wezen.. De equipagie van het Belgische schip Charlesdat op de kust van Borneo door de zeeroovers buit was gemaakt is te Antwerpen aangekomen. Uit Ostende meldt men, dat aldaar door een Engelsch- man een zonderlinge maaltijd is gegeven. Vele werklieden, timmermansmetselaarssmids enz.ten getale van 45had den voor den Brit gewerkt, en deze wilde nu zijn werkvolk eens duchtig tracteien. Hij liet een avondmaal gereed ma ken, op hetwelk men, buiten andere geregten, 10 stukken gebraden ossenvleesch opdischte, wegende 108 Ned. ponden en 10 poddirrgs,. tot welker bereiding 30 flesschen rum' eene aanzienlijke hoeveelheid suiker, krenten, rozijnen en specerijen en verscheidene honderde eijeren gebruikt waren Deze poddings wogen 112 N. p. en waren te groot om in den vorm te blijven, maar moesten met lepels gegeten worden. Als drank werd er niets anders gegeven dan punsch en rum Dit gastmaal heeft in de stallen plaats gehad. Daar de ge wone tafelborden den Engelschman te klein waren had men aan iederen gast een schotel gegeven. De gastheer en zijne vrienden zaten bij dit maaltje voor; de consumateurs wer den door 15 lakeijen bediend. Men kan gemakkelijk begrij pen in welk eenen toestand de 45 werklieden in hunne wo ning wederkeerden. sGRAVENHAGE den 21 october. Heden is de gewone Veigadering der Staten-Generaa!zittingjaar 18441845 met de gebruikelijke plegtigheden door Z. M. den Koning' vergezeld van de Prinsen van het Koninklijk Huis, in eene vereenigde zitting der beide Kamersgeopend. De Koning, op den troon gezeten heeft daarbij de volgen de aanspraak gehouden Edel Mogende ITeeren Het is mij aangenaam U Edel Mog.bij de hervatting van derzelver belangrijke taak, de verzekering te kunnen ge ven dat er zich vele gunstige punten van beschouwing in den aigemeenen toestand des Vaderlands voordoen. Onze staatkundige betrekkingen staan op een gewensch- ter. voet. De zee-en landmagt geven mij, bij voortduring, stof tot tevredenheid. Een gedeelte der eerste bestrijdt met goed gevolg de'zec- rooverij in den Indisehen Archipel. De andere ofschoon in getal-sterkte niet weinig, terug gezetverloochent haren goeden geest nieten streeft er naar om zich door geoefendheid en krijgstucht te ouder scheiden. De af- en aanbouw van nieuwe oorlogs-vaartuigen anat geregeld voort. f'' De noodzakelijkheid gebiedtom al wat mogelijk is aan te wenden tot herstel en verbetering van onze verdedigings werken. b Eene nieuwe inrigting der schutterijen zalzonder te groot bezwaar voorde ingezetenen, op eene meer voldoende wijs tot zekerheid voor tijden van gevaar kunnen strekken. De Oost-Indische bezittingen genieten inwendige rust en voorspoedin weerwil van gedeeltelijke misgewassendoor welke zij bezocht zijn. De West-Indische koloniën blijven tot mijn leedwezen kwijnen doch er zijn middelen van herstel voorgedragen' en dezen worden thans plaatselijk onderzocht. crv-'jji sommige takken van nijverheid vooruitgang ver-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1