MIDDELBURGSGHE COURANT. N". 127. Dlnssdag 1844. 22 Ociobcr. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Herijk der Maten en Gcwigtcn. Benoeming Wijk- en BiniiTincesler. Bramlschouwing. NIEUWSTIJDINGEN. <2)e abormenients-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden» en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. "De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure y indien men Wt eerst -uit te geven nummer wil geplaatst hebben. dezelve De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzoudering van Huwelijks- -Geboorte- en Doodbèkendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. •Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Itegt van Zegel (35 ets,) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat dc Heer Arrondissoments-Ijker voor het '2de Dis trict, gequaliliceerd voor den Herijk in het iste District de zer Provincieandermaal binnen deze Stad, voor den Herijk der Nederlandsche Maten en Gevvigten zal vaceren in het locaal der voormalige Concertzaalthans Militair Magazijn op den Zuidsingel Wijk E. No. 47 van af Vrijdag den 25 'Octnber tot en met Donderdag den 31 daaraanvolgende da gelijks van des voormiddags 9 -tot des namiddags ten één uur en noodigen -mitsdien al degenen die tot hiertoe verzuimd mogten hebben hunne Maten en Gewigten te doen herijken ernstig uit zich dien tijd ten nutte te maken; terwijl na den 31 October, overeenkomstig het besluit van Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie, van den 30 Augustus jl. No. 5 de Herijk zal gesloten zijn. Gedaan ten Raad huize der Stad Middelburg, den j8 Oc tober 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat ter vervulling der bestaande vacature in het Colle- gie van Wijkmeesters dezer Stad door Hun Edel Achtbare zijn benoemd tot Wijkmeester der Wijk E.de Heer Evert lletulriksewonende in de Noordstraat Wijk E. No. 31, en tot Biuirtmeestcr dc Heer Pieter de Broekertwonende in de Spanjaardstraat Wijk E. No. 93. En willen een iegelijk bij deze hebben uitgenoodigdom geiiieidcu wijk- en Buurcmeestcr in derzei ver respective be trekkingen te erkennen. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 18 Oc tober .1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie vgn Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat op Maandag den 11 November aanstaande en volgende dagen, eetie .Algemeene Brandschouwing aan alle Huizen, Pakhuizen en Gebouwen door de Generale Directie over het Brandvvezen, vergezeld van den Heer Commissaris van Policiezal worden gehouden,' en manen mitsdien een ieder aanom voorschrevene Ambtenaren in derzelver betrekkin gen behoorlijk te erkennen in zijne Woningen en Gebou wen toe ite laten en inspectie te laten nemen', mitsgaders derzelver uitspraak omtrent het aanleggen verbeteren en ver anderen der Vwurplaatsen schoonmaken van Schoorsteenen verleggen van Brandstoffen als anderzins, ten spoedigste na te -komen en in alles zich naauwkctirig te gedragen over eenkomstig de bestaande Reglementen van Policie en op liet Brandvvezen zullende- op de nalatigeu en Overtreders wor den toegepast de straffen en boeten bij gemelde Reglementen vastgesteld. Gedaan ten Raadhuizc der Stad Middelburg, den 18 Oc tober J844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad DORD- RECHT met overleg' van lieereu Burgemeester en Wethou ders der Stad Middelburgbesloten hebbende tot de aan stelling van eenen BEURTSCHIPPER inliet Beurtveer tus- sclien die beide Steden bestaande, roepen dientengevolge op, zoodanige Schippers, welke van een goed zedelijk gedrag- zijn, de noodige bekwaamheid hebben, een daartoe behoor lijk geschikt Vaartuig bezitten en genegen zijn om zoodanig Veer te aanvaarden zich ter bekoming van nadere inlich tingen aan te melden liij den Heer Burgemeester, met over legging van zoodanige stukken als zij voor zich dienstig zullen oordeelenzullende vervolgens uit de zich opgevende Sollicitanten ecu geschikt en bekwaam Persoon tot voor schreven post van Beurtschipper worden aangesteld. Dordrecht, den ió October 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. JANTZON van ERFFRENTEN van CAPELLE. Ter ordonnantie van dezelve., S. II. L'OTSIJ. ÏDuitedtiimö. FRANKFORT den 15 october. Gedurende eenen hevigen storm 111 den nacht van 3 op 4 dezer is het bovenste ge deelte van den Petersberger-torenbij Nordhousendie nage noeg 1000 jaren staande was gebleven, oravergerukt en in gestort. Wij hebben het genoegen te kunnen mededeelen dat de Zwèedsche post-stoamboot Svenska Lejouet, waarvoor groote vrees bestond dat dezelve vergaan was den 9 behouden te IJstadtdc plaats harer bestemming aangekomen is. Door den hevigen storm was dezelve genoodzaakt geworden onder Erdholmen voor anker te gaan en daar haren verbruikten voorraad steenkolen weder aan te vullen. Luidens berigten uit Napcis van den 1 dezer, is het Nederlandsche smaldeelhetwelk geruimen tijd in die haven gelegen had, van daar naar Gibraltar gestevend. De krijgsoefeningen van de Oostenrijksche troepen in Opper-Italie zijn den 6 dezer met het houden van eene groote parade te Verona gesloten. Daarbij waren 28 a 30000 man van onderscheidene wapenen met 80 h 90 stukken geschut tegenwoordig. De houding en dc bedrevenheid dezer krijgs- ïnagt wordt door deskundigen hoogelijk geroemd. Berigten van de Servische grenzen van den 6, ge wagen van nieuwe pogingen tot omwenteling in dat vorsten dom door de aanhangers van vorst Miloschondersteund door een aantal emigranten, welke echter gelukkig, doch niet zonder aanmerkelijk bloedverlies van weerszijdenver ijdeld zijn. Bij herhaling wordt uit Polen gemelddat men daar eerlang gewigtige maatregelen van het bewind te gemoet ziet, welke van grooten invloed zouden zijn op den staatkundigen toestand des lands. De bedoelde maatregelen zouden niet al leen het burgerlijk bestuur, maar ook de wetgeving en de regtspleging betreffen, en de strekking hebben om Polen nog meer met het eigenlijke Rusland te doen zamensmelten. Ver scheidene leden van den te Warschau residerenden raad vün bestuur waren naar Petersbtirg opontboden ten einde daar over de ontwerpen van het gouvernement geraadpleegd te wor den» Onder de Ioopende geruchten behoorde ook dat er veranderingen gemaakt zouden worden in de betrekkingen van de Katholijke kerk tot den Staat. De geestelijkheid zag die veranderingen met bezorgdheid te gemoet. Te Kneuheim een dorp bij Colmarheeft zich eene godsdienstige sectie gevormd, een genootschap van kwakers of stuiptrekkende sidderaars, omtrent welke een dagblad merkwaardige bijzonderheden mededeelt, en waaruit men ziet hoe ver onverstand en dweeperij den mensch kunnen vervoc ren en hoe noodig het voor hem is zich aan dc eenvoudige leer des bijbels te houden. Dit genootschaphetwelk uit het Piëtismus is voortgekomen telt 40 leden mannen vrouwen en kinderenschier allen daglooners en tamelijk arm. Zij vergaderen driemalen 's weeks ten huize van hun nen voorganger, een min bemiddeld, nog jong landbouwer, die zich steeds door zijne geestdrijverij heeft doen opmerken. Op de tafel ligt de bijbel opengeslagen \vaarin de voorgan ger met luider stem het een of ander voorleest. De voor lezing geschiedt op een plegtstatigen toon aanvankelijk in het Duitsch alsdan volgt eenevoor alle hoorders en zelfs voor den spreker onbegrijpelijke, wartaal. Zoomen, na den ailoop der congregatie den voorganger vraagtwelke taal hij gesproken heeftzoo antwoordt hij dat het nu eens La tijn., en dan wederom Hebreeuwsch is geweest; dat hij noch het Latijn, noch het Hebreeuwsch verstaatmaar dat hij in die oogenblikken door God gedreven wordt, die hem de taal in geeft, welke Ilij hem wil doen spreken. Naarmate de brabbeltaal hem sneller van de lippen vloeit, luider en on verstaanbaarder wordtbegint'de vergaderde menigte te mom pelen; zij geraakt in beweging, spreekt overluiden einde lijk beginnen allen te gillente bulken en te brullen dat het in liet op eene mijl afstands gelegen woud gehoord wordt. Te midden van dit getier, staan de vrouwen op en zwaaijen met hare armen boven de hoofden draaijen op hare hielen en stooten een hevig doordringend gegil uithetwelk schel boven het overige woeste gedruisch uit klinktvervolgens maakt zich eene stuiptrekkende beweging van haar geheel meester, en zij vallen, als door vcrmocijcnis uitgeput, ne der. Meisjes van 12 tot 15 jaren worden op die wijze door deze verheffing van geestverrukking overvallen. Als, 11a verloop van een tiental minuten, deze vrouwen weder op staan beginnen zij te zingen te lagchenhare zangen en dansen zijn wild, onzamenhangendschaamteloos, hare oogen flikkeren en over de wangen dezer ongclukkigen rol len lieete tranen. Gedurende al dit gedruisch bewaart de redenaar de kalm- !te vnn een door Gods geest vervulden voorganger. Ilij plaatst zich in'het midden zijner discipelen, op het oogenblik als j hunne beroering tot bedaren komt. Diegenen hunner wel- j ke dan door de vermoeijenis in ijver verllaauwd zijn nade ren hem zij buigen zich voorover en raken hem op het bloote ligchaam aan; sommigen bereiken hem slechts met den top van een' vinger. Dus omringd zijndehervat dc voor ganger zijne kromtaal en zijne geestdrijvende gebaren om- draaijendecn al zijne discipelen rondom doende draaijen. Uithoudt zoo geen vijfminuten aan, of de aanvallen vèr- heffen zich andermaalde vrouwen vervallen wederom in dezelfde paroxystnen en dit duurt zoo afwisselendnegen of tien uren langtot iaat in den nacht. LONDEN den 16 october. Overeenkomstig vroegere be paling was Z. M. de koning der Franschenvergezeld van II. M. Victoria, prins Albertden hertog van Mont- pensier en het verdere Fransche gevolg, eergisteren middag ruim ten twaalf ure van het Windsor-kasteelper spoorweg naar Portsmouth vertrokkenten einde zich aldaar in de Fransche' stoomboot de Gomer in te schepen en met dezelve, begeleid door het overige Fransche smaldeelnaar Treport over te stevenen. Bij de aankomst echter van voornoemde koninklijke personen te Portsmouth ongeveer ten vier ure des namiddags was het weder zoo onstuimig en stond de zee zoo hol datna een beraad van enkele oogenblikken het raadzaam gevonden werd zoo voor den overtogt als het landen van Z. M. den koning der Franschen te Treport, om zich niet te Portsmouth in te. schepenmaar den over togt liefst over Dover naar Galais te bewerkstelligen. Na het houden van een diner ten huize van den heer Grant en het afscheid nemen van H. Britsche M. en prins Albert heeft zich dien, ten gevolge Z. M. de koning der Franschen vergezeld van den hertog van Montpensier en verder gevolg ruim ten acht ure des avondsvan Portsmouth op nieuw naar het Nine Elms-station begeven ahvaar gemelde konink lijke personen bij derzelver aankomst, te half elf ure juist ooggetuigen van eenen allervrecsselpsten brand warenwel ke op dat oogenblik in het magazijn en voorraadsgebouw van dat -station woedde. Die brand had het uiterst moeijelijk gemaakt voor den koning eer.en trein gereed te brengen doch door de grootste inspanningen is men er desniettemin in geslaagden is Z. M. de koningna een oponthoud 'van slechts een kwartier uurs naar Dover vertrokken al waar de koning des ochtends ten half drie ure, aan het Ship- hotel afgestapt is. Gisteren voormiddagtussehen elf en twaalf lire heeft zich voorts meergenoemde Z. M.na al vorens nog in gezegd hotel een adres van wege den gemeen te-raad van Dover ontvangen en minzaam beantwoord te hebben aan boord van de Fransche stoomboot le Nord be geven, en is Z. M. met dien bodera, tot op zekere hoogte door de beide Britsche stoombooten de Ariel cn de Swallow begeleid wordende, naar Calais overgestevend. Onder meer andere adressenwelke aan Z. M. den koning der Franschen gedurende deszelfs jongste verblijf in Enge landoverhandigd zijn heeft zich zaturdag namiddag ook een adres van wege den lord major en den verderen gemeen te-raad van Londen bevonden, hetwelk door gezegde Z.M., alstoen op het Windsor-kasteelallerminzaamst ontvangen'en beantwoord is, terwiji Z. M. zich bovendien eenen g( ruimen tijd met den lord major en enkele andere leden van dien gemeente-raad onderhouden heeft. Te Portsmouth is een stuk, waaruit salutschoten wer den losgebrand gesprongen door de te groote snelheid van lading, en is hierdoor een kanonnier op eene vreesselijke wijs gedoodterwijl een tweede zoo zwaar gekwetst isdat men zijn herstel voor onmogelijk acht. De stukken op het bolwerk waren 32ponders en slechts 4 in getal. Om het ko ninklijk saluut te geven, moesten dus drie derzclve snel ach ter eikander 5 maal en een zelfs 6 maal gelost worden. JflTUiïiVïjïi. PARIJS den 16 october. De koning der Franschen is gis teren ten 3 ure in den namiddag van Dover te Calni* aan gekomen. Z. M. heeft aldaar de revue over de nationale garde gepasseerd en de burgerlijke en militaire autoriteiten bij zich ontvangen. Hij werd niet veel geestdrift door de bevolking begroet en is van Calais naar E11 vertrokken. Z. M. wordt zondag of maandag aanstaande te Saint-CJoud verwacht. Uit ai de berigten blijkt, dat de koning in Engeland met de meeste eerbewijzing is ontvangen. Velen hebben intusschen de aanmerking gemaakt, dat dit in geenen deele heeft be let, dat de Engelsche dagbladen welke zich steeds hebben onderscheiden door een geest van naijver en zelfs van vijand schap jegens het Fransche volk geenszins van toon zijn ver anderd. Dit zij, zoo als het wil; zooveel is zeker, dat. het besluit van den gemeente-raad van Londen om den koning een openbaar bewijs van eerbied te geven, geenszins als geheel en al van staatkundig gewipt ontbloot kan worden beschouwd cn dat, in elk geval, dc persoonlijke goede verstandhouding tussehen de twee hooiden van zulke magtige Statenals Frankrijk en Engeland, niet dan gunstig kan werken op het behoud van den algeinccr.cn vrede. Door den prins van Jninviile wordt het verhaal der ex peditie naar de ku-'c.i van Marocco over welke hij het be vel heeft 7 erw gevels. zoo .'e koning en

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1