MIBÖEL1IÜRGSCHE courant. N\ 124. Diussdas 1844. 15 Oelobcr. BESTUREN en AMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. jfvanktrijfc. (Shroot-Srittattjc. Bclgic. .'JfiP...-UW* De abomiements-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden en franco per l'ost 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advorlentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in'het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. l)e Adver.en.iea worden berekend tegen 22 een., de regel, Jnc, uiuondenng ran Huwelïiks Geboorte- en Doodbekendnt,kingenwaarvan de prijs van één tut zès regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op geregeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rtgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De COMMISSIE tot het SCHOOLWEZEN ttit het Miti- delburgsche Departement der Maatschappij tot Nut van Algemeenvoornemens zijnde op Woensdag den 16 Oc tober aanstaande, des middags ten één ure, Prijsuitdeeling re doenaan de onder haar opzigt onderwezen wordende Leerlingen in de Vergaderzaal van liet Departement op de Groenmarkt alhier, heeft de eer ter bijwoning daarvan uit te noodigen zoo wel de Leden des Departementsals de verdere Begiftigers en Begiftigsters van het Schoolfonds. Middelburg, den 8 October 1844. Namens de Commissie P. de MARLT TAK, Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR JVF.RKgevestigd binnen deze Stad, wederom door de milde bijdragen harer Stadge- nouten in staat gesteld0111 hare werkzaamheden in den vol genden Winter voort te zetten, roept bij deze op diegenen, welke genegen mogten zjj-n in den aanstaanden Winterin hare Iiirigting, hetzij in «f buiten de Werkplaats, hetzij door het pluizen, van Touw, werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het lokaal alwaarmet uitzondering van Zondag den 20 October aanstaande dagelijks tot inschrij ving der Werklieden zal worden gevaceerd van Woensdag den id dezer maand tot en met Zaturdag den 26 October daaraanvolgende, van des middags 12 tot des namiddags ten 2 ure wordende hierbij tevens kennisgegeven, dat diegenen welke mogten nalaten zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar loopen vati bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen." Middelburg, den 44 October 1844. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. II REKKER Secretaris. BERLIJN den 7 october. Z. M. de koning heeft giste- ren op het paleis te Postdam een prachtig feestmaal gege ven aan een groot aantal fabriekanten die voortbrengselen hunner nijverheid voor de tentoonstelling hebben ingezonden, liet getal der genoodigden bedroeg omstreeks 800. Er wordt 11 iet meer gesproken van eene reis des konings naar Koppenhagen en naar Stockholm. De gewezen Britsche minister lord Palmcrston bevindt zich alhieren is bij den koning ter maaltijd genoodigd. LEJPZIG den 29 september. Z. M. de koning van Sak sen vóór zijne reis naar Engeland bij een'Joodsclien juwe lier voor 30,000 thalcrs bijouterien tot geschenken bestemd, gekocht hebbendeis bij de verdeeling derzelve gebleken dat de meeste stcenen valsch waren thans is de terugzen ding van alle geschenken gevraagd. FRANKFORT den 8 october. Z. M. de koning van Na pels is den 26 september, .van zijne reis door een gedeelte zijner Staten onder anderen naar de provincie Abrnzzo 111 zijne hoofdstad teruggekomen. Naar men meldt., is hoogst-' dezelve op dezen togt door de bevolking met ongeveinsde V reu gd e out va n ge n De tijdingen uit Sicilië luiden voortdurend ongunstig; de '0«gstwaarvan men ztilk eene schootje verwachting koes terde., is over het geheel slechts matig, uitgevallen zoodat de voorraad nnntiwlijks toereikend zal wezen om in de eige ne behoefte des lands voor weinige maanden te voorzien. De ellende en ten gevolge daarvan het zedenbederf onder de laagste volksklassen, .heeft eene ongelooflijke hoogte bereikt. "Talrijke rooverbenden trekken door het land, en zelfs de •straten in de steden zijn onveilig. De openbare werken aan ..de havens en groote wegen die de regering en de gemeen- «ten verordend haddenhebben slechts weinig tot verminde- rring van den algcmcenen nood bijgedragen bovendien kun nen zulke middelen bij den heerschendei» afkeer van alle werkzaamheid wéinig baten. Zonder dezen en de onbeschrijf lijke onwetendheid van het volkzoti de rijke grond van Sicilië, die thans slechts gebrekkig bebouwd wordt, gele genheid genoeg opleveren otn welvaart te verspreiden. Zoo lang er niet voor eene betere opvoeding en beter volkson derwijs gezorgd wordt, kan het niet anders, of de ellende moet steeds toenemen. HAMBURG deu 8 october. De kroouingsplegtigheid des konings en der koningin van Zweden heeft den 28 september, volgens het. programmaplaats gehad, waarna de kroonprins ,en zijne beide broedersde hertogen van Upland en Oost- Gothland den eed van getrouwheid hebben afgelegd. Al de omstanders waren diep getrofFen toen deze jonge prinsen hunne koninklijke ouders naderden, en hartelijk door hen om armd werden. Nadat ook de huldiging der Rijksstanden was fifgeloopei) deed de kreetleve koning Oscar Ide wanden van het statig kerkgebouw wedergalmen. HH. MM. keer den te voet naar het paleis terug, onder het luid gejuich der ontelbare menigte. Des avonds is een groot diner van 600 couverts ten hove gegeven. E0NDEN den 9 october- Z- M. de koning Lodewijk Filips is op het kasteel van \4findsor aangekomen. Het stoomschip Gomer aan boord; van 't welk Z. M. eer gisteren avond van Treport was vertrokken, is gisteren, niet het aanbreken van den dag, te Portsmouth gearriveerd, vergezeld door drie andere Fransche stoomschepen. De over- togt was door fraai weder begunstigd. Bij de aankomst te Portsmouth is Z. M. met koninklijke eerbewijzen ontvangen door de ter reede liggende schepen bestaande uit twee linieschepeneen tiental brikken en een groot aantal vaartuigen van het koninklijke jagt-eskader en van bijzondere personen. Van de batterijen werden mede aanhoudend saluut-schoteu gelost. Alvorens aan wal te stappenis Z. M. aan boord van de Gomer begroet geworden door de stedelijke overheid van 1 ortsmouth. In het den koning aangeboden adres werd on der anderen de wensch uitgedrukt, dat het heugelijke be zoek van Z. M.t welk een nieuw tijdperk in de geschie denis der beide landen aankondigde, zou stxekJc.cn tot uit breiding der betrekkingen tusschen dezelve» tot bevorde ring van beider welvaart, tot bevestiging van den vrede in Europa en tot welzijn van de geheele wereld. De koning heeft terstond, in het Engelsch, geantwoord, en hoofdza kelijk te kennen gegeven dat hij zeer verheugd wasde 5 uitnoodiging van H, M. koningin Victoriaom Engeland waar hij voor veie jaren zoo goed ontvangen wasgewor-j den weder te bezoeken te hebben kunnen aannemen; dat, tijdens zijn vroeger verblijf alhiergeschillen en tweedragt tusschen de beide landen heerschten, welke hem zeef be droefden; dat hij steeds zou trachten te bewerken, dat, niet weder zoodanige verwijdering plaats greepwant dat naar zijn gevoelen het geluk en de welvaart eener natie even zoo zeer afhing van den vrede met de naburige volken als van de rust in het land zelf; dat hij vurig wenschce, dat de •bestaande vriendschappelijke gezindheid tusschen de beide volken van langen duur zoude wezen, en strekken ter be vordering van het geluk des menschdoms. Na deze toespraak heeft Z. M. zich langen tijd op het minzaamst onderhouden met de leden van het stedelijk bestuur. Vervolgens hebben Z. K. H. prins Atbert en de hertog, van Wellington welke intusschen van Windsor te Portsmouth waren aangekomen, zich mede aan boord van de Qower be geven en den koning aldaar" begroet. Z. M. heeft beiden met de meeste hartelijkheid ontvangen. Omstreeks 9 ure is de koning met zijn' zpon den hertog van Montpensierbenevens de personen van zijn gevolgaan land gestaptonder het herhaald vretigde-gejuieh der over- groote volksmenigte, die zich vereenigd had, om getuige te wezen van 's konings aankomst. Dadelijk 11a zijne landing is Z. M.met prins Albennaar het station van den spoor weg geredenvan waar het gezelschap vervolgens de reis naar Windsor heeft voortgezet. Kort na 2 ure des middags is de koning op het zoo even genoemde kasteel aangekomen. Bij den ingang van hetzelve werd Z. M. opgewacht door II. M. koningin Victoria en hare moeder, de hertogin van Kent, benevens sir Robert l'eelden graaf van Liverpool en andere aanzienlijke per sonen. Zoodra de koning pit het rijtuig gestegen wasom helsde I1H. MM. elkander op de hartelijkste wijze. De gezondheid des konings schijnt door de reis niet geleden te hebben. Z. M. heeft een allezins welvarend voorkomen. Gelijk ten hove prachtige feesten zullen gegeven worden, ter gelegenheid van het verblijf van koning Loden-ijk Filips en de hem vergezellende personen, zoo zullen ook de offi cieren van het Fransche eskader, hetwelk den koning heeft overgevoerd, te Portsmouth luisterrijk onthaald worden. Niet alleen de bevelvoerende Britsche admjraal en de mili taire gouverneurmaar ook de in genoemde zeeplaats aan wezige Britsche officieren en een aantal aanzienlijke inwo ners zullen ter hunner eer verschillende feesten geven. Met het barkschip Arachne den 5 dezer te Fajmouth van Sydney gearriveerd, is onder anderen als passagiermet belangrijke depeches voor Hr. Ms. gouvernement, medege- komen de luitenant Rosegezagvoerder van Hr. Ms. oor logssloep de Hazard. Bewuste depeches moeten naar men verzekertin verband staan met eene nieuwe beleediging welke, op den 4 april li., de Britsche vlag op Otaheite door den Franschen schopt-bij-nacht aldaar, den heer Bruatzou aangedaan zijn. De echtgenoot van den Engelschen zendeling en voor - maligen consul Pritchavd ismet hare drie dochterste Lon den gearriveerd. Alvorens Otaheite te verlaten had zij aan boord van het Engelsch schip Basilisk, een onderhoud met koningin Pomaré gehad die zichmet haren gemaal en drie zonen op dat vaartuig bevonden geheel van geld ontbloot wasnaardien kapitein Bruat alle gemeenschap met den vas ten wal had verboden. De meeste inboorlingen waren in het gebergte geweken het fortten gevolge van het gevecht bij Mahaene door de Franschen verlaten, was voortdurend in hun bezit. Een zeker getal Fransche deserteurs had hunne zijde gekozen.^ De meeste Engelsche zendelingen hebben het eiland verlatenen hunne werkzaamheden kondeu als ge schorst worden aangemerkt. Daarentegen was een Fransch geestelijke, met eenige zusters van liefdadigheidaldaar aan- gekomen. Onder de nieuwste proefnemingen die het meeste ve rlicht in Engeland gemankt hebben voor den tuinbouwtelt men het gebruik van zout voor de verjonging der bed- den van uitgeputte aspergien. De aspergien 1 volgens de ge wone manier geplant en bebouwd, zijn deze lente gemest geworden met 50 Neder!, ponden gemeen zout voor elk bed van 10 ellen lang en 1 el 30 palmen breed. Oude asper gien hebben door dit middel het dubbel opgebragt van het geen men zou kunnen verlangen van jonge aspergiendie in hunnen besten tijd.zijn. PARIJS den 9 october. Bij een koninklijk bevelschrift van julij 1842 is bepaald, dat zoo wel te Parijs als te Al giers een 'standbeeld te paard van den overleden hertog van Orleans zou worden opgefigt. Thans bej-igt men dat eeij dier standbeelden r-eeds geheelhet andere gedeeltelijk gegoten is. Zij zijn naar een door deu heer Marochetti vervaardigd model bewerkt en stellen den hertog voor met uitgetrokken degen in de houding eens veldoverstedie bij eene wa penschouwing het vaandel begroet. Ieder der standbeelden weegt 8000 Ncd. ponden en is 5 Ned. ellen hoog. Zij zijn van stukken geschut gegoten die in der tijd in Algeria ver overd zijn. De Moniteur deelt thans de lijst der staatsmisdadigers mededie volgens het koninklijk bevelschrift 'van den 4 de zer kwijtschelding van het overschot hunner straf hebben erlangd. Hun aantal bedraagt 59. Er zijn daaronder ver scheidene personen die in den aanslag van Quenisset tegen 's konings leven betrokken zijn gefreestvoorts medepligti- gen aan vroegere woelingen te-Parijs Marsoille en in de Ven- dée, en eindelijk ook eenige deelgenooten aan den aanslag van prins Lodewijk Bonaparte te Boulogne. Over het alge meen wordt dit blijk van koninklijke goedertierenheid zeer geroemd. Slechts betuigt men hier en daar leedwezen, dat prins Lodewijk Bonaparte niet in persoon onder de begena digden begrepen is geworden. Een dagblad van Bordeaux noemt het berigtdat 300 vaten wijn, door de Grand Duquesne te Batavia aangebragt vervalscht bevonden en in zee uitgestort waren geheel valsch en verzekert, dat dit vaartuig slechts 50 vaten inhield, die allen ten gebruike zijn toegelaten. Men kent thans den geheelen inhoud van het vredes traktaat met Marocco, zoodanig als hetzelve deu 10 sep tember is gesloten en geteekend tusschen de Fransche gevoj, magtigden en Sidi-Bouselam-Ben-Alials vertegenwoordi gende den keizer van Maroccokoning van Fez en Sous. Deze inhoud komt grootendeels overeen met hetgeen reeds te voren deswegens is bekend gemaakt. Het album hetwelk zoo als gemeld is koning Lodewijk Filips zich voorstelt aan de koningin Victoria, ter gedach tenis van haar op het kasteel van Eu afgelegd bezoek aan te bieden is voltooid, en Z. M. voert het met zich mede, om op Windsor aan de koningin te worden overhandigd. Het is van buitengewoon grooten vorm namelijk 32 duim lang en 24 duim breed met evenredige dikte. Het bevat 32 téekenïngen door de eerste Fransche kunstenaars, voor stellende de onderscheidene apartementen in het kasteel van Eu en omstandigheden en voorvallen, die tot het bezoek van H. Britsche M. betrekking'hebben. Ten einde dit album te gen beschadiging te vrijwarenzijn de teekeningen ingevat en als ware het in lijsten gezet, tusschen dikke vellen bristol- papier. Het is prachtig in scharlakenrood tnaroccijn gebon den door Ginain en verguld met het wapen van Engeland binnen eenen rijk vergulden rand van allerkeurigste bewer king. De koker, die het album omsluit, is bekleed met prachtig purper fluweelinsgelijks met het wapen der ko ningin verguld. Het groot model van het standbeeld te paard van den prins van Oranje, IVillem Ibijgenaamd de Zwijger, ver vaardigd door den graaf van Niewerkerke is sedert eenige dagen overgebragt naar de gieterij van den heer Soyer.In die groote werkplaats nedergezet, wordt het model onder worpen aan de voorloopige werkzaamheden tot het gieten noodig. ANTWERPEN den 7 october. Eene zeer deerniswaardige zaak waaraan de lieden van de kunst zeiven nog niet lang geleden schenen te twijfelen, is, dat de droes, eene paar- denziekte welke Buffon als verschrikkelijk beschouwdezich aan den mensch mededeelen en hem noodlottig zijn kan. Een onlangs gegeven voorbeeld heeft de veledie daarvan onder vonden zijn vermeerderd. Zekere stalknechtwoonachtig

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1