MIDDELBURGSCHE C O 11 A I T. IV. 121. Diussdas 1844. 8 Ociober. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. III aat schappij tat Ülut wan 't QUgcmeeti. SDuitsdtiaub. Jrattfi rijft. ISeigte. Ülcbcilanben. l)e abonriemeuts-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden» en franco per Bost 3. I)e abonnementen -worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegeü 22 cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- eri Doodbekendraakingenwaarvan de prijs is van één tot tes regels 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsin» ceoer Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteertdat van heden af, ten zijnen Kantore-, zullen worden uitbetaald alle de Pensioenen over het derde kwartaal 1844. Middelburg, den 7 October 1844. De Administrateur voornoemd P. P O U S. De COMMISSIE van Administratie over de Gevangenissen te Middelburg zal 4 op Dingsdeg den 22 October 1844, ten tien ure' preciesopenlijk aanbesteden de levering der on derscheidene artikelen benoodigd voor het ONDERHOUD der GEVANGENEN, gedurende liet jaar 1845, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaarliggende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. VERGADERING op Woensdag den 9 October 1844, des avonds ten zes ure. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MA11ET TAK, Secretaris. FRANKFORT den 30 september. Volgens berigten uit Weenen van den 26was vorst Metternich in die hoofd stad uit Venetie teruggekeerd. Volgens berigten is de oogst in de Oostenrijksche monarchie boven verwachting uitgevallen. De regering zou thans ern stig bedacht zijn op dc afschaffing van het kleine lottospel in dat rijk. Volgens een Duitsch dagblad was de koning van Prnis- scn voornemens naar Stockholm te reizen tot bijwoning der krooning van koning Oscar en zou de beroemde Alexander von Humboldt hem derwaarts vergezellen Op de onlangs te Berlijn geopende tentoonstelling van schilderijen en kunstwerkenwaarvan de catalogus dertien honderd zeven-en-dertig nommers bevat, heeft men, onder andere stukken van buitenlandsche schilders, ook die der hoeren Arij Sc 'icff'ervan Schendel en Koekkoek met groot genoegen beschouwd. Berigten van de Russische grenzen, van den 21 de zer, gewagen van een vrij algemeen verspreid gerucht, be treffende eene huwelijksverecniging tusschen de Russische grootvorstin O/ga en den prins Georg van Cambridge tot 1111 toe, bij den kinderhuizen echt van den kroonprins van Hanovcrdc vermoedelijke troonopvolger van dat rijk. Koning Orto heeft de wetgevende zitting den 19 sep tember te Athene geopend en in zijne redevoering de een- «dragthet vergeten van zekere onaangename daadzaken en eene strenge bezuiniging aanbevolen. Brieven van den 20 behelzen, dat het ministerie meer en meer vastheid verkrijgt en dat dc verjaardag van den 15 september in de grootste orde is gevierd. Volgens berigten uit Munchcn, van den 25, lieerschte daar groote bezorgdheid over eene epidemie, welke zich se dert eene maand in verschillende streken van Oud-Beiieren geopenbaard heeft. De geneesheeren noemen deze nieuwe soort van ziekte witte koortsde landlieden bestempelen de zelve met den naam van zwarte pokkenalgemeen spreekt men ook wel van het uitbrekeii der zwarte pest. De perso nen die door deze ziekte aangetast worden, bezwijken daar aan binnen korten tijd ohraiddelijk zijn dc lijken bedekt met zwarte zweren, veel overeenkomst hebbende met pokken en •binnen zeer korten tijd gaan dezelve tot ontbinding over. De/c ziekte kost, op de plaats waar dezelve zich vertoont, aan een vijfde der bevolking het leven. Door de Beijersche regering zijn geneesheeren uit Munchcn naar de bezochte streken gezonden om naar den aarden de gesteldheid der ziek te .onderzoek te doen. LONDEN den 2 october. Morgen tusschen 12 en 2 ure worden II. M. eu prins Albert op het kasteel van Windsor terug verwacht. Gedurende het vorstelijk verblijf op Blair Athol zijn, ten behoeve der tegenwoordige bewonersbehalve het menigvuldig wildbraad en gevogelte, dagelijks 9 schapen en een half runderbeest benoodigd geweest. Alvorens naar Schotland te vertrekken hebben de konin gin en prins A/bert de prachtige en smaakvolle char-Jt-banc bczigtigd die, als geschenk van koning Lodewjk Pi Ups aan ii. M. juist dien dag te Windsor was aangekomen. Hij is voor 12 personen ingerigtvan buitengewone lengte, en wordt gezegd ongeveer 15000 frs. gekost te hebben. Dit rijtuig zal tijdens het bezoek,van genoemden monarch voorde, eerste- worden gebruikt,. Op' zijne reis van Dublin naar Dcrrynane L dc heer O Connelldoor de Iersche bevolking met de uitbundigste geest- drilt ontvangen. Op sommige plaatsen heeft de volksme nigte de paarden van zijn rijtuig willen afspannen en dit zelis voorttrekken hetgeen hij echter niet heeft toegelaten. Inde op zijnen togt gehoudene toespraken heeft de1 volksmen ner de menigde aangemoedigd tot volharding in het aange- vajigene werk ter bevrijding gelijk hij het noemtvan Ier land en haar bij voortduring de eindelijke zegepraal zijner zaak voorgespiegeld.. Zaterdag 11. heefter in de steenkolenmijnen tc Ilaswell, op18 mijlen afstands van Newcastle gelegen, eene vrcesse- lijke ontploffing plaats gehad, en wel opeen oogenblik toen zich verre over de honderd werklieden in die mijnen bevon den. Tot dus verre spreekt men van een klein honderdtal lijken, welke men reeds uit die mijnen opgedolven, en van slechts drie personen, welke men nog levend en genoegzaam zonder letsel zou teruggevonden hebben. Uit China. loopen de berigten tot 21 junij. De admi raal Cochrane was den 2 dier maand uit het noorden des lands te Hong-Kong wedergekeerd. De verschijning van het Fransch Iregat PAlcmène te Chusan had onder de kustbewoners groote beweging veroorzaakt, zoodat het onderhouden van eene in drukwekkende zeemagt in de noordelijke wateren noodig werd gekeurd om het leven en de bezittingen der Engelschen te gen een mogelijken opstand van het gepeupel te beschermen, dat gewoon is. bij elke nieuwe aanleiding zijn misnoegen aan den dag te leggen, zoo als het dan ook te Canton'beproefd 'jhad de vlag .der Vereenigde Staten van de Noord-Amerikaansche factorij te rukken. Een onzer dagbladen deelt uitvoerige brieven van Ota- keitetot 25 aprilmede. In dezelve wordt hoog opge geven van de vijandige stemming, welke onder de bevolking van dat eiland en op de naburige eilanden tegen de Fran- schen heerscht, en van de voordeele» die de eilanders bij onderscheidene gevechten op de laatstgenoemden behaald had den. Het verlies der Franschen bij die gevechten wordt op meer dan 100 man begroot. De gouverneur Bruat had ge tracht vredes-onderhandelingen aan te knoopen maar de ei landers hadden deszelfs voorstellen op hoogen toon afgesla gen. Eene geheel? verdrijving der Franschen wordtin de ze berigten4 ais een allczins mogelijke gebeurtenis voorge steld. Het- ontbrak der bevolking slechts aan eene goede hoeveelheid, geweren. PARIJS den 2 october. De prins van Joinville is in den nacht van den 30 september op gisteren met liet stoomschip ie Pluton voor Havre aangekomen. Hij heeft zich dadelijk aan wal laten roeijen en is, 11a eenige oögenblikken rustte hebben genoteunaar Roiien vertrokkenvan waar hij langs den spoorweg, gisteren middag alhier is aangekomen! Het koninklijk gezin bevond zich op dat oogenblik niet op het paleis der Tuilerién, maar op het kasteel van St. Cloud en de prins heeft zich dus oumiddelijk daarheen begeven. De ontmoeting tusschen hem en den koning, die, door den telegraaf vernemende dat dc prins weldra komen zou, zijne reis naar het kasteel van Eu had uitgesteld, moet zeer tref fend geweest zijn. Dc stad Toulon isdoor de onverwachte aankomst van den prins van Joinville te Parijs teleurgesteld gewor den want men had aldaar aan den jeugdigen zeeheld eene luisterrijke ontvangst bereid. De oorzaak dat Z. K. II. niet te Toulon geland iswordt daaraan geweten dat de ken nisgeving der voorbereidselen eeuer luisterrijke ontvangst eerst na zijn vertrek te Cadix aangekomen is. Sommigen daaren tegen bewerendat de prins een vijand zijnde van plegtig- heden die ontvangst met voordacht heeft ontweken en'ook haast maakte om zijne echtgenoot te zien en het kind dat gedurende zijn afzijn geboren is. De prachtige album, die Bodewijk Filips aan koningin Victoria ten geschenke zal aanbieden, bevat teckeninge.il'Van de beroemdste Fransche schilders, welke achtereenvolgens op het paleis der Tuilerien zijn ontboden, om eene proef van hunne bekwaamheid te geven. De album is d la renais sance gebonden en een waar meesterstuk. Aan de eene zij de bevinden zich dc wapens van de kóningin van Engeland, en aan de andere die van den stam van Bodewijk Filips. De koning vertrekt 1111 morgen naar Euom zich van daar naar Engeland in te schepen. Gedurende zijne afwezigheid zullen dc ministers onder het voorzitterschap van den raads- president Soult vergaderen en zal de hertog van Nemours, de aanstaande regent, aan die vergaderingen deel nemen. -- Men verzekert, dat prinses Cardlina vaji Salerno11a1 haar huwelijk met den hertog van Auinale hetwelk in het laatst der maand november plaats moet grijpen den winter te Parijs zal komen doorbrengeneu door den koning eu de koningin van Napels worden vergezeld. De hertog zou zich 'in de aanstaande lente mot zijne echtgenoot naar Algerie be geven wanneer men hem tot gouverneur-generaal der Fran sche bezittingen in het. noorden van Afrika hoopt te kunnen benoemen,, ;-j Nieuwe berigten uit Algerie yau den 25 11. behel zen, dat de stammen, die de Franschen te Deüys hebben aan getastallen weder tot rust zijn gekomen, zoodat deze doel- looze vereen iging op niets is uitgeloóp'en. Aid-el-Ka der bevindt zich met 400 man niet ver van Melilla en verkeert in de uiterste ellende zoodat Abd-er-Rahmau zoo hij zich van hem wil meester maken en dus het v red es verdag met Frankrijk nakomen geen geschikter oogenblik hiertoe zou kunnen vinden dan -het tegenwoordige. Van -derspoortrein,- die gisteren middag van Roucn was vertrokken zijn op weg eerst 3 en daarna nog 2 met goederen geladen wagens in brand geraakt, welke 'van den trein losgemaakt en geheel verbrand zijn. De schade wordt op 40,000 frs. geschat. Men schrijft dit onheil toe aan ne- dergevallen vonken, Te Bourges is den 28 september een kruidmagazijn op slechts 300.Ncd. ellen afstands van de stad, in dc lucht gesprongen. Men zegt dat er aan de vervaardiging van ge kleurd vuurwerk werd gearbeidhetwelkvolgens verzekering van deskundigen, door de hitte der zon kan ontvlammen. Een kind van 12 jaren,is letterlijk in stukken geslagen, de overblijfselen zijn hier en daar verspreid gevonden. Verschei dene kanonuiers zijn zwaar of ligt gekwetst. BRUSSEL den 3 october. De koning vertrekt heden naar zijn kasteel van Ardennes en zal een tiental dagen afwezig blijven. Ten aanzien van het gebeurde te Verviers worden de Belgische liberalen door liet Parijssche dagblad van de partij der Fransche geestelijkheid dapper doorgestreken en wordt hun onder het oog gebragt, dat de orde der Jezuiten zich volgens de grondwet van den staat, in Belgie kan vestben en vereenigen, waar en zoo zij dit verlangt, en zich met het openbaar onderwijs kan belastenzoodanig als zij dit goedvindt; dat de liberalen met de Katholijkenhebben me- degemektom die constitutionele verordeningen tot stand te brengen dat de Katholijken de omwenteling van 1830 hebben bewerktdat van hen alleen de voortduring van de bestaande orde van zaken afhangt, en dat de liberalen zich derhalve, willens of onwillens, aan deze verordeningen moe ten onderwerpen. Op den spoorweg van Brussel naar Luik heeft giste- ren een toeval plaats gdhaddat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Het avond-konvooi was omtrent'een kwartier uurs voorbij het station van Ware mme gekomen toen eensklaps een zeer sterke schok werd gevoeld de stoom! wagen en tender uit het spoor geraakten en in een nabij ge legen drooge gracht neerkwamenook het eerste rijtuigdat met goederen beladen was, geraakte buiten het spoor 'doch de overige rijtuigen bleven op de plaats. De reizigers ver lieten met overhaasting de rijtuigen en nadat men fakkel licht. ontstoken had om de oorzaak van den schok tc onder zoeken vond men de overblijfselen van een ten eenenmale verbrijzeld, aan stukken gescheurd paard, terwijl een twee de daarachter gekwetst was. Het ongeluk was ontstaan aan een dwarswegwaarvan men de hekken bij den spoorweg veizuimd had te sluiten een voerman die in de duisternis niets van het naderend konvooi vernomen had, wilde ziin met drie paarden bespannen en met steenen geladen wassen den spoorweg overrijdenjuist toen het konvooi aankwam - zijn voorste paard werd letterlijk vennorseld. Hoe groot het ongeluk had kunnen zijn als dc paarden iets verder waren geweest en het konvooi tegen den zwaar beladen wagen zel- ven aangekomen ware valt moeijelijk te berekenen. Het is bijna zeker dat de Belgische regering de toe wijzing van het stoomschip British Queen niet zal goed keuren. s GRAVENHAGE den 3 october. Ten gevolge van de jongste aankondigingen van Z. Exc. den minister van finan ciën is dö "stand dor conversie, op 1 october jl. als volgt: De af te lossen 5 en 4| pet. schulden bedragen ƒ400,251,200! Reeds vroeger is er afgelost geworden voor f 30,998,500 en thans weder van de domein-losrenten afgelost f g,062,400, tc zamen eene som van 36,060,900die geheel afgelost is! Verwisseld is er reeds vroeger 139,997,700thans is er weder verwisseld van de domein-losrenten voor een bedrag van 10,930,900 dus geheel verwisseld f 150,928,600. In bet geheel is er alzoo geconverteerd f 186,989,500 er blijft te converteren over 213,261,700. £r zijn alzoo in zes maanden tijüs met 36 millioenen aan geld bijkans 187 millioenen geconverteerd. - Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is jonklir. mr. IV. B. 1', C. ridder van Rappard, president van het provin ciaal geregtshof van Gelderlandbenoemd tot lid der eerste kamei van de Staten-Generaalmee ingang van den 21 der loopende maand. - Men schrijft uit Stockholm, van den 21 september, dat dc lieer MartiniNederlandse]} ge vols; i minister, die van Koppenhagen gekomen war", den - vlagen dag ten gehoorc bij Z. M. den Koning ir Zwc was torgelaten en aan hoogstdei zelveunamens Z. iVL den Koning der Ne-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1