MIDDELBURGS CIIE CDU II A T. IV". 118. Diugsdag 1 October. 1844. NIEUWSTIJDINGEN. ÜQnitecftï.inb. (Rvoot-SSvitianjc. Hebct'Iattbciu FRANKFORT den 23 september. Volgens berigten uit Athene, van den 7, over Triest ontvangen, had de Engel- sche gezant te Athene, sir Lyonsin eene krachtige nota, bij het nieuwe Grieksche ministerie aangedrongen op de be taling der achterstallige renten. Door dezen eischvan welken onder het vorige ministerie niet gerept werd was het ministerie in groote verlegenheid gebragt. Aan de noordelijke grenzen van Griekenland had zich eene Turksche rooverbendc vertoond en een inval gedaan waar door de Grieksche regering genoopt werd een vrij sterk korps gendarmerie en infanterie derwaarts af te zenden. I1II. MM. de keizer en de keizerin van Oostenrijk hebben den 16 de terugreis uit Triest aangenomen. De aarts-bisschop van Keulen baron v. Droste Vische- rittgis te Rome aangekomenen den 14 door den Paus in het Quirinaal ontvangen. Van verschillende zijden wordt gemeld dat de jeug dige gravin v. Droste Fischeringvan welker plotselinge genezing, bij gelegenheid van het vereeren van den FI. Rok te Trier, dezer dagen melding is gemaakt zich weder te Kreutznach bevindt, even zeer aan haar been lijdende en buiten staat om zonder krukken of anderen steun te gaan, als te voren. Een dagblad van Weenen berigtdat er gedurende 1S43 in de Oostenrijksche staten 80 Protestanten tot de Roomsche en 900 Roomschen tot de Protestantsche kerk waren overgegaan. COBLENZ den 24 september. Een zonderling en treu rig voorval heeft eenige dagen geleden eene familie te Bie- berstein bij Aarau in rouw gedompeld. Twee boeren werk ten in het veld. De taak afgeloopen zijnde, was de een ge gaan om den wagen in te spannen, en middelerwijl legde de andere zich op den grondplotseling staat hij op gillende van de pijn welke hem een krekeldie in zijn oor gekro pen was, veroorzaakte. Toen zijn makker terugkwamzag hij een man, die zich voor hem op den grond rolde en in allerlei bogten verwrong, en door niets tot bedaren was te brengen. Ilij dacht dat hij krankzinnig was geworden. Een dokter werd geroepen en de lijder werd door hem aderge latendoch zonder goed gevolg; weldra echter ontdeed de zieke zich van al wat hem hinderde liep het huis uit en sprong in de Aar. Ilij werd er oogenblikkelijk uitgehaald maar welke pogingen ook werden aangewend om hem in het leven te behouden, alles was vruchteloos; een oogen- blilc later gaf hij den geest, een talrijk huisgezin, van des- zelfs eenigen steun beroofd, nalatende. Het insect, het welk men bij de hersenen vondhad zijne geestvermogens gekrenkt. LONDEN den 25 september. Flet vertrek der vorstelijke personen van Blair Athol zou nu tot diugsdag verschoven zijn, dewijl, gescheidde het op den 30 dezer, de toebereid selen de stilte van den zondag zouden verstoren die in Schot land met bijzondere stiptheid in acht genomen wordt. Da gelijks uitgestrekte togtjes door de schilderachtige omstreken blijven nagenoeg de eenige uitspanning der koningin aldaar uitmaken. Ook de minister Aberdeen ontspant zich op die wijze van zijne staatszorgen en wordt niet zelden op een zame wandelingen aangetroffenterwijl de prins zich nu en dan met de jagt vermaakt. Laatstleden zondag woonden H. M. en de prins wederom de godsdienstoefening in de kleine pa rochiekerk bijmaar ditmaal was de aandrang van bezoekers", met oogmerk om hen te zien zoo grootdat de stichting daardoor niet weinig leed. 0'Connell begeeft zich in den loop der volgende week naar zijn landhuis te Derrynane Abbey en zal eerst later de rondreis naar verschillende steden doen waar maaltijden ter zijner eere aangerigt moeten worden. Uit den toon zijner redevoeringen en gesprekken meent men te mogen opmaken dat hij veel kalmer geworden is dan voor zijne gevangenschap. Gelijk te verwachten was is het plan tot het andermaal be proeven der groote volksvergadering bij Clontarff geheel op gegeven. Het blijkt uit alle berigten dat bet zoogenaamd mon ster-banket te Dublin eene mislukte poging geweest is om 'de belangstelling te bewijzen die ook de hoogerc klassen der maatschappij in 0'Connell en zijne ontwerpen stellen. Slechts zeer weinige lieden van aanzien hebben de daartoe ontvan gen uitnoodiging aangenomen. Blijkens partikuliere berigten uit Lissabon loopende tot den 16 septemberis den nieuwen internuntius van het hot van Rome bij dat gouvernement op den 10 dier maand, bij gelegenheid van het overhandigen van deszelfs geloofs brieven aan FI. Portugesche M.eene zeer vriendelijke recep tie van wege de jonge koningin te beurt gevallen. Voorts blijkt de opening van de cortes tegen den 1 october aanstaan de te gemoet gezien te worden. Voor eenigen tijd werd te Funchalhoofdplaats van het eiland Maderaeene jonge vrouwgenaamd Maria Joaquina Ahis,, door de kerkelijke regtbank ter dood ver oordeeld omdat zij tot de Anglikaansche kerk overgegaan was. Zoodra deze droevige tijding te Edinburgwaar twee aan zienlijke familien aan deze jonge vrouw verwant waren aankwam, schreef de groot-provoost der stad aan den am bassadeur van Engeland te Lissabonen verzocht de tus- 1 schenkomst van dezen, ten behoeve van de veroordeelde, bij de koningin van Portugal. De groot-provoost beeft van lord Howard een zeer gunstig antwoord ontvangen. Zoodra Z. Exc. over genoemde zaak tot donna Maria was begon nen te sprekenviel H. M. hem in de rede en zeide hem dat de brieven van geheele en volkomene gratie voor de jonge vrouw Alvès reeds geteekend en naar Funchal afge zonden waren. „Wees overtuigd, mylord voegde de ko ningin er bijdat ik nimmer dulden zaldat iemand oin zijne godsdienstige gevoelens verontrust wordt. De gewe tensvrijheid is en zal altijd in de Portugesche staten zonder eenige beperking zijn." Lord Ilowardzijn' brief aalt den lord groot-provoost van Edinburg eindigende bevestigtdat er in waarheid in Portugal algeheele vrijheid van godsdienst is, en, om er een voorbeeld van bij te brengen berigt hij, dat een Katholijk priester van Lissabon, die onlangs tot de Hervormde godsdienst was overgegaan, en die zelfs prose- lyten zocht te maken, niet in het minste, ten gevolge zij ner dadenbemoeijelijkt was geworden. JVauferijfe. PARIJS den 25 september. Fleden is de koninklijke fa milie van het kasteel van Neuilly naar Saint-Cloud vertrok ken, ten einde daar nog eenigen tijd te gaan doorbrengen. Lodewijk Filips zou van den lord-maire en de aldermen der stad Londen eene dringende uitnoodiging hebben ontvangen om het banket, dat der koningin bij de inwijding der nieuwe beurs moet worden aangeboden ook met zijne tegenwoor digheid te vereeren doch Z. M. zou voor deze uitnoodiging hebben bedanktuit hoofde van den staat zijner gezondheid en dewijl hij slechts kort in Engeland zal vertoeven. De militaire oefeningen te Metz zullen heden een einde nemen. Gisteren heeft de hertog van Nemours de door den koning toegestane decoratien moeten uitreiken; morgen zul len de troepen rust houden, en zich den 27 naar de hun aangewezene plaatsen in beweging stellen. De aartsbisschop van Parijs is van zijne reis door de Nederlanden alhier teruggekeerd. De heer Glucksbergde overbrenger van het traktaat tusschen Frankrijk en Marocco gesloten is gisteren in de hoofdstad aangekomen. De regeringsbladen van dezen mor gen bewaren nog het stilzwijgen omtrent hetzelveschoon reeds aan vele hooge staatslieden van den inhoud mededee- ling moet gedaan zijn. Naar hetgeen daarvan uitgelekt is zou omtrent Abd-cl-Kader bepaald zijn dat hij in de gan- sche uitgestrektheid van het Marroccaansche rijk en van het grondgebied van onze bezittingen buiten de wet verklaard en door de troepen der beide gouvernementen vervolgd zal worden tot hij verdreven of gevangen genomen is. Indien hij in handen der Maroccaansche troepen valt, zal hij in be waring gehouden worden, tot de beidegouvernementen na dere maatregelen omtrent hem zullen vastgesteld hebben. In dien hij in handen der Fransche troepen valt, zal liet gou vernement hem met verschooning en overeenkomstig zijn stand behandelen. De overige bepalingen betreffen de bestraffing dergenen die den vrede gebroken hebben en de afbakening van het grondgebied, De slag van Isly is den 14 voorgevallen, den 15 het bombardement van Mogador en in den nacht van den 14 op den 15, derhalve tusschen die beide wapenfeiten,, is de prinses van Joinville bevallen. Uit hoofde dier bijzonderheid heeft de maarschalk Bugeand, uit naam van het leger, bij den koning den vvenscii te kennen gegeven, die ook door de marine gedeeld wordtdat bij den naam der jonggebo rene prinses die van Victoirc gevoegd wordt. Eene proef die te Becretre volmaakt gelukt isdank zij de standvastige menschlievendheid der kundige doctoren is gelukkig te llouaan nagevolgd geworden. Zie hier wat een blad van die stad zegt: Wij hebben eene openbare oefening bijgewoond, alwaar voor een uitgezocht gezelschap de krankzinnigen der beide kunnen verscheidene stukken op eeue bewonderenswaardige wijze, gezamenlijk gezongen hebben. Aan krankzinnigen melodien te leeren, ze hen te zaïnen zonder fout te doen zingenzou reeds iets zijn waarvan de volvoering be wondering baren moest, doch hetgeen ongeloofelijk schijnt en dat wij opre.gt bewonderd hebbenis dat men ge slaagd is 0111 hen met vastheid veelstemmige koren te doen uitvoeren. Voegen wij er bijdat de stukken die op het programma voorkwamen allen moeijclijk waren, en dat ver scheidene zelfs, als uitvoering, wezenlijke moeijelijkheden opleverden ten aanzien van het rythmus en de intonnatie. liet begin, het invallen der stemmen waren zeer goed, de maat onverbeterlijk en verscheidene passages zijn met zulk eene gepastheid voorgedragen geworden, die geoefende toon kunstenaars niet zouden kunnen afkeuren." Den 16 dezer heeft een geweldige brand de groote fabrijlt en vlasspinnerij der hceren CatemautCaiUóMati- gnon en Maroutbij Chollct in de asch gelegd. Zij was voor 600,poo fr. verzekerden de vernieling dezer bloei- jende inrigting heeft geheel den omtrek in verslagenheid gestort. Flet ongeluk heeft weder getoond hoe uiterst voor- zigtig men bij de behandeling van zulke ligt vlamvattende stoffen zijn moet. Eene werkster, die een bezem in de hand had was daarmede te digt bij een der gaz-vlammetjes ge komen verschrikt liet zij den brandenden bezem vallen het werk dat op den grond lag vatte vlam en eer men die stuiten kon stond geheel de fabrijk in brand. Te Madrid hieldvolgens de berigten van daar tot den 19 septemberde verheffing van den heer Martinez de ld Rosa tot minister van buitenlandsche zaken de algemeene aandacht nog sterk bezig. Men houdt heter algemeen voor, dat hij wien zelfs zijne vijanden een groot redenaar noe men die onder de beste der thans levende Spaahsche letter kundigen behoort, en die zoowel 111 het tijdperk van 1820 tot 1823 als in dat van 1834 tot 1836 grooten invloed op de openbare zaken in Spanje heeft uitgeoefend thans en in het ministerie en in de cortes eene belangrijke rol spelen zal. Terwijl de Fransche berigten uit Spanje in den laatsten tijd over den tegenwoordigen toestand en de vooruitzigten van dat land zeer gunstig luiden heeft met de Engelsche volkomen het tegendeel plaats; hetgeen welligt zamenhangt met de minder goede verstandhouding, die thans tusschen de Engelsche en Spaansche kabinetten schijnt te heerschen. Ook schilderen die berigten den gezondheids-toestand der jeugdige koningin Isabelle als zeer ongunstig af; spreken dien ten gevolge van maatregelen voor een tweede regent schap der koningin-moederen beweren dat deze vorstin van hare vroegere denkwijze terug gekomende geheele her stelling der kloosters in Spanje en al wat daarmede in ver band staat beoogt. 'sGRAVENIIAGE den 16 september. FI. M. de Konin gin is heden morgen uit Wcimar in deze residentie terugge keerd. Volgens berigt uit Stuttgart is II. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, op hare terugreis uit Italië, den 21 dezer in die stad aangekomen. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer maand is be noemd toe inspecteur o^er de gevangenissen F. .7. Mahieu. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland kamer van strafzakenheeft gisteren uitspraak gedaan in de be wuste zaak van Antonia van der'Burg. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan de misdaden van diefstal ten huize van en jegens haren meester, tijdens zij bij dezen voor loon in dienst was, en van vergiftiging van zout, door middel van rattenkruid, en baar dienvolgens veroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren door vcrworging aan eene paal binnen de stad 's Gravcnhage. KAMPEN den 22 september. Naar het zich laat aanzien gaat deze stad eene schoone toekomst te gemoet. Zij zal even als in vroegere eeuwen eene handelstad worden wel- kebegunstigd door hare ligging aan de monden van den IJsseleen uitgebrciden handel drijft, en langs de Rijn oevers en over zee naar Engeland en in het Noorden van Europa. Hij, die in eenige maanden niet hier geweest is, ziet, bij het aankomen met de zeeboot, dat pakhuizen en andere gebouwen in de plaats zijn gekomen van al'g^broke- 11e muren en onoogelijke ledige plekken ,- welke nog niet lang geleden de stad aan de IJsselzijde ontsierden. De over blijfselen der oude bolwerken langs den IJssel gaan 'plaats maken voor eene regelmatigebreede IJsselkade, welke meer en meer een bedrijvig en handeldrijvend aanzien verkrijgt. Men zegtdat de tegenwoordige burgemeester nog uitgebrei der plannen heeft gevormd otn door onderscheidene aanbou wingen het verblijf te dezer stede voor den koopman meer gewenscht te maken. Daartoe zoude dan ook dienen moeten, de verkoop van die boerderijen en pachthoeven welke als stedelijk eigendom zullen verkocht worden om de stads kas. te stijven en het bestuur tot die ondernemingen in staat te stellen. ZWOLLE den 25 september. Hoezeer door hagelslag, aanhoudende regens en den hoogen stand van de zee'op on ze kusten, waardoor de afloop van het water verhinderd werd de landbouw in vele streken a'an Overijssel aanmer kelijke schade geleden heeft, is echter de oogst van vele veldproducten vrij goed geweestinzonderheid heeft men re den 0111 over de opbrengst langs den IJssel tevreden te zijn daar, volgens naauwkeurige berigten de appelen-boomgaar den oisschen Wijhe en Deventer de belangrijke som van ruim 15000 opgebragt hebben en het ooft van enkele boom gaarden voor 1000 verkocht is. Misgewas in andere stre ken van ons vaderland en toenemend vervoer van inlandsch Iruit naar Engeland hebben gedeeltelijk deze gunstige resul taten te weeg gebragtmaar die al te uitlokkend zijn om De abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden en iranco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverlentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentie!) worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één lot zes regels l', 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1