MIDDELBIJ ItusciiE C.ÓURAJ T. 117. Zaturtlaa: 28 September. BESTUREN en ABIINÏSTRATIEN. Inspectie Vc rlo angcrs NIEUWSTIJDINGEN, 1844. wC. sPmtscftlanb. (BvöDt-Brittanjc. JVrttifcrijfc. Sicbctlissubcu. De COMMISSIE uit het Provinciaal Geregtshof'm Zeeland tc zamengesteld ter voldoening aan Art. 11 der Wet op liet Notaris-Ambt, van den 9 J111 ij 184a Staatsblad no. 20), tot het afnemen der examina van hen die verlangen mogteri zich in staat gesteld te zien 0111 naar het Ambt van Notaris te dingen maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Donderdag den 7 November 1844, des voormiddags ten tien ure, en vol gende dagen (is het nood)in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voor schriften van Art. 13 der voorschreve Wet, en verlangt overigens dat zoodanige Stukken welke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Move. Middelburg, den 24 September 1844. De Procureur-Generaal De Commissie voornoemd bij den Move S. de WIND. ACKERMANS. G. van IjSSELSTEYN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op art. 1 van het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 20 September 1843 Provinciaal Blad 110. 97) Verwittigen bij deze de Verlofgangerswelke zich in de Gemeente bevinden dat zij zich zullen moeten vervoegen op Zaterdag den 5 Octobcr aanstaande, des middags ten 12 ure, op de Heerenbeurs alhier, voorzien van de Kleed ing en kleine Equipementstukken welke zij van hun korps hebben behouden; mitsgaders van het Attest IIII.ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd zullende van deze Inspectie slechts zijn verschoond de zoodanigen van de ligtingeu 1841 en 1842, die ter bijwoning der Najaars-Exercitiën onder de wapenen zijn opgekomen en werkelijk daaraan deel hebben genomen alsmede diegenen die nog niet van Militaire Kleeding zijn voorzien en einde lijk dezulken die zich met een tijdelijk veriofin hunne haard steden bevinden. E11 worden mitsdien de "belanghebbenden aangemaand zich sten voorschreven uur en plaats te doen vinden, ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-arrest, bij art 183 der wet vermeld, welke aan de zoodanigen, die van de Inspectie afwezig zullen blijven zonder wettige rede nen daarvoor te doen blijken door den IIee,r Militie-Com missaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 Sep tember 1-844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De Bewoners der twee Pcrceelcn in de Wijk D. en F. worden verzocht hun verschuldigd Inkwartiering-geld on verwijld te voldoen, zullende bij gebreke daarvan geer.a Militairen meer voor hunne rekening worden besteed INDUSTRIE-SCHOOL. De DIRECTIE van genoemde -School heeft de eer bij vernieuwing de aandacht harer Stadgenooten te vestigen op de gelegenheid welke er wederom geopend wordt om ge durende den aanstaanden winter, gebruik tc laten maken van •die lessen welker nut voor den aankomenden Handwerks man -als onmiskenbaar mag geacht worden Tevens heeft zij het -genoegen te kunnen berigten dat er een aanvang- zal gemaakt worden met het geven van onderwijs in de Werk tuigkunde, tegen betaling cener contributie van drie Gulden; door welker uitbreiding zij zich vleit, dat cciic ruime deel neming de bewijzen moge opleveren van de belangstelling in ccne Inrigtingwelke alleen ten nutte der. nijvere klasse is ingesteld. Men wordt verzocht zich ter deelneming te vervoegen ten huize van den lieer A. Goukaop Diugsdag den 1 Octo- ber des middags ten ia ure. 1 Namens de Directie voornoemd J. C. SCHOREll van de SOUBURGEN. jjJp'Tcr herinnering aan het ware doel dezer Inrigting, wordt andermaal medegedeeld hetgeen over de Industrie- School', in de Middelburgsche Courant 110. 132 van den 3 November 1840, is vermeld geworden; De aanmerkelijke voortgang in kunsten en wetenschappen heeft zich ook in de laatste jaren inzonderheid tot de nij verheid uitgestrekt: getuige de verschillende werken van nut cn smaak welke overal en ook in ons Vaderland zijn tot stand gekomen. De wetenschappen zijn niet meer het uit sluitend eigendom der geleerden men heeft dezelve in de moedertaal beschreven van hare sluijers ontdaan op eene bevattelijke wijze voorgesteld en alzoo onder het bereik van het algemeen gebragt. Verscheidene geleerden hebben er zich bijzonder op toegelegd om de maatschappij nut te doen trek ken van zoodanige wetenschappen welke vroeger slechts onderwerpen van wijsgeerige bespiegelingen waren, en voor zeker zullen de namen van •mannen als MartinetUilkens Mol!Buys van der Boon Mesc)tde Gelder Stratingh da Kanter en anderen 0111 ons slechts tot ons Vaderland tc bepalensteeds bij elk hoog worden gewaardeerd. Er is dan ook hiervan een dankbaar gebruik gemaakten vele in- rigtingen in ons Vaderland hebben de taak op zich genomen om den nijvcren werkman en kunstenaar bekend te maken met die kundigheden, welke hem in zijn gekozen beroep van nut konden zijn en dit met eencn gelukkigen uitslag doen beoefenen. Het is voor dén handwerksman en kunstenaar geenszins voldoende datgene te kunnen uitvoeren wat hem door anderen is geleerd hij moet met zijn vak gemeenzaam wezen, op eigene ervaring kunnen voortgaan, zich reken schap van zijne bewerkingen en handelingen geven en de verbeteringen, waarvoor deze vatbaar zijn kunnen, tot stand brengen. Maar hierom moet ook elk voor zijnen stand worden opgeleid dat is, met die mate van kennis worden toegerust, welke hem in deze betrekking nuttig kan zijn. Is het eene waarheiddat meer dan noodzakelijke kundigheden den mensch ontevreden in zijnen stand kunnen makenhet is niet minder waar, dat eene te geringe kennis in zijn vak hem ongelukkig doet zijn. En welke kundigheden zijn hem dan noodzakelijker, dan die, welke hem in staat stellen 0111 op eene eerlijke wijze zijn onderhond te verdienen en hem tot een nuttig lid der maatschappij te maken. Men is in de zamenleving op zijne regte plaatswanneer men bekwaam is de zich opgelegde betrekking naar eisch te vervullen. Het deed ons derhalve een bijzonder genoegendezer da gen te vernemen dat ook alhierdoor de zorg van eenige Ingezetenen, eene Industrie-School is tot stand gebragt; dat i de handwerksman en kunstenaar ook hier gelegenheid heeft gevonden om de onontbeerlijkste kennis, de Meetkunde, te kunnen nanleeren en bij het onderwijs op de Teeken-Aka- demie, hetgeen reeds zoo vele en goede vruchten heeft ge dragen zich ook de kundigheden in Meetkundeenvoor zoo veel hij dezelve in zijn vak noodig heeft, in Werk tuigkunde kan verwerven; kundigheden, welke hem bijna da gelijks te stade komen en welker nut veeltijds niet genoeg wordt gewaardeerd door hen welke dezelve ontbreken. Met volles-onderwijs heeft echter in deze Stad reeds eenen te gunstigen uitslag gekregendan dat wij zouden vreezen dat de pogingen thans tot hoogere opleidingnamelijk tot verbetering van ambachten en kunstenin het werk gesteld geen even goed gevolg zouden opleveren. Wij zouden ons bedriegen, indien een dwaas vooroordeel het nut van dit volks-onderwijs zoude in twijfel trekken en dus eene po ging doen mislukken, welke enkel en alleen in het belang der nijvere klasse is teu uitvoer gebragt. Neensteunende op de zuéht voor ontwikkeling en léering van onze jeugdige S-tadgenooten vertrouwen wij dat ook deze Inrigting bij hen welkom zal zijn en dat zij in rijperen leeftijd met een dankbaar gevoel hieraan als aan het begin van eene voor hen noodige beschaving cn vorming, zullen gedenken." Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat door hen zal worden gevaceerd op Diugsdag den 1 October 1844, des namiddags ten zes ure, aan het Lokaal der gemelde Akademie, tot de aanne ming van Leerlingen zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkunde BERLIJN den 22 september. De dagbladen uit Warschau deel en een besluit van Z. M. den keizer van Rusland mede, betreffende eene nieuwe gouverncments-indeeling van Polen. Dien ten gevolge zullen de 8 thans bestaande gouvernemen ten rot op 5 teruggebrngt worden en wel door vereeniging der gouvernementen Sundomir cn Riel.ez onder den ..naam. van het gouvernement Radom van Podlaehien met Lublin onder den naam van Lublin, en van Knlis.eh met Masovie onder den naam van Warschau. De gouvernementen Ploczk en Augustowo blijven onveranderd. Alhier zijn heden berigten uit Stockholm van den 12 ontvangen, welke een voorval medcdeelcn hetwelk mogelijk eene gehecle splitsing zoo al niet eene volkomen ontbinding van den Zweedsehen rijksdag ten gevolge hebbcji kan. De boerenstand heeft namelijk met 53 tegen 21 stemmen de door den adelstand gedane keuze van drie lands-hoofdlieden tot leden der staats-commissie ongrondwettig verklaard en eene nieuwe keuze verlangd. Geeft de adelstandaan dit verzoek niet toealsdan is de boerenstand voornemens de geheele staats-commissie voor ongrondwettig te verklaren waaruit van zelve volgtdat ook de besluiten van dit collegie voor ongrondwettig gehouden worden. Alle schijn is er buiten- 1 dien voordat de burgerstand zich met dit besluit vereeni gen zal hetwelk de zaak nog meer zal verwikkelen. FRANKFORT den 23 september. Alle berigten uit Pe tersburg gewagen eenparig van de steeds aanhoudende diepe droefheid der keizerlijke familie'over het verlies der groot vorstin Alexandra. Het meest vertoont zich de indruk daar- v.an bij den keizer zeiven, die sedert aan te sterken aandrang van bloed naar het hoofd lijdt. Kort voor haar verscheiden verlangde de prinsesonbewust dat de keizer zich op dat oogenblik in het veitrek bevondde beeidtenis van haren va der kuste die bij herhaling en bad den omstanders dat por tret na haai afsterven, nevens haar in de kist te leggen. De keizer werd door dit laatste liefdebewijs zijner beminde dochter zoo sterk getroffen dat hij in onmagt viel. De kei zerlijke familie bevond zich den 14 dezer nog te Peterhof, en men twijfelde of de monarch aan zijne voorgenomen reis naar de zuidelijke gouvernementen des rijks in dezen herfst wel gevolg zou geven. Volgens bijzondere berigten uit Berlijn zoude aan den koningsmoordenaar Tschech thans het in eerste instantie tegen hem gewezen vonnis' medegedeeld zijn waarbij hij veroor deeld was 0111 geradbraakt tc worden en zdu die ongeluk kige niet alleen steeds dezelfde onverschilligheid en verstokt heid toonen maar ook verklaard hebben dat hij van het vonnis niet wilde appelleren maar dat hij zijne regters en de regering verwees naar het 22ste hoofstuk van de prophe- tieu van Jeremias. LONDEN den 22 september. Een oppositieblad raadt sir R. Peel en diens ambtgenooten aan nu nog in tijds met waardigheid ai te treden alvorens, ten gevolge van hetgenc dat biad hunne scheeve politiek noemt, de openbare vrede in letland verstoord wordt, hetwelk, indien zij langer aan het bewind blijven onvermijdelijk wordt geacht. Eene poging toen om de vervolging tegen CConnell en zijne vrienden te hernieuwen zou het land in volle beweging brengen en den val der ministers onvermijdelijk 11a zich slepen; terwijl deze, van den anderen kantgeene verzoenende maatregelen kunnen bepioevenzonder het vonnis over hunne eigen vroegere handelwijze te vellen, of, konden zij daartoe al besluiten, bij hunne eigen vrienden in bet parlement zoo veel tegenkan ting vinden zouden dat zij zich daardoor tot aftreding ge dwongen zouden zien. Volgens sommige berigten uit Otaheitezouden de Fran- schen aldaar een stelsel van overheersching volgen dat voor de ingezetenen zoo wel als voor de Engelsche kolonisten langs hoe ondragelijker werd. De heer Hay voormalig be velhebber der Engelsche schooner Challenger en zekere kapi tein Daldy., waren volgens een dier berigten op last van den politie-commissaris Marenhoutals verspreiders van zeker bun ter oore gekomen gerucht, gearresteerd en van het ei land verbannen. PARIJS den 23 september. Men wil, dat de onderhan delingen van ons kabinet bij de aan Frankrijk grenzende rijken om te beletten dat de hertog van Bordeaux zieli nabij onze grenzen vestigevolkomen gelukt zijn. Ilec schijnt zeker, dat de hertog achtervolgens voornemens is ge weest den herfst in ZwitserlandBaden en Wurtember»" door te brengen, doch dat de verschillende regeringen dier landen zich daartegen verzet hebben. Sinds° eeniWn tijd bevindt de hertog zich te Venetie. d*- rapporten van den heer Gazelle die door het F ransch gouvernement naar Panama gezonden is, om de plan nen tot doorgraving dier landengte op de plaats zelve in overweging te nemen, blijkt, dat een kanaal zonder sluizen aldaar eene onmogelijkheid isen dat minstens 60 sluizen zouden moeten worden aangelegd. De laatste tijdingen uit Otaheite hebben de aandacht weder op de zaken van dat eiland gevestigd. Men is re Parijs niet vreemd van het denkbeeld dat de uitzetting van twee Engelsche kapiteins van het eiland door dc Frausche bevelhebbers tot nieuwe vertoogen van dc zijde der Engel sche regering aanleiding zal geven. Intusschen gaan de Fransche bladen der tegenpartijin hunnen ijver tegen de onlangs getroffene schikking wegens Otaheite, voort niet het verspreiden van allerlei ongunstige* geruchten wegens deii ge wezen consul en zendeling Pritcliardwaarvan dan het doel is, 0111 te doen zien, hoe verkeerd het is, om eene schade loosstelling uit 's rijks kas aan zuik een persoon tc verke nen, Zóó heeft men onlangs weder beweerd, dat Prit cliard twee zijner dochtertjes op eene - kostschool te Mar- boeuf heeft achtergelatenzonder daarvoor in twee jaren tijds eenig schoolgeld te betalen. De Engelsehen beklagen zich teregt over die gedurige lasteringen. Noch Pritcliard noch eeu eenig lid van zijn gezin, is immer in Frankrijk geweest. Het ministerieel blad le Journal des Dèbats heelt de goede trouw van dit te erkennen. 's GRAVENHAGE den 24 september. Gisteren heeft Z. K. II. de Prins van Oranje het regement grenadiers en jagers in oogenschouw genomen tot welk einde het ba taljon jagers uit Delft herwaarts gekomen was. Z. K. II. is heden naar Utrecht vertrokken, waar hoogst- dezelve zijn intrek bij den heer staatsraad gouverneur zal nemenen morgen de aldaar 111 bezetting liggende infanterie zal inspecteren. Van daar zal Z. K. II.' zich nog naar eenige andere steden begevenom insgelijks de korpsen in fanterie in oogenschouw te nemen. Men heeft hier te lande het borigt ontvangen dat de hoogedel gestr. heer A. Hendriks, luiteiiauf-kolom.T kom mandant der Molukko's ridder der militaire Willem;;-01de

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1