ZEETIJDINGEN. 1D VERTEN TI EN. Op. Dingsdag den 24 September 1844, des voormiddags ten elf ure zal., ten overstaan van den Notaris Abm. van den Broecke Az. en getuigen, in de Herberg Haveuzigt staande en gelegen buiten de Havenpoort der Stad Middel burg, bij inschrijving' en opbod, worden te koop gepresen teerd eene HOFSTEDE genaamd Niet altijd Winter be staande in WoonhuisSchuur Stalling Bnkkeet en verde ren Timmerstaande en gelegen onder de Gemeente de Vrou- we-Polderaan den Steenen Rijweg tusschen Middelburg en Vere gemerkt C. No. 3 met 38 Bunders 39 Roeden, 40 Ellen WEI- en ZAAILANDEN gelegen onder de Ge meente de Vroinve-PolderMiddelburg en St. Laurens. kwamen. Orimiddelijk na bekomen kennis hiervan ligttehec eskader het anker, en vertrok naar het aangegeven punt, om de roovers op te sporen en zoo mogelijk de brik te herne men. Tot dat einde werd er niettegenstaande de daarmede gepaard gaande moeijelijkheden en gevaren, in alle mogelijke rigtingen gekruistzonder dat het evenwel gelukken mogt iets te ontdekken. Na gedurende 14 dagen daartoe vruchtelooze pogingen te hebben aangewendontmoette men eindelijk eene praauw welke berigtte dat zij op de Prootie-rivier een Engelsche brik en schooner had gezien en vermeende aldaar te heb ben hooren schieten doch men vond tevens aan boord dier praauw eenige flesschen bier welke blijkbaar van de gezocht wordende brik afkomstig waren. Dit gaf aanleiding tot' het opzoeken van een vaarwaterom met hoog water de rivier te kunnen binnenloopen waartoe terstond de vereischte op nemingen werden gedaan. Men bevond voor de groote ri vier eene droogte, welke geheel met palen versperd was, en niet dan met veel moeite kwamen de brik de Postillon en het stoomschip Hekla over de buitehbank maar waren ver ligt voor de rivier te blijven liggen. Nu werdeu alle krachten ingespannen om de gemaakte versperringen op te ruimen, en na twee etmalen met alle bar kassen en sloepen onvermoeid werkzaam te zijn geweestmogt het de schooner Egmond, lult. ter zee ie kl. .7. Washing ton gelukken er het eerst door te werkenwelke spoe- diig daarna door de Zephyr, luit. ter zee ie. kl. de Clyves gevolgd werd. Vervolgens begaf zich de kommandant der expeditie aan boord van de Egmond verdeelde al de gewa pende sloepen en troepen der overige schepen op de beide genoemde schooners (waardoor elk daarvan eene bemanning kreeg van nagenoeg 180 koppen, met inbegrip der oflicie- ren en adelborsten) en gaf toen bevel om de rivier ver der op te varen. Alsnii kwamen er eenige praauiven, welke waarschijnlijk op de wacht haddeu gelegen of men zich ook door de geplaatste hinderpalen zon laten afschrikken, afzak ken geladen met geschenken die namens den sultan van Tengaron werden aangeboden doch bepaaldelijk geweigerd. Den met dat aanbod belasten persoon nam men aan boord om de beide vaartuigen de rivier op te brengen en na 6 dagen en nachten opgewerkt te hebben soms tegen 4 mij len stroom, bereikten zij het eerste kampong of dorp, het welk 6 700 huizen groot was. Hier werd den komman dant der expeditie een brief van voornoemden sultan ter hand gesteld onderanderen inhoudende dat bette veel moei jelijkheden zou opleveren om met de schooners nog verder op te varen en het dus beter was om op die hoogte te blij ven alwaar hij dan zijne opwachting zou komen maken waarop de luit. ''t Hoofd liet antwoorden er niets tegen te hebben dat de sultan hem te gemoet klvam doch dat hij i.11 elk geval met de schooners voor zijne woning zou ko men waartegen toch geen het minste bezwaar bestond. Het duurde nogtans hog drie dagen voor dat men ter be stemder plaats aankwam ën voor het Huis des sultans van Tengaron kon ankerenwaartoe nfen dus in het geheel 9 dagen was bezig geweesten hetivelk niet alleen de meeste krachtsinspanning-, maar ödk veel beleid en voorzigtigheid gevorderd hadten einde in dit moeijelijk vaarwater geen schade te beloopen. Bij de aankomst werd er dadelijk eene sloep op verkenning uitgezonden welke met het berigt terug kwam dat het een kampong van 8 k 900 huizen was doch geheel ledig en vertoen. Daar het reeds te laat was ge worden om verder nog iets te kunnen uitrigten besloot men den volgenden dag af te wachten en naauwelijks was deze aangebroken of er werd niet de gewapende sloepen gelijktij dig eene landing gedaan. Alle huizen werden doorzocht en overal in den omtrek een naauwkenrig onderzoek gedaan waarna de kampong in brand werd gestoken zoodat die 24 uren later reeds geheel verwoest waszijnde er slechts een enkel schot op eene der sloepen gelost. Intusschen was men door het aanhouden van een vaartuigjewaarin zich een Chinees bevond te weten gekomen dat de geroofde goede ren, gedeeltelijk bij den sultan, en gedeeltelijk te Samarinda, bij diens afgevaardigde, welke als loods gebezigd werd ge borgen waren zoo mede dat diezelfde persoon de Belgische brik Ic Charles geplunderd had. Ook waren reeds onder scheidene kleinigheden, aan de officieren en equipagie toebe- lioörendc, zoo als papieren, brieven,, laarzen niet de namen <«vr eigenaars er in enz. bij hem gevonden en er bestond dus geen twijfel meer of hij was werkelijk de schuldige. Men deed hem gcvolgelijk een scherp verhoor onder gaan, vroeg hem welke goederen hij nog meer bezat, waar deze zich bevonden, en waarom de sultan gevlugt was, in- dien hij aan het gepleegde feit onschuldig was? Hij bleef echter alles volstandig loochenen, doch, bij nader onder zoek, werkelijk de roovers vlag gevonden hebbende, werden hem zijne wapenenwelke nog al aanmerkelijk waren af genomen en hij, bonevens zijne manschappen, 12 in ge tal dadelijk in de boeijen gesloten. Voor het tegenwoordige aldaar nu niets meer kunnende ver- rigteu dreef men des anderen daags voor stroom de rivier weder af, en arriveerde nog dienzelfden avond voor Sama- rincV, terwijl er drie dagen noodig waren geweest om van daar óp tc werken. Deze plaats was niet verlaten en ter stond vervoegden zich al de hoofden bij den kommandant der expeditie, en verklaarden liet .gedrag van hunnen sultan niet te kunnen begrijpen. De woning van den arrestant doorzoeken de werd aldaar, behalve twee stukken geschut, ook de karkas en een gedeelte der lading vaij de in deze bedoelde 'brik gevonden hetwelk alles nier alleen werd.opgeëischtmaar daarenboven nog eene schadevergoeding gevorderd van /i 20,000 met- bedreiging van de kampong te zullen verwoesten, wan neer binnen 24 uren niet aan dezen eisch werd voldaan. Met veel moeite werd er 4000 bijeengebrngten men ging eenë verbiiidtcnis aan om het overige in vijf jaren nf te doen tot nakoming waarvan 'men twee der voornaamste ingezetenen als gijzelaars medevoerde. Dertwn dagen waren er met de zen togt verloopentoen de schooners weder bij de overige vaartuigen voor de rivier terug kwamen welke ge< iirende dien tijd niets van hen hadden vernomen, en aan boord waar van men dus omtrent kuïi lot in de pijnlijkste ouz-. keriieid verkeerdeen zich deswege in allerlei gissingen verloor. Bij deze gelegenheid is weder het groote nut gebleken van soortgelijke vaartuigen als de Egmond en Zephyr welke gelijklastig op 8 voeten kunnen gebragt wordenen in staat zijn geweest om gedureride 15 dagen te zamen 350 fa'1 te kunnen bergen en verzorgen terwijl de andere vaartuigen uit hoofde van hunnen meerderen diepgangbelet werden te volgen. Dadelijk na de terugkomst der schooners vertrok het es kader naar Makasser, alwaar het den 23 april behouden aan kwam. Het vond aldaar Zr. Ms. stoomschip Phoenix, aan boord hebbende den schout-bijwacht. Machiekendie met dezen bodem in persoon aan den op handen zijnden togt tegen de zeeroovers zou deelnemen, en waartoe binnen 4 dagen alles gereed was. Het bovenstaande levert wederom het bewijs op hoe onze brave zee-officieren voortdurend werkzaam zijn 0111 den In- dischen Archipel van het roofgesptiis te zuiveren en geen moeite noch gevaren ontzien om dat doel te bereiken en overal waar zij kunnen den handel krachtdadig te bescher men en zoowel vreemde als nationale scheepvaart hulp en bijstand te verleenen. MIDDELBURG den 18 september. Men verneemt dat bij de regering, inden laatsten tijd, in ernstige overweging ge nomen is de vraag, of eren zoo ja, welke wijzigingen in de bestaande wet, nopens de onteigening ten algemeenen nut te zullen gemaakt wordenen dat deze vraag een onder werp van behandeling bij de daarbij betrokken departemen ten van algemeen bestuur uitmaakt. De heer le Jeune heeft te Rotterdam en de hoog leeraar Kuiser te Leyden eene komeet waargenomen. Vermoe delijk is deze dezelfde welke reeds voor eenige dagen te Ro me in het sterrebeeld den Waterman ontdekt werd, maar van die ontdekking is tot dusverre geen stellig berigt tot de ster- rekundigen gekomen. De komeet vertoont zich door den kijker met eene heldere kern en cenen zeer merkbaren staart. Zij laat zich voor een ongewapend maar zeer scherp oog eenigermate onderscheiden. Ook tc Parijs heeft men die ko meet gezien. In navolging der bijeenkomsten van geleerden in an dere landen is het bestuur van het Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen door de leden gemagtigd, de noodige maatregelen te nemen om bij de volgende atgemee- 11e vergadering de leden in de gelegenheid te stellen geza menlijk naar vrije keus wetenschappelijke onderwerpen te be handelen. De leden zullen voorloop ij; in drie sectien zamen- komen. Door Z. M. zijn de volgende octrooijën verleen'd, als: een aan W. Kerlinte Younghul (Ierland), voorden tijd van 10 jaren, op de invoering hier te lande van verbeteringen in waterdigte weefsels en een aan L. F. van Hiistte Vlissin- gen voor den tijd van 5 jaren op de uitvinding van wa terdigte jagt- öf regenlaarzen. Zr. Ms. korvet Boreas kapt.-luit. W. J. Jolly, van Vlissingen is den 22 meien Zr. Ms. brik de Haai, kapt.- luit. X. A. Schuitvan Texel en de Tafelbaai, Kaap de Goede Hoop den 23 te Batavia aangekomen. Ook is vóór den 28 mei te Calabar gearriveerd Zr. Ms. schooner de Lansier luitenant Bóudijk Bastiaanse van Elmina. Met 1 october aanstaande zal, naar men verzekert, Zr. Ms. fregat Ceres in dienst worden gesteld-, ter vervan ging van het in Oost-lndie gestationeerde fregat Palembang, en zulks onder bevel van den kapitein ter zee J. F.ustie. Z. M. heeft aan den luit. der ie. kl. G. C. Zoutman opgedragen het toezigt over de te Crrncso in aanbouw zijn de schoonerwélke genoemd zal worden Aruba. Volgens een voorloopig berigt, ontvangen bij den sfa- tions-komiuaridaiit ter westkust van Sumatra, is Zr. Ms. brik Siewa onder bevel van dén luitenant-ter-zee iste klasse P. Sauvageop een rif beuoorden Poeloe-Karaiig nabij Ba ros gestrand én geheel vergaan de equipagie en een ge deelte van het tuig warén echter gered. De Fransche papierenonder het afdrukken dezer ont vangen behelzen de belangrijke tijding, dat het gouverne ment van Marocco «11 den vrede had gevraagd; dat de door Frankrijk gestelde voorwaarden waren aangenomen en het traktaat werkelijk was geteekend. l.l I I 1 --u ■■■-., - - MIDDELBURG den 18 september. Heden is alhier bin nengekomen de kof de Ondernemingkapitein W. Nachte gaal van Seaham met kolen. VLISSINGEN den 18 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: F.liza LadesJ. Ras mussen, van Odessa met lijn zaad Emma, C. Jurgensen van Marseille; 'te GordenJ. Hom, van Newcastlcen de Jonge Willem H. B. Kappen, van Nice alle drie met stuk goederen. Voor Gentde Kromv Snphia J. F. Ahrens van Riga met hout. Is naar zee gezeild: Agnes, II. Permienvan Antwerpen naar de Oostzee, met ballast. Ondertrouwd A. M. van IIEUVEN Middelburg en den 18 September 1844. A. SNOEP. Eenige k en 11 isgeving. JJeden overleed alhier, in den ouderdom van bijna 90 jaren, MARIA TAZELAARWeduwe MARINUS MARI- NUSSE de VOS. WissENKÈRKE den 13 September 1R44. Lenige kennisgeving. AANKONDIGING. gij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Middelburgr bij verstek den f9 Junij 1844 gewezen, behoorlijk geregis treerd en beteekend is op grond van het bestaan eener bepaalde oorzaak, het Huwelijk ontbonden, dat op den ne gentienden Julij 1839 te Middelburg voltrokken is, tusschen CORNELIS TERMAAT, Schoenmakers-Knecht te Middel burg, en ELISABETH ANNA TI1EYSSE, zonder Beroep, mede aldaar gedomicilieerd geweest, doch thans geene be kende woon- of verblijfplaats in dit Koningrijk hebbende. Geschiedende hiervan aankondiging, om te voldoen aan de bepalingen der Wet. Ten dezen is kosteloos geprocedeerd. Voor Extract conform P, REKKER, Procureur van den Eischer. ALGEMEENE ONDERLINGE WAARBORG-MAAT- SCHAPPIJ' ÖP HINDEREN onder directie van F. verschuur pz. te Dordrecht j])eze Maatschappij heeft ten doel het verzekeren van RUNDEREN, welke door ziekte of andere toevallen on verschillig van welken aard dezelve ook zouden mogen zijn, uitgenomen brand of over.stroomingkomen te sterven. Ter inschrijving en bekoming van inlichtingen vervoege men zich bij den Agent A. van SCHREVEN in de Hee renstraat, Lett. H. No. 126, te Middelburg. De voorschreve Verkooping zal plaats hebben eerst in Perceelen en daarna in massa zullende de Hofstede eerst worden gepresenteerd inet 18 Bunders 81 Roeden ro Ellen Land en vervolgens de overige 19 Bunders 58 Roeden 30 Ellen in tien onderscheidene Perceelen zoo als op de uitge zette Kaarten dezer Verkooping in het breede is-omschreven. Voorts zal dadelijk 11a den afloop der Veiling van voren» staande elf Perceelen ter zelfdér plaatse bij inschrij ving en opbod worden te koop gepresenteerd Eene STALLING, staande en gelegen onder Middelburgs Ambachten aan den Singel buiten de Dampoort der Stad Middelburg; zijnde het eerste of zuidelijk gedeelte der drie Stallingenonder (jen dak gebouwd Kadaster Sectie F. No. -478. De Hofstede en Landen zijn in pacht-bij Jan Wan jon tot den 1 Mei 1R45. De Kadastrale Kaarten der Hofstede liggen ter inzage van de belanghebbenden ten Kantore van gemelden Notaris van den Broecke bij wieneven als bij den Notaris Willem Ma rt mts Snijderte Veere, alle nadere informatien z.00 we gens de Vcrkoop-conditien als auderzins te bekomen zijn. )c Notaris D J. van der Horst Serie zal op Dingsdag den 1 October 1844, des voormiddags ten tien tirc, in de Uitspanning het, Burgerhoutstaande buiten de Langeville- poort der Stad Middelburg, in het openbaar verkoopen eene aanzienlijke hoeveelheid MANUFACTUREN afkom stig van den gcrenomeerden Winkel de Drie Spuitenen bestaande in LakensLinnens, Baaijen Zakdoeken fijne: Shawls e.11 Omslagdoeken Kousen, Mutsen, Meubelchits Katoen Molton Thoolsche Baaijen gekleurde Fransche Merinossen Mouselines, Neteldoeken, Bombazijnen en het geen meerder te koop zal worden gebragt. Alles aldaar te bezigtigen op Zaturdag en Maandag den 28' en 30 September 1844, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 6 ure. Bü de Boekhandelaars S. J. LUCHTMANS, te Lei den, is van de Pers gekomen en even als bij hunne ove rige Correspondenten, ook hij de Geur, ABRAHAMS, te Middelburg, verkrijgbaar gesteld: het IFile Deel van het ïiEDERLAN DSCII ARCHIEF VÜOIl KERKELIJKE GElSCHlERENIS bijeenverzameld door de Hooglceraren. S. C. KIST en II. J. HOOIAARDS. Een werk, hetwelk gedurende eene reeks van jaren reeds- zoo vele hoogstbelangrijke geschiedkundige bijdragen lever de en dientengevolge zelfs buiten ons Vaderland met lof be kend werdzal wel geene aanprijzing behoeven. Onder, het vele belangwekkende, dat de aandacht van de beoefenaren der Algemeene of Vnderlandsche Kerk-Geschiedenis tot zich trektkomen in dit deel ook de volgende onderwerpen voor Het Humoristisch Karakter der Christelijke Kunst itj bet; tijdvak, hetwelk de Kerk-Ilervurming der XI-'l. eeuw heeft voorbereid; zigtbaar vooral in de Kerkelijke Architectuur- en de Doodendansen. (Met vijf uitslaande lithographifrchft Platen.) Door den Hoogleeraar N. C. KIST. PILWIZ. Eene bijdrage tot de opsporing van overblif'se* ten der Duitsche Mythologie in Nederland. Door denzc-iven,. De toestand van Antwerpen na de invoering der Hervor ming. Door J. C. SCHULTZ JACOBI Predikant hij dq Evang. Luth. Gemeente ta Zutphen. Met aanteekeningeik der Redactie. IIERMANNUS FAUKELIUS zijn Leven, Karakter en Letterkundige verdiensten. (Met hef Portret van Fauke- Lius.) Door J. BORSIUS, Theol. Doet en Predikant to Middelburg. [verbetering. I11 de courant van 11. dingsdag, adverten tie Nieuwe Spek-winkelstaat geronkte lees gekookte Ham.'} TUK DRUKKE Rij VAN Dil GüEKOEDliftS ADRAUAMS.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2