MIDDELB RGSCIIE CO U RAW T. N". 111. Zaturdag ivH. 14 September. BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. NI E UWSTIJRING iST™" Jfraufsvijfc. üiotificatic. «BuitdrftlAub. •Sicügic. Hebei'lanhtt. asasKsercïWEl^ De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZE EILAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot-Achtbare de Gedeputeerde Sta ten is bepaald dat in deze Provincie voor dit jaar de Groote Jagt zal geopend zijn op Zaturdag den 14 der loo- pende maand September; mitsgaders datmet betrekking tot de Lange Jagt op het Publieke jagtveld in het iste, 3de, 4de en 5de District is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks alsin het iste District des Woensdags en Zaturdagsin het 3de Dis trict des Maandags en Vrijdags eti in het 4de en 5de Dis trict des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend wor den bDat niet meer dan vier Hazen telken relze zullen mo gen gevangen worden c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen ■gehouden worden en dat degenen, welke die Jagt uitoefe nen steeds 1000 Ellen of ongeveer eenc Nederlandsche Mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden-gejaagd op gronden, waarop de Oogst nog niet zal zijn. afgeloopen wordende •de Eigenaren van privative Jngten grenzende aan de zee of rivieren, indachtig gemaakt, dat dezelve mede aan de zijde van die wateren behooren afgepaald te worden en wijders de belanghebbenden onderriftdat degenen, die wild zul len wenscheii te vervoeren naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet is geopend zich lot, het. bekomen van consent-bil jetten tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoe gen. Dögc Notificatie, zal in het Provinciaal-Blad geplaatsten in den gebruitelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affix ie toegezonden worden. Middelburg, den n September 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCII. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zee land zal 'hare gewone NAJAARS-VERGADEIIING houden binnen Middelburg, in de Abdijop Woensdag, den 9. October 1844., des voormiddags te elfwrznzullende op Donderdag den 10. dier maand, des morgeus te acht uren, worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar «enigen rang -als Onderwijzerwelkemet overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van ecne authentieke acte hun ner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, dcu 13. September 1844. ADR. P. van DEINSE. Secretaris. BERLIJN den 7 september. De koning heeft den 31 augustus tc Koningsbergen op den dag der feestviering van liet jopjarig bestaan der hoogeschool dier stadmet veel plegtigheid den eersten steen gelegd van een nieuw en naar een grootsch plan ontworpen gebouw voor die belangrijke wetenschappelijke instelling, welke ook wel naar haren stichter, •den markgraaf Ubrecht genoemd wordt. Z. M. heeft cene te naauwere betrekking op deze instelling, daar hij reeds sedert bijna 36 jaren de waardigheid van rector magnificus over haar bekleedde. De plegtigheid had op een ruim plein plaats, waarheen zich al de genöodigden in statigen optogt begaven. De stoet werd geopend en gesloten door afdeelin- gen studenten allen, op oud Duitsche wijs, in fluweelen rok ken gekleed en met mutsjes met witte vederen op het hoofd. De koning heeft, bij die gelegenheideene opmerkelijke aanspraak gehouden tot de talrijk verzamelde menigte wel ke eenen diepen indruk op alle aanwezigen maakte. In een berigt van de Poolsche grenzen, van den 28 -augustus, wordt gemeld, dat Z, M. de keizer van Rusland legen de helft van september te Warschau verwacht werd. FRANKFORT den 8 september. Naar men verneemt, zou de bondsvergadering zich in den laacsten tijd bijzonder hebben bezig gehouden met den eenigzins woelige» geest die zich weder op verscheidene Duitsche hoogescholcu heeft geopenbaard en de regeringen hebben aangespoordom scher pere, maatregelen tegen de staatkundige woelingen der stude rende jeugd tc nemen. Een berigt uit Koppenhagen meldtdat de koninklijk Zwcedsche korvet Carhcrona den 3 dezer aldaar ter reede voor anker gekomen e:i twee dagen inter na at Gothenburg afgezeild is, om zich met dc schoener Aig/e te vereenigen cn dan gezamenlijk naar Tahger te stevenen. Tegen de opperhoofden van den laatsten opstand in Albanië is thans hel vonnis uitgesproken 28 hunner zij ter dood de overigen tot levenslangen dwang-arbeid. of galei straf voor eenige jaren veroordeeld men gelooft evenwel da- do suitan de doodstraf iii levenslangen dwang arbeid zal veranderen. Uit Rome klaagt menin brieven van 29 augustus over de aanhoudende droogte als over eene ware landplaag. I11 verscheidene steden in het gebergte heerschte volslagen gebrek aan water. De velden lagen verdord en de olijven hadden door dé verschroeiende zuidelijke winden zoo sterk geleden dat men een misgewas vreesde. Daarentegen was het vooruitzigt op den wijnoogst uitmuntend. Het Jeugdig- Italië schijnt nog 11 iet te rusten en door den bloedigen uitslag der jongste onderneming niet te zijn afgeschrikt. Dc massa der bevolking bleef intusschen overal rustig, en betoonde zich niet geneigd de ondernemingen dei- avonturiers te ondersteunen. Uit Marseille zijn gedurende den laatsten tijd eenige niet onbeduidende bezcudingen van geld naar Corftt en Calabrie aan de agenten der Londen- sche afdeeüng van het Jeugdig Italië, gedaan. Te Palermo heeft den 11 augustus een treurig onge luk plaats gehad. Eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid waarvan een arbeider zich bezig hield kunst-vuurwerken te maken die dienen moesten bij het feest van een' heilige in eene der binnensteden van het eiland, heeft plotseling vuur gevat en is met schrikkelijk geweld ontploft. Onderschei- 1 dene huizen zijn door de persing ingestort; 6 personen waaronder de arbeider, gedood 12 gewond. PARIJS den 8 september. De alhier wonende Ëngelschen hebben bij het vernemen van het berigt der minnelijke schik king nopens de zaak van Otaheitc, hunne huizen geïllumineerd. Het ministerieel ochtendblad bevat heden een vertoog be trekkelijk deze schikking. Het blad zegt die uitkomst verwacht te hebben. Intusschen ontkent liet niet, dat het gevaar een oogenblik zeer ernstig geweest is; ja, zonder twee kabinetten met wederzijdsche welwillendheid en achting bezield zou eene eigenlijk nietige zaak door een valsch eergevoeleen' verschrikkelijken oorlog tusschen twee groote natiën ten gevolge gehad hebben. Engeland en Frankrijk beiden hebben hunne nationale vooroordeelen vooral wan neer liet zaken van godsdienst betreft, en hier.wasPritchard als de Protestantsche martelaar der Katholijberi voorgesteld. De oppositie in beide landen, welke niets ontziet om slechts een ministerie omver te werpen heeft het hare gedaan om de zaak erger te maken. Gelukkig is men echter die zwarigheden te boven gekomen en de zaken zijn vereffend. De heer Pritchard zal niec naar Otabeite terngkeeren. De gouverneur, de heer Bruatwordt, evenmin als de kapitein cT Aubignyterug geroepen. Het bewind heeft afgekeurd hetgeen billijk was af te keuren de gewelddadigheid waar mede de heer Pritchard,in hechtenis is genomen terwijl hem waar zijne belangen mogten geleden hebben schadeloosstel ling zal worden verleend. De Indische postdis sedert meerden 8 dagen ver wacht werd is thans aangekomenhij heeft Bombay den 19 julij verlaten en brengt geen nieuws overdan dat een der regementetl in Bèngaleu is opgestaan dat omtrent 24 raaaijers en ruiters nabij Sbikaspore door den vijand zijn over vallen en afgemaakt, en dat men op een overvloedigenoogst rekendedaar de passaatwinden van vee! regen vergezeld gaan. Lord FUeuborough verwachtte te Calcutta de aan komst van zijn opvolger. Den 28 meide 'aatste datum van de bcrigten uit China, was sir lletiry Pottinger gereed om naar Bombay te vertrekken. Uit Gibraltar schrijft men van den 28 augustusdat de prins va:: joinville na zijnen terugkeer van Mpgadore een oogenblik voor Cadix heeft vertoefd doch toen naar langer vertokken is. Dén .29 bevond de prins zich met den naar Marocco afgevaardigden Franscheu onderhandelaar hertog de Glucksbtrrgweder te Cadix. Het schijnt-zich_ te bevestigen, dat, op liet oogenblik loop~behaalde"premie Van/ï dat de prins van Joinvi le zich met het grootste gedeelte van zijn smaldeel van voor IVIogadore- stond te verwijderenuit een nog in wezen gebleven fort dier stad op het door de Franschen bezette eiland is geschoten, en dat de prins daarop op nieuw twee uren lang Mogadore heeft doen bombarderen, waardoor deze door lier vroegere bombardementalsmede door de plundering en brandstichting der Arabieren reeds fel geteisterde stad nog verder is vernield. De op nieuw ge rezen tegenstand schijnt echter vim geen zeer ernstigen aard te zijn geweest, daar de'prins desniettemin met bijna al zij ne zware schepen naar de straat van Gibraltar vertrokken isalleen het lregat la Belle Poule en eenige ligte vaartui- de minste melding, en het geheele berigt is dan ook Welligt, zoo niet ongegrond, grootelijks overdreven. BRUSSEL den 9 september. Z. M. de koning heeft bij een besluit van den 5 dezer, de uitvoering geregeld van art. 3 der wet wegens de differentiële regtenwaarbij bij wijze van uitzonderingde jaarlijksche invoer van 7 mill'ioen Ned. ponden Java-koffij tegen het laagste regt is toegestaan. Dat besluit bepaaltdat voor dezen invoer voorloopig de tol kantoren van AntwerpenGent en Luik geopend zullen zijn waai dan voor zoodanige koffij slechts fr. 9,99 aan regt van de IOO Ned. ponden zal worden betaald. De nl j daar nog in 1844 op deze voorwaarde toe te laten koffij zal t bedragen te Antwerpen 2,075,000 te Gent 406,000 en te Luik 513,000 ponden. De 7 millioen ponden zullen, van 1 jan. 1845 jaarlijks over de 3 kantoren aldus worden ver deeld: te Antwerpen zullen toegelaten kunnen worden 4,850,000 ponden, te Gent 950,000 en te Luik 1,200,000 ponden. s GRAVLNHAGE den to september. Men schrijft uit Weimardat Z. M. de Koning der Nederlandenop den dag van den doop des jeugdigen Prins de aanzienlijke som van 2000 aan de armen dier hofstad geschonken heeft. Z. K. H. de Prins van Pruissen is gisteren ochtend ten 10i ure in deze residentie aangekomen en aan het hotel van Z. Exe. den graaf von Konigsmarckenvoyé-extraordinnris en gevolmagtigd minister van Pruissen bij dit hof, afgestapt. Z. K. I-I. heeft gisteren op het huis de Paauwhet buiten verblijf van Z. K. PI. Prins Frederik der Nederlanden ge dineerd. Heden middag is er diner ten hove, waarbij de Prins van Pruissen mede tegenwoordig is. Heden morgen heeft Z. K. II., vergezeld van HM. KK. HIL Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, den Bazar van den lieer Boerop den Scheveningschen weg, bezocht. HH. KK. HH. hebben niet alleen hunne tevredenheid betuigd maar ook eenige fraaije voorwerpen aangekocht. Men schrijft heden uit Haarlem het volgende: „Na liet eindigen van de vvedloopen (op den 7 11.) hebben HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Alexander het middag maal gebruikt op den huize de Hertenkampbij den baron van Hersc'iueren vervolgens des avonds liet gezelschap hetwelk in het gebouw der sociëteit Trouw móet blijken in den Hout, vereenigd was, met hoogstderzelver tegenwoor digheid vereerd. Gisteren morgen hebben Z. K. H. de Prins van Oranjewelke gedurende de dagen van de wed.oopen op het badhuis te Zandvoort zijn intrek had genomen en Z. K. II. Prins Alexander, welke bij den heer mr. A. 11. van IVickcvoert Crommeiin te dezer stede gehuisvest de terugreis naar 's Gravenhage aangenomen. De algemeene deelneming welke de wedloop-societeit mag ondervinden, en de krachtdadige ondersteuning, welke al de lecien van het Koninklijke Huis aan die instelling gelieven te verleeiièn, doen de hoop voeden, dat de wedloopen in 1845 meermalen zullen plaats hebben, en men verneemt dan ook met genoegen dat Z. K. H. de Prins van Oranje voor 1845 een prijs, groot ƒ1900, heeft geschonken, beslaande in eene zilveren vergulden vaas, voor inlandsche paarden, driejaren oud, afstand tweemalen de baan; terwijl Z. K. II. de Prins Frederik der Nederlanden eene som van ƒ1200 ter beschikking van commissarissen heeft gesteld, en Z. K. 11. Prins Alexander almede het bedrag der beide op den 6 sep tember door hoogstdenzelve gewonnen prijzen ten bedrage van 1200, aan de sociëteit heeft geschonken, 0111 in 1845 tot prijs te verstrekken voor inlandsche paardenbereden door inlandsche joékey's. Bovendien heeft Z. K. li. de Prins van Oranje de bij den plaats geiïad hebbenden wed- 00 uitgeloofd aan den jockey welke, bij den zoo even vermelden wedloop van inlandsche paarden, als rijder, den prijs zal behalen." was tige minderheid uitgemaakt. Men spreekt alhier van brieven welke de gezondheids-toestand der vee! ongunstiger zou zijn, dan men beweerde, en er zelfs vrees voor longtering bestond. Bij eene onlangs plaats ge had hebbende ontvangst ten hove zou il. M. zich zoo zwak bevonden hebben, dat-me-n haar, vóór den afloop der plCg- 1 liglieid naar hare vertrekken had tnveten terugbrengen. De Madfidsche bladen makenachter van dit een en ander niet GRONINGEN dén 9 september. Op donderdag den 12 dezer, des voormiddags ten 11 ure, zal de heer F. Z. Er- tncr'.nsmed. doet., door Z. M. benoemd in plaats van pro fessor S. F. St rating,'/ (aan wien wegens gojarigen ouder dom het emeritaat is verleend in de kerk def Doopsgezin denzijne betrekking als hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de hoogeschool alhier aanvaarden, met het houden een er redevoering: de veterum mdiemim infcrprelis munere a medicis non recusando. Van gocderhand vernemen wijdat het den koning van Hanover goedgunstig behaagd heeft, Zijne toestemming tc geven tot den aanleg van eén spoorweg in Odstfriesiand van Emden naar Munster, en alzoo iu verband met de Rijn en Wezér-spoorwegen. UTRECHT den 9 september. Sedert eenige dagen zag de visschen in onze wateren boven zwemmen als of zij lucht wilden scheppen en velen dood op het water drijven. Daar men den visch met de baud kon grijpéu en met netten kon scheppenhebben vele 'daarvan uit Madrid, volgens gebruik gemaakt, om degelven te vangen. Men heeft iirus- koningin Isabclla zeer gen tot bescherming van het eiland en deszelfs Fraiisché bezetting achterlatende. Volgens de berigten uit Madrid tot den 3 september namen de toen aldaar aangevangene verkiezingen van leden der cortes een zeer gunstige*: keer, Eene aanzienlijke meer derheid bad zich aanvankelijk voor de kandidaten der ge matigde groiidw.etsgézinden verk'laartL Er waren in de kies- men met verwondering vergaderingen wel eenige voorstanders der onbeperkte allccn- heersching verschenendoch dezen hadden slechts eene nie- schen opgemerkt dat de visch ziek is, veroorzaakt, zoo men meentdoor het afstroomen van het heidewarer in on ze sloten grachten en waters. Door den verschrik kol ii ken regen in den nacht van den 24 op den 25 augustus ook op de heide gevallen is dit water aldaar een (ten tijd blijven staan en schijnt voor den visch uadeeiige stoffen naar- zich genomen te hebben. Dit 'water heeft een weg naar

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1