ZEETIJDINGEN. Koninklijke Nederlaodsche Loterij. ADVJÜllTENTIKN. STOOMJAGTEN, MiddelburgDordrecht Roller dam »ï- Stoomjagt dc Stad Gorincheni. i.o TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAUAMS. stel met de aanspraken van hen, welke onder die verorde- Ik geloof dat wij in dit oogenblik zonder gevaar in de ningen zijn aangesteld verband te doen houden I stad hadden kunnen dringen doch dit zou s een s ene 1- litaire promenade zonder doel geweest zijn en alleen tot eene onnoodige plundering hebben gediend. Ik ben dus hiervan afgezien en heb de troepen naar het eiland gevoerd en de equipagien aan boord hunner schepen. Thans houde ik mij bezig op het eiland een garnizoen van 500 man daar te stel len. Het bezetten van het eiland zonder het blokkeren der haven, zou een onvolledige maatregel zijn: ik voldoe al dus aan uwe bevelen door het sluiten der haven van Mogador. De stad is, op het oogenblik dat ik dit schrijf, in vuur, wordt geplunderd en verwoest door de Kabylen uit het bin nenland, die, na het keizerlijk garnizoen te hebben ver jaagd, dezelve in bezit hebben genomen. De Engelsche consul met zijne familie en eenige Europeërs hebben wij in veiligheid gesteld." De prins eindigt zijn rapport met den meesten lof aan al zijne manschappen toe te brengen, en schrijft dat de kapitein Bouet brenger is van dit rapport, en tevens belast met het overbrengen der standaardswelke op de batterijen der stad en op het eiland hebben gewaaid. Het zeer uitvoerig verslag van den maarschalk Bugeaud aan den minister van oorlog is gedagtcekend den 17 augus tus uit het bivouac bij Coudiat-Abderrahman. Het resul taat van den veldslag van Isly wordt in het slot van dit rap port aldus door den maarschalk beschreven De Maroccanen hebben op het slagveld 800 dooden ge laten, meestal kavallerie; de infanterie, die weinig in getal was, is ons grootendeels door de holle wegen ontsnapt. Dat leger heeft bovendien al zijn materieel verloren en moet 1500 a 2000 gekwetsten hebben gehad. Ons verlies bestaat uit 4 officieren gedood en 10 an deren gekwetst; 23 onder-officieren en soldaten gedood en De bevrachting der 86 gekwetst Hebben besloten en besluiten Art. i.Eene Staats-commissie zal zich met bet voorschre ven onderzoek belasten en ons vervolgens een ontwerp van wet aanbieden tot regelingin den geest der vorenstaande overwegingenvan de eventuele aanspraken der tegenwoor dige en toekomstige burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen of weezen op pensioen ten laste van den Staat. Art. 2. Tot die commissie wordenonder het voorzitter schap van onzen minister van financien, benoemd de heeren M. Piepers, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal als vice-presidentjhr. mr. P. van Akerlaken mr. .7. K. baron van Goltsteinmr. G. .7. Bruce mr. M. J. de Man mr. C. B. Nederburghleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en jhr. .7. C. R. van Hoorn van Burgh lid van den Raad van State als ledenen tot secretaris van dezelvede heer 77. C. Martijnsecretaris van den raad van bestuur van het algemeen burgerlijk pensioen-fonds. Art. 3. Aan de Staats-commissie zullen door onzen mi nister van financiën worden medegedeeld exemplaren van de vroeger behandelde ontwerpen van wet op de burgerlijke pen sioenen en van de daarover met de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal gewisselde stukkenmitsgaders van de thans in werking zijnde verordeningen op dat onderwerp. Zij is bovendien bevoegd aan de hoofden der departe menten van algemeen bestuur of Iandere autoriteiten zoodanige iulichtingen te vragen als zij vermeenen zal noodig te hebben. Art. 4. De Staats-commissie zal op den 17 september aanstaande in 'sGravenhage bijeenkomen, en haren arbeid, zoo mogelijkvoor den 1 november daaraanvolgende ten einde brengen." MIDDELBURG den 2 september. Nederlandsche Ilandel-maatschappij voor de geheele maand september, bepaalt zich tot u bodems, te weten: 5 voor Amsterdam; 5 voor Rotterdam, en een voor Middelburg, zijnde het schip Middelburg. In de op den 29 aug. 11. door de Nederlandsche Han- del-maatschappij te Amsterdam gehoudene veiling van 321,672 baten Java koffij zijn 2239 koopen van 21A tot 40 cents verkocht, en 1010 koopen van 22 tot 24-J ets. opgehouden. Wij vernemendat het 7de regement infanterie iti garnizoen te Vlissingen op aanstaanden donderdag eene mi litaire wandeling naar deze stad zal doen, en dat alsdan de hoorn-muzijk van hetzelve zich eenigen tijd in de Abdij zal Idoen hooren. Over den brand op eene hofstede onder Aardenburg -waarvan wij in ons vorig nummer melding maaktenontvangt de redactie dezer courant het volgende schrijven Het berigt van den brand op de hofstede bewoond bij de weduwe W. C. van de Vijvervoorkomende in de Mid- delburgsche courant van den 31 augustus, no. 105, is vrij naauwkeurigdoch de vermoedelijke oorzaak van den brand is geheel verkeerd opgegeven. Er is zelfs geen zweem van grond dat dezelve door broeijend hooi of garst zou zijn ontstaan daftr allen die op de hofstede zijn en de buren eenpa rig getuigen dat de garst en tarwedie ingezameld was volkomen daartoe in staat was. Het hooidaar de brand schijnt begonnen te zijnwas niet van dit maar van liet vo rige jaar zelfs was er geen van dit jaar in de schuur ge mend. Brand door het broeijen van hooi of strooindien het laatste al mogt geacht worden daardoor te kunnen ont vlammen hetgeen echter wordt tegengesprokenkondigt zich geruimen tijd vóór de ontvlamming aan door stank en damp of rook van welk een en ander door niemand vóór den brand iets is ontwaard of bespeurd geworden. De correspondent van het vorige relaas is dus in zijn opgave eenigzins voorbarig te werk gegaan en had zich zoo niet moeten haasten om eene vermoedelijke oorzaak van den brand op te geven welke altijd een blaam van onvoorzig- tigheid op de bewoneresse der hofstedeof die hare zaken doet, moet werpen, die zij niet verdienen. Het is te hopen dat de oorzaak van het ongeval zal ont dekt worden en daardoor alle gissingen deswege mogen op houden." De veldslag van Isly isvolgens het gevoelen van het gansche leger, de inwijding onzer overwinning vanAlgerie: dezelve kan ook niet missen zeer veel bij te dragen om on ze verschillen met het keizerrijk te bespoedigen. Ik kan niet genoeg Eet gedrag onzer troepen van alle wa pen in deze actie roemen welke weder een bewijs te meer is van de magt der organisatie en der taktiek op de massa's, die alleen het getal in haar voordeel hebben.. Volgens het algemeen zeggen der krijgsgevangenen en der Arabieren die de kampen van den vijand hebben gezien kan men zijne ruiters op ten minste 25,000 stellen zij heb ben zich zeer ondernemend betoond, doch de verwarring maakte hunne pogingen vruchteloosde dappersten lieten zich dooden voor de trompen der geweren. Hun ontbrak slechts, om wel te slagen, de vereenigde kracht en eene goed geregelde infanterie 0111 hunne beweging te ondersteunen." In dit legerberigt beslaat ook eene groote plaats de opgave van de namen der dapperen van allen rang die zich het meest onderscheiden hebben. In een partikulierer, brief van Mogador van den 17 augustus leest men onder anderen het volgende De aanval op het eiland heeft ons veel dapperen gekost. Men zag den prins ongewapend aan het hootd der aanval lende colonnes; de dooden en gekwetsten vielen aan zijne zijde, alzoo een groot voorbeeld gevende en allen bezielende." Te Marseille liep den 27 augustus algemeen het gerucht dat de Maroccanen zich van Abd-el-Kader meester gemaakt en hem ter beschikking van den maarschalk Bugeaud hadden gesteld. De laatste Fransche dagbladen behelzen de officiële rap porten aan de ministers van marine en oorlogzoo van den prins de Joinvillewegens het bombardement van Tan- ger en Mogador, als van den maarschalk Bugeaud, aangaan de den grooten slag aan de Isly. Het rapport van den prins de Joinvillewegens het be schieten van Mogador en de inneming van het eiland is gedagteekend van het stoomschip P/uto den 17 augustus. Den 11 kwam de prins voor Mogadorhet weder was hoogst onstuimig gedurende verscheidene dagen konden de sche pen met elkander geen gemeenschap houden en sloegen bij herhaling van hunne ankers. Zoodra den 15 het weder be daard was geschiedde de aanval ten 1 uur des namiddags op de stad door de schepen de Jemmapes de Triton de Sujfren en de Belle-Poule. Toen de Arabieren zagen dat de schepen de stad naderden, zijn zij met het vuren van alle hunne batterijen begonnenhetwelk ten half 5 ure begon te verfiaauwen de brikken de Cassardde Volage en de Argus voeren alstoen de haven binnen en naderden de bat terijen van het eiland waarop het tot een wederzijds he vig schieten kwam; tot eindelijk de stoombooten 500 man landingstroepen op het eiland hebben ontscheepthetwelk met eenen wanhopigen moed door 320 man, zoo Mooren als Kabylen, die het garnizoen uitmaakten, werd verdedigd. Een groot aantal zijn gedood; 140 hunner, die in eene mos- ké de wijk hadden genomen hebben zich eindelijk moeten overgeven. Der Franschen verlies bedroeg 14 dooden en 64 gekwetsten. Plet eiland ingenomen zijnde is men over gegaan tot het geheel vernielen der batterijen van de stad hiertoe is het gelukt 500 man te doen landenwelke geen tegenstand hebben ondervondende kanonnen werden verna- geld of in zee geworpea en eenigen weggevoerd de kruid- magazijnen zijn onderwater gezet en de vaartuigen uit de VLISSINGEN den 2 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: ApolloJ. Iluutvan Mantanzas, metverwhout; York, H. Nason van de Ha- vannahmet suikerTwende BrodrenG. klammervan Riga, met tarwe; LotzyE. G. Donham, van Nieuw-York met stukgoederen Urania G. Beekman van Riga met hen- nipzaad; TronderenJ. H. Koen, van Drontheim, met traan en visch GebinaH. H. Walker, van Christiaansandmet stokvisch; Clara CatharinaH. II. Eilts, van Bergen, met stokvisch en traan Momentano P. Faijelini van Riga met hout; deArgo, H. Leuger, van Petersburg, met stuk goederen. Ook zijn ter reede gekomen IVilhehnineH. H. Mens- senvoor Dendermonde, en AmaliaG. C. Ufen voor Brusselbeide van Bergen niet stokvisch. En zijn naar zee gestoomd de beide alhier in de dokha ven binnengelegen hebbende Rijnstoombooten. ^an het Kantoor van den Gekwalificeerden Collecteur, te Middelburgzijn te bekomen IIEELE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop en Huur voor de Vijfde en laatste Klasse van de 193ste Loterij, waarvan de trekking der Tweede IVeek begint Maandag den 2 September 1844, te weten: In huur voor de Tweede IVeek In Koop. Heel Lot76 00 Half- 38 00 Vijfde - 15 20 Tiende - 7 60 Twintigste - 3 80 Heel Lot Half Vijfde Tiende Twintigste f 30 - 15 - 6 - 3 00 00 00 00 59- Bij denzelven wordt Generaal CONTRABOEK gehouden. \fERKOOPING binnen VLISSINGEN, op Vrijdag den 6 September 1844 fin plaats van Dingsdag den 3 September vroeger aangekondigd) des namiddags 0111 drie urein de Sociëteit la Belle Allianceaan de IJzeren Brug, ten overstaan van den Notaris Abm. van der Swalmevan de navolgende VASTE GOEDEREN staande en gelegen binnen Vlissin gen 1. Een HUIS en ERVE, met annex PAKHUIS en toe- behooren in de SlijkstraatWijk B. No. 92 92b en 92cen op het Kadaster bekend Sectie E. No. 642. 2. Eene LEDIGE ERVE genaamd de Groote Erve op de Kaaskaaibij den nieuwen Korenmolen naast de Aschschuur, onder de Wijk B. en op het Kadaster bekend Sectie E. No. 593. 3. Eene LEDIGE ERVE, genaamd de Kleine Erve aan het einde van de lange Noordstraatmede onder dc Wijk B. en op het Kadaster bekend Sectie E. No. 592. De gezegde Vaste Goederen toebehoord hebbende aan wij len den Heer .7. Verbraak. Zullende eerst ieder Perceel afzonderlijkdaarna de beide ledige Erven te zamenen vervolgens de drie Perceelen in massa opgeroepen worden. Zijnde dezelve daags vóór de Verkooping voor een ieder te zien. OP Dingsdag den 24 September 1844, des voormiddags ten elf ure zalten overstaan van den Notaris Abm, van den Broecke Az. en getuigenin de Herberg Havenzigt staande en gelegen buiten de Havenpoort der Stad Middel burg, bij inschrijving en opbod, worden te koop gepresen teerd eene HOFSTEDE genaamd Niet altijd IVinter be staande in WoonhuisSchuur Stalling Bakkeet en verde ren Timmer, staande en gelegen onder de Gemeente de Vrou- we-Polderaan den Steeneu Rijweg tusschen Middelburg en Vere gemerkt C. No. 3 met 38 Bunders 39 Roeden 40 Ellen WEI- en ZAAILANDEN gelegen onder de Ge meente de Vrouwe-Polder, Middelburg en St. Laureiis. De voorschreve Verkooping zal plaats hebben eerst in Perceelen en daarna in massa zullende de Hofstede eerst worden gepresenteerd met 18 Bunders 81 Roeden 10 Ellen Land en vervolgens de overige 19 Bunders 58 Roeden 30 Ellen in tien onderscheidene Perceelenzoo als op de uitge zette Kaarten dezer Verkooping in het breede is omschreven. De Hofstede en Landen zijn in pacht bij Jan Wanjon tot den 1 Mei 1845. Dc Kadastrale Kaarten der Hofstede liggen ter inzage van de belanghebbenden ten Kantore van gemelden Notaris van den Broecke bij wieneven als bij den Notaris Willem Ma- rinus Snijder, te Veere alle nadere infonnatien zoo we gens de Verkoop-conditien als anderzins te bekomen zijn. Door verandering van woonplaats terstond uit de hand te koop HET HOTEL DE ELAND RF.in den. Langendelft, waarin het Logementhouders-Bedrijf met goed gevolg wordt uitgeoefend ook geschikt voor andere Neringen. Te be vragen bij den Eigenaar D. van Aerde. Brieven franco. Jn lossing II. Kiele van Amsterdam met VOAES, voor rekening Van H. J. DRONKERS. J)en geschikt PERSOON uit den fatsoenlijken standvlug en fraai schrijvende, eenige uren daags ter zijner beschik king hebbendebiedt zich aan tot het bijhonden van Boeken of Registersof tot het waarnemen van Administratien. Adres, per gesloten brieftjes onder de letter A.bij den Boekverkooper A. C. Hotcpt. JTen KINDERMEISJE beneden de 15 jaren benoodigd adres bij den Boekbinder HoogervorstVlasmarkt, Te Westkapelle is aangespoeld eene achtriems vischboot lang 5,05, breed 2,25 el, met 19 vademen reep; van bui ten zwart, van binnen (onduidelijk) gemerkt Creepoort. Deden beviel vrij voorspoedig van een' ZOON en eene DOCHTER, C. J. Janssen, Echtgenoot van Aardenburg j. BLINDENBACH Jz. den 31 Augustus 1844. Eenige kennisgeving. J-Jeden beviel van noot, C. I'. Ripping. Middelburg den 2 September 1844 een' ZOON, mijne, geliefde Echtge- C. J. van UIJE. J JEDEN vervolgt men op de GroenmarktB. 28 met verkoopen van meergemelde BOEKEN enz. zullende de Kaarten, Teekeningen, Prenten SchilderijenLiefhebberijen en Boekenkassen op Woensdag den 4 September worden ver kocht. TE KOOP Dwee fraaije ligtbruine zevenjarige MERRIE-PAAR DEN van Geldersch Ras en zeer mak in het Tuig; te be- 4 I l 1 U i f II v 'J n 1 1 haven'weggevoerd of vernield. De prins zegt ten slottevragen bij den Heer Bijbati, te KORTGENE. varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsten, September 1844. Van Middelburg Dingsdag 3,'smorg. 4 ur 4» Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag Zondag 5, 7, 4l~ 5 5 6 7 Van Rotterdam Dingsdag 3,'smorg. 8 ur. 4, Woensd» Donderd. Vrijdag Zaturdag Zondag 5, 6, 7» -1 7 i 9z 11 De AANWIJZING der dagen en uren van afvaart dezer Stoomjagten, voor de maanden Sept. en October 1844, is te bekomen bij de Gebr. Abrahams, a 5 cents. van Goritie/ieni September 1844. Dingsdag 3,'smorg. 7 ur. Woensdag- Donderdag 5,'smidd. 12 Zaturdag 7, 12 van Middelburg Vrijdag Maandag 4,'smorg. 3 ur. 6, 4-L 9, 8 -

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2