MIDDELBÜRGSCHE O U R A N T. N\ 106. Bingsdag 1844. 3 Seplember. BESTUREN en AMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. £Ubcv*Unb0cftc ^(ittbcl-iRaatdrftapjiij. f)cbcvlrtuï>5cÏ3C aMbcl-fHaatschappij. (8*rojot~23rittattjc. JVattfcrijïi Hcbcrlattbcn. De abonueinents-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betalin" geschiedt comptautof bij het einde van ieder vierendeel jnars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De AdvtrtemieD worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1,50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsin- eener Advertentie liet JÉegt van Zegel (35 ets.) moet wórden betaald. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbendendat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den derden October 1S44, en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen j toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examen, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overleg ging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzclve Commissie. Middelburgden 2 September 1844. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. De DIRECTE maakt bekend, dat de SPECERIJ-VEI- LIN'G der Maatschappij van 1844, zal gehouden worden j te AMSTERDAMop Maandag den 16 September 1844, en bestaan zal uit de volgende hoeveelheden De RECTOR van het STEDELIJK GYMNASIUM maakt bekend dat de gewone jaarlijksche promotie zal plaats hebben op aanstaanden Woensdag den 4 dezer, des voormid dags ten elf ureinde Engelsche Kerk. Oratiën zullen worden gehouden door de Leerlingen C. G. Slotemaker de Philopoemene en W. C. Borsius de Xenophontis Anabasi welke met prijzen begiftigd en naar de Akademische lessen bevorderd zullen worden. Verder zullen prijzen ontvangen J. TI. de Stoppelaar TV. N. Lantsheer, A. P. Snouck HurgronjeD. A. Berde nis van BerlekomD. J. van der Horst Serlè F. L. Snouck Hurgronje K. F. Ternooy ApelP. M. de LignyJ. J. de Lepelaar L. II. Slotemaker en' L. F. van Panhuysdie daarvoor aan Heeren Curatoren hunnen dank zullen betuigen. Hij noodigt tevens allen, die, of als beminnaren der oude letteren, of wegens betrekking tot genoemde Leerlingen, in deze plegtigheid belang stellenminzaam tot derzclver bijwoning uit. Middelburg, dep 1 September 1844. H. POLMAN KRUSEMAN. 480 320 260 1 óo 95 80 Vaten NOTENMUSCAAT Dito DITO Dito FOELIE Dito DITO Dito Amboina NAGELEN Dito DITO liggende te Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. 72 Fardeelen j 27 Kisten Java KANEEL Balen J Fardeelen DITO Kisten NOTENZEEP Dito DITO Balen PEPER Directie maakt tevens bekend 7° 4 3.U 61 44 362 De No. 1 dat de onder de aangeslagene hoeveelheid Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Notenmuscaat voorkomende niet beneden 178 cents per i Ned. Pond, en de Foelie C. niet beneden 175 cents per k Ned. Pond zullen worden los gelaten en de overige soorten van die Artikelen niet dan in verhouding tot de voormelde prijzen van 178 a 175 cents; terwijl hetgeen van de Noten en Foelie mogt worden opge houden niet anders verkrijgbaar zal zijn dan met eene ver booging van vijf cents boven den prijs waartoe is opge houden en bij gecne mindere hoeveelheden dan vijf Kavelin gen of tien Varen. De Directie geeft voorts de verzeke ring dat zijmet uitzondering van de Pepergeeue andere Specerijen dan de, nu aangeslagene, vóór primo Augustus 1845, zal aan de Markt brengen. De Monsters zuilen op Maandag den 19 Augustus eerst komende verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen Worden uitgegeven. Amsterdam, den 27 Julij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-TIN- INDIGO- en COCIIENILLE-VEILINGEN der Maat schappij van 1844, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder ge 1 meld Te RQTTERDAM, op Dingsdag den 17 September 1844, 23,718 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. 75 lleele l 410 Halve V Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 3,085 Kwart I 80 Kisten Java COCHENILLE, Te AMSTERDAMop Vrijdag den 20 September 1844, 26,208 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. 194 lleele j R. j INDIGO, liggende aldaar. 1,753 Halve J J at> 105 Kisten Java COCHENILLE, De Directie maakt tevens bekend dat het Banca Tin niet beneden den prijs van 41 per 50 Nederl. Ponden za'1 wor den losgelaten. Hetgeen mogt worden opgehouden, zal niet anders dan met eene verhooging van 1 en alzoo tot 42 verkrijgbaar zijn en bij geene mindere hoeveelheid dan van 2,500 Blokken. De Directie geeft voorts de verzekering, dat zij voor hare gewone Voorjaars-Veilingeu van 1845 geen ander TinIn digo eti Cochenilledan de voormelde partijen, aan de Markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 5 Augustus 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. LONDEN den 28 augustus. Eergisteren is de 25ste ver jaardag van den gemaal der koningin overal met vele vreug debedrijven gevierd. H. M. is dien dag, voorde eerstemaal 11a hare bevallingweder in het open-baar verschenen en onder het gejuich der menigte met den prins uitgereden. Des avonds is het terras van het kasteel te Windsor prachtig eii smaakvol geïllumineerd geweest, en zijn schitterende vuur werken afgestoken. Niet minder dan 11000 lampions, van allerlei kleuren en in onderscheidene vormen geschakeerd leverden een behoorlijk schouwspel op. Volgens alhier uit Parijs ontvangen brieven zou het bezoek van koning Lodewijle Filips aan Engeland tot den 17 october zijn uitgesteld en Z. M. zich alsdan te Cher- bourg inschepen. In eene uitweiding van den Times van heden betref fende de vernieling en inbezitneming van Mogador door de Franschen zegt dit blad hoofdzakelijk in het bezetten van dit eiland geene regtstreeksche schending van de gedane ver zekering door Frankrijk aan Groot-Brittanje te zien, om re den het bewuste eiland die stad de versterking en haven zoo danig bestrijkt, dat het bezetten van het eerstgenoemde ter bewerkstelliging van eenen gelukkigen aanval op de laatste hoogst noodzakelijk is. In geval echter déze inbezitneming mogt voortduren, 11a dat de noodzakelijkheid daartoe opge houden heeftdan verklaart gemeld blad uitdrukkelijk 'dat Groot-Brittanje alle regt hebben zal om aan Frankrijk voor eene zoodanige schending van. deszelfs gegeven woord vol doening te vragen. PARIJS den 28 augustus. Bij de regering zijn depeches van den maarschak Bugeaud ontvangen, 3 dagen vroeger dan den slag bij de Isly en eene zelfs des avonds voor dien slag geschreven. I11 de eerste zegt hij tijding van het bom barderen van Tahger ontvangen te hebben, en prijst den prins van Joinville wegens dit wapenfeit, waarop hij verhaalt hoe de Maroccanen zich in grooten getale vertoonden en reeds eenige schoten met zijne voorposten gewisseld hadden waar om hij in het voornitzigt van een belangrijk trelfenzijn kamp verplaatst en de hulp van den generaal Bedeau inge roepen had. De laatste dcpeche ontwikkelt de redenen welke den maar schalk hebben doen besluiten aanvallenderwijze te handelen, waaronder de vrees behoorde dat de vijand zich niet alleen dagelijks meer zoU versterken maar ook pogingen aanwen den 0111 de met Frankrijk verbonden stammen in opstand te brengen. Daarom zou hij den volgenden dag den aanval wa gen hoewel hij in het geheel'geen 11090 man kon monste ren, terwijl alle berigten de magt des vijands op ruim 40,000 man, waaronder 30,000 ruitersbegrootten. Maar (dus zegt de maarschalk aan het slot) mijn leger is vol vertrouwen en moed; het rekent, even als zijn aanvoerder, op de over winning, Behalen wij die, dan zal zulks een nieuw bewijs opleveren dat de goede uitsiag niet altijd aan de zijde der tal rijke bataillons is en men zal geen regt meer hebben om te zeggen dat de oorlog niets meer is dan een hazardspel." In het Journal des llèbats leest men heden De beurs is heden weder zeer geschokt geweest, er zijn verontrustende geruchten verspreid geworden en er heeft eene aanzienlijke daling plaats gehad. Wij kennen al het gewigt der hangende questie tusschen Frankrijk en Engeland wij vinden de bezorgdheid in -de beide landen zeer natuur lijk niets bewijst beter dan dit de noodzakelijkheid van de wederzijdiiche goede verstandhouding. Alhoewel op de wijsheid der kabinetten rekenende, we ten wij nog niet hoe dit geschil eindigen zal, en voor niets ter wereld zouden wij bij een dreigend gevaar de openbare meening willen in slaap wiegen. Intusschen moeten wij het zeggende meeste tijdingen die men verbreidt zijn onnaauw- kettrig of althans voorbarig. Het is niet waar, dat ons gouvernement een ultimatum van Engeland ontvangen heeft. Tot heden is niets nieuws niets veranderd in de betrekkin gen tusschen de beide gouvernementen. Oirze hoop is steeds dat eene vredelievende beslechting de gemoederen zal bedaren, en dat twee natiën, wier een- dragt'noodzakelijk voor de wereld is, niet tot een noodlot- tigen oorlog zullen komen, omdat zij geen middel hebben kunnen vinden om elkander te verstaanhetwelk hare we- derzijdsche waardigheid waarborgde." Met eene bijzondere gelegenheid heeft men berigten uit Madrid van den 21, meldende, dat dien dag des morgens ten 3 ure HIJ. MM. onder het gebulder van het geschut, voor de poorten van die stad zijn gearriveerd. De konink lijke stoet is met groot gejuich van het Prado tot aan het paleis geleid. HH. MM. waren in een gesloten rijtuig ge zeten. Behalve de lichten welke op de balkons van alle huizen schitterden, hebben fakkels de straten, welke de stoet doortrok, verlicht. 's GRAVENHAGE den 29 augustus. Z. M. de Koning wordt tegen den 3 september in deze residentie terug ver wacht. Ook verneemt men, dat Z. K. H. de Prins van Pruissen tegen den 8 dier maand alhier verwacht wordt. Een berigt uit Rome, in een Duitsch dagblad behelst het volgende Dezen voormiddag is, ter gelegenheid van den feestdag van Maria's hemelvaartin de kerk van St.-Maria Maggiore eene plegtige godsdienst-oefening gehouden en is de groote mis door Z. H. den Paus zeiven bijgewoond. Na den afloop daarvan deelde hij van het balcon der kerkonder het gelui der klokken en het gebulder van het geschut van den Engelenburg, aan het volk zijnen Apostolischen zegen uit. Ofschoon de Prins en Prinses van Oranje gedurende hoogst- derzelver verblijf alhier het strengste incognito in acht ne men, heeft de regering voor hen eene afzonderlijke tribune tot het bijwonen dezer kerkelijke plegtigheid doen oprigten. De prinses heeft te Genua de zeebaden gebruikten daar eerst moet door HH. KK. HH. tot de reis naar Rome besloten zijn. Het doorluchtige paar is voornemens om 11a een op onthoud van eenige dagen de terugreis van hier over Florence door Dnitschland naar 's Gravenhage te aanvaarden." A's eene bijzonderheid kan opgemerkt worden dat in de zen oogenblik een aanzienlijk gedeelte van het Vorstelijk Huis, namelijk IJH. MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje en Prins Hendrik zich buiten 's lands bevinden en geen der Prinsen bepaal delijk in deze residentie aanwezig is terwijl de minister van binlienlandsche zaken eene reis door onderscheidene pro vinciën maakt, en ook sommige der overige ministers zich, hoewel kortstondig bij afwisseling naar elders begeven. Den 27 aug. is per spoortrein van Haarlem te Amster dam gearriveerd mgr. de aartsbisschop van Parijsvergezeld van den baron van TVijckerslootbisschop van Curium bij wien ZHEerw. eenige dagen had doorgebragt. Na het merk waardige te Amsterdam te hebben bezigtigd is de aartsbis schop den 28 naar Utrecht vertrokken en den 29 naar Go- rinchem, van waar ZHEerw. zich per stoomboot naar 's Hertogenboch heeft begeven. Tot bijwoning der groote manoeuvres van het bij Metz vereenigd Fransche le'ger-korps zijn dezerzijds benoemd: de de kolonel der artillerie Storm de Grave de kolonel der rij dende artillerie Delcourtde kolonel van den generalen-staf Fortsner en de majoor bij het regemenc grenadiers en ja gers van Geen. Genoemde heeren staan op hun vertrek zoodat het gerucht voorbarig is dat zij bereids te Metz zou den zijn aangekomen. Men verneemtdat bij den Raad van State op dit oogen blik onderscheiden ontwerpen van belangrijke wetten aanhan gig zijn, die aan de Staten Generaal, in hunne aanstaande zitting, ter overweging zullen worden aangeboden. Daar toe behooitzegt men onderanderen eene nieuwe wet op het stuk der schutterijen. Bij besluit van den 20 augustus heeft Z. M. het vol gende bepaald, tot voorbereiding van wettelijke verordenin gen op het verleenen van pensioen aan burgerlijke amb tenaren Overwegende datbij de vroeger behandelde voorstel len van wet over dat onderwerp van het grondbeginsel was uitgegaan om de verzorging van aftredende burgerlijke amb tenaren te verbinden met de verpligting tot het doen van he- j paalde bijdragen bij wijze van tegemoetkoming aan den Staat 1 en dat het noodzakelijk is, dat beginsel in toepassing te brengen bij de wettelijke voorzieningen met opzigt tot de burgerlijke pensioenen gevorderd Overwegende dat 'het intusschen' wenschelijk is een nader vooistel te dien aanzien vooraf te doen gaan van een bepaald Onderzoek der bestaande verordeningen ten einde dat voor-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1