MIDDELBURGSCHE COURANT Donderdag 1844. 29 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. 104. 4Ï0orb~3mciriïia. tEhntscUUrub. IXebcrUübcn. (ftvoot in'iltntijc. De abonuements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 Voor drie maanden en franco per l'ost/3. Do abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantoi' bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men der.elve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. l)e Advertentien worden berekend leger. 22 cents de regellnet uiUouderiog van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingen waarvan de prijs is: van één tol ïes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Deielve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te.zijn, alzoo bij elke plaalsin- eenér Advertentie Iret liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. PIIILADELPHIA den 20 julij. De stad is volkomen rustig; maar bij de naderende teregtstellingvoor hCt cri minele bof, van de beschuldigden ter zake der jongste cm-, lusten in de voorsteden van Kensington en Sotitliwark neemt men de voorzorg zware bezettingen van troepen in de ka zernen bijeen te trekken. De groote jury komt dagelijks bijeen tot het hooren van getuigenen zal eerlang zijne uit spraak doen omtrent het in staat van beschuldiging stellen van ettelijke gearresteerden. De heer Springer, eender in gezetenen van Southvvark, wiens naam op de lijst der ge zworenen gebragt was, is zeifin hechtenis genomen gewor den op aangifte van zekeren Ever/y aan wien hij, ineen: vertrouwelijk gesprekverklaard zou hebben aan de on lusten te hebben'deel genomen, en vastelijk besloten te zijn geweest, zoo de militairen niet waren afgetrokken tot zijn laatste patroon te verschieten. Een der merkwaardigste incidenten van liet regtgeding heeft betrekking tot een oesterkoopermet name Cooke. I11 een der laatste dagen van de beroerten heeft zij zich aan het I100K.I gesteld van een hoop jonge lieden en kinderen. Met deze is hij getrokken naar het magazijn van den ijzeren spoorweg en heeft zich meester gemaakt van een balk op houten wielen, dien hij gebruikt heeft tot affuit voor een stuk geschuthetwelk hij uit het tuighuis der marine had genomen, en dat stuk. heeft hij gepointeerd op de soldaten, achter de kerk van Greenstreet geposteerd. Gelukkig even- we! wist 'hij er niet mede om te gaan, en de kogels te hoog schietende, heeft hij slechts de bovenverdiepingen der huizen beschadigd. Alstoen bedacht hij eene list., die moorddadig had kunnen worden. Hij laadde het stuk met schroot, be dekte het voorts met cenc plank en op die plank stak hij cene hóeveelheid kruid in brand, ten einde de soldaten te doen gclöovén dat het stuk gelost w.as en hen alzoo nit te lokken tegen hem op te rukken als wanneer hij het schot, wanneer zij vlak voor hem genaderd zouden zijn, gedaan 'zou hebben. De kommandauf bemerkte nog tijdig de list, liet van zijnen kanteen zesponder tegen het kanon wan Cooke pointeren en deze ontving een doodelijk schot. De schadegedurende de dagen der beroerten v'eïoor- •zaalt, wordt'op niet minder dan vijf millioen dollars be groot. Bovendien zoo is er volkomen stilstand van handel en vele lieden verlaten de stad, uit vreeze dat de teregt stclling aanleiding tot nieuwe onlusten zal geven. FRANKFORT den 22 augustus. Terwijl vele dagbladen .een berigt hebben medegedeeld nopens de groote verliezen welke de Russen aan den Kaukasus geleden hebbenleest raeu de volgende officiële stukken in den Kreigszet'tungdie bet tegendeel zouden bewijzen Z. M. de keizer Van Rusland heeft den 28 julij de vol gende brieven aan zijne in den Keukasus-oorlog bevelvoerende generaals geschreven die zich in de kortelings plaats gehad hebbende gevechten met het bergvolk het meest onderschei den hebben. De eerste brief is aan den geiieraal-majoör prins Argutinsky Dolgoruckychef der eerste brigade der Grusi- nische linie-bataillonsgerigt: Uw uitstekende moed, uwe dapperheid en wijs beleid, welke gij als chef van het Samursche detachementin het gevecht van den 21 junijaan den dag hebt gelegd, in het welk gij een korps van 8000 man vijandelijke Surjunzen op de hoogte van Dokkul Bjar, op de vlugt hebt geslagen, hebben onze bijzondere aandacht getrokken en ons genoe gen gegeven ten bewijze waarvan wij u hierbij zenden de decoratie van de St. Anna ordeversierd met de keizerlijke kroon." De tweede brief des keizers is aan den generaal-majóóf ScJinvirz chef van de 2de brigade De voorbeejdelooze dapperheid, het wijs beleid, de vast beradenheid waarmede gij het Lesginische detachement te gen het bergvolk hebt aangevoerd hetzelve tot tweemalen eenc nederlaag hebt doen ondergaan de door den vijand genomene aardwallen met storm hernomen daarop het vlek Jelissa hebt bezet, hebben een volkomen regt op onze erketiT lelijkheid en op onze keizerlijke welwillendheid gegeven; ten bewijze waarvan wij u de Wladimir-orde ede klasse hebben geschonken terwijl wij met onze keizerlijke genade 11 toe genegen blijven." De Krcigszoitung noemt onder de gesneuvelden den overste Kiander. Het vermoeden dat het besluit van Me'iemed-Aliom de regering van Egypte neder te lcgg911.cn zich naar Mekka t; begeven, niet ernstig gemeend wasof dat hij spoedig daarop terug zou komen schijnt bevestigd te worden door het volgende van wege de Fransche regering bekend ge maakte telegrafische berigt uit Alexandrie. den 7 augustus: Na eénige dagen van besluiteloosheid heelt de onder koning van zijne reis naar Meeca afgezien. Hij heeft de regering weder aanvaarden men kondigt zijnen terugkeer naar Alexandrie aan." Volgens berigten uit Konstantinopel van den 7 dezer had' de tijding van het eerste- besluit des onder-konings hetwelk men aan diepe moedeloosheid of aan eencn aanval van krank zinnigheid toeschreef, aldaar' zeer veel opziens gebaard. Den 6 was bij de Porte eene groote raadsvergadering daarover gehouden, en besloten den minister van justitie, Mastum-bzy die tevens zaakgelastigde van Mehemed-Ali isonmiddellijk naar Alexandrie te zenden, ten einde over deze gebeurtenis en de oorzaken die daartoe aanleiding hadden gegeven naauwkeurige berigten in te winnen. De Zwitsersche landdag heeft in zijne zitting van den, 19 dezer eenen aanvang gemaakt met de behandeling van het voorstel van Aargau, strekkende om de Jczbiteii uit Zwitser land te verdrijven. De geheele zitting is toegewijd geweest aan het aanhooren der redevoering, waarin de heer Keiler, tweede afgevaardigde van Aargaudat voorstel ontwikkeld heeft. Hij begon met opmerkzaam te maken op het hooge be lang van het vraagstuk, dat sedert 25 jaren nienigeii vriand des vaderlands met bange zorg voor de toekomst vervuld heeften eindelijk een onderwerp van de overwegingen der hoogste overheid vati het bondgenootschap geworden isen met de betuiging, dat het kanton Aargau tot zijn voorstel geenszins bewogen is geworden door de zucht om de regten der overige kantons en der Kathol ijken te verkorten, noch door blinde haat of partijschap, maar alleen door waarach tige belangstelling in het algemeene welzijn des vaderlands, in het herstel der binnenlandsche rust en in de handhaving van gewetensvrijheid. Aan een en ander viel niet te den kenzoo lang men aan de orde der Jezuiten in Zwitserland de vrije hand lietaan eene ordediein haren oorsprong eene vroome stichting, allengs eene demonische magt was geworden; in hare leden overal verspreid, in hare instellin gen en grondregelen nergens bekend; eene bedel-orde die niet bedelt en in rijkdom vorsten overtreft; in hare grond beginselen nu eens kerkelijk veroordeeld dan weder toege laten door den eenen Paus uit kracht van zijne Goddelijke onfeilbaarheid opgehevendoor een anderen Paus uit kracht van diezelfde onfeilbaarheid weder ingesteld; rijk aan voor treffelijke leeraars, rijker nog aan arglistige verleiders; een voudig als de duive onder de wilden, listig als de slang aan de hovenin Paraguay eene priesteres en stichteres der be schaving, in het beschaafde Europa hare ergste vijandin; ieder lid een knecht zonder wil en tevens een souverein des Pausen slaaf en dwingeland te gelijker tijd; onder alle hemelstreken, onder alle standen, onder alle omstandigheden steeds anders eu toch overal en altijd dezelfdeeen eeuwig durende Proteuseen raadsel in de wereldgeschiedenis. De waarheid van deze schets der orde trachtte de spreker uit de geschiedenis te bctoogen in het breede do nadeelige resul taten aantoonende, welke de openbare eu geheime werk-' zaamheid der Jezuiten gehad had voor de verschillende lan- log met Frankrijk in de laatste dagen niet toegenomenvoor al sedeit men weet dat langer niet door de Fransche troe pen bezet is. De beroemde dwerg, onder den 'naam van generaal Tom Thumb bekend, is op liet punt geweest van het leven te verliezen, naardien het paard van een rijtuig, waarin hij zich, met zijnen vader, zijnen oppasser en zijnen leermees ter bevond nabij Clifton aan het hollen geraakt cn tegen een steenen muur geslagen is, met dat gevolg, dat het rij tuig geheel werd verbrijzeld en het paard omkwam. Gelukkig heeft de leermeesterdie hef gevaar zag. aankomen, den klei nen generaal onder den arm genomen en i's'iio'g in tijdsniet hem over den lioogen muur gesprongen voor welke redding de vader, die zelf met eenige- kneuzingen vrij kwam, hem 100 guinjesals eene erkentenis, heeft vereerd. sGRAVENHAGE den 25 augustus. Men schrijft uit Dus- seloorp van den 23 dezer r MM. de Koning en Koningin der Nederlanden zijn gisteren namiddagomstreeks 5 ure op hoogstderzelver reis naar Weimarop de fraaije stoomboot 110. 22 der Neder!.. stoomboot-maatschappijvan Rotterdam, alhier aangekomen. Hoogstdezelven lieten aan de Nederlandsclie landingsplaats aanleggen 0111 de door een courier van Petersburg aangebrsgte depeches van Z. M. den Keizer van Rusland aan boord te ontvangen. Na kort oponthoud zette de stoomboot, welke tot de reis naar Mainz uitsluitend ter beschikking van den Koning was gesteld de reis onder het salut van het geschut voort." 0 ^ic Weimar wordt van den 19 dezer geschreven dat H. K. H. Mevrouw de Hertogin en de jonggeboren Prins zich zeet wel bevinden en dat er sedert den 17 «-eene bul letins meer werden uitgegeven. HH. MM. de Koning en Koningin der Nederlanden werden den 24 aldaar verwacht- den 28 zou de II. Doop aan den jonggeboren Prins toege diend worden, Uit Rome is berigtdat IIH. KK. IIH. de Prins en Prinses van Oranje aldaar den 11 dezer, onderden naam van graai en gravin van Buren, over Civita Vecchia zijn aange komen en dat Prins Napoleon van Montfort zich in hoogst- derzelvcr gezelschap bevond. Mgr, Ajj'teaartsbisschop van Parijs, die eergisteren morgen in deze residentie is aangekomenheeftvergezeld van Z, Exc. den baron de Bots le Comte Franscb minister bij ons hof, de kerken te dezer stede, het Roomsch-Katho- lijke weeshuisde inrigtiiigen van de zusters van liefdadig heid bezochtalsmede vervolgens de koninklijke kabinetten en verzamelingen het Huis in het Bosch en de bad-inri»- tiug van Sclieveningen mgr. is gisteren 11a de mis in de oude Fransche kerk te hebben gelezen weder vertrokken hij begaf zich naar mgr. den bisschop van Curium vervol gens naar Amsterdam en naar den Rijnkant. De aartsbis schop heeft, deze reis uitsluitend' tot herstel zijner gezond- v' 5>-iirtvi UC.U vuw l UV. VLT >CnilJClKlC IUW" SUlKJp IICCU, QCZ den waar zij vasten voet hadden gevat, en bepaaldelijk voor j heid ondernomeji Zwitserland; daaruit afleidende de gevaarlijkheid dér orde en Nog is alhier aangekomen de bekende hoogleeraar Ramen de noodzakelijkheid out haar voor goéd te verdrijven; en eindigende met het betoog van de bevoegdheid des botidge- nootschaps, om een daartoe strekkend besluit in het alge- j meen belang, al ware het dan ook tegen den zin van enkc- j le kantons, te nemen en te handhaven. J Deze redevoering van den heer Keiler, die zelf een zeer geacht Katholijk is, werd, niettegenstaande zij ruim 4. uren .duurdemet de grootste belangstelling en aandacht aange hoord. Met gespannen verwachting zag men de voortzetting dezer beraadslagingen te getoost. Latere berigten behelzen het volgende De beraadslagingen 'van deii Zwitserscheu landdag over thee voorstel van Aargau betrekkelijk de verdrijving der jezui- jte.itzijn den 20 dezer afgeroepen. Dat voorstel het'ft' slechts twee stemmen, die van Aargau en het landschap Bazel, kun nen verwerven. Voor,een voorste! van Schwyz, om het Aargausche voorstel van de hand re wijzen ais inbreuk ma kende op de, rogten der Katholijken in Zwitserland en op de souvereiniteit der kantons stemden Uri, UnterwaldenZug, Wallis, Appenzell aan den Rijn, Freiburg Schwyz cn L11- zern en dus slechts 71 terwijl éindelijk op voorstel van Zurichmet 18 stemmen besloten werd0111 het voorstel van Aargau eenvoudig te verwerpen. Het kanton Bern heeft geeue stem uitgebragt." LONDEN den 24 augustus Men wil hier berigt hebben dat de moeijelijlcheden wegens Otaheit.e op eene 011 voorziene wijze van zelf vereffend zi.iunaardien kapitein Bruat, wien de admiraal Dupctit-T.'iouars zijn gezag had overgedragen, het in hechtenis nemen van den heer Britchard afgekeurd den lieer <7'Aubiguy deswege beripst.en hem afgezet zou hebben, tot dat de b ransche regering hein aangaande zal heb ben..beslist. Op» al dé Engelsche werven .blijft het uitrusten van oor logschepen voortduren-hogtansNis Jé'- de Igi Sagra van Madrid. MIDDELBURG den 28 augustus. Bij besluit van Z. M. van den 14 dezer is tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek eu toevoorzigt in Zeeland be noemd de heer G. de Puytapothekér alhier en zulks tér vervanging van wijlen den heer .7. .7. Bresscr. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat op den 24 dezer heeft plaats gehad de uitloting van nationale schuld rentende vijf ten honderdom met 1 october aan staande fe worden afgelost of, verwisseld in nationale schuld rentende vjer ten honderd op den voet 'van Zr. Ms. besluit van den gi dezer cn. dat daarbij zijn uitgetrokken dé' in schrijvingen op liet grootboek bekend onder de leners L. A. W. C. cn van T. de inschrijvingen voorkomende trf bef ïste deei tot en met 110. 105; te zamen tot eenc kapitale som van vijftien millioen twee en 'vijftig duizend gulden. Nog heeft gemelde minister ter k'énnissé gebragt": 1. Dat de gepensioneerden buiten 's lands verblijf hou dende, wier pensioen jaarlijks 300 of daar beneden be draagt, te beginnen met liet derde kwartaal van 1844, gé- honden zullen zijn hunne attestatien de vita te doen waar merken door cene lioogere autoriteit, dan die, welke de attestatie-heeft afgegeven 2. Dat echter zij welker pensioen meer dan 300 be draagt met het derde kwartaal v.111 1844 gehouden zullen zijn, om de attestatien de vita, tot ontvangst van het pen sioen benoodigd te doen viseren door een Nedertandsch di plomatiek agent, hij zij gezant of consul, ter plaatse van bun verblijf gevestigd. De raad van bestuur der Ilollandsclic ijzeren spoorweg maatschappij heeft, blijkens een door dcnzelve» uitgegev n berigt, cene leeni ig van 2,500,0001, a 41 pet. jaarlijksche rente, uitgeschreven. De aandee'en zijn "van ƒ1000' ieder en voorzien van halfjarige coupons, jaarlijks'zai ten min- vfees voor een oor- ste pet. van het Bedrag der leening warden aftelos'.,, de

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1