MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°. 102. Zaturdag 24 Augustus. BESTUREN en ADIINISTRATÏEN. KlËïj WNT1J l)ï> G ËN~ ï.V.ii*eüUuï>. 1844. ®2laarsicït«ttri«0. ^IcbcvÏAuböcitc Jfcattfcvtjfc Bclgtc. Ülcbct'IiUlbciL BELASTIN G LANTARENGELD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kennis der Ingezetenen, dat, volgens Art. io der Ordonnantie op het zoogenaamd Lantaren-, Brandspuit- en Nachtwachtgeld, de helft van den aanslag van lederen Belastingschuldige op den tweeden termijn, zijnde de laatste dag der maand Julij, moet vol daan zijn en noodigen mitsdien allen die hieromtrent nog in gebreke zijn gebleven uitom het door hun verschuldigd gedeelte onverwijld ten Kantore van den Heer Ontvanger der 1 Plaatselijke Belastingen aan te zuiveren, teneindebij voort durend verzuimdoor geene maatregelen van dwang tot de voldoening van hetzelve te moeten worden genoodzaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Au gustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAAliS-KOF- F1J-VEIL1NGEN der Maatschappij van 1844 zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Donderdag den 29 Augustus 1844, 321,672 Balen Java KOFF1J, liggende aldaar. Te ROTTERDAM, op Woensdag den 2 September 1844, 208,024 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 22,899 Dito DITO, te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Donderdag den 12 September 1844, 27,297 Balen Java KOFFIJliggende aldaar. De Directie maakt tevens bekenddat de ordinaire soor ten onder deze hoeveelheden voorkomende niet beneden 22 Cents zullen worden losgelaten, en de afijkende sorte ringen niet dan in verhouding tot dien prijs van 22 Cents. Hetgeen mogt worden opgehoudenzal niet anders dan met cene verhooging van J- Cent, boven den prijs waartoe is opgehoudén verkrijgbaar zijn en bij geene mindere par tijen dan van 2500 Balen. De Directie geeft voorts de ver zekering, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veil-ingen van 1845, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op Woensdag den 31 dezer verkrijg baar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 julij 1844. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. FRANKFORT den 17 augustus. Den 13 heeft Z. M. de koning' wan Pruissen de voor hoogstdenzelve in het pa leis van Schónbrun in gereedheid gebragte vertrekken be trokken. Dien middag spijsde Z. M. nietje keizerlijke fa milie,en woonde des avonds de in de vertrekken der keize rin van Oostenrijk gegeven tooncelmatige voorstellingen bij. Den 13 des morgeus nam Z. M. eenige merkwaardigheden van Weenen in oogenschouvvwaarna hem de zich te Wee- nen bevindende vreemde gezanten voorgesteld werden. Daarna keerde Z. M. naar Schónbrun terug waar dien dag bij den c keizer een groot middagmaal gegeven werd. Vorst Metter- nichdie den 12 van Ischl te Weenen aangekomen was, was insgelijks bij dit middagmaal genoodigddoch dooreene ligte ongesteldheid daarin verhinderd. Om diezelfde reden zuil het feesthetwelk in de villa van genoemden vorst op den avond vau den 13 plaats hebben zou, geen voort gang hebben. PARIJS den 19 augustus. Men verzekert, dat de reis des konings naar Engeland eene besliste zaak is. De voorbe reidselen daartoe zijn reeds te Portsmouth gemaakt. Te Pa rijs zijn cvenzoo, omtrent alles wat het vertrek betreft, de noodigq bestellingen gemaakt. De dienst van de civiie lijst en het personeel dat den koning vergezellen zal is alles reeds bepaald. De reis zal niet langer dan acht dagen duren. liet bestaan der nu ontbonden Polytegnische schooi'dag- teekent van maart 1794, toen zij den naam van centrale school droegtot 1 september van het volgend jaarals wanneer zij den tegenwoordige:) naam verkreeg, dien zij se dert onafgebroken heeft behouden. Gedurende haar 5ojarig aanwezen heeft zij talrijke wijzigingen ondergaan en werd den 13 april 1S16 ouder de zoogenaamde restauratie, even ais 1111 om verbreking der tucht ontbonden, Volgens de over Gibraltar uit Madrid ontvangen be- rigten is het Fransch eskader, na het beschieten van Tan- gcr, den 7 dezer te Cadix teruggekeerd, 0111 zijne schade té herstellen en daarna andermaal in zee te steken. Móga- dor zou, bijaldien geene tusschen beide komende gebeurte nissen daarin verandering bnfgten de eerstvolgende plaats zijn die door den prins van Joinville werd aangetast. Dit Mogador is in 1 760 door een Fransch ingenieur aan gelegd op de vermoedelijke standplaats van betonde Ery- thraea, en wel volgens de bevelen van sultan Sidi-Mohammed die daarvan het middenpunt des handels van het geheele land maken wilde. De stad is regelmatig aangelegdonderhoudt handelsbetrekkingen met de voornaamste Europesche koop steden, en telt van 16000 tot 17000 inwoners. Ons ministerieel ochtendblad van den 19 dezer deelt een artikel mede hetwelk de strekking heeftom de ver ontrustende geruchten tegen te, gaan die ten gevolge van het bombardement van Tanger in omloop zijn gebragt. Tot die geruchten behoordedat de kamers buitengewoon bijzsUri^wa- ïen geroepen, dat de ministers, die zich thans njeerentjcels op het land bevinden waren aangeschreven 0111 naar JBarijs terug te keerenen dat eene ministeriele Crisis-naderde. liet schijnt dat aan de wezenlijkheid der aftreding van Mehemed-Ali nog twijfel bestaat. Brieven uit Maitha' hou den althans in dat die ondcf-koni|^ 2 of 3 dagen vóór dat hij het oogmerk te kennen gaf ojMich naar Mekka te ver wijderen blijken van geestvenvai^Kg heeft gegeven die aan de onvoorzigtigheid toegeschreven werd dat hij zijn hoofd tijdens hij in het bad was, ongedekt aan de stralen der zon had bloot gesteld. Derhalve dacht men datbijaldien het gelukte zijne verbijstering te doen wijken hij ook het be wind over Egypte wel behouden zou. Het ongunstig weder zal den aanvang der groote ma noeuvres in het legerkamp bij Metz vertragen. De vlakte in de omstreken dier stad is door den regen in eene ware zee herschapen, hetwelk den landman belet den oogst binnen te brengenwaarom de hertog van Nemours besloten heeft aan alle korpsen, welke op marsch zijn, bevel te zenden hunnen togt tot nader orde te staken. Als een bewijswelke groote ongelukken door het gaz kunnen ontstaan, diene het volgende: Sedert eenigen tijd ontwaarden de bewoners van een zeker huis in de straat Neuve-Saint-Jeanuit manvrouw en twee kinderen bestaandein hunne vertrekken eenen hoogst onaangenamen stank, zonder te weten van waar die kon ontstaan het onderzoek ook met den huisbaas aangewend leverde niets op. Eenige dagen daarna, toen de stank on- verdragelijker werd, wilden de bewoners nog eenige pogin gen in het werk' stellen om de oorzaak er van te ontdek ken en waren daarom bezig in het houten beschotdat tegen den muur van een der kamers gespijkerd waseene opening te makentoen plotseling eene hevige uitbarsting plaats had welke de vrouw tegen den grond wierp en zwaar aan de heup verwondde, en een der kinderen oogenblikkelijk dood sloeg, daar hem de hersenpan werd verbrijzeld de man en het andere kind ontvingen Iigtere wonden. Alle meubelen werden vernield, deuren opengeslagen en de mu ren van het binnenvertrek omgeworpen. Het bleek nu dat de stank en de ontploffing waren voortgekomen doordien eene opening zich gevormd had in de groote gazpijp, wel ke voorbij de woning gelegd was het gaz, uit die opening ontsnapt, had zich ouder den grond een' weg gebaand en zich geplaatst tusschen de binnenmuren van twee gebouwen van welke genoemde bewoners een in huur hadden. De man en de vrouw, wier staat zeer verontrustend is, zijn naar het hospitaal vervoerd. Het officieel dagblad van Madri'd behelst liet decreet wegens het staken van den verkoop der voormalige goederen van de wereldlijke geestelijkheid In der geestelijke instellin gen, tot dat het gouvernementf 11 overeenstemming met de cortès, daaromtrent nadere beschikkingen gemaakt" zal heb ben. Deze'maatregel schijnt door het publiek niet zeer gun stig opgenomen te zijn. BRUSSEL den 17 augustus. De gewezen Engelsche mi nister Palmerstonwelke zich sedert eenige dagen alhier bevindt, is bijna met gelijken luister als een gekroond hoofd ten hove ontvangen tqt niet geringe ergernis der liberale partij die het hem niet vergeven kan, dat onder zijn mini sterie Limburg niet geheel aan Belgie is toegevoegd.. De polder van Lillo waarin dezen zomer reeds twee inbraken gevallen zijn, zal dit jaar niet weder ingedijkt kun nen worden. De Ingelanden hebben een credict gestemd om den binnendijk in 1838 aangelegd, te onderhouden, en eene commissie is benoemd om de uitvoering der werken 11a te gaan. 's GRAVENHAGE den 20 augustus. Ook alhier is het treurig berigt ontvangen van het overlijden van II. K. II. de grootvorstin Alexandra Nicnlaewnavierde dochter van Hll. MM. den Keizer en de Keizerin van Rusland, en Ge malin van Z. K. H. Prins Frederik van Hessen. De vorstin is kort 11a de bevalling van een dood Jtind overleden. Het hof heeft den rouw aangenomen. ROTTERDAM den 21 augustus. Heden avond ten 7 ure zijn HH. MM. de Koning en Koningin deze stad binnenge reden ten einde zich op 's Rijks werf in te schepen, "tot voortzetting van hoogstderzelver reis naar Weimar. GRONINGEN den 19 augustus. Gisteren en heden nacht heeft alhier een geduchte -stórm; uit het noordwesten gewaaid vergezeld van hevige regenbuijeiiwelke nog steeds aanhou den. Eenige hoornen zijn door den sterken wind binnen de ze stad ontwortelden liet water was door den hoogen vloed in de haven zoo hoog gestegen dat gisteren de lage gedeelten van de daarbij liggende straten overstroomden. De barom. teekende 29-5JLde therm. 57, 60 en 53. j 's HERTOGENBOSCH den 17 augustus. Van alle zij - j r?ndom de7-e staJ ontvangen wij de verblijdende tijdingen dat niettegenstaande het aanhoudende natte weder in de »e- heele Meijerij van 's Hertogenbosch de oogst op eene allezins voldoende wijze Is binnengehaald en de.granen van eene uit muntende hoedanigheid zijn,; daarenboven is de landman ten hoogste tevreden over den groei der alsnog te veld staande winter-aardappelen en belooft dit zoo nuttig gewas niet al leen overvloed maar ook goede soort. MIDDELBURG den q3 augustus. Bij koninklijk besluit van den 14 dezer zijn benoemd, tot plaatsvervangende kan- tonregters: te Middelburg, de heer mr. D. Thibaut Ma- thijssen, en te Sluis, de heer mr. P. F. Hctinequin. De minister van financien heeft bekend gemaakt dat de maatregelen bepaald bij Zr. Ms. besluit van den 8 'julij {Staatsblad 110. 33), omtrent de aflossing of verwisseling van Staatsschulden, rentende vijf ten honderd, de volgende uitkomsten opleveren i°. Dat van het kapitaal losrenten ten laste van 's Rijks Overzecsche Bezittingen, rentende 5 ten honderd, groot 7 32,509,000, met den eersten september aanstaande 'aflos baar of verwisselbaar gesteldten gevolge van de gedane verklaringen zal worden afgelostf 1? JQ Q0Q en dat daarvan zal worden verwisseld in in schrijvingen op het Grootboek der Nationale schuldrentende 4 ten honderd tegen vergoe ding aan de houders van ƒ45 op elke fiooo kapitaal 15,229,000 0 t» j zanien 32,509,000 2 Dat, door houders van kapitalen Nationale schuld rentende 5 ten honderd is verklaard (in zoo verre dit op heden bekend is geworden), dat zij voor een kapitaal van f 38,985,800 verlangen de verwisseling in inschrijvingen op het grootboek rentende 4 ten honderd, met uitbetaling der vergoeding van 450 op elke honderd guldenen dat mitsdien de verwisseling van dat kapitaal met den eersten october aanstaande zal plaats hebben; zullende het bedrag van het op dezen voet te verwisselen kapitaal nog vermeer deren met dat, waaromtrent nog niet bekend zijn "-e- worden de verklaringen bij sommige agenten van de schat kist gedaan, naar aanleiding van de bekendmaking van den 12 dezer maand. Naai aanleiding van dit een en ander, wordt er aizoo op nieuw een bedrag van ten minste ƒ54,214,800 vijf pet. schuld ten laste van den Staat, in 4 pet. nationale schuld verwisseld en een bedrag van ƒ17,280,000 vijf pets. schuld afgelost! Het verslag nopens den staat derhooge, middelbare en lagere scholen in 1842, in de afgeloopene zitting der Staten-Generaal overgelegd behelst wegens het lager onder wijs 111 Zeeland het volgende Het lager onderwijs blijft op eenen gewenschten voet. Ilet 8etal der middelbare en lagere scholen is, door de ineensmelting van de stads-Fransche school voor jongelingen te Middelburg bij bet gymnasium van die stad, met één ver minderd, en bedraagt thans 154. Tegen deze vermindering staat over dc aanwinst van eene bijzondere school der "de klasse in het gehucht Nieuwland, gemeente Biervliet. Gedurende het jaar 1842 zijn op genoemde 154 scho len korter of langer onderwezen 10,934 jóngens en 72:8 meisjes, te zamen 18,162 leerlingen, van welke 4516 kos- teloos onderwijs hebben genoten. óp de zondagsscholen te MiddelburgZierikzee, Goes Vlissingen, Thoien', Oost- en West-Souburg en Gro'ede be' kwamen 449 personen onderwijs, terwijl 890 kinderen op 33 matressenscholcn zich bevonden. Voorts waren aanwezig 125 kinderen op de bewaar school voor armen te Middelburg, bijna 100 op de burger- bewaarschool en 60 op de armen-berwnarschool te Zierik zee. Eindelijk waren er nog 1733 avond-scholieren van welke 787 niet op de dagschool gingen. I11 de voormelde 154 gewone scholen werd het onderwijs gegeven, door: 2 schoolonderwijzers van den eersten of hoog- sten rang, 74 van den tweeden rang, 53 van den derden 7 van den vierden, 11 zonder rang, 5 akte bezittende school houderessen en 98 ranghebberide ondermeesters. Dc provinciale commissie verklaartmet genoegen te kunnen vermeldendat de onderwijzers over het alvemeén met eenen lofwaardige:] geest tot werkzaamheid en meteenen warmen ijver voor hunnen post bezield zijn, en die hoeda nigheden door eenen ingetogen voorbeeldigen wandel ver sieren ja dat in sommige districten daaromtrent geene uit zondering besiant, blijkens cle afzonderlijke jaarlijksche ver slagen in welke de bekwaamheid en het gedrag van ieder onderwijzer staan anngeteckend. Ook de ondermeesters zijn waardige medehelpers en ver dienen onderscheiding en aanmoediging. 1 en aanzien der deugdelijkheid van het onderwijs en van dc leerwijze, is weinig verandering voorgevallen. In de meeste scholen w«,r 'en met goeden uitslag alle pogin. e i aangewend0111 vooral de noodzakelijkste kundigheden op

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1